Watchmen: Strážci

Watchmen: Strážci https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11825/bmid_watchmen-strazci-q4o-11825.jpg 5 607 75

„Quis custodiet ipsos custodes?“ ptali se už latiníci. Kdo střeží ty, kdož střeží nás? Je těžké dohlédnout na ty, kteří mají moc, i když jsou to normální lidé – a co teprve když mají schopnosti, o kterých se nám ani nesnilo. V roce 1984 vyšly dva komiksy, které změnily žánr – a dodnes se fanoušci hádají, který z nich je zásadnější. V jednom hrál hlavní roli Batman a Frank Miller ho pojmenoval Návrat temného rytíře – a u druhého si Alan Moore vystačil s jediným slovem. Watchmen, tedy Strážci. Oba komiksy mají hodně společného. Oba se dívají na svět superhrdinů novým pohledem, oba ničí mýty a oba balancují na pokraji apokalypsy. Ale tam, kde Miller ještě nabízí pozitivního superhrdinu, tam už má Moore obyčejné lidi s neobyčenými schopnostmi. Lidi někdy kruté, se svými úchylkami a tajnostmi, se špínou schovanou pod maskami. Ovšem lidi velmi mocné (a v jednom případě i všemocné). Jeden z nejzásadnějších komiksů všech dob (a tohle není laciná reklama, to je fakt).... celý text

Literatura světová Komiksy Fantasy
Vydáno: , BB art , Crew

Watchmen , 1987

FireOfFilth
28.04.2018 4 z 5

Pro některé lidi nejlepší komiks, který byl vytvořen či dokonce nějaká modla. Pro mě velice slušný nadprůměrný komiks.
Ten příběh určitě promítá vážnější věci, které se odráží v realitě. Když se člověk pořádně zamyslí, tak si řekne: "ano tohle podobné se děje i v našem světě". A o tom určitě ten komiks je. Na první přečtení čtenář nepochytí zdaleka tolik kolik toho kniha obsahuje.
Visuálně se na to krásně kouká, a hlavně je to přehledné na čtení. Jednoduché zpracování panelů byla dobrá volba.
Pro plné pochopení této knihy si ji v budoucnu budu nejspíš přečíst znovu. Zatím hodnotím lehkými 4*.

Marquis
02.04.2018 5 z 5

Quis custodiet ipsos custodes?

Fascinujúce... Ako prvú som videl filmovú adaptáciu, preto som milo prekvapený jej vernosťou predlohe a tak trochu začínam Alana Moorea podozrievať z hnidopišstva. Hoci komiksový záver a záver filmu sa v detailoch odlišujú (komiksový je lepší, no filmový premyslenejší, hm), inak nemám žiadne veľké výhrady. Kresba je na môj vkus možno miestami moc oldschoolová, všetko však vyvažuje geniálny Mooreov scenár so všetkými skrytými detailami.

Najlepšou postavou pre mňa ostáva naďalej Eddie Blake (Comedian), ktorý je naproti niektorým viac-menej nalinkovanými postavami (Rorschach, Manhattan, Dreiberg) báječne nejednoznačný a pôsobí z nich najuveriteľnejšie. Hoci mi tu trochu chýbala scéna, kde zastrelí JFK... :)

"Můj houpavý svět z prken, plný smradu a soli, je peklo,
ale ten váš lepší není,
kde lump bohatne a čest jde o žebrácké holi
a kněží prodávají rozhřešení."

Samozrejme, nejde nespomenúť neskutočne temné Príbehy Čiernej lode, ktoré výborne doplnili už tak bezútešnú atmosféru, v ktorej sa komiks odohráva. Kam na to ten Moore chodí...? Gibbonsova kresba sa v tomto prípade náramne podarila.

A pokiaľ nič iné čitateľa zaujať nedokáže (sic!), tak sa stačí pozrieť na jeho nadčasovosť - veď druhá Studená vojna už je za dverami a na chybách sa stále neučíme. Dnešný svet však svojich Strážcov bohužiaľ nemá...

"Život je tak křehký, úspěšný virus ulpívající na kousku bláta obíhajícího nekonečnou nicotou..."

mira1176
30.03.2018 5 z 5

Bůh komiksu existuje a je to Alan Moore!
Opravdu nejlepší komiks co jsem četl. Podle recenzí a po přečtení Moorova Bažináče jsem tušil že to bude výborný, ale tohle je ještě o řád výš, navíc mně výborná kresba častokrát nutila se vracet abych si to pořádně prohlédl.Komiks v komiksu byl skvělí nápad. Výjimečné dílo. 10/10

puml
27.03.2018 5 z 5

Naprostá klasika a v rámci komiksu přelomový počin. Mohl bych v těch superlativech pokračovat. Tohle je prostě základ a zároveň labutí píseň superhrdinského komiksu. Strážci jsou komiks, který nasadil laťku hodně vysoko, pozvedl ho a postavil na roveň vážnosti, která byla do té doby doménou literatury, dramatu a filmu.

Fuksinka
03.01.2018 5 z 5

Až bude zase někdo ohrnovat nos nad komiksy a jejich čtenáři, vezměte tuto bichli a omlaťte mu ji o hlavu. Vlastně ne, to byste ji mohli zničit.
Watchmen totiž maximálně využívají svého formátu. Ve filmu nemůžete mít dialog a zároveň voice-over z úplně jiného děje.
O propracovanosti příběhu a postav a Černé lodi toho bylo napsáno tuny. Nebudu plýtvat slovy a superlativy.
Takže snad jen doporučím: nestavte se k filmu jako Alan Moore ( "I'll never watch this fucking thing") a dejte mu šanci. Výbornej příklad skvělé práce s úctou k předloze.

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Komentář obsahuje spoiler. ;) Tak předně. Tohle není Spider-Man, ani jakýkoli z klasických super hrdinských příběhů. Tohle je něco víc. Po všech stránkách. Koneckonců, není to jenom tak pro nic za nic první komiks, který dostal literární cenu do té doby udělovanou jinak "plnohodnotným literárním dílům" (rozuměj knihám).

Nejprve jsem viděl film, který mne svou surovou atmosférou let Studené války a poupravenou historií USA, stejně tak jako zajímavými charaktery naprosto uchvátil. O perfektním soundtracku a vlastně všem ostatním ani nemluvě. A tak přišla potřeba koupit si komiks. Celkem mne překvapilo a potěšilo, jak moc filmaři zůstali předloze věrní. Komiks je samozřejmě obsáhlejší a propracovanější, což nabízí nejenom ucelenější pohled na jednotlivé charaktery (vždycky mě zajímalo, kde Roschach přišel k té dokonalé masce!), ale i na celkovou premisu příběhu a její podání. To se mi ale přece jen o drobet víc líbilo ve filmu (sjednocení pod vidinou hrozby od Dr. Manhattana), než v předloze (hrozba útoku obřího, ve skutečnosti vědci a umělci vytvořeného "mimozemšťana").

Krom veliké hloubky příběhu tu pak máme bandu maskovaných, pokřivených individuí (či, jak je používáno v knize- "vigilantů"), z nichž pouze o jednom se dá hovořit jako o superhrdinovi, a co do charakterových vlastností snad ani o jednom. Všichni jsou to , či v jednom případě byli lidé, lidé s problémy schopnými usadit i toho nejschopnějšího psychiatra (jak ostatně Roschach dokazuje). A... Pokud jsou někomu nesympatičtí, možná je to dané právě jejich lidskostí, nesoucí s sebou roztodivné charakterové vady na pozadí všeho násilí, kterým si prošli. Nebudu se tu snažit to zevrubně popisovat. Lákavý text na přebalu knihy nelže. Tohle je prostě nerdovská bible a naprosto převratná komiksová novela, která zbořila mýtus o brakovosti komiksové literatury, a zároveň nově definovala superhrdinský žánr.

Dost možná tím právě nastolila onen další věk, ve kterém se autoři přestali bát své maskované hrdiny vystavovat i jiným problémům, než byli jejich maskovaní nemesis. Tohle prostě bude čtenář nenávidět, nebo milovat... I kdybych už od něj neměl číst nic dalšího, tak stejně. Alan Moore je bůh. No a kresba Davea Gibbonse (který mimochodem navrhoval kostýmy pro filmové zpracování), to je taky něco. :)

MalyJirka
21.06.2017 5 z 5

Geniální věc napříč žánry. Je to chytré, ale ne přehnaně intelektuální, je to temně zábavné. Nejlepší superhrdinský komiks všech dob.

VikyKleinik
10.06.2017 5 z 5

Film hodnotím 5/5, zatímco grafický román 3/5 a to cením originalitu. Zábavnost mi ale ohromně srážely ukecané pasáže trafikanta a nějakej ten minipříběh komiksu, jenž si četl kluk opodál. Opravdu jsem nečekal, že mě to vůbec nebude bavit číst.

P1tr
28.04.2017 4 z 5

Hloubavý komiks u kterého se těžko věří jeho masivnímu úspěchu, neboť pomineme-li samotný vzhled hrdinů a jejich účast v příběhu, jedná se o velice nemainstreamové dílo, které naštěstí potvrzuje, že v některých případech lze zaujmout široké obecenstvo neobvyklým zpracováním. Temný pohled na život superhdinů představující spíše negativní stránku hrdinství a její vlivy na osobní život mimo jejich pracovní nasazení je dnes již klasikou, kterou si žádný fanoušek komiksů nemůže nechat ujít. Přes dlouhý seznam kvalitních prvků se nicméně nejedná o dokonalé dílo a najde se několik nedostatků, ovšem nejde o nic tragického, co by hodnotu výsledku výrazně snižovalo.

GreenMagritte
13.02.2017 5 z 5

Moorův román je mnohovrstevnatý a kompozičně složitý. Důležitou součástí je Příběh Černé lodi vytvářející paralelu k hrdinskému dění. Celý příběh je vlastně příběhem naruby. Zabývá se archetypem hrdiny, lidskou odpovědností a morálkou. Samotné motto „Who watches the Watchmen" nejlépe vyjadřuje jeho základní myšlenku. Kdo stráží Strážce, kdo stráží policii... - kdo rozhoduje čí morálka je správná, jaká je hodnota lidstva a jaký význam může mít oběť lidského života.

Nejsem příznivcem hrdinských ság, popravdě mi vždy přišly příliš nereálné, než aby mohly v člověku zanechat silnější dojem. Avšak Strážci do tohoto žánru bezesporu nezapadají, což je jen další z mnoha paradoxů této látky. Strážci jsou neobyčejným komiksem, který má v sobě více filozofie než mnohé „seriózní“ knihy, které si na to jen hrají. Je to zkrátka opus, který by neměl ujít žádnému čtenáři, který chce naslouchat příběhu s nepopsatelným přesahem.

JankoSvec
05.01.2017 5 z 5

Alan Moore je génius.
K príbehu sa môžem vracať koľkokrát chcem vždy z neho mám skvelý pocit.
Je to komiks kde kresba a scenár idu dokonale spolu v harmónii a navzájom sa doplňujú.
Je to najgeniálnejšia kniha akú som kedy čítal.

Matty
19.12.2016 5 z 5

Strážci Alana „na ten zkurvený film se v životě nepodívám“ Moorea jsou dílem rozsáhlým a neskutečně hutným, které s námi komunikuje na více rovinách, než je při prvním čtení zjevné (množství motivů doceňuji až se zpětným listováním v knize).

Hrdinové bez masek. Sobci a sociopati. Amorální, anebo rozlišující pouze dobro a zlo a tudíž nezpůsobilí pro život ve společnosti, kde toto jednoznačné dělení dávno přestalo platit. Komplexností charakterů a etických dilemat, které nastolují, Strážci konkurují mnohasetstránkovým klasickým románům. Filozofie se v nich mísí s brutálním násilím, černým humorem a odkazy ke skutečným událostem.

O zfilmování si Mooreovo temné podobenství říkalo již nestandardním využitím komiksových políček, které „tečou“ jako scény ve filmech (ustavující záběr, pohled/proti-pohled, prostřih na detail) a využita je například i paralelní montáž. Po zhlédnutí Snyderovy adaptace v tříhodinovém režisérském sestřihu si nedovedu představit mnoho možností, čím filmové Strážce vylepšit. (Jistě, šlo by to doslovněji, leč méně filmově, což převádí do praxe dvanáctidílný animovaný seriál s podtitulem Motion Comic.)

Snyder dokázal s dvojicí scenáristů a zbytkem štábu vytěžit to nejpodstatnější z komiksu a přitom zůstat velmi filmový, nikoli jen v tom smyslu, že rozpohybované obrázky doplnil zvukovou stopou, bohatou na slavné songy (další způsob provázaní stylizované komiksového světa s tím našim). V těch nejlepších scénách, jako je zavraždění Vazouna, se vyprávěcí postupy obou médií prolínají. Odvážil bych se dokonce kacířsky tvrdit, že v některých ohledech film překonává svou předlohu. Nejen násilností a sexuální explicitností (fetišistická milostná scéna Sůvy a Hedvábného přízraku), ale i přesvědčivějším závěrem.

Liborec
28.04.2016 5 z 5

Tohle je jednoduše mistrovké dílo, které se zapíše zlatým písmem do dějin nejen komiksů, ale literatury všeobecně.

matyas5461
27.10.2015 5 z 5

Dnes v New Yorku zemřel, Komediant.

Wheelcrusher
13.09.2015 5 z 5

Alan Moore je dost nejspíš nejmoudřejší člověk světa, jasná volba pro každýho, kdo chce bejt jednou taky;) Po nečekanym nadšení z filmu se mi dostavilo nepředstavitelně umocněný z předlohy, dík spousty plošek diamantu navíc. Pokud bych měl vypíchnout jedinej konkrétní výbrus, tak článek z ornitologickýho časáku, jenž jsem prvně ledabyle prolít... na druhej pokus o půl roku pozdějc se už o mě při jeho čtení pokoušela zimnice! Ale když nejste zrovna rozenej gényjus jako Ozy, budete ještě při dalších pokusech žasnout, jaká bezedná propast životní pravdy v týhle Mooreově metodě číhá. V podstatě každá kapitola má v sobě úsek, během kterýho až odvracím zrak a s otevřenou hubou chvíli žasnu někam do temnýho kouta, páč mysl jakoby se vytratila do ústavu pro mimoprostorová studia - do celý nový dimenze možností, kam skutečně patří. Vůbec si nedovedu představit, že bych tenhle kultovní skvost neznal, vlastně to asi nemohlo bejt jinak:) Perfektně vymyšlený postavy, ze kterých nejde žádnou nesnášet. Beznadsázky komiksová neoBible a vypadá to samozřejmě taky suprově!

LordSnape
31.05.2015 3 z 5

Komiks na mě v podstatě působil jako film. Možná i trochu lépe, protože jsem teprve teď dokázal pochopit a ocenit jistá jednání postav. Je to hloubavý a nevšední příběh, kde postavy vystupují spíše jako figurky a alternativní historie jen ukazuje Mooreovy frustrace z tehdejšího (ale i dnešního) světa, které bohužel utne nezajímavě vystavěný konec.

YellowBean11
30.03.2015 5 z 5

Ach jo.
Nejdřív jsem viděla film.
Stydím se. Ale né zas tak moc - díky němu jsem zjistila, že se komiksy asi po(čítají) jako knížky. Samozřejmě jsem viděla hromadu filmů podle marvelovských komiksů (několikrát) - ale kladných hrdinů je, myslím, tak akorát - už to chtělo něco přesně jako Watchmen.
* postavy (neuvěřitelně promakaný (Ozymandias. na konci Rorschacha se Sůvou luxusně utřel)
* příběh (viděla jsem film. stejně. to. bylo. boží.)
* komiks v komiksu (tomu řikám nápad!)
* grafika
* krvavej smajlík
sečteno podtrženo - 5* :D

Čtenářská výzva 2015 #grafický román

borknagar
19.12.2014 5 z 5

Strážci jsou více než jen obyčejný komiks. Parádní příběh (obsahem, kritikou a celkovým pojetím), geniálně napsané postavy (Sůva u mě vede na plné čáře) a kresba, která je jedna z nejhezčích, co jsem zatím v komiksech viděl. A díky BBartu vyšla kniha v krásné pevné vazbě, která patří do popředí mé stále se rozrůstající knihovny. Jedny z nejlépe utracených peněz v mém životě :D A Moore se díky tomuto dílu stal pro mě komiksovým bohem.....

Babouš
20.09.2014 5 z 5

Četl jsem to ještě před uvedením filmu do kin a dodnes Strážce mám v polici mezi komiksy na čestném místě. Není to jenom komiks, je to neuvěřitelně ucelené a propracované umělecké dílo. Líbily se mi ty pasáže vyprávěné jako román nebo jako životopis. Dodávaly tomu na síle a věrohodnosti. Moje nejoblíbenější postava: Ozymandias (na druhém místě Rorschach).

pastva
27.08.2014 5 z 5

Skvělý komiks, který jsem musel číst opravdu pomalu, protože jsem nechtěl aby skončil.