Watchmen: Strážci

Watchmen: Strážci https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11825/bmid_watchmen-strazci-q4o-11825.jpg 5 607 75

„Quis custodiet ipsos custodes?“ ptali se už latiníci. Kdo střeží ty, kdož střeží nás? Je těžké dohlédnout na ty, kteří mají moc, i když jsou to normální lidé – a co teprve když mají schopnosti, o kterých se nám ani nesnilo. V roce 1984 vyšly dva komiksy, které změnily žánr – a dodnes se fanoušci hádají, který z nich je zásadnější. V jednom hrál hlavní roli Batman a Frank Miller ho pojmenoval Návrat temného rytíře – a u druhého si Alan Moore vystačil s jediným slovem. Watchmen, tedy Strážci. Oba komiksy mají hodně společného. Oba se dívají na svět superhrdinů novým pohledem, oba ničí mýty a oba balancují na pokraji apokalypsy. Ale tam, kde Miller ještě nabízí pozitivního superhrdinu, tam už má Moore obyčejné lidi s neobyčenými schopnostmi. Lidi někdy kruté, se svými úchylkami a tajnostmi, se špínou schovanou pod maskami. Ovšem lidi velmi mocné (a v jednom případě i všemocné). Jeden z nejzásadnějších komiksů všech dob (a tohle není laciná reklama, to je fakt).... celý text

Literatura světová , Komiksy , Fantasy

Vydáno: , BB art , Crew

Watchmen , 1987

mulderka
04.12.2020 5 z 5

Dostali mě.
Rozbili můj doposud velmi negativní /z 99% založený na seriálech z českých dětských časopisů a pravděpodobně těžkým brakům ze světa/ názor na existenci comicsu coby pakultury pro blbečky, kteří jsou líní, v horším případě neschopní číst a vnímat normálně psaný text /Terva a ostatní zde přítomní comics fandové mi snad prominou.../
OK, od té doby, co jsem napřed shlédla a potom přečetla Watchmeny, pokorně uznávám, že existují výjimky. Protože tohle byla šupa. Temná, drsná a tak hlubinně psychologická, že se mi podlomila kolena a protočily panenky.
Detaily děje a postavy krásně popsal o něco níže Klempy2. Takže já rovnou přejdu k šokujícímu zjištění, že knižní zpracování cituje takové šajby jako jsou Nietzsche, Einstein a údajně hlavní inspirátor celého námětu Bob Dylan. Tak tohle opravdu pro blbce není...
Po x-té za poslední týden si jdu přehrát tu dotyčnou písničku, nádhernou i samu o sobě:

"At midnight all the agents
and superhuman crew..."

Díky, moje dcerko, že jsi mě přesvědčila, abych ti Watchmeny /v originále!!/ objednala. Po filmu už mě k přečtení nikdo nutit nemusel :-)

klempy2
03.12.2020 5 z 5

Co k tomuto říct.....prostě mistrovské dílo komiksu. Musím ale říct, že jsem ho plně docenil až po nějakém čase, kdy jsem načetl více komiksů se kterými jsem to potom mohl zpětně porovnávat. Opravdu je to napsané úplně jinak než většina ostatních komiksů. Poznáváme tady dnes už kultovní postavy jako je Roršach, Dr. Manhattan a komediant. Příběh si drží vesměs ponurou atmosféru se skvěle napsanými postavami, které mají hloubku. Samozřejmě jedná se o komiks se superhrdinama, kteří jsou ale ve skutečnosti většinou normální lidi, se svými problémy, kteří se rádi po nocích navlíkají do kostýmů (kromě Manhattana, který má superschopnosti) Nebo tomu takto alespoň v minulosti bylo - Tento příběh ale začíná v bodě, kdy už jsou dávno v důchodu.

Zajímavé na tom je, že jediný Dr. Manhattan má superschopnosti ale přitom ho lidská rasa velmi nezajímá a nejedná se o žádného supermana, který by zachraňoval topící se kotě. Právě naopak. Pro mír toho vlastně moc neudělá, naopak se nechá využít jako zbraň v rukou americké armády ve Vietnamu.

Málem bych zapomněl na úžasný komiks v komiksu. Máme tam scény s klukem, který u stánku každý den vysedává a čte pirátský komiks. Nejdříve mi to vadilo, později se ale tento vedlejší příběh rozjel a já už jsem se nemohl dočkat až se s tímto klukem zase potkáme a dozvíme se více.

Samozřejmě je to psáno v polovině 80. let - Takže období studené války a právě na tohle téma Alan Moore hodně tlačí. Dnes už to není aktuální ale v té době to musela být pecka.

Ivan Kučera
30.10.2020 5 z 5

„Její křik slyšelo skoro čtyřicet sousedů. Nikdo nehnul ani malíčkem. Nikdo nezavolal poldy. Někteří se i dívali. Chápete to? Nekteří se i dívali.“ Alan Moore nie je žiadna moja srdcovka, ale toto je proste komiks za 100%. Postavy sú uveriteľné, ale miestami je ešte aj dnes (nieto v 80. rokoch, kedy komiks prvý raz vyšiel) šokujúce, aké monštrá a ľudský odpad z nich scenárista urobil v snahe ukázať ich v čo najrealistickejšom svetle (či skôr temnote). Scenár vyzerá hrozne komplikovane (politicko-vojnové súvislosti, originálne textové bonusy alebo komiks v komikse o Čiernej lodi), ale pri poctivom čítaní si uvedomíte, že to vlastne nie je náročné a že to nie je o vojne, ani o politike, ale o nás, ľuďoch (a komediantoch). Mnohí tvrdia, že film sa predlohe nemal šancu vyrovnať, ale mne osobne pripadal kvalitný, veď miestami šlo o doslovnú kópiu (a komiks v komikse o Čiernej lodi sa v roku 2009 dočkal animovaného kraťasu s hypnotickým hlasom „šialeného“ Geralda Butlera). Obdivuhodne majestátny (nielen veľkosťou a počtom strán, ale aj ambíciami a scenárom) komiks.

Lanley
22.10.2020 5 z 5

Pro mě velká srdcovka. Kniha obsahuje obrovské množství velice důležitých myšlenek a poslání. Nejsem úplně velký čtenář komiksů, tenhle jsem ale četl několikrát. Tohle jsou reální superhrdinové. Ne to, co nám teď chodí jak z výrobního pásu každý rok od Marvelu. Atmosféra knihy je úžasná. Pomyslní hrdinové jsou naprosto jedineční a konec knihy je prostě... no... je originální a pro mě byl nečekaný. Prostě opravdu geniální kniha, která ve mně po každém přečtení zanechá kus sebe. Já tuhle knihu prostě zbožňuju!
PS: V tomhle případě se dokonce povedl i film.

SynD
21.10.2020 5 z 5

jedinečná atmosféra (nejen na Marsu), dojemně i nepříjemně lidští superhrdinové dávno před superhero inflací. kontempletivní nadstavba a historická reflexe. dokonalost sama.

(a jeden z mála případů, kdy se zfilmování povedlo v iá kvalitě.)

fvalek
30.09.2020 5 z 5

Páni, to je neuvěřitelně úžasný komiks! Samozřejmě znám filmovou verzi, a proto bylo čtení jako pomalé prohlížení všech filmových scén, poznávání stejných monologů i dialogů, a díky úžasné kresbě ovlivňující casting i poznávání známých tváří. Překvapivé ale je, že knižní verze je snad ještě bohatější, a to nejen lepším vykreslením detailů příběhu a scénami navíc, ale i přílohami za každou kapitolou, které obrovský rozvíjí universum a všechny detaily a narážky ještě násobí.

U postav je pak díky většímu prostoru a pozadí i jasněji vidět motivace a psychologie. Nejlepší kapitoly pro mě jsou samozřejmě původ Dr. Manhattana, ale i Rorschcahův origin a vše s Laurie. Trošku slabší pro mě byly části s obchodníkem s novinami/komiksem trosečníka, protože i když i to jsou důležité části, tak mě vůbec nebavily a podle mě hlavní děj zase tak výrazně neprohlubovaly. I když jsem pak věděl, jak každý postava dopadne, byo i tak zajímavé číst jejich osudy znovu. Navíc úžasná dobová kresba, která má své kouzlo (a díky novému vydání i kvalitní matný papír, takže i skvělá atmosféra při čtení).

Když to vezmu v kontextu Moorovy tvorby, tak jsou Watchmeni (ač složití a extrémně propracovaní) jedno z nejstravitelnějších děl, nicméně je stále poznat originální styl, myšlenky a poselství. Hrdinství i bestialita, všemocnost a bezmocnost, tíha doby i nadhled. Jak říká Sally - budoucnost, co se zdá den ode dne o chlup temnější a minulost, která se i ve svých nejhorších chvílích zdá čím dál zářivější. Velmi nadčasový příběh zatížený velmi složitým obdobím, který se ale nebojí velkých rozhodnutí a ukázat všechny světové problémy svou originální formou. Doufám, že Watchmenům neudělají "Hodiny posledního soudu" ostudu! :)

Inozuka
16.08.2020 5 z 5

Se Strážci mám ten problém, že vždy čekám něco převratného a po dočtení se bohužel žádné Whaua neozve. Bylo to tak poprvé před léty a nyní po druhém přečtení je to stejné. Možná za to nemůže ani tak ten komiks sám, jako spíš aura geniality, která jej předchází. Jistě, je skvělý a vůbec neshazuji jeho kvality, ale když se v každém druhém textu o knize opakují pořád dokola slova jako kult, převratný, neopakovatelný a geniální, tak nějak to vyšponuje očekávání do nedosažitelných výšin. Ale dost fňukání ... napsané a nakreslené opravdu dobře, v atmosféře zuřící studené války v osmdesátých letech to musela být bomba - nyní asi krapet méně naléhavé. Fascinující jsou postavy Rorschacha - muže bez kompromisů, dr. Manhattana - muže bez emocí a Komedianta - nenapravitelného cynika. Zbytek hrdinů mi přišel spíš směšný, což byl patrně i autorův záměr. Někdy je snaha o boření mýtů až moč křečovitá - doplňkové texty, příběh Černé lodi .... přesto se nedá Watchmenům upřít, že se povedli a opravdu řadu těch mýtů k zemi poslali. Přes všechny výhrady tak pod pět hvězdiček jít nelze.

Atak
21.07.2020 5 z 5

Tak tento příběh jsem četl velmi pozorně a dlouho. Líbilo se mi to.

D.L.S.
07.06.2020 5 z 5

(SPOILER) Po tom, co jsem si přečetla úžasný oneshot "Killing Joke", rozhodla jsem se, že musím poznat i další veledíla A. Moora. Jeho Watchmeni mě uchvátili úplně stejnou měrou. Nebudu přehánět když řeknu, že ten příběh je téměř geniální.
Ze začátku mě zaujalo hlavně neobyčejně realistické zpracování, to se ale tak nějak postupně vytrácelo, což, jak jsem později pochopila, mělo svůj význam. Vůbec hodně věcí ohledně téhle knihy mi došlo až zpětně nebo při druhém přečtení, jako to, jak s tím vším souvisí "Příběhy z černé lodě", jejichž zasazení do děje mě upřímně strašně iritovalo nebo i hlubší význam přezdívek a kostýmů postav, které mi na začátku přišly hrozně random.
Nakonec ale nemám vůbec co vytknout. Strašně jsem si zamilovala Rorschacha, oproti němu mi byly postavy jako Comedian, Silk Spectre, Nite Owl, Dr. Manhattan nebo Ozy (nevím jak jsou ta jména v češtině, četla jsem to anglicky) úplně ukradené. Dost jsem čekala, že ten padouch bude Manhattan, samozřejmě jsem se šeredně pletla. Konec rozesmutněl ještě víc, než celkově melancholické zpracování, které je patrné už od začátku a fakt udělá dojem.
Jinak taky nemůžu nezmínit úžasnou, barvitou, typicky osmdesátkovou kresbu, která se mi fakt moc líbila. Film jsem zatím neviděla, ale možná bych u něj uvítala trochu lepší akci a konec trochu míň přitaženej za vlasy, což ale komiksu vůbec nevadí a myslím, že je fakt povedený.

Kate18
31.05.2020 4 z 5

Strážci kvůli Keenovu zákonu padnou v nemilost veřejnosti a do ilegality. Postupně je navíc někdo vraždí. O co jde musí vyřešit Ti, kteří ještě zůstali... A nebude to lehký úkol.

Kresba a barvy jsou dobré, ale s knihou jsem se “trápila” snad dva měsíce, ale to přičítám spíš “Koronakrizi”. I když při čtení Z pekla (A.Moore) tak jsem měla stejný problém, možná tak na mě působí rozsah knihy :)

LEGACY
19.04.2020 5 z 5

Je jedno jak jste inteligentní a při četbě pozorní, protože s každým novým přečtením vidíte nový rozměr jenž vás zážitek jen a jen umocní. Pokud má někdo v hlavě předsudek, že jsou komiksy dětinský a jednoduchý čmáranice na odpočinkový čtení na dovolenou k pláži tak by si měl vyzkoušet divokost a preciznost tohoto díla. Vzdávám čest všem zúčastněným, a děkuji. Psychologie a prapracovanost postav a děje je na několikastránkový traktát.

franzkfk
10.04.2020 4 z 5

Asi by bylo lichý reflektovat přesah Watchmenů, kterej je zjevnej. Spíš uvedu, proč mi přijde adaptace (kinosestřih) od Z.Snydera mnohem záživnější (nikoliv lepší) - méně je někdy více.

Kutcho
18.03.2020 5 z 5

Film som videl niekoľkokrát vo všetkých dostupných strihoch a nakoľko aj po desiatich rokoch naň neprestávam myslieť, či už sa týka myšlienok, postáv, prostredia či skvelého a nečakaného záveru, kniha bola nutnosť. Keďže je dosť ťažké zohnať jej preklad (nehovoriac o vysokej cene), zadovážil som si deluxe verziu v originálnom jazyku. Na moje prekvapenie je film s knihou veľmi podobný, až by som povedal, že ju na 80% presne obraz za obrazom, slovo za slovom kopíruje (ale preto je aj ten film taký skvelý). Úprimne ale poviem, že filmové spracovanie má lepší (modernejší) vizuál a bitky sú prepracovanejšie, aj keď o tie v tomto príbehu až tak nejde. Záver je tiež pojatý aktuálnejšie, ale aj kniha ponúka logické a dajme tomu uveriteľné spracovanie. Kniha, ako som už spomínal je skvelou predlohou a samozrejme geniálnym a majstrovským dielom sama osebe. Kresba je detailná a surová, svet, myšlienky excelentné a nesmrteľné, príbeh legendárny, postavy ikonické. Skutočne mu nie je čo vytknúť. Len mi je ľúto, že som film videl prvý, takže som sa pripravil o všetky prekvapenia pri čítaní. Pre mňa túto knihu najlepšie vystihuje následujúci text zo seriálu Seinfeld: "That's gold, Jerry! Gold!"

dvojkadvacet
13.01.2020 5 z 5

Mistrovsky napsané a komponované dílo. Každé okénko vytváří v kontextu s ostatními skvělou báseň. Postmoderní opus plný vlastní symboliky. Nejnaivnější postava je Rorschach, což tak nějak mluví samo za sebe.

2mig1
05.02.2019 4 z 5

Mé první setkání s komiksem. V grafickém vydání. Filmů mám nakoukáno dost. Takže jsem se prvních pár sešitů spíš učil tento žánr číst a vnímat. Musím přiznat, že jsem si k tomu nevybral zrovna tu nejlehčí látku. Ale ten temný příběh plný postav mě vlastně pomáhal překonat první nesnáze s tím, abych komiksu jako takovému porozuměl, a dodával mi sílu číst dál a dál. A nakonec jsem díky postavám a zvratům přestal dumat nad tím, že čtu text v bublinách, přestal jsem vnímat přemítání nad tím, jestli čtu bubliny ve správném pořadí... a to je znakem toho, jak dobrý tento příběh je,

Akademik93
02.02.2019 5 z 5

Úžasně zpracovaný komiks. Pro nadšence komiksů jasná volba, která v knihovně nemůže chybět.

azzies
05.01.2019 5 z 5

Ke knize (komiksu) jsem se dostal až po filmu, který jsem viděl náhodou a hodně se mi líbil. Říkal jsem si, že předloze se moc podobat nebude, jak už to tak bývá. Recenze filmu naopak napovídaly něco jiného, takže jsem si chtěl komiks přečíst, což byl v roce 2016 (tedy před druhým cz vydáním) problém. Ceny v bazarech se pohybovaly mezi 2 - 3 násobkem ceny nové knihy (která byla vyprodaná).
Při čtení zdejších komentářů si říkám, jestli samé superlativy nemohou případné čtenáře spíše odradit, ale i já přidám vysoké hodnocení knihy.
Grafické zpracování a kresby odpovídají době, ve které vznikaly ale jejich barevné tóny nejsou zastaralé, ani retro. Na mě působily tak nějak posmutně, ošuntěle...nejspíš tak, jak měly. To ale nic nemění na tom, že je to kresba výborná propracovaná a plná detailů, které doplňují skvělý příběh. V něm se protíná tolik vrstev, linek a nuancí, že jsem knihu četl postupně, po jednotlivých sešitech několik týdnů a vždy se před dalším sešitem vrátil ještě k těm předchozím, abych si "to" co se odehrává ještě jednou vychutnal (to se mi zatím u jiného komiksu nestalo).
Je potřeba říct, že se nejedná o typický majnstrým, ikdyž v DC universu má svoje pevné místo a Dr. Manhattan dost důležitou úlohu pro ostatní "pláštěnkáře".
Chápu, že se autor nechtěl o nějakém filmu nic slyšet, je tu jedno velké ale...ten film se povedl a velmi, velmi odpovídá předloze, se vším všudy.
Za mě tedy 100% a Vy neváhejte ani chvíli !

Áňa 998
20.09.2018 4 z 5

Parádní komiks, bavil mě od začátku do konce!

B-artX
19.08.2018 5 z 5

Watchmen je dílo, které nejde nezasypat superlativy. Jde o vrchol superhrdinského komiksu jako takového. Moore je génius, Bůh komiksu. Watchmeni mají atmosféru, peckovou kresbu, ve které jde hledat detaily a úžasné momenty hodiny po přečtení a výborné postavy. Rorschach, Komediant nebo Dr. Manhattan jsou postavy s až nezvykle zajímavými a komplexními charaktery. Sůva, Laurie a Ozymandias mi nepřišli tak zajímavý, ale Moore z nich vytěžil maximum a jejich role v příběhu není zbytečná. Toto se ve filmu tolik nepovedlo.

Komiks hodnotím jistě kladněji, než film. Film ale přesto je velmi dobrý a v některých věcech se mi zdál i lepší- Konec v komiksu s teleportujícím monstrem mi přišel trošku přehnaný, za to ve filmu, kde udělali "padoucha" z Manhattana bylo dle mého lepší. Také smrt Rorschacha byla v komiksu značně uspěchaná. Ale i přes to, je komiks lepší. Lepší práce s postavami, atmosférou, světem a myšlenkou.

Celkově hodnotím komiks, jako veledílo, které by si měl přečíst každý. I nekomiksový fanoušek. Watchmen mají myšlenku i atmosféru a jsem si jist, že si jej ještě párkrát přečtu. Plný počet, tady není o čem :).

Lenka.Vílka
27.05.2018 5 z 5

Po dlouhé době jsem si komiks přečetla znovu. Dva roky a něco, nebýt filmu neznám a nestydím se za to. Vlastně když jsem film viděla poprvé nevěděla jsem ani, že je podle nějakého komiksu, to jsem je ještě nečetla. Ale minulost není přítomnost. Před dvěma rokama jsem dala pět hvězd a nic tady nenapsala. Dnes dávám pět hvězd, ale něco napíšu.
Začnu příběhem. Ten je surový a dojemný, ale není to to nejlepší, co jsem četla. Příběh sám o sobě je vlastně docela obyčejný. Není vyprávěný lineárně. Proto třeba část na pohřbu působí strašně dojemně. Dojemně skoro až na efekt. Ale ono skání minulost přítomnost bylo dobře zpracované. Stejně jako vždy, když ono střídání času nastalo. Netřeba začínat novou stránku a pokaždé psát rok, kdy se to odehrává. Stačí mít dobrý scénář a čtenář to pochopí.
Co ale musím vyzdvihnout je kresba. Ta byla luxusní. Vytáhla průměr o trochu víc nahoru. Nepochybuju o tom, že pokud bych četla, když kniha vyšla, jsem z ní mnohem víc paf a každý večer se modlím před spaním s knihou na oltářku, ale teď nejsem. Co ale knize nemohu upřít, je právě onen vyprávěčský um. Bylo jedno, kdo je zrovna vyprávěčem, tyhle myšlenkové pochody mě braly nejvíc. A tím se dostávám k tomu, proč dám pět (kdyby stejná kniha vyšla od někoho jiného třeba letos, asi dám čtyři). Jon. Mám pro postavy jeho typu slabost a jeho vyprávění mě posadilo na zadek. Ano, i ve filmu jako v knize jsou pro mě jeho části nejsilnější. Proto dávám pět. A taky proto, že jsem při druhém čtení v knize našla zase něco nového. Možná proto je tak opěvovaná. Kvůli tomu nacházení stále něčeho nového.