Washingtonský dekret

Washingtonský dekret https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190001/bmid_washingtonsky-dekret-HhQ-190001.jpg 4 314 79

Politický thriller od autora severských kriminálních bestsellerů. Demokratický guvernér Bruce Jansen právě vyhrál s velkým náskokem americké prezidentské volby. Oslava vítězství je však pokažena atentátem, při němž umírá jeho manželka. Kdo stojí v pozadí tragédie? Je vrahem opravdu místní podivín, nebo nitky sahají dál? Po Jansenově nástupu do úřadu prezidenta se Spojené státy rázem ocitají v situaci, kdy nový prezident udělá cokoliv, aby změnil americkou společnost — okamžitě a za jakoukoliv cenu. Doggie Rogersová, členka Jansenova štábu, se po schválení Jansenova kontroverzního dekretu, který ruší ústavní práva amerických občanů, ocitne uprostřed všeho dění. Rozpoutá se peklo na zemi, jaké Amerika ještě nezažila. Doggiin svět je brzy vzhůru nohama. Její otec je odsouzen k trestu smrti za vraždu prezidentovy ženy. Ve společnosti to vře a vojáci v ulicích násilím potlačují protesty bouřících se občanů. Doggie se cítí bezmocná. Zbyli jí ještě nějací přátelé, kteří jí mohou pomoci?... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Host

Washington Dekretet , 2006

crazyjuan
01.06.2015 4 z 5

Příběhy Oddělení Q jsou nedostižný, ale i tato kniha se nečetla vůbec špatně. Jussi psát umí, o tom žádná. Možná bych některé zdlouhavé pasáže trošku zkrátil, ale jinak u mě dobrý ;-)

callahanh
12.05.2015 3 z 5

Oproti sérii o oddělení Q je WD poměrně zklamáním a takovým lehce nepříjemným překvapením. Trochu zavádějící je už zde uvedená synopse, která mylně navozuje dojem, že hlavní hrdinkou je Doggie. To ale není tak úplně pravda, protože hlavního hrdinu kniha de facto nemá, ale soustředí se na osudy mnoha postav, které různě proplétá. Bohužel právě v tom je pro mě osobně kámen úrazu, neboť postav je tu příliš mnoho a především si žádná nezískala mé sympatie, takže mi bylo vlastně jedno, co se s kým stane, a to je špatně. Je veliká škoda, že autor ještě tehdy nezapojil do děje svůj později typický humor a nadhled, protože ten by tu byl zoufale potřeba, neboť se všechno bere až moc vážně a vzhledem k výše uvedené skutečnosti si pak čtenář mnohdy připadá jen jako nezaujatý pozorovatel. Zcela mi tu chyběly jakékoli napětí, čtivost, na níž jsem zvyklý právě z oddělení Q a nějaké překvapení, které by trošku vytrhlo z úmornosti a nudy. Možná, že něčím takovým měl být samotný závěr, jenž na mě ale nezapůsobil tak, jak asi měl a připadal mi spíš jako prostý kalkul a samoúčelný "podraz" na čtenáře. Taktéž některé zvraty a chování postav se mi zdály být chvílemi nelogické a strašně přitažené za vlasy (to ostatně platí i o celém příběhu, který je ale dle vysvětlení autora teoreticky možný). Málokdy také mívám pocit, že by kniha snesla o několik desítek až stovek stránek méně, u WD jsem ho ale bohužel měl nepříjemně často. Bylo to na mě prostě až moc upovídané a popisné. Možná také nebylo úplně šťastné, že si autor vybral za místo dění zrovna USA, zvolit měl spíše nějakou menší zemi, nebo si vymyslet nějakou fiktivní, možná by ten dopad byl mnohem silnější. Z průměru tuhle knihu nevytrhne ani několik poměrně dobrých pasáží (především slibný začátek, zpočátku atraktivní téma, popisy atentátů), v některých momentech i originalita (útěk v mlékárenském autě je v tomhle směru nejlepší) a svižné dialogy. Ve výsledku jsem si při čtení připadal, jako když sleduju klasicky nenápaditý a rutinní hollywoodský film s politickou zápletkou, který mě nijak neuráží, na druhou stranu často nudí a ničím nepřekvapí. 50%

astroweb
05.05.2015 1 z 5

nedočetl, další jeho díla jsou mnohem lepší.

aktak1203
13.04.2015 4 z 5

Napínavé, zajímavé, čtivé. Nechci knihu rozebírat, abych neprozradila pointu, ale určitě doporučuji k přečtení.

Disease
25.02.2015 2 z 5

Když jde o takhle vysokou politiku, tak tedy diplomaticky: Každý nějak začínal. Vzhledem k přirovnání na obálce je mi jasné, že čtenář knih Toma Clancyho nebo Johna Grishama ze mně nebude. Na knize mě dost rušila nesympatická postava Doggie a taktéž samoúčelně posouvané časové roviny. Na druhou stranu mě uklidňuje, že na rozdíl od amerického prezidenta má ten náš pravomoci maximálně k dělání mezinárodní ostudy.

marca_m
21.01.2015 5 z 5

Skvěle vystavěný politický thriller, který mě bavil ještě víc, než Olsenovy ostatní knihy z oddělení Q. Prostředí americké politiky a prezidentského úřadu mě neskutečně bavilo, části odehrávající se v cele smrti byly tak autenticky mrazivé a Doggiino "prchání" tak napínavé. Jedna z těch knih, které jsem i přes jejich tloušťku přečetla na pár hltů. Největší plus této knihy - všechno se odehrává ve skutečných právních a institucionálních mantinelech současných USA.

Eidalon
10.01.2015 2 z 5

Na úvod základní data – zapomeňte na oddělení Q, Karla Morcka a jeho kolegy a na nevyřešené případy, zapomeňte na detektivní román, v době kdy kniha WD vznikla (2006) se skvělé detektivky pana Olsena teprve rodily v jeho hlavě. A pokud jste je četli tak jak já pěkně v časové posloupnosti, asi Vám neuniklo, že kvalita a propracovanost těchto příběhů neustále stoupá.

WD je pokus o politický thriller, který (alespoň co se mne týče, co by čtenáře, který má podobné knihy dost načteny od autorů – mistrů svého řemesla) nezaujal a knihu jsem nakonec dočetl jen proto, abych si „udělal obrázek“ a tak trochu z úcty k panu Olsenovi.

Trochu jsem doplatil na malou domácí přípravu, to když jsem po knize sáhl jako další v pořadí po Složce 64, kterou zatím považuji za vrchol autorova psaní. Ano ona byla další v pořadí vydaná v českém jazyce, ale jak jsem psal v úvodu napsaná mnohem dříve, ještě před první Olsenovou detektivkou.

Takže teď trochu ke knize. 600 stránek (hustě sesazených, které by v klasické sazbě vydalo na 750 stránek) je pořádná porce čtení, které jsem několikrát odložil, neboť toto je jiný Olsen.

Jste na 280 straně a pořád se nic neděje. Autor Vám předkládá spoustu dat o svých hlavních hrdinech, popisuje je od dětských let až po dospělost, stále si jakoby chystá podklady a půdu pro děj příští, aby mohl vstoupit do akce, a vy jste se v postavách správně orientovali. Uplynulý děj by se dal napsat na 25 stranách a ještě i zde by jste museli tak trochu zápasit s nudností a fádností textu.

Trochu se vše rozjíždí až za polovinou knihy, ale o akci v pravém slova smyslu se nejedná. Hlavní hrdinové jen utíkají před zlořádem moci, skáčete od jednoho hrdiny k druhému, ale jinak se opět mnoho neděje. A pak Vám Olsen předloží neskutečný příběh nezdárného syna a jeho kousků a rázem je celá motivace daného chování rozkryta, i když pozorný čtenář Ví své již mnohem dříve.

A uvěřitelnost? I když je v Americe asi všechno možné, tohle je přeci jen trochu silné kafe. V podstatě dva zasvěcení lidé ovládnou a obejdou celou složitou strukturu demokratické podstaty USA, vše jim prochází, manipulují doslova s celým mocenským aparátem, politiky, lobisty či průmyslníky navzdory všemu.

Vize jak dosáhnout bezúhonnosti a bezpečnosti státu překračují i ty nejsmělejší popisy tvrdého policejního státu – ne nevěřím a hlavně příběh působí velmi vykonstruovaně a nepravděpodobně.

Každá kniha je sice fikce, ale u tohoto žánru (politický thriller) musíte stavět na reáliích, jinak sklouznete do osidel fantasmagorií, které odhalí i neznalec jakéhokoli vládního a mocenského systému. Nic nepomůže ani akční závěr knihy.

Vydavatelé a i sám autor si zřejmě uvědomili svůj krok špatným směrem, (proto kniha vyšla až po získání si renomé autora na jiném žánru a je tak trochu podvodem na čtenáře) a autor se dal na detektivní romány, kde přes trochu nesmělý začátek (Žena v kleci - 2007) pak postupně vybrušuje svůj styl a každá další kniha je lepší a lepší.

Je dobře, že politický thriller nechal Olsen stranou a tak se těším, až se mne dostane do rukou Marco, to abych si spravil chuť . . .

WD dávám palec dolů, dvě hvězdy a to ještě s odřenýma ušima.

Pokud si chcete opravdu počíst tento žánr, sáhněte po knihách pana Ludluma, Clancyho, Forsytha a celé řady dalších a panu Olsenovi se věnujte až od jeho detektivní tvorby.

Petra28
05.01.2015 5 z 5

Ano je to jiný Adler. Ale musím říct, že výborný. Kniha se mi líbila moc. Ono je to tak hrozně přitažené za vlasy až je to reálné. Hrozivě reálné. A pokud vydržíte, tak si přečtěte i doslov, to vás opravdu otřepe. Washingtonský dekret je sice fikce, ale vychází z reality.
Rozhodně doporučuji k přečtení.

Lenka.Vílka
31.12.2014 3 z 5

Nebudu lhat-knihu jsem docetla hlavne kvuli autorovi...kdybych si precetla obsah knihy a mela premyslet, jestli se do ni pustit nebo ne, tak pokud by ji napsal nekdo jiny, se ctenim se ani neobtezuji, tyhle knihy me moc nebavi (jenom kdyby nic jineho nebylo, ale to se mi v posledni dobe nestalo)...jinak napsano dobre, protoze autor psat umi a je pro me chodici genius, ale kvuli tematu (a mojim preferencim) se jine hodnoceni proste neda ocekavat...

triana
10.12.2014 4 z 5

Ano, je to jiný Jussi Adler-Olsen, ne, není to příběh o oddělení Q, nicméně je to velmi zajímavý a propracovaný příběh ze současné politické "reality" USA. Nejsem si jista, jestli stoprocentně uvěřitelný, spíše ne, ale určitě stojí za přečtení.... Je napínavý, čtivý, nutí k zamyšlení, doporučuji..!

Aja12
05.11.2014 3 z 5

Těšila jsem se na pokračování příběhů oddělení Q, takže jsem byla z knížky docela zklamaná. Upřímně jsem byla ráda, že jsem tuto tlustou bichli přečetla. Nějak mi nepadla do noty.

Dousabel
07.10.2014 5 z 5

Jj, Olsen prostě umí! Jeho oddělení Q mám strašně ráda, ale toto je taky velice vydařený počin. Výborný a skvěle promyšlený thriller z americké politické scény, se zajímavou zápletkou a hrozně sympatickými hlavními hrdiny :)

JIC
23.08.2014 5 z 5

Vynikajici cteni, napinave a skvele napsane! *****

zuzurana
04.08.2014 5 z 5

Prvych 180 stran som si myslela, ze autor ma sklamal po tolkych super knihach z oddelenia Q. Ale potom to bolo super a nelutujem, ze som citala az do konca. Bolo zaujimave citat takyto zaner, s putavym dejom. Davam plny pocet a tesim sa na jeho dalsiu knihu :)

Lenyaa
01.08.2014 3 z 5

Kniha je velice dobře napsaná a promyšlená. Téma je zajímavé a i příběh Doggie mě docela bavil, ale zkrátka to není nic pro mě.... Jeho detektivní knihy s oddělením Q miluju a popravdě jsem si knihu koupila, protože jsem myslela, že je to další díl po Složce 64 - byla jsem zklamaná že tomu tak nebylo, ale i tak jsem knihu dočetla až do konce - jen jsem jí tolik nehltala.....

dalimoni
17.07.2014 5 z 5

Pro mě výborný kousek. Adler Olsen dokazuje, že umí psát i jiný typ knihy. Série s oddělením Q je vynikající. Jsou to skvělé detektivní thrillery, kterým nechybí napětí, vtip, přímočarost a skvělý příběh. Možná jsou někteří čtenáři zklamáni, že toto v této knize nenašli. Ale je to jiný typ žánru a pro mě dokonale ztvárněný. Na cca 600 stranách autor velmi umně dokázal napsat příběh, na kterém ukazuje, jak křehká může být demokracie. Přeměna demokratického režimu v totalitní byla velmi působivě vykreslena. Autor pracuje s mnoha postavami, jejichž osudy se protínají a nakonec se vše krásně propojí. Jsem rád, že jsem se nezalekl rozsahu knihy a trošku slabšího hodnocení (oproti sérii oddělení Q), protože to opravdu stálo za to.

tandula
15.07.2014

Nemůžu se ztotožnit se zdejším hodnocením, já jsem s knihou velmi spokojená. Stejně jako autor jsem i já nad podobnou tématikou nedávno přemýšlela, ale dospěla jsem k názoru, že v tak obrovské zemi jako je Amerika, nejde jen tak z ničeho nic změnit systém. A nebo teda ano? Každopádně velmi dobře propracovaná kniha - a čtivá!

tamila
25.06.2014

Hella: no já musím oponovat, kniha je úžasná. Dopředu jsem věděla, že tam nebude odd.Q, ale to mi vadilo asi tak prvních pět stran. Jelikož miluju knížky Johna Grishama, tak tohle je pro mě lahůdka. Chvílemi mi to připomína Celu smrti právě od Grishama, ale je k tomu i hodně ze zákulisí politiky a velmi čtivě napsáno. Olsen mne znovu přesvědčil, že umí...

Hella
20.06.2014 1 z 5

Nedá se nic dělat, na stránce 125 to vzdávám .... Absolutně mě to nebaví, nedokázala jsem se začíst a příběh mě prostě ani trochu neupoutal, a to všechno i přesto, že autorovy knihy ze série Odd. Q zbožňuju!