Černé léto

Černé léto https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445431/bmid_cerne-leto-oEm-445431.png 5 715 177

Washington Poe série

Tilly a Poe jsou zpět – při policejním vyšetřování, které dostává Washingtona Poea do velkých potíží. Před šesti lety sehrál jako policejní důstojník v Cumbrii velkou roli v případě vraždy dcery slavného šéfkuchaře Jareda Keatona. Ačkoli její tělo nebylo nikdy nalezeno, Poe byl přesvědčen, že Keaton zabil svou osmnáctiletou dceru Elizabeth v restauraci, kterou společně vedli. Porota souhlasila a Keaton byl odsouzen na doživotí. Nyní se ale se žena, která se prohlašuje za Elizabeth Keatonovou, přihlásila místnímu policejnímu důstojníkovi. Jak se mohl Poe tak mýlit? Nebo nemýlil? Je stále přesvědčen, že měl o Jaredovi Keatonovi, okouzlujícím psychopatovi, pravdu. Ale s tolika důkazy, které se hromadí proti původnímu vyšetřování, je jeho práce těžší, než by si dokázal představit. Když však má na své straně Tilly, šance by se měly překlopit v jeho prospěch. Poe se chystá pracovat svým vlastním jedinečným způsobem a doufá, že najde chybu v Keatonově zjevně dokonalém plánu. Právě v momentě, kdy věci začínají pro Poea vypadat zvlášť bezútěšně, se Černé léto doopravdy projeví, a to díky mazané práci s příhem. Centrem dění je opět Cumbria, která v autorových rukou žije i dýchá a je důležitou součástí příběhu.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Vendeta

Black Summer , 2019

Rade
30.12.2021 4 z 5

Celkem fajn detektivka, líbilo se mi o něco víc, než první díl (Loutkové divadlo), dobrá dvojka Poe a Tilly, plus za prostředí anglické Cumbrie, za nakouknutí do světa šéfkuchařů a kulinářských specialit (děsivá první scéna) a zajímavá postava bezcitného psychopata. Baví postup od důkazu k důkazu a různé drobné detaily, např. síť jaderných pozorovacích bunkrů, kde autor nefabuluje a vychází ze skutečnosti.
Minus za neuvěřitelnou pointu, tak trochu ve stylu krkolomných vysvětlení Agathy Christie, u ní to beru, k jejím knihám to prostě patří, tady trochu s pousmátím, ale nakonec si říkám, proč ne, je to detektivka k pobavení, ne rekonstrukce skutečného případu. Co taky pořád vymýšlet, aby detektivka byla originální a zase jiná…
------------------------
Malá poznámka:
Jen mě trochu překvapilo používání vulgárních výrazů, nevím, zda je to věc neadekvátnosti překladu, nebo prostě to tak autor napsal. Obecně mi to vůbec nevadí, naopak, když je to potřebné a autentické, může být pr*el třeba v každé větě, ale tady autor vkládá slovo „kurva“ do řeči skoro každému, a to mně už přijde divné, nebo se pohybuju v jiném světě? A nedovedu si představit, že jako žena přijdu ke svému šéfovi a řeknu mu „ahoj čuráku“, byť je to můj dobrý kamarád. No, třeba jsou poměry v britské policii specifické… :)

nina3905
29.12.2021 5 z 5

Pri čítaní som sa nenudila ani chvíľu. Z môjho pohľadu je táto druhá časť ešte lepšia ako prvá , keďže je prepracovanejšia, opäť perfektne vykreslené postavy - osobitej povahy. Som zvedavá na pokračovanie.

allart
25.12.2021 4 z 5

Bolo to o čosi lepšie ako"Loutkove divadlo", ale autor rozhodne nebude patriť medzi mojich obľúbených spisovateľov. Z "neba spadnuté" stopy, dedukcie i udávaný smer vyšetrovania mi vôbec nesedí. Oživujú to síce svojrázne i vtipné dialógy Tilly, ale celkovo mi štýl písania prekáža.

janastok
01.12.2021 5 z 5

Výborná detektivka. Poctivé pátrání, žádné hromadění mrtvol a potoky krve. Sympatický detektiv a jeho zábavná a vtipná parťačka. Dobrá pointa. Skvělé.

kachnat
29.11.2021 5 z 5

Skvěle napsáno. Konec mi přišel trochu překombinovaný, ale i tak jsem byla opět nadšená a těším se na další díl, který na mě už čeká.

Ilsa2
24.11.2021 4 z 5

Opět čtivě napsaný triller, ale ubírám jednu hvězdičku za ten konec, který pro mě nebyl tak procítěně popsaný jako u Loutkového divadla. Ten mě tak rozhodil, že jsem potřebovala několik dní, než jsem to rozdýchala.

MonaR0se
18.11.2021 4 z 5

Autorov debut sa mi dostal pod kožu, a to aj napriek tomu, že mám na detektívky až prehnane vysoké nároky. Loutkové divadlo však malo skvelé charizmatické postavy, ktoré sa nedalo nemilovať a nenormálne premyslenú, aj keď vlastne dosť melancholickú zápletku (a také ja môžem). Po takom vydarenom debute som sa trochu bála, že dvojka nedosiahne rovnakú úroveň, no zároveň som sa tešila na návrat mojich obľúbených postáv.

Moje obavy však boli bezdôvodné. M. W. Craven zvládol druhú časť svojej detektívnej série bravúrne a mne sa dokonca páčila o niečo viac, ako prvá časť. Dej Černého léta napreduje trochu pomalšie, precíznejšie. Autor sa vyhral s detailmi, neponechal nič na náhode a šikovne nabádal čitateľa na samostatné pátranie. Jeho štýl písania a spôsob akým buduje zápletku je jednoducho podmanivý.

Podobne, ako pri prvej časti, ani tu som nedokázala knihu pustiť z rúk. Autor si pre nás pripravil niekoľko pôsobivých zvratov a ako bonus sa dej knihy odohráva v kulinárskom prostredí. Autor sa posunul aj v budovaní charakterov a postavy neustále rozvíja. Vďaka tomu mi trojica hlavných vyšetrovateľov a ich osobné príbehy prirástli k srdcu ešte viac ako v prvej knihe.

Ak patríte medzi milovníkov detektívnych sérií a z nejakého dôvodu vás táto séria obišla, dajte jej šancu. Úprimne verím, že sklamaní určite nebudete.

petula6844
12.11.2021 5 z 5

Moc mě tato série baví, super tým Poe a Tilly, opět vtipné, napínavé, další díl už čeká!

dencazrnu
28.09.2021 5 z 5

Tak tohle byla zase jízda a já musím říci, že se mi kniha líbila ještě o něco víc, než Loutkové divadlo. Opět tu máme skvělý příběh, který vás chytí za pačesy a fakt nepustí! Tentokrát bych řekla, že byl pro mě děj jasnější než tomu bylo u předchozí knihy a dvojice Poe a Tilly mě neskutečně baví. A já bych jim přála, aby to dali ti dva dohromady, protože oni k sobě tak neskutečně sedí!!!
Jsem ráda, že k tomuto dílu jsem se dostala teprve teď, protože už za chvíli vyjde další díl, na který se neskutečně těším. :-)

vnimat_Krasu
08.09.2021 4 z 5

Nejzábavnější detektivka za dlouhou dobu. Kašle na stokrát omletý sériový vrahy a místo toho servíruje jen jednu vraždu. Má výtečný genius loci Cumbrie, i chutný zasazení do michelinský smetánky. Staví dobrou chemii mezi Poem a Bradshawovou, v níž je prostor pro černý frky. A především stojí na pointě, po který prahnete zvědavostí. Craven od Loutkovýho divadla prostě leveloval. A pokud půjde jeho forma nadále takhle vzhůru, tasím příště u Kurátora pětikvalt.

annettka1098
13.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Musím říct, že rozložení tohoto dílu se velmi povedlo, protože v první kapitole dojde k zatčení samotného Poea. V následujících kapitolách se posuneme o 14 dní zpět a sledujeme, proč k zatčení došlo. V první kapitole je také popsána konzumace jednoho pokrmu, ze kterého mi bylo až nevolno (něco pro fanoušky Chrise Cartera). Celkové pojetí příběhu mě bavilo, protože nejde o klasické vyšetřování, na které jsme zvyklí, ale Poe se snaží dokázat, že před 6 lety neudělal chybu a poslal za mříže správného pachatele. Jde tedy v podstatě po svých vlastních stopách a snaží se přijít celému případu znovu na kloub. Aby toho nebylo málo, tak ho tlačí čas, protože odsouzený mu dal najevo, že se po svém propuštěný bude chtít pomstít.
Kniha má krátké kapitoly a mám pocit, že mi stránky mizely pod rukama. Téměř každý večer jsem překvapeně koukala, kolik už je už hodin, jak dlouho si čtu a že bych tedy asi měla jít spát. Jediné, co mě občas potrápilo byl přehnaně podrobný popis čtvrtí a ulic až do fáze která ulice leží vedle které. Vzhledem k tomu, že se děj odehrává v Cumbrii, což jsem vůbec netušila kde je (kdyby vás to zajímalo, tak Cumbria je nemetropolitní hrabství v regionu Severozápadní Anglie; zdroj: Wikipedie), tak mi až takový popis přišel zdlouhavý a nadbytečný. Nicméně celkový dojem z knihy mi to naštěstí nezkazilo.
Velmi dobrou zprávu je, že již letos v říjnu by měl vyjít další díl, který nese název Kurátor a já si ho rozhodně nenechám ujít! Doufám, že se v něm podíváme Poeovi a Tilly ještě více pod kůži.
HODNOCENÍ: 90 %

Dashik
10.08.2021 5 z 5

Tak tohle byl hukot.:D
Už první díl mě nadchnul a druhý díl nebyl žádným zklamáním. Nikde jsem se nenudila, líbila se mi originální zápletka a proto prominu i nějakou tu drobnou nesrovnalůstku v jinak skvělým příběhu.

Katulinka69
03.08.2021 5 z 5

Super,jedním dechem.
Tohle mě baví

SilvieSisinka
02.08.2021 5 z 5

Úžasné čtení, originální námět.Byli zde nové věci k přečtení.Napiname až až.Dlouho jsem tak brilantní knihu nečetla.

Nikkaa
01.08.2021 4 z 5

Za mne o mnoho lepší jak první díl, jsem zvědavá jaká bude kniha třetí... Snad ještě o kousek lepší

JessieEx
26.07.2021 5 z 5

4,5*
Černé léto je lepší, než Loutkové divadlo. Byla jsem hrozně ráda, že se na scénu vrátila Tilly! Jsem z ní nadšená a miluju ji! Je to snad moje nejoblíbenější knižní postava ever!! Takže mohla určitě dostat mnoohem víc prostoru! Vždyť by si zasloužila celou knihu, která by byla jen o ní :D Taky ji stále shipuju s Poem - myslím si, že by byli skvělý pár a troška romantiky by sérii přece neuškodila... :)

Co se týče zápletky, zpočátku jsem byla naprosto nadšená... no musím říct, že jsem doufala, že se to vyvine trochu jiným směrem, že to dopadne jinak. Zvraty se moc povedly, ale samotný konec byl na můj vkus až moc vykonstruovaný a překombinovaný. Takhle jsem si to teda nepředstavovala, myslím, že to mělo potenciál vytřít čtenáři zrak... A kvůli tomu i strhávám půl hvězdičky. Víc strhnout nedokážu, protože Tilly a protože skvělý humor - jak často se vám stane, že se u detektivky každých pár stran smějete?

Jen škoda té poslední třetiny (která se mi i hůře četla) a škoda některých obsahových chyb (jedna se týkala třeba toho, kde Elizabeth bydlela - otec měl strach, že půjde sama večer po tmě domů a čekal až mu zavolá... v jiné kapitole se ukázalo, že bydlela ve stejné budově, kde pracovala... Bylo tam takových víc).

Na příště si od autora prosím stejně dobrou zápletku, lepší vyústění případu, stejně dobrý humor a mnooohem více Tilly a budu spokojená!

ivana1975
18.07.2021 3 z 5

Veľmi príjemná ľahká detektívka ktorá sa doslova sama čítala.

Petronela16
16.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Veľmi dobre počteničko, aj keď viaceri písali, že prečítali prvú knihu od autora, ja som začala práve s touto druhou.Hned na začiatku ma to úžasne navnadilo a začítala som sa jedna radosť.Kniha sa mi čítala fajn, aj keď musím povedať ( niekto to v recenziách už tak pekne napísal),že mi tam chýbalo niečo také, ja neviem čo, čo človeka núti čítať ešte aj v hlbokej noci..No a práve toto nutkanie mi tam chýbalo k dokonalosti.Tiez som si nevedela až tak dobre predstaviť tú techniku s tou výmenou krvi, ale možno to bude len nedostatkom fantázie, aj keď všelijakých kníh z medicinsko-krimi mám nacitanych hafo,tak neviem.Ocenujem prostredie a samozrejme sympatickost hlavných postáv.Dokonca mi bola sympatická aj hlavná záporná postava,keďže nebol žiadny tupec.
Určite si na autora posvietim a neodmietnem nejaku ďalšiu krimi.Doporucujem si prečítať.

Duchoslp
15.07.2021 5 z 5

Druhá knížka byla ještě lepší než ta první. Děj měl spád, nebyl vůbec zbytečně překombinovaný. Najdete tady všechny postavy z první knížky Tilly, Poe a samozřejmě nechybí ani záporák, který ani s propracovaným plánem neuspěje.

Satalin
11.07.2021 5 z 5

Opět parádní detektivka. Uvěřitelný děj, sympatické lidské postavy. Je to kniha nejen na jedno přečtení. Doporučuji.

vraždy thrillery napětí krimi britská literatura

M.W. Craven
anglická, 1968