Zabíječ trolů

Zabíječ trolů https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15040/bmid_zabijec-trolu-gR3-15040.jpg 4 383 52

Warhammer - Gotrek a Felix série

Zabíječ trolů je první část ságy o Gotreku Gurnissonovi, vyprávěná jeho souputníkem Felixem Jaegerem. Zabíječ trolů je román zachycující některá z nejneobvyklejších dobrodružství této nebezpečné dvojice. Stvůry a démoni, čarodějové, mutanti, orkové – s tím vším se Gotrek potká na své cestě k hrdinné smrti v boji. Naopak Felix má za úkol přežít, aby mohl Gotrekův příběh vyprávět.... celý text

Romány Sci-fi Fantasy
Vydáno: , Polaris

Trollslayer , 1999

špulo
01.04.2020 4 z 5

Som si pre pripomenutie strihol prvú poviedku. A... Stále je tam to pulpové čaro brakovosti, tá krása jednoduchosti, ten úsmev naivity a nádych nadšeného amatérizmu. Pred spánkom vraj treba na chvíľu vypnúť hlavu. Toto je ideálny večerníček pre všetkých fantastov...

Masoterian
29.02.2020 4 z 5

Moje oblíbená odpočinková série. William King je skutečnej king mezi Warhammer spisovatelema. Drží si to sice obvyklý WH trademarky - zkratkovitost, mega detailní popisy bojů, kde je zvýrazněnej každej vyhřezlej mozek a otevřená zlomenina, někdy i lehká naivita - ale zároveň to King dokáže podepřít opravdu zajímavou mytologií, a sympatickejma charakterama - první díl samozřejmě prezentuje hlavně ústřední dvojku. Za mínus považuju povídkový zpracování, nelíbí se mi ten povídkovej formát, kvalita je díky tomu dost kolísavá, přesto - nebo možná právě proto - občas fakt pozitivně překvapí. Další díly jsou ale o ligu vejš.

postoran-CZ
23.10.2019 3 z 5

Moje první kniha ze světa Warhammer. Hry jsem nehrál a vlastně jsem s tímto universem neměl do teď žádné setkání. A možná právě proto mne to nějak výrazněji neoslovilo. Jako oddechová četba, proč ne. Ale že bych to vysloveně hltal a chtěl hned otevřít další knihu, to už zase ne. Ale jeden nikdy neví, třeba se k další knize za nějaký čas, až se mi to rozleží v hlavě, dostanu.

jirka3176
07.03.2019 4 z 5

Jop jop

Ilirea25
02.10.2018 5 z 5

Mé první seznámení se světem Warhammeru a je nanejvýš pozitivní. Skvěle napsána kniha. Gotrek a Felix, nezlomná dvojka nezklamala.

Set123
10.03.2018

Tato kniha se velice odlišuje od následujících dílů z pera pana Kinga, i Longa, ale rozhodně není špatná.
Četl jsem ji po dočtení Chrámu hada a byl jsem velice spokojen.
Kniha je rozdělena do kapitol, které jsou vždy z jiného prostředí a moc na sebe nenavazují, což by mohlo kdekomu vadit, ale já mohu jenom napsat, že ani jedna z povídek nebyla špatná (ale ani nebyly všechny stejně dobré).
Je to příjemné uvítání do charakteru Gotreka, silného, humorného a šíleného a Felixe, doposud pouze studenta, bez odvahy, neustále vyděšeného, ale i přes to dobrého v boji.
K této knize nemám co více dodat a hodnotím ji 3.8 hvězdami.

Misan1993
09.03.2018 5 z 5

První a zárověň určitě né poslední setkání s dvojicí Gotrex a Felix :)

Misaki
17.01.2018 4 z 5

Knižním sériím Warhammeru jsem se dlouho vyhýbal a to z důvodu poměrně zcestné informace, která se ke mě před lety dostala. Tuto informaci mohu nyní s klidem vyvrátit. Ne, opravdu se nejedná o přepis MMORPG hry World of Warcraft, která si naopak sama ze světa Warhammeru (původně deskové hry) hodně půjčila. :D ;-)

Zabíječ trolů byl tedy první Warhammer knihou, kterou jsem letos ve svých téměř třiceti letech četl. A musím říct, že mě velmi příjemně překvapila! Nevím zda za to může i fakt, že jsem v mládí dělal šerm. XD Ale mám rád fantasy a nemusím moc pohádky, a proto mě svět Warhammeru nadmíru oslovil, neb v něm nikdo není klaďas ani dobrák od kosti. Popravdě do přečtení této knihy, jsem trpaslíkům nikdy moc nefandil, ale Gotreka nejde nemilovat. Skvělá postava a v kombinaci s Felixem, jsou parádní dvojka. Už je to dlouho, co jsem se u nějaké knihy tak dobře bavil.

Co bych prvnímu dílu ovšem vytkl je epizodičnost a trochu strohé závěry jednotlivých "povídek". Vždycky když už jsem se těšil, jak se karty obrátí a protivníci dostanou co proto, King příběh ukončil. Trochu škoda, ale na druhou stranu lepší než kdyby to zbytečně natahoval. :) Každopádně nečekejte od toho nějaké silné poetické dílo, je to zábavná oddechovka ve stylu surového středověku. Žádná líbivá Roklynka, kytičky a tancující elfové. :P

Závěrem ještě k českému překladu, ve kterém jsem knihu četl... musím souhlasit, že tohle se Polarisu moc nepovedlo, ale ještě se to dá přežít. Osobně jsem viděl už mnohem horší oficiální překlady, ze kterých by člověk opravdu plakal.

rudeblood
30.12.2017 odpad!

1: nespočetne veľa chýb v preklade ktorý písali viacerý ľudia a tak sa ešte k tomu rovnaká vec volala v rôznych kapitolách rozlične.
2: opis bojov strašný a nelogický.
3: jedna vec opísaná aj 3x čím prerušovala plynulosť bojov (príklad: postava v kapucni sa otočila. Felix sa veľmi bál. Postava v kapucni sa pozrela na Felixa. Felix cítil strach v žalúdku. Postave v kapucni zažiarili oči. Felix sa od strachu nevedel ani pohnúť )
4: trápne "husté" reči typu " připravte se na smrt " sa hodia možno tak do csi alebo kobra 11
a našiel by som tam určite veľa ďalších chýb ale po tretej kapitole som to radšej hodil do police a dúfam že nikdy nebudem mať takú knižnú krízu aby som to znova zobral do ruky.

Predator3313
01.09.2017 5 z 5

Málo kdy se pustím do čtení povídek. Tady se to ale rozhodně vyplatí. Jako malý jsem se dostal k jednomu z dalších dílů v knihovně a velmi mě zaujaly. Proto jsem si pořídil i tento první díl. Musím říct, že při jeho čtení jsem byl vtáhnut do děje (což se mi u povídek fakt nestává). Parádní začátek série, která čtenáře uvede do světa Warhammeru. Prostě oddechovka kterou si člověk co pár let rád přečte znovu.

antonin7325
13.08.2017 4 z 5

První díl ságy zabiječe od kinga který nastavil kvalitu této ságy sakra vysoko a žádný z jiných spisovatelů se už k ní nikdy nepřiblížil.

Phyl
15.06.2017 4 z 5

Nebylo to bohužel naposledy kdy DjP zalitoval, smlouvy, kterou uzavřel s trpaslíkem, po té co mu právě trpaslík zachránil život. V podnapilém stavu v hospodě, mu slíbil, že zvěční jeho hrdinské činy i jeho hrdinskou smrt. Sic DjP stále netuší co trpaslíka vede k tak úmornému sebetrýznění, sebemrskačtství a sebedestrukci, určitě ví, že lituje tohoto shledání. A nejvíc ze všeho lituje faktu, že kamkoli dorazí, strhnou se neskutečná jatka, která jakoby vyhovovali, právě jeho společníku. Prostě pohoda...

jan14s
23.03.2017 4 z 5

Oddechové čtení. V době puberty moje oblíbená série.

Franc
25.02.2017 3 z 5

Na tuto knihu jsem se dlouho chystal. Možná proto byla má očekávání krapet vyšší, než byl nakonec pocit z přečteného. To ale neznamená, že jsem se při čtení nebavil. Ani nevím, který z hlavních hrdinů mě oslovil více. Na každém lze nalézti něco, co Vás osloví a zaujme. Každý má své silné, ale naštěstí i slabé stránky. Takže se nejedná o ten druh fantasy knihy, ze které na Vás vyskočí rek z plakátu nemající chybu, neznaje bázně, neznaje strachu.

Pokud hledáte knihu při jejíž četbě se necháte unášet příběhem, aniž by jste museli přemýšlet, proč tohle je takto a ono zase onako, jste na správné adrese. Dostane se Vám všeho, co můžete od fantysy očekávat - kouzla, magiii, orky, trpaslíky, magiií znetvořené zrůdy v počtu rovnajícím se počtu slevových akcí našich supermarketů. Co si budeme nalhávat, nejedná se o převratné dílo, ale potenciál pobavit má tato kniha poměrně silný.

Na klidný večer s knihou u příběhů nevšedních druhů ve zbrani, kteří nerozšíří Vaše literární obzory, ale nudit Vás rozhodně nebudou ideální volba.

DuncanIdaho
18.11.2016 3 z 5

Podle názvu jsem čekal bezhlavou výbíjenou všeho, co před hlavní hrdiny přijde. Naštěstí to tak nebylo. Občas tam byly popsány myšlenky, pocity a obavy Felixe. Gotrek sice odpovídá maniakálnímu pobíječi, který masakruje vše, co se mu nelíbí, ale alespoň je na dobré straně. Děj knihy nemá nějaký konkrétní cíl, je jednoduchý a to je jeho plus. Popis příhod při cestě trpaslíka a člověka je dosti originální.

Insignitka
04.09.2016 3 z 5

Je to spíše slabší, ale jako oddechovka to ujde.

Nigol
02.08.2016 5 z 5

Parádní kniha, která mě donutila číst další díly, z nichž některé tuto překonaly.

Miro.slav
20.07.2016 5 z 5

Prvý diel zo ságy Gotrek a Felix sa nesie ešte v štýle poviedok, ktoré sú síce viac-menej samostatné, ale nakoniec na seba nadväzujú. To, čo človeka osloví je humorný, flegmatický a lakonický štýl trolobijca Gotreka, ktorý sa občas (hlavne, keď sa schyľuje k bitke či boju) mení k výbušnému sudu pušného prachu. Felix je ten, cez koho sa čitateľ dostáva do deja a ktorý vyjadruje realistický prístup k daným situáciám, pretože Gotrekovi ide iba o to, nájsť hrdinskú smrť. No Felix ide takmer do každej potýčky s obavami a strachom. Poviedka "Geheimnisnacht" nás vťahuje do deja a sme svedkami prvých dotykov s vyznávačmi Chaosu v lesoch Reiklandu. V druhej poviedke "Vlčí jezdci" sa dostávame viac na juh, až do oblasti Hraničných kniežat (táto cesta sa mimo iného stane Felixovi osudovou. Gotrekovi až tak nie, keďže o život nepríde). "Temnota v podzemí" sa už oveľa viac nesie v klasickom fantasy duchu. "Znamení Slaneeshe" a "Ulrikovi děti" už z môjho osobného pohľadu boli trochu slabšie poviedky, no "Krev a temnota" a "Pán mutantů" to opäť posúvaju na hranicu výbornosti. Odporúčam.

Nezabudnuteľná hláška:
F: „Ten kočár už jsme stejně ztratili – možná bychom se tu mohli vyspat,“ navrhl Felix. Ostražitě se díval na malý měsíc, Morrslieb. Nepříjemný zelený svit byl silnější. „Nechci být venku pod tím zlým světlem.“
G: „Jsi slaboch, človíčku. Taky zbabělec.“
F: „Budou mít pivo.“
G: „Na druhou stranu, některé tvoje návrhy mají něco do sebe.“

Hadati
14.06.2016 4 z 5

Gotrek je zabíječ trolů, což je trpasličí úděl, který na sebe vzal poté, co provedl jakýsi hrozivý zločin vůči svému národu. Putuje po světě a vyhledává služebníky chaosu, aby s nimi sváděl boje na život a na smrt, a tak nalezl smrt v boji s mocnými protivníky. Společníkem na jeho cestách je pouze jeho magická sekera a básník Felix, který se na oplátku za záchranu jeho života zavázal, že bude trpaslík následovat na jehou pouti a napíše o něm epos. Své přísahy často lituje, protože až pozdě si uvědomil, že trpaslík na své pouti hledá smrt z rukou těch nejhorších nočních můr.

Zabíječ trolů je odpočinkovým čtením, které neřeší žádné složitější zápletky. Oba hrdinové putují světem a pobíjejí všechny nepřátele, se kterými se setkají. Tato přímočarost je ale právě to, co je na příběhu zajímavé a lákavé. Gotrek se moc neohlíží nad důsledky svého jednání a bojuje, jakoby byl už dávno po smrti, což děsí nejen jeho nepřátele.

OSTROVID
05.02.2016 5 z 5

Naprostá špička tvrdé akční fantasy, originální dvojice bijců Gotrek a Felix. Tohle je jen začátek jejich krvavé cesty za smrtí. První Felixova láska a první Gotrekův masakr runovou sekerou.