Zabíječ skavenů

Zabíječ skavenů https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15041/mid_zabijec-skavenu-HXH-15041.jpg 4 322 30

Warhammer - Gotrek a Felix série

Gotrek a Felix se vracejí v románu Zabíječ Skavenů, druhém dílu epické ságy zasazeném do obrovského města Nulnu. Skaveni – krysí lidé chaosu – kteří žijí ve stokách pod městem, se pokoušejí narušit svými tajemnými kouzly samou podstatu říše. Pod vedením šedého věštce Thanquola jsou služebníci Rohaté krysy odhodláni svrhnout tuto nejmocnější baštu lidí. Jakou šanci mají dva dobrodruzi proti takovým silám?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

Skavenslayer , 1999

BigFous
25.03.2024 5 z 5

Lepší než první díl... Líbilo se mi, že se autor nezaměřil pouze na hlavní postavy, ale že velkou část knihy věnuje hezky do podrobna Skavenům. Hned jsem si ty pletichářský příbuzný Mistra Třísky oblíbil... Hybatelem děje jsou hlavně Krysáci a Gotrek s Felixem na jejich intriky musí reagovat což byl od autora super tah..

Marquis
09.09.2023 5 z 5

Dvojka Warhammeru sa predstavuje ako čistokrvný horor, kde len čitateľ vie o skutočnej neschopnosti hlavných antagonistov, národa krysích ľudí žijúcich pod našim svetom - skavenov.

Klaustrofóbne obliehanie mesta Nuln nám predkladá hneď niekoľko plánov na dobytie rasou, ktorá sa považuje za nadradenú, no jej interné sváry im zakaždým znemožnia výraznejší postup.

Každý plán je svojský a odhaľuje nám inú frakciu skavenov, mne osobne najviac učarovali Moroví mnísi pod vedením Vilebrotha Nulla. Navyše, ako som už spomenul v predchádzajúcom komentári, dvojici hlavných hrdinov mestské prostredie pristane a zmena pracovného zaradenia z kanálnikov na vyhadzovačov v špinavej žoldnierskej hospôdke im len prospeje.

Celkovo je rozsah príjemný a King ako spisovateľ rastie, jeho Thanquol je intrigán ako sa patrí a atmosféra graduje až k nevyhnutnému boju o prežitie v uliciach Nulnu. Navyše, objavujú sa tu prvky skromného steampunku, na ktoré neskôr nadväzuje ďalší diel. Skvelá akčná a temná fantasy, ktorá sa našťastie neberie príliš vážne. A tak to mám rád. Jediné, čo zamrzí, je žalostne malý priestor pre Gotreka...

"Budeš bidlovat, dokud se tahle pramice nedostane k lodi krysáků, nebo ti utrhnu nohu a umlátím tě s ní k smrti. Vyjádřil jsem se dost jasně?"

OldaB
09.04.2023 5 z 5

Navazuje na jedničku, je to trochu jiné, ale opět výborné. Prácička u kanálové hlídky se zvrhne v boj o osud celého města. Skvělé nápady a podlost Krysáků tomu nasadily korunu. Ať vás ochraňuje Rohatá krysa.

Frizer
18.12.2022 5 z 5

Za mě osobně, zatím nejlepší kniha Gotreka a Felixe....jsem zvědavý jestli bude překonána. Skaveni jsou naprosto úžasní nepřátele, kniha je prodchnuta černým humorem a hutnou atmosférou. Poprvé se zde objevuje Thanquol, jeden z nej fantasy antagonistů vůbec. Výborné a vůbec ne hloupé.

Set123
15.06.2022

Ale noták… uznejte… tohle je naprosto perfektní věc. William King je skvělý spisovatel (v kontextu Warhammeru) a jeho knihy jsou zábavné, „čtivé“ a jakkoliv jinak skvělé. Ale tahle, takhle je nejlepší.

Nechápu ani jak je to vůbec možné, že dokážete takhle skvěle zachytit psychiku něčeho právě opačného člověku. Myšlení a morálku skavenů tu King zachytil bravurně a jedná se tak, myslím, o jediného zabíječe, kde Gotrek s Felixem hrají spíše vedlejší housle. Postupně, kapitolu po kapitole nám tu King demonstruje jednotlivé velké klany skavenů (Eshin, Moulder, Pestilens, Skryre) a jedná se tak vlastně o dílo sociálně deskriptivní, což je samo o sobě famózní. K tomu ale dostáváme skavení přísný individualismus (ze kterého brutálně vybočují Pestilens, ale z čeho ti nevybočují…), sobeckost, nestálost, zbabělost, ale rovněž stádovost, namyšlenost a podivuhodnou mazanost.

Pomněte, plány skavenů nejsou většinou kdovíjak pomýlené, chybné. Naopak, bývají šikovné, chytré, jen jim to vždycky poserou… skaveni. Buď přímo hlavní činitelé, jejich podřízení, nebo jejich nadřízení. Pozor, ne Gotrek a Felix! Ani jednou! Vždycky skaveni. Chytří až hanba, ale prakticky neschopní, autodestruktivní.

K tomu člověka musí nutně bavit jejich myšlenkové pochody: „zničit ve jménu velkého plánu a Třinácti – aha, náhodou zemřel můj podřízený, geniální a skvěle vycvičený skaven – ta líná pakáž chcípe – nastrčili mi je sem moji zrádní nadřízení!“, respektive, „postavím se jim hrdinně v boji – aha, toto není vhodná pozice, vyčkám – bude lepší takticky ustoupit, nejedná se o útěk, to ať vás ani nenapadne!“

To jak právě opační od člověka jsou si dovolím demonstrovat jednou kratičkou citací: „Thanquol byl v pokušení ho pro jeho drzost smést. Skaveni měli jeden dobrý starý zvyk, zabít posla který přinesl špatnou zprávu, aby se nedostala na veřejnost.“. Už jen to je, myslím, famózní.

Nemusím se snad ani rozprávět o tom, jak právě Thanquola (který čtenáře musí neustále ohromovat svou ohromnou mocí a svou ohromnou neschopností ji použít) miluji a chtěl bych ho jako lišáckého domácího mazlíčka.

Je to fantastická kniha, které se už žádný další zabíječ prostě nevyrovná, bože, jak já tohle miluju.

Mimochodem, je tu už jeden můj starší komentář, z důvodu nějaké autenticity jsem se rozhodl jej zde ponechat, v zásadě jeho obsah považuji za pravdivý.

Panpalapax
11.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Gotrek a Felix pomáhají v boji o Nuln, na který si brousí své řezáky hordy skavenů... Líbil se mi popis jednotlivých skaveních klanů. Rivalita mezi nimi ale již méně. Zdála se mi přehnaná a zbytečně směšná. Jinak dobrá, akcí nabitá knížka.

Israha
06.06.2021 4 z 5

Zabíječ skavenů je vlastně příběh ve stylu meč a magie v urban fantasy prostředí. King výborně vykresluje atmosféru města dvou tváří, kde se aristokraté a obchodníci topí v luxusu, zatímco chudina přežívá ze dne a den a ve stokách pod městem bují invazní aktivita armády inteligentních humanoidních krys. Špinavé, syrové, atmosférické, pohlcující. Vyprávění, zaměřené mnohem více na pohled Felixe Jaegera, je podle mě vhodným krokem, protože věčně nakrknutého, dokonalými smysly a sekerou vše řešícího, takřka nepřemožitelného Gotreka stačí pozorovat skrze oči vypravěče z pohledu třetí osoby - jeho postava i tak plní svou úlohu. Kvituji taky příklon k více koherentnímu, méně antologickému vyprávění. Je však škoda, že ad absurdum vyhnané přechytračování se a vzájemné zrazování se, jež jsou leitmotivem vyprávění z pohledu záporáků této knihy, začne být ke konci nepříjemně repetitivní.

NextOne
30.04.2021 5 z 5

Tento díl mě bavil o něco víc než první. Nikdy jsem nečetl žádný příběh, kde jsou hlavními protivníky Skaveni. Jsou to krysí lidé vytvořený Chaosem. Skaveni mají velikou armádu, která se pod vedením šedého věštce Thanquola pokusí svrhnout nadvládu lidí. Narazí však na Gotreka s Felixem, kteří jim plány dosti stíží.

Kniha mě opravdu bavila, četla se svižně a bylo zajímavé sledovat další vývoj hlavní dvojice. Přesvědčilo mě to koupit další knihu, kterou mám momentálně rozečtenou. Doporučuji.

IG: next_fantasy_one

Eigis
18.02.2021 5 z 5

Výborná fantasy oddechovka. Postavy obou hlavních hrdinů mě baví čím dál tím více. Skaveni samotní, jejich vzájemné intrikování, klanová hierarchie .... jsou naprostá špička. No a pokud je kniha plná výborných postav ještě přímo nabitá akcí, vznikne takovýto výborný příběh.

FallenOne
26.01.2021 5 z 5

Udržuje si to úroveň nastavenou v jedničce - fajn dialogy, popisy, řež, pořád se něco děje. Zatímco jednička byla povídková, tohle je jeden ucelený příběh - a mě je to vlastně jedno, protože to pořád jede, jak má. Hodně pobavili pobláznění skaveni se svými gramatickými eskapádami.

Vilonejaky
20.11.2020 4 z 5

Keďže ma prvá kniha o cestách Felixa a Gorteka nakopla, logicky, Zabíječ Skavenú bol hneď mojou druhou voľbou. Na rozdiel od prvého dielu, išlo o priamo na seba nadväzujúce kapitoly (deje), ktoré čitaleľa prevedú rasou Skavenov. Dozvie sa o rôznych klanoch a večných intrigách medzi nimi.

Musím povedať, že to bolo o niečo lepšie čítanie ako pri prvom diele, ktorý nemusí sadnúť každému. Mám rád, keď veci na seba nadväzujú. Nemal som problém si nejak ani vizualizovať v hlave Skavenov, kedže som hral hru (TWW II), hneď som si tieto potvori predstavil. Celý príbeh sa zlieva na konci do veľkej bitky o Nuln. To v podstate je aj najlepšia časť/kapitola kniny.

Pridávam Gortekovu top hlášku z tohto dielu: "Budeš bidlovat, dokud se tahle pramenice nedostane k lodi krysáků, nebo ti utrhnu nohu a umlátim tě s ní k smrti. Vyjádril sem se dost jasne?"

Hodnotenie 8/10
Hviezd 5/6

3001
20.08.2020 5 z 5

Skvělé pokračování o Gotrekovi a Felixovi, odehrávající se tentokrát v Nulnu. Příběh se mi moc líbil a společně se Zabiječem Draků patří tahle kniha mezi moje něj knihy.

Luigi1
25.05.2020 5 z 5

Výborné pokračování oblíbené dvojky

špulo
23.04.2020 4 z 5

Po zoznámení sa s hrdinami v prvej knihe a autorskom ošahávaní sveta je toto pokračovanie ako rozbehnutý vlak, ktorý jasne nabral smer. Čaro brakovosti sa nevytratilo. Ide doslova o čistokrvnú zábavu...

Masoterian
29.02.2020 4 z 5

Románový zpracování sedí týhle sérii mnohem líp. Fajnová atmosféra, samozřejmě propracovaná akce i nějaký to zákulisní pletichaření. Moc se mi líbilo jak v rámci příběhu nahlídnem do všech sociálních sfér - od mutantama prolezlých stok až po nablýskaný prostředí nejvyšších kruhů. A charaktery se nám zajímavě profilujou. Ale stejně jde jenom o takovou předehru před následující trilogií.

Jiricek9854
23.02.2020 5 z 5

Naprosto uzasne fantasy... miluji bitky a magii :) cert vem nejaky hluboky pribeh, warhammer nikdy o hloubce nebyl.

DuncanIdaho
20.10.2018 4 z 5

Solidní fantazi, nijak přemrštěná a s docela napínavým dějem, který měl spád. Rozhodně lepší než první díl této série.

Set123
10.03.2018

Jedná se o jednoduché, rychlé, oddechové a dobré čtení, ze světa Warhammeru, ve městě Nuln a dle mého názoru se jedná o nejlepší díl Zabíječů.
Mé důvody k tomu jsou následovné:1, Tento díl má mnohem konzistentnější děj než první díl
2, Poprvé se zde objevuje má nejoblíbenější postava ze světu Warhammer a to sice šedý věštec Thonquol
3, Přes to, jak jednoduché čtení to je, obsahuje ohromné množství humoru, jak díky charakteru skavenů, tak díky Gotrekovi.
Mé hodnocení je tedy kladné, ale musím uznat, že jsem k jejímu příběhu možná nepřistupoval tak jak bych měl. Celou dobu jsem totiž fandil skavenům a to konkrétně právě Thonquolovi. Proč ptáte se? Důvod je jednoduchý: před touto knihou jsem četl Šedého věštce a Chrám hada, díky kterýmž jsem přilnul právě k tomuto krysákovi, kterému jeho plány kazí jeho podřízení.

Predator3313
01.09.2017 5 z 5

Jednoduché ale dobré čtení. Prostě parádní oddechovka. Skaveny mám rád jak v tomto díle, tak v dalších. Hlavně jejich schopnost za jakoukoli chybu najít vždy bez problému jiného viníka než sebe :D

jan14s
23.03.2017 5 z 5

Sice nedosahuje kvalit většiny fantasy, přesto je to zábavné čtení.

trpaslíci meč a magie Warhammer hrdinská fantasy

William King
anglická, 1959