Vzpoura proti času

Vzpoura proti času https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28388/vzpoura-proti-casu-28388.jpg 4 34 10

Scifi román o letech do vesmíru, který vypráví o posádce vesmírné lodi Pluto, která byla nucena přistát na tajemném vesmírném tělesu, které jim přichystá spoustu až strašidelných překvapení. Posádka se musí vyrovnat s neznámou vyspělou technikou a navíc sama se sebou.

flanker.27
18.03.2024 4 z 5

Za mne asi nejlepší český SF román, který jsem četl, především proto, že autor velmi přesvědčivě vytvořil inteligenci, která uvažuje jinak, než my lidé. To bývá často kámen úrazu, mnoho autorů v tomhle postrádá ty pravé schopnosti a i když stvoří celý vesmír rozdílných civilizací, kultur, i samotných principů života, nakonec je to vlastně jen všechno to samé v bledě modrém. Ale popsat střet s něčím, cos e ne úplně ztotožňuje s lidským chápáním, to je těžký úkol. Pravidelně ho dokázali úspěšně zvládnout třeba bratři Strugačtí, zejména ve slavném Pikniku u cesty.
Napínavé, občas vtipné, dobře napsané postavy (kdo by si nezamiloval Farlanda), snad jen hlavní hrdina sám je občas trochu nekňuba. Skoro jsem litoval, že kniha není napsaná z pohledu samotného kybernetika, tedy vlastně ústředním hybatelem dění, ale z hlediska samotného děje knihy je jen vedlejší postavou. Na druhou stranu takhle to dává možnost si spoustu věcí domýšlet, protože je čtenář nedostává podané po lopatě.

Bakana
08.01.2024 3 z 5

Začalo to slibně, hodně mě bavila ta psychologická stránka věci. První průzkumy taky nebyly špatné, ale pak se to jaksi pokazilo
Kromě maličko archaických vtípků mezi piloty ani není poznat, že je sci-fi tsk staré.

mi-380
21.06.2023 4 z 5

Po krátké pozemské přípravě se velmi rychle dostáváme na cestu k záhadnému tělesu u Jupitera a tam čeká vše, co si od kosmického sci-fi můžeme přát: velké dobrodružství, smrtelná nebezpečí, tajemné záhady, neznámé materiály a technologie a otázky stále aktuální (Dovol, pravil fyzik, položím ti otázku, která není bezdůvodná: jak se díváš na výsledek souboje nebo soutěžení mezi kybernetem a člověkem?...).
Přečteno podruhé, tehdejší stoprocentní nadšení mírně ochlazuji, jedna hvězda tou cestou proti času vyhasla:
85 % (zatím 31 hodnotících, průměr je 85 %).

Leona333
07.04.2023 5 z 5

Rodinná, putovní knížka..., kterou jsem si v dětství několikrát, díky vesmírné lodi Pluto + nekonvenční posádce..., s jejím fantastickým dobrodružstvím, přečetla a oblíbila.

Jarda1503
04.08.2022 5 z 5

Jako kluk jsem vyhledaval sci-fi literaturu, dnes se opakovaně vracím k jedné skvělé knize. Čtivá, neblbá! Vtáhne do děje hned zkraje a už nepustí..

WopiMK
16.08.2021 4 z 5

Ve své době bomba.

PastorMal13
25.07.2021 5 z 5

Wow! Lepší knihu jsem dlouho nečetl. Tak výborný a čtivý děj jsem teda nečekal, opravdu ne, kór na to, že se jedná o knížku z šedesátek. Hlavní postavy jsem si hned zamiloval. V kritických situacích mě rozesmíval Farlandův ostrý humor a uchvácel autorův popis okolního prostředí. Vyústění je opravdu nepředvídatelné. Ke knize se budu jiště vracet.

misko13
11.10.2015

Klasicka SCI FI, Pravdupovediac mam ju radsej ako modernu. Nezamotava sa v podrobnych technickych opisoch moze si dovolit viac fantazie, a dava citatelovi viac priestoru na predstavivost. 3 hviezdy su asi malo ale stretnutiu s ramou by som dal 4 hviezdy a martanovi ktory je sice velmi ospevovany ale chyba mi v nom clovek by som dal 1 hviezdu.

kosmi
07.09.2013 5 z 5

Výborně napsané. Přečteno asi 4x.

tlapička

1964  85%Planeta přeludů
1994  77%Balada o posledním Falkenštejnovi
1968  68%Výlet k Pánubohu
1982  78%Svět má 24 hodiny

Kniha Vzpoura proti času je v