Vzpoura oceánů

Vzpoura oceánů https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/615/bmid_vzpoura-oceanu-Te7-615.jpg 4 351 81

Peruánský rybář zmizí na volném moři. Hejna vysoce jedovatých medúz obléhají břehy Austrálie. Do Kanady nepřitáhnou velryby. Dorazí teprve se zpožděním několika týdnů a chovají se agresivně. Mezitím tým naftařů narazí na dně Norského moře na zvláštní červy s mohutnými kusadly, kteří se po milionech zavrtávají do dna. Jakoby odněkud přičarovaní připadají biologovi Siguru Johansonovi, který živočichy zkoumá a snaží se zjistit, zda by nemohli ohrozit těžbu ropy z moře. Johanson tuší, že za anomáliemi se skrývá řada podivných náhod: cosi používá život v moři proti člověku. Ke stejnému závěru dospívá i indiánský badatel velryb Leon Anawak, který se poté, co se přes noc zhroutil velrybí turismus, musí potýkat s fanatickými ochránci životního prostředí a americkou armádou, která zničehonic všechny případy přikryje pláštěm mlčení. Vlády USA a Kanady evidentně vědí o hrozbě z oceánů mnohem víc. Vypukne katastrofa, která ohrozí další existenci lidstva. Ale co nebo kdo ji rozpoutal? Vědci si musejí přiznat, že člověk ví o planetě, jíž se cítí být vládcem, mnohem méně než o vesmíru.... celý text

Literatura světová , Thrillery , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Der Schwarm , 2004

3nitka
07.04.2020 3 z 5

Nápad dobrý, ba výborný. Čítala som ju v čase, keď nám príroda ukazuje, že naozaj, naozaj nie sme páni tvorstva, ako si myslíme.

"Existuje ďalšia božia rasa, ktorej systematicky ničíme životné prostredie a ako vidieť, tí dolu sú na nás oprávnene nahnevaní"

"Vráťte sa do reality, my sme len malou skupinou z druhu cicavcov, ktorú evolúcia nemá zaknihovanú ako úspech. Nereprezentujeme posledný, vrcholný, ale len nejaký kus dejín Zeme."

M., ďakujem za zapožičanie :)

karol.cadex
23.02.2020 5 z 5

No... Dala mi zabrat, co si budeme povídat. Až jsem si občas říkala, jestli vážně takový rozsah knihy byl nutný. Chvílemi jsem četla jen vatu, poté jsem měla pocit, že čtu skripta pro doktorandy biologie, pak teda výjimečně bylo i sexuálno, mrtví lidé, mrtvé velryby, rychlo mušle, příšerka, vláda USA má v sobě ilumináty, nakonec akce, střih a konec. A červi!!! Na červy bych zapomněla.
Ale dovedu si představit, že se reálně vše popsané děje.
Lidi jsou zlo.

cirruska
26.01.2020 4 z 5

Nejvíce mě bavila první část, byla jsem zcela uchvácena. Celkově dobrý propracovaný příběh s trochu filozofování a ekologickým podtextem. Jde vidět, že si autor dal opravdu velikou práci. Povedené prolínání fikce se skutečností. Spousta zajímavých informací, bylo/je nad čím přemýšlet. Výborné barvité popisy, které mi umožnily si vše hezky představit a prožít. Postavy měly charakter a některé jsem si vskutku oblíbila. Chválím originalitu.

"... nezáleží, jak rychle někam dorazíš. Když jedeš oklikou, tvůj život pokračuje i tak. Žádný čas není ztracený."

Greenfingers
13.12.2019 5 z 5

Knihu jsem četl již před delší dobou. Vybavuji si, že i když počtem stránek přesahovala mou obvyklou normu, četla se velmi dobře. Román je sice řazen mezi sci-fi, ale událostí v něm popisované se nezdají až tak nereálné.

tlllk
11.10.2019 5 z 5

Všetko beriem, až na tú pamäť oceánu. Beriem že každý autor Sci Fi si musí upraviť realitu a definovať vlastnú fyziku, ale tam mi to proste logicky nesedelo. Tá prvá časť knihy bola výborná, ten záver bol už iba taký B-čkový thriller s nejasným koncom. Ako audio to bolo výborné.

sarka0168
14.09.2019 5 z 5

Mne ta kniha nadchla a několikrát jsem se k ní vrátila! Doporučuji!

Opatov
20.07.2019 4 z 5

Nejtěžší kniha mého života. A to doslova. Ale dokázala jsem ji prelouskat poměrně snadno. Odborná část knihy se zdarile propojuje s fikcí. Vlastně nevím, do jaké míry se jedná o fikci nebo jestli by se mohlo stát. Postavy nejsou natolik hluboce vykresleny jako oceán. Hrozně zajímavá kniha, nikdy jsem nic podobného necetla. Zpocatku mi trochu vadilo velké množství anglických výrazů v textu, ale jde o zvyk. Pokud člověka neodradi rozsah knihy a je připraven na náročnější četbu, potom rozhodně doporučuji.

kahoma
10.07.2019 5 z 5

Taky ji zrovna čtu, dokonce v originále - německy. Chytla mě od začátku. Chvílemi jsem se sice ztrácela nebo respektive některé pasáže byly nezáživné, ale jsem teď přesně v půlce a je to velmi napínavé a velmi zajímavé. Trochu je to děláno na způsob detektivní zápletky, ale podstatné je vlastně varování lidstvu - tak to vidím já. Opravdu velmi zajímavé. Sama bych nikdy nevěřila, že se pustím do četby tak dlouhé knihy - v němčině má 987 stran, a to napsaných velmi malým písmem, takže člověk postupuje jen velmi pomalu kupředu - bohužel (už bych ráda sáhla po něčem jiném, ale rozhodně chci tuto knihu dočíst až do konce). Mám v úmyslu koupit si tu knihu i česky a pak si některé pasáže - hlavně tu o Storegg-efektu - přečíst v češtině. Jazyk autora je nádherný, obdivuji jeho styl a hlavně jeho rešeršování - oopravdu klobouk dolů. Není vůbec divu, že za knihu dostal spoustu různých cen. Po zásluze!

horvis
05.05.2019

No nevim, teď čtu tuto knihu, ale moc mě to nebere. Není to špatně napsaný, ale čte se mi to špatně. Nemá to spád. Zbytečně dlouhé a asi i nepodstatné pasáže. Asi je chyba v tom, že jsem čekal dobrodružnou četbu. Jsem na straně 27 a dál už asi číst nebudu.

Rawar
29.03.2019 5 z 5

...tedy přelouskat to v období zkouškovém se může jednomu zdát kontraproduktivní, ale mě to docela pomohlo k odreagování se, od stresujících okamžiků. Nejedná se sice o extra lehkou četbu, ale i přes velký počet stran se v příběhu málokdo ztratí. Já jsem takový těžký fanda podmořského světa a tak to pro mě byl velký zážitek a zdroj fantaskních snů.
Od čeho je taky četba před spaním.
Není to sice žádný "cthulhu fhtagn" book, ale HP Lovecraft pozitivní si zde taky najdou své. Jinak se bojím knihu někam zaškatulkovat. Působilo to trochu jako severský thriller se sci-fi příměsí, doplněný pěknými filosofickými úvahami. Trochu podobně na mě působila i nedávno přečtená geniální Solaris, i když tady to je až příliš subjektivní dojem a určitě nesrovnávám.
Dohromady moc dobré a jsem rád, že tento román můžu zařadit do svého portfolia

BabaJaga11
21.03.2019 5 z 5

Asi nejdelší kniha, co jsem kdy přečetla, můj obvyklý rozsah knih je tak 3x-5x kratší. Vlastně vědět dopředu, jak je dlouhá, asi bych si ji nikdy neobstarala :-). Teď vidím, že by to byla škoda. Obdivuji znalosti autora z biologie i mnoha jiných oborů, že dokázal něco takového napsat. Ano, jde o fikci, ale důmyslně vycházející z mnoha ověřitelných fakt. Přes velké množství informací se mi kniha četla moc dobře. Dokonce jsem se ani neztrácela v množství postav, spíše v názvech různých zainteresovaných organizací. Děj byl pro mě tak napínavý, že jsem neváhala tahat s sebou knihu neustále v batohu, abych si ji mohla číst cestou do a z práce - při čtení v MHD jsem občas přejela o zastávku dál :-). Mimochodem, kniha je sice velmi objemná, ale celkem lehká, což přece jen dost usnadňuje čtení v "šalině", třeba i "na stojáka". Jen se musím přiznat, že mě z knihy dost mrazilo. Ani ne tak z toho, že většina postav se nedožila konce knihy - a já měla vztek na jiné postavy, které na tom měly podíl - ale hlavně z toho, kolik pravdy v knize je. Ať už holých fakt o ničení světových oceánů - ale i jiných ekosystémů - námi lidmi, tak i poselství o vztazích mezi národy, touze po moci a slávě, lidské obětavosti i sobectví, inteligenci i omezenosti, hrdinství i zbabělosti a vypočítavosti. Popis toho, jak funguje lidská společnost, co se děje v případě ohrožení, to má bohužel také do fikce daleko. Snad nám zbývá ještě naděje, stejně jako několika hrdinům příběhu.

Metla
29.12.2018 4 z 5

Název románu řekne čtenáři vše podstatné: cosi neobvyklého se děje v mořských vodách a lidé v důsledku toho hynou – zpočátku po jednotlivcích, postupně počet obětí narůstá do děsivých čísel. Skupinka vědců různých národností se snaží znepokojivým záhadám přijít na kloub.
Od jiných katastrofických knih, které jsem dosud přelouskala, se tato liší rozsahem znalostí, jakými se prezentuje autor. Nejedná se jen o dobrodružství s trochou povrchních informací pro oživení, Frank Schätzing jde se svými úvahami a teoriemi do hloubky (doslova), dovedně kombinuje vědecká fakta s fikcí. Při té příležitosti varovně zvedá prst a naléhavě jím klepe na ekologické dveře. Pochybuji o oblibě „Vzpoury oceánů“ mezi věřícími a Američany…
Bohužel pan spisovatel nezvládl do hloubky vykreslit také postavy. Ty sice tradičně řeší své lásky, traumata a různá osobní trápení (přinejmenším v podání dvojice hlavních hrdinů), přesto příliš nezaujmou. Je chvályhodné, kolik osob se nedožije závěru, nicméně ani smrt té (dle mého vkusu) nejsympatičtější ve mně nevyvolala patřičné pohnutí… a že si umím při úmrtí fiktivních oblíbenců pobrečet! Tady jsou k pláči leda padouši, jejichž motivace je zaměnitelná s demencí.
Za zmínku ještě stojí podivný překlad, kdy v textu často zůstávaly anglické výrazy, aniž by šlo o názvy či odborné termíny. Namátkou uvedu: „Deputy Director for Operations zavrtěl hlavou“ nebo „V každém záměru existuje point of no return.“ Pro čtenáře angličtinou nepolíbené by bylo slušné alespoň pod čarou uvést překlad (a pro mě zdůvodnění, proč uvedená slova přeložena nebyla). Redakční práce s ohledem na rozsah knihy nedopadly nejhůř, přestože několik chyb a překlepů uniklo.
Do literární extáze mne tento nazelenalý tlusťoch neuvedl, nicméně splnil, co jsem od něj očekávala a přidal i něco málo navíc. Škoda těch nanicovatých charakterů. 75%

frantisek8863
15.12.2018 4 z 5

I přes velikost knihy, jsem rád, že jsem se toho nezalekl a přečetl si ji. Kniha se četla velmi slušně i přes dostatek informací, které nenudili a citlivě doplňovali děj, aby kniha měla svižný dějový spád. Autor musel načerpat a prokousat se mnoha informacemi z mnoha oborů, aby to mohl později zapracovat do namazaného příběhového stroje. Tak, aby to nerušilo, nikde nedrhlo a udržovalo v napětí. Hvězdičku jsem sundal za závěrečné a strohé setkání s Yrr. Ovšem, jako celek vše vede k zamyšlení o naší konzumní společnosti a planetě.

BlackBlade
01.11.2018 3 z 5

Spousta zajímavých informací, ze kterých je mi až smutno - kolik jedů a (bez prominutí) sraček mi, lidé, pumpujeme do oceánů. A jak obří potravinářské koncerny plundrují život v mořích neustále se zvyšujícím objemem rybolovu.
Ono se nám to všechno jednou šeredně vymstí a tuším, že se toho bohužel ještě dožiji :(
Dále spousta zajímavých úvah o lidech a lidském myšlení. A spousta řešení, jak to celé může dopadnout.
Jenže to je právě problém této knihy = všeho je "spousta", takže kniha ztrácí tempo a místy je děj až moc natažený. To v mém hodnocení sráží hvězdu dolů, proto nemůžu dát více, než 3/5.

Pavlína79
27.10.2018 2 z 5

velmi hezké, velmi odborné, velmi scifi, ale trochu nudné a zdlouhavé

lusidka7636
10.10.2018 5 z 5

Neholduji několikaset stránkovým knihám,ale vzpoura mne dokonale pohltila a strany jsem hltala jedním dechem.Začátek sice trochu utahaný,ale postupně děj nabral obrátky a bylo to super počtení.Rozhodně jsem ráda,že jsem si vzpouru mohla přečíst jako první dílo od autora než jsem si koupila Limit,tím se nemohu pořád prokousat.

Monislávka
14.07.2018 4 z 5

Do třičvrtě knihy to šlo,ale když pořád nepřicházelo žádné rozuzlení tak jsem při čtení pomalu usínala. Pořád ne a ne přijít konec,nebo nějaký zvrat, prostě takový nekonečný příběh o něčem inteligentním co se skrývá v hloubkách oceánů a ještě "inteligentnější člověk" si opět myslí že zvítězí.

Atanone
01.07.2018 5 z 5

Tak to bylo něco! Nevěděla jsem,co dřív-jestli nasávat kvanta informací,se kterými si má ubohá hlava stejně neporadí,nebo sledovat děj,který nezvolnil ani na chvíli a klepat se o postavy,které jsem si zamilovala. Když jsem začala číst,říkala jsem si,co propána bude v tak dlouhé knize. Ale čím blíž jsem byla poslední kapitole,tím kratší mi připadala.
Kdo je ten hodný a kdo zlý,když celé je to o tom,že všechno souvisí se vším?
Od doby,co vlastníme korelu,jsem přestala podceňovat inteligenci tzv. nižších tvorů. Když vidím,co ten malý ptačí mozeček dokáže vymyslet,říkám si,kde my lidé bereme tu pýchu myslet si,že to tu jde podle nás.
Amerika z toho v této knize vychází až děsivě sebestředně,což mě přivádí k úvahám o soudnosti pomerančů a o tom,jestli je dobré,když systém umožňuje jedincům mít tak obrovskou moc.

A ještě kousíček,co s tím zdánlivě nesouvisí:
"Žádný čas neobětujeme. My si ho necháváme, ať jedeme přímo na východ, nebo kousek na sever. Copak jsi všechno zapomněl? Tady nahoře nezáleží, jak rychle někam dorazíš. Když jedeš oklikou, tvůj život pokračuje i tak. Žádný čas není ztracený."

MichelleS
07.06.2018 4 z 5

Napínavé, čtivé, nabité informacemi z mnoha oborů, zdvižený prst a mnoho otázek k přemýšlení. Nejvíc mne zaujal rozjezd, narůstající napětí, nejistota, strach, snaha odhalit tajemství a najít souvislosti mezi zdánlivými náhodami.

SteoSG
25.03.2018 5 z 5

Zatial za prvych 150 stran musim dat 5*. Najprv ma zamrazilo pri pocte stran knihy, ale kniha sa cita sama. Postupne vtahovanie do zatial napinaveho deja, ktory sa otvara pred citatelom. Odborne veci podane citatelne, takze ziadne preskakovanie zatial nehrozi. Po precitani doplnim. Uz musim utekat citat!!!

Skvelaaa kniha!!!
Dobrodruzstvo, napatie, akcia, mnozstvo vedeckych informacii, ....
Postavy: Dobri / Zli a ... Ini. :)

Este jeden aktualny dialog z knihy:
„Copak jste slepý? Úplně jste zblbnul nebo co? Nechápete, co by se stalo, kdyby Amerika tuhle bitvu nerozhodla ve svůj prospěch? Každý jiný, kdo by ji vyhrál, by nám okamžitě uštědřil porážku.“
„Nejde přece jen o Ameriku! Jde o celý svět.“
„Svět je Amerika!“

Tak asi tolko. :D *****

moře a oceány tajemství ohrožení světa

Frank Schätzing
německá, 1957