Vzpoura oceánů

Vzpoura oceánů https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/615/bmid_vzpoura-oceanu-Te7-615.jpg 4 351 81

Peruánský rybář zmizí na volném moři. Hejna vysoce jedovatých medúz obléhají břehy Austrálie. Do Kanady nepřitáhnou velryby. Dorazí teprve se zpožděním několika týdnů a chovají se agresivně. Mezitím tým naftařů narazí na dně Norského moře na zvláštní červy s mohutnými kusadly, kteří se po milionech zavrtávají do dna. Jakoby odněkud přičarovaní připadají biologovi Siguru Johansonovi, který živočichy zkoumá a snaží se zjistit, zda by nemohli ohrozit těžbu ropy z moře. Johanson tuší, že za anomáliemi se skrývá řada podivných náhod: cosi používá život v moři proti člověku. Ke stejnému závěru dospívá i indiánský badatel velryb Leon Anawak, který se poté, co se přes noc zhroutil velrybí turismus, musí potýkat s fanatickými ochránci životního prostředí a americkou armádou, která zničehonic všechny případy přikryje pláštěm mlčení. Vlády USA a Kanady evidentně vědí o hrozbě z oceánů mnohem víc. Vypukne katastrofa, která ohrozí další existenci lidstva. Ale co nebo kdo ji rozpoutal? Vědci si musejí přiznat, že člověk ví o planetě, jíž se cítí být vládcem, mnohem méně než o vesmíru.... celý text

Literatura světová , Thrillery , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Der Schwarm , 2004

freejazz
01.11.2023 4 z 5

kričalo to na mňa v knižnici ako výzva. tak som ju prijal.
dosť podrobná diagnóza súčasného marazmu aj s pokusom (trochu naivným) označiť príčinu katastrofy, do ktorej sa rútime. že sme to my sami asi nie je nič prekvapujúce.
neviem, či by som ako vydavateľský redaktor škrtal, či by som sa odvážil. asi to treba nechať tak, ako to bolo napísané aj za cenu rizika, že je to niekedy trochu spomalené. život nie je akčný film.

Hyaenodon
04.09.2023 3 z 5

Velmi napínavý příběh, ale na můj vkus příliš ploché postavy bez pohnutek (nebo s příliš pozdě objasněnými - viz Anawak). Na druhou stranu se autor nebojí se téměř se všemi v průběhu knihy rozloučit, což mě občas i překvapilo. Konec byl na můj vkus příliš pozitivní a osobně mi vadily i neustálé zmínky o ničení planety lidmi. Za mě solidní tři hvězdy, dobrý průměr.

Hor89
09.12.2022 4 z 5

Dobrý katastrofický thriller, i přes délku 900 stran jsem ho přečetl během dovolené u moře. Čte se velice dobře, jen druhá půlka knihy (kromě závěru) nemá takový spád jako část první. Trochu mi vadili černobílé charaktery postav, a taky to že vojáci/agenti jsou klišovitě za ty špatné, zatímco skoro všichni vědci/výzkumníci za klaďase.

Maraiser
18.09.2022 5 z 5

Souhlasím s mnohými negativními názory čtenářů "pode mnou". Ano, je to chvílemi roztahané, v odborných terminologigích jsem se ztrácel. Ale!
Ta myšlenka mne prostě bere natolik, že těch pět hvězdiček dávám.
Ačkoli mohlo ještě někde něco "spadnout" :-)

padola
23.04.2022 3 z 5

Poslouchám jako audioknihu. Dost mě to baví a dost se i dozvídám o životě v oceánu i moderní těžbě ropy.

Dvě hvězdy dolů za naprosto příšerný překlad. Cožpak už ani překladatelé neumějí česky?! "Whale watchers" jsou nejspíše turisté, co jeli pozorovat velryby, "autopsie" bude asi pitva, "mohl ochutnat pravou east coast kitchen" - u toho jsem málem spadla ze židle - pravděpodobně myšleno cuisine, či tradiční kuchyni z východního pobřeží (Kanady) (kousky sporáku doufám nikdo neochutnával), "toto je totální blowout" má být, odhaduji, podmořský výbuch, co jsou "drajftery" jsem nepochopila, nejspíš asi "drifters" čili plováky .... no prostě ... čiré zoufalství ... beggars belief bych možná měla napsat.

SittingBull
05.02.2022 2 z 5

Jedenapol nebeského telesa. Váhal som či nie len jedno. Nekonečné, utárané, odbiehajúce od veci, povrchne a zbytočne pižľajúce osobné vzťahy na stredoškoláckej úrovni, a nekonečne nekonečné a nekonečné. Koniec katastrofa. Ako inak, nekonečný. A rádoby akčný. Prial som si, aby sa tá loď rýchlo rozpadla pod ich pitomými zadkami a aby autor konečne kušoval.
V žiadnom prípade by som to nechcel mať v rukách znova. A nie len kvôli obludnej hrúbke tej knižky, že až našincovi robí problém ju v brlohu udržať v čítacej polohe.

Marfiel
12.10.2021 4 z 5

Zajímavá kniha, inspirativní, poučná, bohužel děj chvílemi ztrácí tempo díky mnoha odbočkám i větvením příběhu. Na druhou stranu klobouk dolů před autorovou erudicí i odvahou pustit se do tak rozsáhlého, myšlenkově propracovaného díla... Vznikl určitě originální a působivý román, který svým charakterem trochu přesahuje krásnou literaturu. Určitou výtku mám k některým akčním scénám a vykreslením postav, hlavně těch záporných. Možná bych méně tlačil na pilu, opakují se stereotypy, které patří spíše do béčkových katastrofických filmů...

Gleam
29.08.2021 4 z 5

Moje první kniha tohoto autora. Určitě ne poslední, skvělý příběh hodný hlubšího zamyšlení. Chvilkama jsem nedokázala úplně udržet myšlenku, vždycky jsem se ale našla. Trochu jsem byla zaskočena vývojem příběhu ještě před polovinou knihy. Myslím si, že by mohl být příběh kratší.

Tozbee
11.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Začnu minusy, kvůli kterým musela jedna hvězda dolů:
- poněkud toporné charaktery postav, kterým nepřidávaly na plastičnosti soukromé odbočky a místy ubíjející dialogy
- jednoznačná dělící linka mezi klaďasy a záporáky, přičemž záporáci se stihli v závěru překulit daleko za hranu kýče
- spektakulární finále, které kladlo důraz na akci místo na epilog, který by si ty spousty řádků zasloužil více
- autorova obsese zmiňovat neustále filmy a nechat postavy mluvit o filmu, přičemž akční scény jsou psány přímo pro filmový scénář (uvidíme, jak je uchopí německá ZDF, která už natáčí)
- autorova spadenost na odporné Američany, přičemž ti nejodpornější jsou (jak nečekané) ti s největšími pravomocemi
- další hvězda by měla jít dolů za odfláknutý překlad (ale za to autor nemůže)

Možná je těch odrážek hodně, ale plusy je podle mého soudu bez potíží přetlačí. Většinu z nich už zmiňovali ostatní čtenáři, tak jen telegraficky:
+ vynikající a originální hlavní myšlenka
+ srozumitelně podané základy z mnoha různých vědeckých oborů
+ postupné splétání proudů a budování napětí, obtížná předvídatelnost děje (v prvních dvou třetinách knihy)

Bakana
18.03.2021 4 z 5

Dlouho jsem váhala mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale nakonec dávám 4. Přece jen mohla být knížka tak minimálně o čtvrtinu tenčí.
Smekám ale před nápadem, ten je opravdu originální. A za druhé, jak už tady taky bylo řečeno, množství fakt, které si autor musel nastudovat, je opravdu úctyhodné.
Nudnější kapitoly se střídají s napínavějšími, kapitola se tsunami byla opravdu skvělá, z popisu vlny mě až mrazilo. Bohužel těch nudnějších kapitol, přestože celkově dokreslovaly atmosféru románu a pozadí postav, bylo povícero. Normálně bych odstavce nebo i kratší kapitoly přeskakovala, ale u audioknihy to dost dobře nejde.
Jako poslední velké plus dávám, že se autor nebojí nechat i své hlavní postavy zemřít. No holt to není americký film... :-)

bararich8
31.12.2020 4 z 5

Parádní čtení vystavěné na neotřelé zápletce a dokonalém nastudování podkladů (jako vážně klobouk dolů za všechna ta fakta, čtenář se i kdeco zajímavého dozví). Navíc s přihlédnutím k dnešní době vlastně nemusí jít úplně o fantasy, co se problematického vlivu člověka na planetu týká. Většina příběhu je strhující, čte se výborně, místy tempo kolísá, většinou kvůli faktografickým podrobnostem, ale proč se něco nového nedozvědět, že. Jen ten konec se mi nějak táhl, tak bych to nechala na hodně slušných 4*.

Faila
29.09.2020 3 z 5

Trvalo mi hodně dlouho, než jsem se do knihy začetla. Pak mě nesmírně uchvátila a vždy jsem se těšila na další čtení. Bohužel, konec mi přišel dost slabý, plný zbytečného přehánění, patosu a také filozofování. Námět se mi velmi líbí a kniha by se mi určitě četla celkově lépe, kdyby z ní byla tak polovina vypuštěna. Nakonec ji hodnotím jako průměr, spíše tedy lehce lepší průměr.

monyp
26.09.2020 5 z 5

Skvělé čtení, až na ty děsivě pravdivé informace, o tom jak lehce likvidujeme svou planetu.

Adapa
22.08.2020 5 z 5

Knížka, která možná někoho vyděsí svou tloušťkou, ale rozhodně tam není napsáno nic navíc. Skvělý katastrofický román, který má dlouhý pozvolný úvod. V prvních kapitolách se skáče od Peru, přes Norsko po Vancouver a vše se krásně spojuje dohromady. Zdivočelé kosatky, inteligentní žraloci, tajemní červi, žahavé medúzy a „vybuchující“ krabi obsahující smrtící bakterii Pfiesteria Piscicida – to vše je jen takový úvod, kdy jsem si stále říkal, co je tou tajemnou inteligencí, která to ovládá. Bál jsem se, že autor do toho vloží myslící oceán nebo něco podobného, ale vymyslel to skvěle. Na Zemi máme celou dobu druhou inteligentní civilizaci (Yrr), která je starší než naše lidská rasa a rozhodla se nás vyhladit.
Oblíbil jsem si několik postav – hlavně Inuita Anawaka a Nora Johansona. Objeví se tu zde i spousta dalších postav, každá z nich získá svou důležitost, svůj osud – postavy jsou do hloubky popsané a poznáváme jejich osobní život. A proto i někdy překvapí jak snadno nechává Schätzing své postavy snadno zemřít – jak v reálném životě.
Kniha je sice sci-fi, ale vše vypadá tak reálně, tak obyčejně, tak uvěřitelně.
Trochu mě mrzel konec. Jak kdyby se autor vyděsil toho, že se blíží k tisící stránce a rozhodl se to rychle dokončit. Závěrečné setkání s Yrr mohlo být delší, mohlo to více pokračovat na to, co bylo potom.
Rozhodně doporučuji k přečtení a řadím k jedné z nejlepších knih, které jsem v životě četl. Rozhodně se k této knize za několik let rád vrátím.

kahoma
09.08.2020 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Rozhodně moje dosud nejtlustší přečtená kniha. Nikdy jsem si nemyslela, že tak tlustou knihu kdy přečtu... Ale vše je relativní... Od této knihy mi už žádná kniha nepřijde tlustá - řekněme tři, čtyři sta - to je nic proti Schätzingovým knihám..
Tahle kniha je velmi zvláštní, velmi zajímavá tematika, související s naším ohrožováním naší matičky Země a jejích pokladů.

Ivka82
31.07.2020 5 z 5

Tuhle knihu mi půjčil můj táta a jsem moc ráda. Je to tedy bichle, ale příběh je napínavý, zajímavý a hodný zamyšlení. Trochu mě mrzelo, že na můj vkus zemřelo až příliš mnoho mých oblíbených postav, ale co by člověk mohl čekat od katastrofického thrilleru :D Z knihy jsem nadšená a určitě patří do žebříčku mých oblíbených.

Sejna1955
19.07.2020 5 z 5

vynikající kniha

Rihatama
06.06.2020 4 z 5

Science fiction nebo noční můra? Zdivočelí delfíni nebo boj o holý život? Nebo ještě něco horšího? Hraje Bůh v kostky? A přitom to všechno začíná skoro nevinně, červy. Ale velkými a tlustými. Schätzing namíchal třaskavý žánrový koktejl. Vlastně nevím, jestli vůbec na něco zapomněl. Chvílemi čtete Sci-fi, chvílemi pop. naučný text (Pfiesteria Piscicida mě opravdu zaujala a Google napověděl ještě mnohem více), ocitáte se v napínavém thrilleru, navazuje etnografická sonda do života indiánů, střídají se vztahové linky a příběh zakončí polemika o záměrech Božích, či spíše jejich apologetika. Vždyť kdo jeho záměry skutečně chápe? Nejvíc se ale člověk dozví o podmořské živočišné říši, která však skýtá více, než jen obyčejné živočichy... Napínavé, naučné, burcující drama, které nutí k zamyšlení v mnoha ohledech.

V závěrečné části si autor podle mého mohl odpustit demonstraci jednoznačné afinity k multilaterálnímu řešení celosvětových problémů a s tím související kritiku onoho velikášského celosvětového četníka, který za všechno může. Nejde však o to, kdo za co může. Protože tím ani nejde o to, co je správné. Jde o kritiku jednoho establishmentu. V románu této kvality bych ale čekala méně plochý, méně jednobarevný a méně zaujatý postoj. Zjednodušeně by se dalo říci "protiamerický eko-román". Jenže nic není černobílé, ani tak prosté. A taky myslím, že někdy je lepší naznačit a nechat čtenáře, ať si láme hlavu a zkoumá své postoje a hodnoty... čtenáři se tu moc nevěří, což dokládají i mnohočetná dovysvětlování již vysvětleného. Přesto si Schätzing získal mou plnou pozornost svým kvazi katastrofickým velkorománem s více než originální zápletkou a určitě stojí za přečtení.

marvarid
11.05.2020 5 z 5

Smekám před vypravěčským uměním F.S. Po celých více než 900 stran udržel moji plnou pozornost. Akční scény jsou dokonale živé, jako bych všechno viděla na vlastní oči – blížící se tsunami, velrybu vyskakující z vody, ponorku klesající černočernou tmou na dno oceánu. Výklady biologie a ekologie jsou tak akorát rozsáhlé. Nebrzdí děj a doplní chybějící znalosti tak, aby i další vývoj dával smysl. V případě této knihy se jejího rozsahu bát nemusíte.

raffi
11.05.2020 3 z 5

Toľko zaujímavých informácií, vydali by na samostatnú odbornú publikáciu. Autor si dal naozaj prácu s prípravou, vďaka tomu nenápadne prepojil skutočnosť s fikciou, zmeny prírody vykreslil naozaj precízne a hrozivo. Na druhú stranu, postavy úplne postrádali hĺbku, charakter... prišli mi akési nepatričné a občas som premýšľala, či autor vie, čo za knihu chce vlastne napísať. Dialógy aj vnútorné monológy postáv boli pre mňa úplným utrpením, to som snáď ešte pri žiadnej knihe nezažila (a dúfam, že už ani nezažijem).
Najviac ma prekvapil záver knihy, skĺznutie do akejsi béčkovej fantazmagórie ako z Aktov X sa dalo predvídať, keďže je jasné, že z takej zápletky a deja nie je ľahké vykĺznuť rozumne, ale napriek tomu som sklamaná.

moře a oceány tajemství ohrožení světa

Frank Schätzing
německá, 1957