Vzpoura oceánů

Peruánský rybář zmizí na volném moři. Hejna vysoce jedovatých medúz obléhají břehy Austrálie. Do Kanady nepřitáhnou velryby. Dorazí teprve se zpožděním několika týdnů a chovají se agresivně. Mezitím tým naftařů narazí na dně Norského moře na zvláštní červy s mohutnými kusadly, kteří se po milionech zavrtávají do dna. Jakoby odněkud přičarovaní připadají biologovi Siguru Johansonovi, který živočichy zkoumá a snaží se zjistit, zda by nemohli ohrozit těžbu ropy z moře. Johanson tuší, že za anomáliemi se skrývá řada podivných náhod: cosi používá život v moři proti člověku. Ke stejnému závěru dospívá i indiánský badatel velryb Leon Anawak, který se poté, co se přes noc zhroutil velrybí turismus, musí potýkat s fanatickými ochránci životního prostředí a americkou armádou, která zničehonic všechny případy přikryje pláštěm mlčení. Vlády USA a Kanady evidentně vědí o hrozbě z oceánů mnohem víc. Vypukne katastrofa, která ohrozí další existenci lidstva. Ale co nebo kdo ji rozpoutal? Vědci si musejí přiznat, že člověk ví o planetě, jíž se cítí být vládcem, mnohem méně než o vesmíru....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/615/vzpoura-oceanu-Te7-615.jpg 4.3278
Literatura světová, Thrillery, Sci-fi
Vydáno, Knižní klub

Der Schwarm, 2004

Kniha Vzpoura oceánů

Faila

Trvalo mi hodně dlouho, než jsem se do knihy začetla. Pak mě nesmírně uchvátila a vždy jsem se těšila na další čtení. Bohužel, konec mi přišel dost slabý, plný zbytečného přehánění, patosu a také filozofování. Námět se mi velmi líbí a kniha by se mi určitě četla celkově lépe, kdyby z ní byla tak polovina vypuštěna. Nakonec ji hodnotím jako průměr, spíše tedy lehce lepší průměr.

monyp

Skvělé čtení, až na ty děsivě pravdivé informace, o tom jak lehce likvidujeme svou planetu.

Adapa

Knížka, která možná někoho vyděsí svou tloušťkou, ale rozhodně tam není napsáno nic navíc. Skvělý katastrofický román, který má dlouhý pozvolný úvod. V prvních kapitolách se skáče od Peru, přes Norsko po Vancouver a vše se krásně spojuje dohromady. Zdivočelé kosatky, inteligentní žraloci, tajemní červi, žahavé medúzy a „vybuchující“ krabi obsahující smrtící bakterii Pfiesteria Piscicida – to vše je jen takový úvod, kdy jsem si stále říkal, co je tou tajemnou inteligencí, která to ovládá. Bál jsem se, že autor do toho vloží myslící oceán nebo něco podobného, ale vymyslel to skvěle. Na Zemi máme celou dobu druhou inteligentní civilizaci (Yrr), která je starší než naše lidská rasa a rozhodla se nás vyhladit.
Oblíbil jsem si několik postav – hlavně Inuita Anawaka a Nora Johansona. Objeví se tu zde i spousta dalších postav, každá z nich získá svou důležitost, svůj osud – postavy jsou do hloubky popsané a poznáváme jejich osobní život. A proto i někdy překvapí jak snadno nechává Schätzing své postavy snadno zemřít – jak v reálném životě.
Kniha je sice sci-fi, ale vše vypadá tak reálně, tak obyčejně, tak uvěřitelně.
Trochu mě mrzel konec. Jak kdyby se autor vyděsil toho, že se blíží k tisící stránce a rozhodl se to rychle dokončit. Závěrečné setkání s Yrr mohlo být delší, mohlo to více pokračovat na to, co bylo potom.
Rozhodně doporučuji k přečtení a řadím k jedné z nejlepších knih, které jsem v životě četl. Rozhodně se k této knize za několik let rád vrátím.

kahoma

Moc se mi to líbilo. Rozhodně moje dosud nejtlustší přečtená kniha. Nikdy jsem si nemyslela, že tak tlustou knihu kdy přečtu... Ale vše je relativní... Od této knihy mi už žádná kniha nepřijde tlustá - řekněme tři, čtyři sta - to je nic proti Schätzingovým knihám..
Tahle kniha je velmi zvláštní, velmi zajímavá tematika, související s naším ohrožováním naší matičky Země a jejích pokladů.

Ivka82

Tuhle knihu mi půjčil můj táta a jsem moc ráda. Je to tedy bichle, ale příběh je napínavý, zajímavý a hodný zamyšlení. Trochu mě mrzelo, že na můj vkus zemřelo až příliš mnoho mých oblíbených postav, ale co by člověk mohl čekat od katastrofického thrilleru :D Z knihy jsem nadšená a určitě patří do žebříčku mých oblíbených.

Sejna1955

vynikající kniha

Rihatama

Science fiction nebo noční můra? Zdivočelí delfíni nebo boj o holý život? Nebo ještě něco horšího? Hraje Bůh v kostky? A přitom to všechno začíná skoro nevinně, červy. Ale velkými a tlustými. Schätzing namíchal třaskavý žánrový koktejl. Vlastně nevím, jestli vůbec na něco zapomněl. Chvílemi čtete Sci-fi, chvílemi pop. naučný text (Pfiesteria Piscicida mě opravdu zaujala a Google napověděl ještě mnohem více), ocitáte se v napínavém thrilleru, navazuje etnografická sonda do života indiánů, střídají se vztahové linky a příběh zakončí polemika o záměrech Božích, či spíše jejich apologetika. Vždyť kdo jeho záměry skutečně chápe? Nejvíc se ale člověk dozví o podmořské živočišné říši, která však skýtá více, než jen obyčejné živočichy... Napínavé, naučné, burcující drama, které nutí k zamyšlení v mnoha ohledech.

V závěrečné části si autor podle mého mohl odpustit demonstraci jednoznačné afinity k multilaterálnímu řešení celosvětových problémů a s tím související kritiku onoho velikášského celosvětového četníka, který za všechno může. Nejde však o to, kdo za co může. Protože tím ani nejde o to, co je správné. Jde o kritiku jednoho establishmentu. V románu této kvality bych ale čekala méně plochý, méně jednobarevný a méně zaujatý postoj. Zjednodušeně by se dalo říci "protiamerický eko-román". Jenže nic není černobílé, ani tak prosté. A taky myslím, že někdy je lepší naznačit a nechat čtenáře, ať si láme hlavu a zkoumá své postoje a hodnoty... čtenáři se tu moc nevěří, což dokládají i mnohočetná dovysvětlování již vysvětleného. Přesto si Schätzing získal mou plnou pozornost svým kvazi katastrofickým velkorománem s více než originální zápletkou a určitě stojí za přečtení.

marvarid

Smekám před vypravěčským uměním F.S. Po celých více než 900 stran udržel moji plnou pozornost. Akční scény jsou dokonale živé, jako bych všechno viděla na vlastní oči – blížící se tsunami, velrybu vyskakující z vody, ponorku klesající černočernou tmou na dno oceánu. Výklady biologie a ekologie jsou tak akorát rozsáhlé. Nebrzdí děj a doplní chybějící znalosti tak, aby i další vývoj dával smysl. V případě této knihy se jejího rozsahu bát nemusíte.

Silo
Silo