Vzpoura oceánů

Peruánský rybář zmizí na volném moři. Hejna vysoce jedovatých medúz obléhají břehy Austrálie. Do Kanady nepřitáhnou velryby. Dorazí teprve se zpožděním několika týdnů a chovají se agresivně. Mezitím tým naftařů narazí na dně Norského moře na zvláštní červy s mohutnými kusadly, kteří se po milionech zavrtávají do dna. Jakoby odněkud přičarovaní připadají biologovi Siguru Johansonovi, který živočichy zkoumá a snaží se zjistit, zda by nemohli ohrozit těžbu ropy z moře. Johanson tuší, že za anomáliemi se skrývá řada podivných náhod: cosi používá život v moři proti člověku. Ke stejnému závěru dospívá i indiánský badatel velryb Leon Anawak, který se poté, co se přes noc zhroutil velrybí turismus, musí potýkat s fanatickými ochránci životního prostředí a americkou armádou, která zničehonic všechny případy přikryje pláštěm mlčení. Vlády USA a Kanady evidentně vědí o hrozbě z oceánů mnohem víc. Vypukne katastrofa, která ohrozí další existenci lidstva. Ale co nebo kdo ji rozpoutal? Vědci si musejí přiznat, že člověk ví o planetě, jíž se cítí být vládcem, mnohem méně než o vesmíru....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/615/big_vzpoura-oceanu-Te7-615.jpg 4.3327
Literatura světová, Thrillery, Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Der Schwarm, 2004

Kniha Vzpoura oceánů

Hor89
09.12.2022

Dobrý katastrofický thriller, i přes délku 900 stran jsem ho přečetl během dovolené u moře. Čte se velice dobře, jen druhá půlka knihy (kromě závěru) nemá takový spád jako část první. Trochu mi vadili černobílé charaktery postav, a taky to že vojáci/agenti jsou klišovitě za ty špatné, zatímco skoro všichni vědci/výzkumníci za klaďase.

Maraiser
18.09.2022

Souhlasím s mnohými negativními názory čtenářů "pode mnou". Ano, je to chvílemi roztahané, v odborných terminologigích jsem se ztrácel. Ale!
Ta myšlenka mne prostě bere natolik, že těch pět hvězdiček dávám.
Ačkoli mohlo ještě někde něco "spadnout" :-)

padola
23.04.2022

Poslouchám jako audioknihu. Dost mě to baví a dost se i dozvídám o životě v oceánu i moderní těžbě ropy.

Dvě hvězdy dolů za naprosto příšerný překlad. Cožpak už ani překladatelé neumějí česky?! "Whale watchers" jsou nejspíše turisté, co jeli pozorovat velryby, "autopsie" bude asi pitva, "mohl ochutnat pravou east coast kitchen" - u toho jsem málem spadla ze židle - pravděpodobně myšleno cuisine, či tradiční kuchyni z východního pobřeží (Kanady) (kousky sporáku doufám nikdo neochutnával), "toto je totální blowout" má být, odhaduji, podmořský výbuch, co jsou "drajftery" jsem nepochopila, nejspíš asi "drifters" čili plováky .... no prostě ... čiré zoufalství ... beggars belief bych možná měla napsat.

SittingBull
05.02.2022

Jedenapol nebeského telesa. Váhal som či nie len jedno. Nekonečné, utárané, odbiehajúce od veci, povrchne a zbytočne pižľajúce osobné vzťahy na stredoškoláckej úrovni, a nekonečne nekonečné a nekonečné. Koniec katastrofa. Ako inak, nekonečný. A rádoby akčný. Prial som si, aby sa tá loď rýchlo rozpadla pod ich pitomými zadkami a aby autor konečne kušoval.
V žiadnom prípade by som to nechcel mať v rukách znova. A nie len kvôli obludnej hrúbke tej knižky, že až našincovi robí problém ju v brlohu udržať v čítacej polohe.

Marfiel
12.10.2021

Zajímavá kniha, inspirativní, poučná, bohužel děj chvílemi ztrácí tempo díky mnoha odbočkám i větvením příběhu. Na druhou stranu klobouk dolů před autorovou erudicí i odvahou pustit se do tak rozsáhlého, myšlenkově propracovaného díla... Vznikl určitě originální a působivý román, který svým charakterem trochu přesahuje krásnou literaturu. Určitou výtku mám k některým akčním scénám a vykreslením postav, hlavně těch záporných. Možná bych méně tlačil na pilu, opakují se stereotypy, které patří spíše do béčkových katastrofických filmů...

Gleam
29.08.2021

Moje první kniha tohoto autora. Určitě ne poslední, skvělý příběh hodný hlubšího zamyšlení. Chvilkama jsem nedokázala úplně udržet myšlenku, vždycky jsem se ale našla. Trochu jsem byla zaskočena vývojem příběhu ještě před polovinou knihy. Myslím si, že by mohl být příběh kratší.

Tozbee
11.08.2021

(+ SPOILER) Začnu minusy, kvůli kterým musela jedna hvězda dolů:
- poněkud toporné charaktery postav, kterým nepřidávaly na plastičnosti soukromé odbočky a místy ubíjející dialogy
- jednoznačná dělící linka mezi klaďasy a záporáky, přičemž záporáci se stihli v závěru překulit za hranu kýče
- spektakulární finále, které kladlo důraz na akci místo na epilog, který by si ty spousty řádků zasloužil více
- autorova obsese zmiňovat neustále filmy a nechat postavy mluvit o filmu, přičemž akční scény jsou psány přímo pro filmový scénář (uvidíme, jak je uchopí německá ZDF, která už natáčí)
- autorova spadenost na odporné Američany, přičemž ti nejodpornější jsou (jak nečekané) ti s největšími pravomocemi

Možná je těch odrážek hodně, ale plusy je podle mého soudu bez potíží přetlačí. Většinu z nich už zmiňovali ostatní čtenáři, tak jen telegraficky:
+ vynikající a originální hlavní myšlenka
+ srozumitelně podané základy z mnoha různých vědeckých oborů
+ postupné splétání proudů a budování napětí, obtížná předvídatelnost děje (v prvních dvou třetinách knihy)
Díky za skvělý zážitek.

Bakana
18.03.2021

Dlouho jsem váhala mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale nakonec dávám 4. Přece jen mohla být knížka tak minimálně o čtvrtinu tenčí.
Smekám ale před nápadem, ten je opravdu originální. A za druhé, jak už tady taky bylo řečeno, množství fakt, které si autor musel nastudovat, je opravdu úctyhodné.
Nudnější kapitoly se střídají s napínavějšími, kapitola se tsunami byla opravdu skvělá, z popisu vlny mě až mrazilo. Bohužel těch nudnějších kapitol, přestože celkově dokreslovaly atmosféru románu a pozadí postav, bylo povícero. Normálně bych odstavce nebo i kratší kapitoly přeskakovala, ale u audioknihy to dost dobře nejde.
Jako poslední velké plus dávám, že se autor nebojí nechat i své hlavní postavy zemřít. No holt to není americký film... :-)