Vzpoura oceánů

Peruánský rybář zmizí na volném moři. Hejna vysoce jedovatých medúz obléhají břehy Austrálie. Do Kanady nepřitáhnou velryby. Dorazí teprve se zpožděním několika týdnů a chovají se agresivně. Mezitím tým naftařů narazí na dně Norského moře na zvláštní červy s mohutnými kusadly, kteří se po milionech zavrtávají do dna. Jakoby odněkud přičarovaní připadají biologovi Siguru Johansonovi, který živočichy zkoumá a snaží se zjistit, zda by nemohli ohrozit těžbu ropy z moře. Johanson tuší, že za anomáliemi se skrývá řada podivných náhod: cosi používá život v moři proti člověku. Ke stejnému závěru dospívá i indiánský badatel velryb Leon Anawak, který se poté, co se přes noc zhroutil velrybí turismus, musí potýkat s fanatickými ochránci životního prostředí a americkou armádou, která zničehonic všechny případy přikryje pláštěm mlčení. Vlády USA a Kanady evidentně vědí o hrozbě z oceánů mnohem víc. Vypukne katastrofa, která ohrozí další existenci lidstva. Ale co nebo kdo ji rozpoutal? Vědci si musejí přiznat, že člověk ví o planetě, jíž se cítí být vládcem, mnohem méně než o vesmíru....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/615/big_vzpoura-oceanu-Te7-615.jpg 4.3301
Literatura světová, Thrillery, Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Der Schwarm, 2004

Kniha Vzpoura oceánů

Marfiel

Zajímavá kniha, inspirativní, poučná, bohužel děj chvílemi ztrácí tempo díky mnoha odbočkám i větvením příběhu. Na druhou stranu klobouk dolů před autorovou erudicí i odvahou pustit se do tak rozsáhlého, myšlenkově propracovaného díla... Vznikl určitě originální a působivý román, který svým charakterem trochu přesahuje krásnou literaturu. Určitou výtku mám k některým akčním scénám a vykreslením postav, hlavně těch záporných. Možná bych méně tlačil na pilu, opakují se stereotypy, které patří spíše do béčkových katastrofických filmů...

Gleam

Moje první kniha tohoto autora. Určitě ne poslední, skvělý příběh hodný hlubšího zamyšlení. Chvilkama jsem nedokázala úplně udržet myšlenku, vždycky jsem se ale našla. Trochu jsem byla zaskočena vývojem příběhu ještě před polovinou knihy. Myslím si, že by mohl být příběh kratší.

Tozbee

(+ SPOILER) Začnu minusy, kvůli kterým musela jedna hvězda dolů:
- poněkud toporné charaktery postav, kterým nepřidávaly na plastičnosti soukromé odbočky a místy ubíjející dialogy
- jednoznačná dělící linka mezi klaďasy a záporáky, přičemž záporáci se stihli v závěru překulit za hranu kýče
- spektakulární finále, které kladlo důraz na akci místo na epilog, který by si ty spousty řádků zasloužil více
- autorova obsese zmiňovat neustále filmy a nechat postavy mluvit o filmu, přičemž akční scény jsou psány přímo pro filmový scénář (uvidíme, jak je uchopí Netflix, který už natáčí)
- autorova spadenost na odporné Američany, přičemž ti nejodpornější jsou (jak nečekané) ti s největšími pravomocemi

Možná je těch odrážek hodně, ale plusy je podle mého soudu bez potíží přetlačí. Většinu z nich už zmiňovali ostatní čtenáři, tak jen telegraficky:
+ vynikající a originální hlavní myšlenka
+ srozumitelně podané základy z mnoha různých vědeckých oborů
+ postupné splétání proudů a budování napětí, obtížná předvídatelnost děje (v prvních dvou třetinách knihy)
Díky za skvělý zážitek.

Bakana

Dlouho jsem váhala mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale nakonec dávám 4. Přece jen mohla být knížka tak minimálně o čtvrtinu tenčí.
Smekám ale před nápadem, ten je opravdu originální. A za druhé, jak už tady taky bylo řečeno, množství fakt, které si autor musel nastudovat, je opravdu úctyhodné.
Nudnější kapitoly se střídají s napínavějšími, kapitola se tsunami byla opravdu skvělá, z popisu vlny mě až mrazilo. Bohužel těch nudnějších kapitol, přestože celkově dokreslovaly atmosféru románu a pozadí postav, bylo povícero. Normálně bych odstavce nebo i kratší kapitoly přeskakovala, ale u audioknihy to dost dobře nejde.
Jako poslední velké plus dávám, že se autor nebojí nechat i své hlavní postavy zemřít. No holt to není americký film... :-)

bararich8
31.12.2020

Parádní čtení vystavěné na neotřelé zápletce a dokonalém nastudování podkladů (jako vážně klobouk dolů za všechna ta fakta, čtenář se i kdeco zajímavého dozví). Navíc s přihlédnutím k dnešní době vlastně nemusí jít úplně o fantasy, co se problematického vlivu člověka na planetu týká. Většina příběhu je strhující, čte se výborně, místy tempo kolísá, většinou kvůli faktografickým podrobnostem, ale proč se něco nového nedozvědět, že. Jen ten konec se mi nějak táhl, tak bych to nechala na hodně slušných 4*.

Faila
29.09.2020

Trvalo mi hodně dlouho, než jsem se do knihy začetla. Pak mě nesmírně uchvátila a vždy jsem se těšila na další čtení. Bohužel, konec mi přišel dost slabý, plný zbytečného přehánění, patosu a také filozofování. Námět se mi velmi líbí a kniha by se mi určitě četla celkově lépe, kdyby z ní byla tak polovina vypuštěna. Nakonec ji hodnotím jako průměr, spíše tedy lehce lepší průměr.

monyp
26.09.2020

Skvělé čtení, až na ty děsivě pravdivé informace, o tom jak lehce likvidujeme svou planetu.

Adapa
22.08.2020

Knížka, která možná někoho vyděsí svou tloušťkou, ale rozhodně tam není napsáno nic navíc. Skvělý katastrofický román, který má dlouhý pozvolný úvod. V prvních kapitolách se skáče od Peru, přes Norsko po Vancouver a vše se krásně spojuje dohromady. Zdivočelé kosatky, inteligentní žraloci, tajemní červi, žahavé medúzy a „vybuchující“ krabi obsahující smrtící bakterii Pfiesteria Piscicida – to vše je jen takový úvod, kdy jsem si stále říkal, co je tou tajemnou inteligencí, která to ovládá. Bál jsem se, že autor do toho vloží myslící oceán nebo něco podobného, ale vymyslel to skvěle. Na Zemi máme celou dobu druhou inteligentní civilizaci (Yrr), která je starší než naše lidská rasa a rozhodla se nás vyhladit.
Oblíbil jsem si několik postav – hlavně Inuita Anawaka a Nora Johansona. Objeví se tu zde i spousta dalších postav, každá z nich získá svou důležitost, svůj osud – postavy jsou do hloubky popsané a poznáváme jejich osobní život. A proto i někdy překvapí jak snadno nechává Schätzing své postavy snadno zemřít – jak v reálném životě.
Kniha je sice sci-fi, ale vše vypadá tak reálně, tak obyčejně, tak uvěřitelně.
Trochu mě mrzel konec. Jak kdyby se autor vyděsil toho, že se blíží k tisící stránce a rozhodl se to rychle dokončit. Závěrečné setkání s Yrr mohlo být delší, mohlo to více pokračovat na to, co bylo potom.
Rozhodně doporučuji k přečtení a řadím k jedné z nejlepších knih, které jsem v životě četl. Rozhodně se k této knize za několik let rád vrátím.