Vzpoura oceánů

Peruánský rybář zmizí na volném moři. Hejna vysoce jedovatých medúz obléhají břehy Austrálie. Do Kanady nepřitáhnou velryby. Dorazí teprve se zpožděním několika týdnů a chovají se agresivně. Mezitím tým naftařů narazí na dně Norského moře na zvláštní červy s mohutnými kusadly, kteří se po milionech zavrtávají do dna. Jakoby odněkud přičarovaní připadají biologovi Siguru Johansonovi, který živočichy zkoumá a snaží se zjistit, zda by nemohli ohrozit těžbu ropy z moře. Johanson tuší, že za anomáliemi se skrývá řada podivných náhod: cosi používá život v moři proti člověku. Ke stejnému závěru dospívá i indiánský badatel velryb Leon Anawak, který se poté, co se přes noc zhroutil velrybí turismus, musí potýkat s fanatickými ochránci životního prostředí a americkou armádou, která zničehonic všechny případy přikryje pláštěm mlčení. Vlády USA a Kanady evidentně vědí o hrozbě z oceánů mnohem víc. Vypukne katastrofa, která ohrozí další existenci lidstva. Ale co nebo kdo ji rozpoutal? Vědci si musejí přiznat, že člověk ví o planetě, jíž se cítí být vládcem, mnohem méně než o vesmíru. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/61_/615/vzpoura-oceanu-Te7-615.jpg 4.3173

Der Schwarm (2004)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub

Lolila

Tak to bola pecka! Od začiatku do konca sa stále niečo dialo, žiadne hluché miesta. Autor si dal záležať na detailoch: ako opísal podmorský svet a jeho vzburu voči ľuďom, prírodné katastrofy a množstvo ďalších zaujímavých informácií o fungovaní života v moriach a oceánoch. Dej sa odohráva na rôznych miestach, pričom vedci zameraní na rôzne oblasti podmorského života sa snažia prísť na to čo sa deje. Kniha prinúti zamyslieť sa nad tým v akej veľkej miere znečisťujeme prostredie a čo by sa mohlo stať keby.......Je to vynikajúci katastrofický thriller s hororovými prvkami, ktorý stojí za prečítanie.

Albertos

Určitě bych jí zařadil mezi top 3 knihy, co jsem kdy četl. Jak jsem se bál počtu stránek, protože do té doby jsem nepřečetl nic přes 450, a tahle měla skoro dvojnásobek, tak snad kromě 20 stránek s popisem dětství jedné postavy tam nebylo hluchého místa a přelouskal jsem to za pár dní. A nešlo se od toho odtrhnout.
Jak už jsem zažil hodně apokalyptických knih nebo filmů, tak tohle bylo asi nejoriginálnější, co jsem zatím potkal.
Určitě doporučuji každému, kdo čte. A toho počtu stránek se nebojte.

Ronnie68

Páni ... to byla jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Byla napínavá téměř od začátku do konce. Byly zde i zajímavé hororové prvky, jak příroda bojuje proti lidem. Obzvlášť ve scéně s tsunami jsem měla husí kůži. Četla se neuvěřitelně rychle .. téměř se nedalo od ní odtrhnout ...
Tuhle knihu bych chtěla doporučit všem, co mají rádi napětí, trochu vědeckého vysvětlení, tak kde bylo třeba, a nevadí mu že kniha má více stránek ...
Opravdu, stojí to za to ..

DominikV

Pátou hvězdičku ubírám za zbytečnou délku knihy, kdy mě některé stránky doslova ničily nudou, ale zejména za první polovinu, kde se prakticky nic nedělo. Druhá půlka se čte jedním dechem a nemám k ní prakticky žádnou výtku. V součtu se jedná o kvalitní a napínavý thriller, který by (hlavně) fanoušci filmové Propasti neměli vynechat :-)

Metroušek

Vynikající, inteligentní, erudovaný sci-fi thriller s velmi originálními nápady. Výborný je také překlad. V porovnání s tímto počinem jsou pro mne zatím ostatní díla autora bohužel zklamáním.

Lyzarka79

Má první kniha od Schätzinga, četla jsem ji asi před třemi lety. Naprosto mě uchvátila. Je to zajímavý a nový pohled na to, co člověk se světem provádí a jak by se mu to mohlo vrátit. Líbí se mi, že se děj odehrává na různých kontinentech a posledních 100 stran jsem přečetla jedním dechem s očekáváním jak to skončí... doporučuji.

beveron
30.12.2016

Zajímavé, napinave, ale konec byl jaksi v nedohlednu

Aaron Lewis
13.09.2016

Moc se mi do ní nechtělo, protože jsem si říkala, že nebude tak dobrá jako Limit a i když se budu snažit nemít očekávání (což podle mě nejde) budu zklamaná. Prdlajs. Kniha byla super. Čtivá, hutná, zajímavá, zase nebylo slabého odstavce (je pravda, že poslední stránky s akcí mi úplně nesedly, já bych se raději jenom vybavovala a navazovala kontakt, ale to je naprosto minoritní a na konečný dojem z knihy nemělo vliv, koneckonců, nějak to skončit musí). Klidně bych se dozvěděla víc o Olivieraové, Bohrmannovi, Peakovi a Croweové. Líbí se mi, jak autor píše. Chci vždycky vědět víc. Všechny potvory jsem si googlila i kontinentální šelfy a proudy oceánů, které mě ve škole vůbec nebavily a přišli mi jako naprostá ztráta času a paměti se o nich učit. 900 stránek je málo.

Škoda, že to není podle skutečné události, docela bych nám yrr přála.

krakonos.kraken
06.04.2016

Poslední část byla trochu moc přitažená za vlasy (nemyslím konec jakože záver), ale jinak naprosto dokonalá kniha

Ighy
19.09.2015

Tohle dílo je tak fascinující, že nedokážu najít všechna slova, kterými bych Vzpouru oceánů popsala. Úžasný děj, úžasně zpracované postavy, spousta nových informací. Tato kniha se četla jedním dechem. Přesně takto by knihy měly být napsány - tak, že čtenář ani nedýchá, v noci se mu o tom zdá a realita (svět) kolem něj mizí a sám čtenář se ocitá v ději.

KniSKov
07.04.2015

Já bych psala to samé co Rozmarýna Rozmarná o kousek níže, plně se s tím ztotožňuji ve všech bodech :-) Další z knih, od které se nezlze odtrhnout.

vysypanel
18.03.2015

Výborné, ale ke konci už moc rozvleklé. Ale vydržel jsem. Námět zajimavý, klidně by to tak mohlo dopadnout, když budeme furt ty oceány likvidovat...

učtese
02.01.2015

U takovýhle knihy začnete uvažovat o elektronický čtečce....
Není to špatná kniha, ale pro mě mínusové body mírně převažují. Je to napsané, řekl bych, s "německou" pečlivostí a přesto na mě postavy (hlavně ženské) působily poněkud plochým dojmem. Četl jsem bez výrazných přestávek a přesto se mi ke konci Croweová pletla s Weaverovou. Vědecké pasáže jsou přes veškerou snahu autora příliš učebnicové a vyžadují přechod do jakéhosi studijního režimu čtení. Spousta stran jejichž přečtení vám nic nepřinese a od finálního rozuzlení jsem očekával mnohem víc.

nightlybird
03.12.2014

Kniha je okomentována dostatečně, nebudu to nijak zvlášť "okecávat". Snad jen podotknu, že ta necelá tisícovka stran není marná a že je jen relativně málo knih žánru katastrofický sci-fi thriller, které by byly mimo akční dějové stránky tak "našlapány" notnou dávkou reálných, s dějem souvisejících informací. Začnu se shánět po knize Zprávy z hlubin, ta bude zřejmě vhodným doplňkem téhle četby i když předpokládám, že bude podstatně obtížněji čtivá - možná ale zase zajímavější, pokud půjde o informace související s tím málo známým "sedmým kontinentem".

Jihorka
24.10.2014

Sci-fi thriller, který nutí k zamyšlení a dovzdělání se. Líbily se mi vsuvky o životě eskymáků, protože o jejich životě toho moc nevím.
První polovinu jsem četla jedním dechem v napětí, kam příběh směřuje. Pak děj oproti první části zpomalil a měla jsem čas i na jiné věci. ;) Poslední třetina už se poněkud vlekla, ale kdo má rád akční filmy, nudit se nebude. Na samém konci, a to jsem po úžasné první polovině nečekala, jsem některé "filozofické" pasáže přeskakovala, proto si kniha pět hvězdiček nezaslouží, ale průměrná kniha za tři hvězdičky to též není. ;) Rozhodně stojí za přečtení a patří k těm lepším, které v žánru sci-fi vyšly.

ttinecka
31.07.2014

Skvělá myšlenka a zajímavá teorie o další inteligentní civilizaci, se kterou máme sdílet Zemi. Každopádně donutí k zamyšlení, že to vše není až tak moc daleko od věci. Kniha je ovšem zbytečně dlouhá, i když velice čtivá a zajímavá.

Marillee
27.07.2014

Jen bych chtěla dodat, že jestli vás tolik nezajímá biologie a jiné přírodovědné obory do trochu větších detailů, tak vás začátek bude nudit. Já jsem se v tom našla, takže spokojenost sama. :)

Marillee
27.07.2014

Nádherné... Pravdivé, mrazivé a chytře zpracované! :) Vynikající dílo, ze kterého se vám dech zatají!

Zmitko.m
23.05.2014

Velmi zajímavá kniha o vzpouře přírody vůči lidstvu.....některé pasáže jsou trochu předvídatelné, jako např co se stane s šelfem, když červi seřezou všechno pojivo - šelf se urve a vyvolá obrovskou cunami.......ale jinak velmi velmi dobrá kniha k hlubšímu zamyšlení, jak nakládáme s přírodou a jak jednoduše jsme vlastně zranitelní.....

Rozmarýna Rozm
08.05.2014

Kniha se mi líbila, ale má zbytečně moc stran. Pasáže Anawakova návratu do svého rodiště a výlet se strýcem do Arktidy, mi přišly zbytečné. Když byla Weaverová v ponorce a klesala na dno, tak to bylo také zbytečně popisné - ty její fantazie, takže jsem to jen přelistovala a závěrečné řeči o křesťanství a o Bohu jsem taky nedočetla. Také mi bylo jasné, že půjde o podmořskou inteligenci mnohem dříve, než s tím vyrukoval tuším Johanson. Jinak nemám knize co vytknout. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí, např. jak funguje Golfský proud. V zeměpise jsme se o něm učili, ale tohle nám nevysvětlili a přitom je to tak zajímavé. Také jsem ráda, že jsem se dozvěděla o té ochraně před žraloky, aby se nepřiblížili k potápěči a zajímavé věci o metanových hydrátech, o jejichž existenci jsem věděla, ale tady prvně jsem se dozvěděla, jak vznikají.Prostě je tam spousta zajímavých věcí. Ke konci mi kniha přišla jak akční film.Oceňuji spisovatelovu odbornou přípravu. V každém případě kniha vede k zamyšlení nad chováním lidstva k přírodě. Největším škůdcem planety je opravdu člověk.

lazarus
22.04.2014

Zábavně a čtivě napsaný recyklát Propasti a mnoha katastrofických filmů dohromady. Hlavní myšlenka je originální a zajímavá, následné rozpitvání už tak promyšlené není. Hlavní protagonisty děje autor kosí jako na běžícím pásu a místy mě to přišlo jako hodně béčkový katastrofický film. Ovšem je poznat, že problematiku si pan spisovatel nastudoval a prokonzultoval důkladně.
Bavil jsem se první dvě třetiny knížky, poté nadšení dost pokleslo. Není tady problém kdekoliv přeskočit deset stran, aniž by čtenář o něco přišel. Schatzing se snaží všechno zeširoka "okecávat", ale příběh tím trpí. Naprostým protikladem mu jsou S.King, nebo R.Bradbury. Nebýt neskutečné roztahanosti a slabého zakončení, zasloužila by Vzpoura oceánů pět hvězd. Takto dávám čtyři a to s odřenýma ušima.

simlenka
28.03.2014

už je to déle, co jsem ji četla, ale ten pocit z ní... tak mě chytla, že jsem ji četla na malém mobilu se spoustou špatně zobrazených znaků - úžasná kniha, doporučuju všem!!!!

Flipper
24.03.2014

"Koho zaujímalo, ako ryba zomiera, ako krváca, rozrezaná a s ybratými vnútornosťami, pokým bolo možno kúpiť kusy ležiace na ľade? Americké deti maľovali sliepky so šiestimi nohami, lebo kuracie stehná sa ponúkali v šesťkusovom balení. Mlieko sa pilo z papierových kartónov a obsah vemena vzbudzoval zhnusenie. Vnímanie sveta sa mrzačilo a s tým prichádzala arogancia."
Schätzing je puntičkársky detailista, ktorý zrejme nenapíše pasáž knihy, aby sa s niekym neporadil. Samozrejme len čo sa týka odborných a vedeckých vecí - do tohto reálne vykresleného sveta potom zostaví sci-fi lahôdku zo skoro živými postavami.
Osobne som chcel najprv vytknúť pár hluchých miest (Anawarkovo hľadanie seba samého,) no ku koncu žiaden opis nie je písaný zbytočne, takže odporúčam sledovať aj vedľajšie cesty a necesty príbehu. Veľa ľudí odradí, alebo sa im nepáči koniec knihy, ktorý by mal byť v očiach verejnosti vyvrcholením už aj tak skvelo napísanej knihy. Pomstu oceánu však treba brať ako meditáciu nad prírodou a jej silou, so stále visiacim varovným prstom.

Melic
07.03.2014

Dobrá a propracovaná knížka. Líbila se mi hlavně část opředená tajemstvím, kdy se objevovaly nové a nové záhady a pátralo se po příčině. Potom, když už se vše začalo objasňovat, se děj celkem vlekl, konec mi moc nesedl. Přesto pozitivní dojem a od autora ještě něco přečtu. 3-4*

hankapimi
26.02.2014

Napínavý sci-fi thriller co se stane, když se moře a postaví proti lidem. Znečistění oceánů těžbou ropy, stavbami gigantických plošin, těžebních zařízení, plovoucími nádržemi, tankery s ropou a plynem, obří nákladní lodě a trajekty, člověk se diví, že se v moři udržel vůbec ještě nějaký život. Agresivní kosatky, keporkakové a plejtvákovci, útočící bezdůvodně na lodě, čluny a výletní jachty, invaze jedovatých medůz na koupající se turisty, nakažení a umírající lidé po požití mořských korýšů, zavřené pláže, konec rybaření a rybolovu, konec cestování a turismu... Strašná představa, čtenáři z toho je úzko a to je jen začátek..
Svižné tempo, gradující děj, perfektní příprava různých přírodních dějů a jevů, filosofické úvahy o vztazích lidstva k přírodnímu prostředí, které nás obklopuje a varování před možnými hrozbami, kterých si člověk ani není vědom. Vzpoura oceánů určitě stojí za přečtení a dlouho se vám bude v myšlenkách vracet !

Petra28
13.02.2014

Dočteno a je nad čím přemýšlet. Žasnu nad rozsahem, hloubkou knihy, ta příprava musela být ohromná. To je skvěle odvedená práce. Děj knihy se mi líbil .. gradoval, neuvadal .. stále pomalu postupoval v před. První zhruba půlka mě pomaličku získávala, postupně rostla má zvědavost, přemýšlela jsem, sama rozvíjela své teorie, tipovala co za vším je .... byla to opravdu moc fajn zábava. I když na druhou stranu? ... je to až neskutečně reálný "horor" . Opravdu skvěle napsané.

alzbet
29.12.2013

Můj počáteční dojem z knihy byl výborný, autor se na téma výborně připravil (musela to být opravdu rozsáhlá rešerže) a fakticky je kniha na velmi vysoké úrovni. Trochu jsem se bála pointy celého příběhu, ale autor to vymyslel opravdu bravurně, člověka to donutí zamyslet se, protože je to uvěřitelné. Škoda jen toho akčního konce, ten mě docela zklamal a ke zbytku knihy jako by nepatřil. Některé postavy se najednou začali chovat nelogicky, šílenost jedné z postav mi přišla až příliš přehnaná, trochu jako by autor potřeboval knihu rychle ukončit, protože už byla příliš dlouhá... Nicméně i tak je to skvělá kniha, která stojí za přečtení.

soukroma
14.10.2013

Mimořádné dílo, velice mě uchvátilo. Autor dokázal do textu zapojit velice nenásilnou formou tolik vědeckých (méně či více známých) faktů i filosofických myšlenek, že je to opravdu překvapující pro žánr "katastrofického thrilleru". Jeho postavy, kterých nepotřeboval mnoho, jsou všechno jiné než tuctové či supermanovské, jsou uvěřitelné a jejich osudy se v rámci několika měsíců vyvíjejí různorodě a neočekávaně, někdy až k hořkému konci (jak už níže v komentářích trefně zaznělo). Nejvíce si cením vyváženosti děje, žádný "americký" silový styl; prostě žádná pasáž nemůže být označena jako přebytečná, i když se jedná o 920 stran hutného (obsahem i formátem) textu... Takže stačí jen namasírovat svaly a děj dá na těžkou bichli rychle zapomenout.

beanstk
09.09.2013

Výborně napsaný thriller. Děj je popsán dostatečně, spíše poznámka k autorovi - je to jeden z mála, který ve svých knihách nebojí nechat v průběhu děje zemřít i docela důležité (a kladné) hrdiny. Stejné to bylo i v Limitu...

Simonov
04.07.2013

Luksusní, detailně propracovaný román odehrávající se po celém světě. Velice vydařené dílo ale na to jak kniha přetékala pestrým dějem byl na můj vkus konec knihy dost svižně ukončen a strohý, skoro bez fantazie.