Vzpoura mozků

Vzpoura mozků https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232894/bmid_vzpoura-mozku-232894.jpg 4 90 24

Vzpoura mozků série

V sedmdesátých letech 20. století se v hlavě Václava Šorela začal rodit příběh o vesmírném hvězdoletu Prométheus a jeho odvážné posádce, která pomůže osvobodit Zemi od nadvlády robotů. Ve spolupráci s ilustrátorem Františkem Kobíkem pak vytvořil komiks Vzpoura mozků, jenž se stal doslova kultem. Po více než čtyřiceti letech se Václav Šorel rozhodl příběh rozšířit o drobné niance a rozvinout ho do podoby románu.... celý text

SONP
02.07.2015 3 z 5

Původní komiks je pro mne jedním ze stěžejních děl, které mne přivedly ke sci-fi a tak jsem knize nemohl odolat. Autor si napsáním románu asi splnil svůj sen, nicméně kvalit původního komiksu kniha nedosahuje. Ukazuje se zkrátka, že komiks je organickým celkem scénáře a výtvarného zpracování a jedno bez druhého tak docela nefunguje. Kniha je doprovázena výňatky z původního komiksu a dlužno přiznat, že právě z těch jsem měl největší radost. Některá prohloubení děje byla celkem zajímavá (dobrodružství na Měsíci, popis měst na Zemi), jiná mne ale dost rušila (počítačová žena EVA, do které je celá posádka Prometheu zamilována). Nejhorší pro mne ale byla snaha o změnu vizuálního popisu Promethea - nově má oproti původní výtvarné podobě křídla a hangár s atmosférou. Hrozně rušivě také působí použití kurzívy u technických termínů.

Mám z toho zkrátka podobný pocit jako z nových dílů Lucasových Hvězdných válek. Na jednu stranu beru, že je to autorův svět a může si s ním dělat cokoliv dle svých představ, na stranu druhou větší respekt k originálu by knize určitě přidal. Já chápu, že se autor snažil o větší realističnost a posun svého příběhu více k hard-scifi, konec konců je také známým leteckým spisovatelem a publicistou, ale Vzpoura Mozků je taková legenda, že většina změn a úprav je k horšímu, protože příběh pozbývá svůj naivní retrofuturistický nádech. Aspoň pro mne, ale možná že jsem jen příliš velká konzerva. 60%

miroslav1074
26.05.2015 3 z 5

Dost jsem se na knihu těšil a začínala opravdu slibně. Bohužel mě čím dál více přestávala bavit. Nevím jestli to bylo tím, že jsem komiks jako kluk četl a tudíž věděl jak se bude příběh vyvíjet nebo tím, že jsem čekal hlubší propracovanost postav. Také jsem úplně nepochopil smysl proloženého textu, který označoval slova, která zřejmě byla autorem vymyšlena? I když výrazy jako "rada, modul, autostráda" mě v této myšlence zase příliš neutvrdila. V žádném případě nechci knihu hanit. Rozhodně to není špatné čtení, jen asi není pro mou věkovou kategorii ale spíše pro školáky. I přesto mě ale neodradí, přečíst si další pokračování ;-)

frana.cz
06.02.2014 5 z 5

Na komiksu jsem vyrostl, takže koupě knihy byla jasná volba. A nezklamala mě. Báječně čtivá kniha, která krásně doplnila komiksový příběh. Dobře napsané, žádné nudné pasáže, včetně bezva závěru směřujícího k dalšímu dílu. Takže se již těším na Galaxii a Odysseu. Prostě super.

Ladys
25.01.2014 5 z 5

Bavil jsem se. Knize dodává na atmosféře i využití původních obrázků z komiksu. A uznávám, že nostalgie funguje, ale kdyby mě to nebavilo, tak to nehodnotím. Za mě 4/5 a ta pátá je z té nostalgie :-)