Vzpoura klonů

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jiří Poskočil (1980) není v literární světě žádným nováčkem, povídky píše již řadu let. Vždy jej zajímal především žánr sci-fi, ale také horor. Prvními autory, jejichž knihami se inspiroval, byli Arthur C. Clarke a Stanisław Lem. Tito dva slavní autoři jej oslovili natolik, že zpočátku vyhledával pouze jejich tvorbu a až později přešel k dalším velikánům světové sci-fi. Clarke a Lem však zůstali dodnes jeho vzory. Jak sám říká: „Oslovili mě možná i proto, že byli jedni z mála autorů vědecko-fantastické literatury, kteří v době, kdy jsem se k jejich knihám dostal, ještě žili." Sbírka Vzpoura klonů obsahuje povídky napsané v letech 2002 až 2009. Jejich témata spolu v zásadě nijak nesouvisejí, ale společným jmenovatelem je právě žánr sci-fi. Vážné téma střídá nadsázka, někdy je realita blíže, jindy se o ni děj ani neotře. Jiří Poskočil stále inklinuje k nekonečnému fantastičnu. Sní o životě za sto, dvě stě nebo tisíc let. Snaží se zohlednit i současná populární témata. Globální oteplování, možnosti vesmírné hrozby, míšení etnik a národů, degenerace civilizace, pandemie, vymření člověka nebo třeba zneužití medicíny jako v povídce Vzpoura klonů, podle níž byla celá sbírka pojmenována. Nejde sice o témata nová, ale spíše stále aktuálnější. „Fascinuje mě to, čeho se mnozí bojí," říká Jiří Poskočil, „svět na pokraji své existence, kdy lidé tvoří už jen hrstku zdivočelých tvorů, ale i přetechnizované místo bez nouze a běžných lidských potřeb. Svět přestěhovaný ze Země na jinou planetu. Život po boku mimozemských živočichů. Svět fantastický jako život sám."...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32288/vzpoura-klonu-32288.jpg 3.56
Žánr
Povídky, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno, Olympia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Vzpoura klonů

Janadvorackova
15.08.2020

Nechápu, že tahle sbírka nemá komentáře a má pouze tak málo hodnocení.
Za sebe po poslechu cítím spokojenost. Povídky jsou v rozmezí lepší průměr, až skoro přemýšlivě depresivní nadprůměr dosahující kvalit autorů, jimiž byl Jiří Poskočil údajně inspirován. Je to vidět, povedlo se.

Knihu ocení spíš fanoušci sci-fi, což já jsem, takže vrním blahem :).
Kdybych měla přihodit obsahovou charakteristiku, jako "o čem to je," věřte, že autor nejenže nezapomněl na vznik světa, ale minimálně jednou se věnoval i jeho zániku :). Prostě jde o velmi pestrou sbírku. Určitě vyhledám další jeho tvorbu :).