Vzpoura goliardů

Píše se rok 1261. Přemysl II. Otakar podpoří v boji o trůn římského krále proti Alfonsi Kastilskému jeho konkurenta Richarda Cornwalského a za to má slíben majestát, propůjčující mu rakouské a štýrské léno. Jenže v diplomacii není nic takové, jak by se mohlo na první pohled zdát. Oldřich z Chlumu odjíždí s několika významnými velmoži do německých Cách s tajným posláním. Záhy po příjezdu je zavražděn císařův komoří a osobní přítel Richarda Cornwalského. Z vraždy jsou obviněni čeští šlechtici a uvězněni. Navíc dojde ve městě k nepokojům, v jejichž čele stojí žáci tamní katedrální školy, potulní vakanti zvaní goliardi. Vše zůstává na panoši Otovi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/344166/vzpoura-goliardu-wJV-344166.jpg 4.1176

Hříšní lidé Království českého (22.)

Detektivky, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Vzpoura goliardů

FlLys

Po Vondruškovi jsem sáhla po docela dlouhé době a jsem za to ráda (za čtení i za tu pauzu), knihy mají jednotný jazyk a obraty a pamatuju si, že po přečtení poslední jsem byla již dost přesycena, teď jsem ale nadšena, zas jeden zajímavý výlet do středověku

Schamila

I když vše řešili každý sám, nakonec se zase krásně sešli. Ota s Divišem jsou bezva a mají skvělého šéfa Oldřicha!

Pavelpi

Příběh jako vždy na velmi dobré úrovni s rozuzlením až na úplném konci.

Carmen13

Po Dračím náhrdelníku je to další díl, který je silně ovlivněn politikou. Mně osobně příběh nepřipadá vůbec překombinovaný. Jen mi přišlo, že si urozený pan Oldřich tak trochu stojí na vedení, když ho hned nezarazila ta věc s novým cestovním glejtem. Ale asi měl těch myšlenek v hlavě trochu moc a tohle mu prostě nějak uniklo a díky tomu se mohl celý příběh odehrát:-)

wooloong
14.12.2018

Tentokrát vyšetřují hlavně Ota a posléze i Diviš v hradbách historických Cách. Diplomatická zápletka byla vcelku zajímavá, trochu jsem se ztrácela v postavách i hromadách mrtvol a nakonec jsem postrádala některá podrobnější vysvětlení a rozuzlení všech zápletek. Po Otovi se zase sápalo několik chtivých krasavic s vyhrnutými suknicemi, Diviš měl taky co dělat, aby zůstal věrný své Martě, a vůbec to byl takový Vondruškovský standard.

Karborund
18.10.2018

Hodnotím jen průměrně a to mám pro Vondrušku slabost.Hodně komplikované, moc náhod a samotný děj mě nedokázal vtáhnout.

ivoiro
06.10.2018

U mne Vondruška = 5 hvězd. Nejinak tomu je i zde. Opět potěšující kniha mne celého pohltila.

Isew
27.09.2018

Jako výrazný klad této knihy považuji, že jsem se dozvěděla, kdo to byli goliardi. Diplomatická zápletka mě příliš nebavila, i když musím přiznat, že většinou to bylo velmi zajímavé čtení. V jednu chvíli jsem se ztratila ve jménech, kterých tam bylo najednou příliš. Kdo ke komu patří, kdo ne, kdo je s kým příbuzný atd.
Ve všech knihách o Oldřichovi z Chlumu mám problém s tím, že autor vykresluje všechny ženy v českém království i v širokém dalekém okolí jako potěšení chtivé lehké děvy. Všechny bez výjimky podléhají šarmu Oty ze Zástřizlí. Jedinou ctnostnou pannou tak zůstává Oldřichova Ludmila. Nejsem odborník na tuto dobu, ale že by všechny ženy, které se připletou do okolí Oldřicha z Chlumu a jeho družiny byly tak lehké, tomu nevěřím. Já bych návrh "kapra" rozšířila. Pane Vondruško, zkuste Oldřicha pustit k vodě, už je "vytěžený" a vymyslete si jiného vyšetřovatele. Nějakého lidštějšího, který není tak neuvěřitelně geniální a dokonalý. Jiří Adam z Dobronína byla dobrá volba, ale s vaší frekvencí knih, mu brzy dojde dech, jako Oldřichovi.