Vzpomínka na Zemi

Vzpomínka na Zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394514/bmid_vzpominka-na-zemi-SG4-394514.jpg 4 921 199

Vzpomínka na Zemi série

< 3. díl

Velkolepé finále nejoceňovanější sci-fi série současnosti. Půl století po Bitvě soudného dne mezi lidmi a Trisolarany stále trvá napjaté přiměří, jehož zárukou je fundamentální princip temného lesa. Země díky trisolaranským technologiím zažívá dosud nevídanou éru prosperity. Lidská věda postupuje mílovými kroky kupředu a Trisolarané zase přejímají pozemskou kulturu. Zdá se, že obě civilizace budou záhy schopny rovnoprávně koexistovat v míru bez strašlivé hrozby vzájemného zničení. Lidstvo ve zlatém věku má však sklon k samolibosti. V nové éře se z hibernace probouzí Ccheng Sin, letecká inženýrka z jednadvacátého století. Přináší s sebou informace o dávno zapomenutém projektu z počátku trisolaranské krize a sama její existence může narušit křehkou rovnováhu mezi oběma světy. Dosáhne lidstvo ke hvězdám, nebo zahyne už v kolébce?... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Host

三体•III•死神永生 (Death's End) , 2010

SirChico
12.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Tak jo, nejde to jinak, ale musím to říct. Hlavní hrdinka Vzpomínky na zemi - Čcheng Sin, je hrozná husa, kačena, kráva a každé jiné ubohé zvíře, které je používané pro označení těchhle trubek.

V celé trilogii se to hemží přemírou zajímavých postav, které dokáží ovlivnit běh dějin a ať už je jejich motivace jakákoliv tak ve finále dělají všechno v jejich silách pro přežití lidstva. Jo, sice je pravda že všechny postavy jsou podivně emociálně vykastrované, co neumí řešit společenské vztahy, ale na to už jsem si tak nějak zvykl. Oproti tomu Sin je prostě naivní kravka, která prostě nějak existuje nad vším se pouze emociálně rozplývá a na co šáhne to totálně posere. Ale autor je prostě génius protože i trubkovitost Sin je v knížce schválně, což jde plně vyniknout až na konec. (SPOILER) Kdy vyjde najevo, že ať udělá Sin cokoliv je to vlastně jedno a vesmír umírá. (KONEC SPOILERU).

Jinak jako poslední díl trilogie je tahle knížka perfektní. Příběh se kompletně uzavírá a nakonec dostaneme i malinkou nadějí že někdy, možná na konci vesmíru, dostane život další šanci. Liou Cch’-Sin tohle měl promyšlené už od začátku a jeho fantazie je fakt bezmezná. Takže za mě plných pět, i když lehce depresivních, hvězd.

samkko
10.05.2022 5 z 5

Shrnu všechny tři díly. Nic lepšího, velkolepějšího, propracovanějšího a více epického ve světě scifi už nikdy nikde nenajdete.

Valdora
01.05.2022 5 z 5

Všechny díly série hodnotím stejně vysoko. Pro mě neměly sestupnou tendenci, i když každá byla samozřejmě trochu jiná.
Poslední díl už přesahoval hranice mé fantazie a byl čirou ukázkou sci-fi literatury.

rudolf2639
30.04.2022 1 z 5

NUDÁÁÁ... Totálně nudné nezáživné. U této trilogie jsem poprvé v životě poznat tu touhu dokončit čtení knihy, která je naprostý odpad a má smysl snad jen pro autora, ale prostě to dočíst! Něco tam musí být co mě zaujme! Nic... To byla muka, ale všichni básní, jak je to super, tak jsem to musel dát do konce. Asi jsem čtenář braku: Assimov, strugačtí, clark atd. Jak tahle hrůza může mít tolik procent a klasika má méně. Jestli je to kvuli neotřelému stylu? Tak to nevypovídá nic o kvalitě. Ale hledáte-li trýznivý omyl a jedete na čtenářský výzvy pak je to OK, jinak fakt zoufalost a dalo by se to dát na jedné knize z celé trilogie. Marketing vyhrál. První knihy z mé knihovny sci-fi které plánuji prodat. Jejich prostorový objem je nepřímo úměrný jejich literární kvalitě.

Sitting-Bull
20.04.2022 5 z 5

Třetí díl skoro stejně dobrý, jako díl první. Jen druhému dílu z mého pohledu trochu chybělo, nicméně celou trilogii hodnotím 5*/5*, což se mi u série stalo v životě snad poprvé. :-)
Jak autor vše promyslel a kam až zachází, to mě nepřestává fascinovat a hluboce smekám.

elcapitano
19.03.2022 4 z 5

Závěr megaepické trilogie. Celá trilogie je úplně neuvěřitelné dílo. Překvapuje komplexností a dotahováním nápadů založených na možných alternativách budoucnosti. Tento poslední díl byl od cca poloviny z literárního hlediska poněkud netypický. Vlastně se mi zdál hodně nejednotný a část po "pohádkách" už úplně připomínala učebnici kvantové fyziky či kosmologie a matematického modelování reality.
Nicméně mne to bavilo.
Závěrečná část knihy evokuje otázky o smyslu života, o smyslu existence lidství, civilizace.. zvl. z pohledu nesmírnosti vesmíru a jeho časové konečnosti. Budu asi nějakou dobu nihilistou.
Dílo se do mne velmi zaseklo.
Posloucháno jako výtečná audiokniha.

dvojkadvacet
28.02.2022 5 z 5

Celá trilogie skvělá. Velmi podnětná literatura. Za mě vede druhý díl, ale finiš nezaostává. Je to samozřejmě beletrie, na druhou stranu, není mnoho knih, které přesvědčivým způsobem zodpovídají takhle velké otázky.

evilunicorn
22.02.2022 5 z 5

Neuvěřitelné.. Epický závěr celé série, u kterého jsem napětím ani nedýchal. Lesk a bída lidstva v tváří tvář hrozbě vyhlazení,autorova představivost a nádherně vykreslené lidské osudy, činí z téhle knihy a potažmo celé trilogie už teď klasiku v žánru sci-fi.

Hellrampage
21.02.2022 5 z 5

Vzpomínka na Zemi uzatvára velkolepú výpravu do budúcnosti Zeme a vesmíru a spektakulárne je, že autor prichádza s ďalšími a ďalšími nápadmi a vecmi a neprestáva udivovať. Celá trilógia je síce depresívna a chladná ako sám vesmír, no je to napísané tak ukrutne dobre až geniálne. Kto si chce niečo prečítať o cestovaní vesmírom, rýchlosti svetla, rôznych dimenziách, táto trilógia vás nasýti. Trochu slabšie a nudnejšie to začne byť v polovici knihy, no záver to všetko napravil. Nejdem toho prezrádzať viac, prečítajte si ju a nebudete sklamaný.

Stvrzenka ma dostala.

Hall3006
01.02.2022 5 z 5

Závěrečný díl trilogie Vzpomínka na Zemi byl spektakulární výlet do daleké a ještě vzdálenější budoucnosti nepřátelského vesmíru jehož vražednost popsal druhý díl Temný les. Zde se dozvídáme kam až může zavést vývoj relativistických lodí a ovládnutí přírodních zákonů používaných jako zbraně mezi rozvinutými civilizacemi. Dočtete se o pořádné porci nápadů, které jsem musel číst pozorně a proto to není žádná vesmírná jednohubka, ale nápor na představivost. Ale za výdrž to stojí, nápady jsou originální ani nemusíte mít MatFyz.

Aprilek
28.12.2021 5 z 5

Výborný závěr celé série.

Bishamonten
25.12.2021 4 z 5

"Konečným údělem veškerého inteligentního života je naplnit potenciál svých nejsmělejších představ."
Vzpomínka na Zemi je opäť doslova nadupaná zaujímavými a originálnymi nápadmi. Už len za odvahu opísať tak rozsiahlu éru existencie nielen ľudstva ale aj vesmíru si autor zaslúži veľké uznanie. Fascinujúca fiktívna veda, tajomné príbehy v príbehu inšpirované čínskymi legendami, silné odkazy na etické otázky...jednoducho komplexná kniha pre náročného fanúšika hard sci-fi.
Menší spoiler:
Celá trilógia pôsobí pomerne depresívne a Vzpomínka v tomto smere nijako nezaostáva. Mieru depresie by som prirovnal k McCarthyho Ceste.

PETERYY
21.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Za malování do obrazu od Ucha Jehly nejspíš nikdy nezapomenu :-) parádní jízda. :-)

absolutmachal
17.09.2021 4 z 5

Tak jo, dostal mě. Na plný počet bodů to sice není – „trojka“ je místy unylá, podivně se skáče v čase, jsou tam až psychedelické odbočky…

Ale ta jeho finální verze Vesmíru a způsobu boje civilizací je fantastická. Boží. A to doslova.

Zdá se mi, že tady už trochu upozadil postavy, dialogy a jejich vnitřní vývoj. To mu stejně nešlo. Většina knihy je o líčení budoucí historie. Událostí a následných reakcí lidské civilizace. To je jeho obrovsky silná stránka. Nevím o nikom, kdo by uměl lépe vyprávět tyhle příběhy. Ne příběhy lidí, ale příběhy civilizací.

V různých recenzích se píší různé věci o tom, co tam je možné číst. Mě ale zaujala jedna věc, kterou tam možné číst není. A je důležité, že ji tam nedal. Nesnaží se líčit mimozemské civilizace. Podobu jedinců, konkrétní technologie… zůstává abstraktní, obecný. Ale knížce to, na rozdíl od mnohých jiných sci-fi, dodává na uvěřitelnosti. Jeho teorie jsou spekulativní, ale těžko je něčím sestřelíte.

Liou Cch’-sin netráví čas líčením obludnosti osmichapadlové chobotnice z galaxie XY a jejich stravovacích návyků při konzumaci lidských jedinců a namísto toho se věnuje se přemýšlením nad problémem, který mají asi všechny civilizace společné: Jak přežít v tomhle zatraceném Vesmíru?

Taťka Hraboš
20.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Tak nevím. Za mě by možná bylo lépe, kdyby série skončila druhým dílem. Snad to bude tím, že autorova fantazie se – především hrátkami s dimenzemi Vesmíru – pustila do takových výšin, které byly pro mě s mým přízemním myšlením jen obtížně dostupné. Některé nápady zkrátka podle mě už patřily do žánru fantasy; u scifi přece jen počítám s pocitem, že tak nějak by se to při potřebné vědecké a technické úrovni mohlo opravdu stát, který mi ve třetím díle často chyběl. Anebo mě možná i „dožralo“, jak autor nechal skončit naši krásnou Zemi. Četba téhle bichle ale určitě nebyla zbytečně stráveným časem. Opět se tu i z mého pohledu vyskytly výborné nápady a pasáže. Třeba autorovy spekulace ohledně chování lidstva v různých krizových okamžicích byly velmi zajímavé a asi nebudou většinou daleko od pravdy (snad se nedočkáme okamžiku, kdy bychom si to mohli ověřit). Prokázal také, že i jako autor pohádek by se uživil – jeho příběh o princezně Kapce rosy patří k tomu nejlepšímu v knize. Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami – nakonec jsem jako vždycky nechal převážit pozitiva nad negativy.
PS: Jak tak nad tím ještě přemýšlím, mám pocit, že zatímco první dva díly měl autor dopředu docela dobře promyšlené, o tom třetím se to říci nedá. Připadal mi jako taková nastavovaná kaše. Jako kdyby měl autor ještě pár nápadů, které chtěl uplatnit, a potřeboval je do knihy za každou cenu dostat. Stmelit je však do dostatečně konzistentního celku se mu ale už nepodařilo.

pkovarik
18.07.2021

"Jak je něco takového možné?" Morovich si povolil límec a zalapal po vzduchu.

"To je jednoduché - vstoupili jsme do oblasti kosmu, která má čtyři rozměry. Říkáme jí vysokodimenzionální fragment."

---

Přemýšlím, co ve mně po přečtení knihy zůstalo. Vlastně ani nevím. Kniha je rozsáhlá, mnohovrstevná, řekl bych, že se v ní vystřídalo vícero příběhů, resp. několik potenciálně samostatných knih, jako by se autor nemohl rozhodnout, jaký příběh chce vyprávět. Beru to tak, že autor chtěl čtenářům předat své představy o vývoji vesmíru, do jisté míry budoucnosti lidské rasy, i když v tomto směru spíše asi chtěl předložit úvahu o (ne)významu lidstva ve vesmíru. Tuto makroúroveň pak propojil s vyprávěním několika osobních příběhů, byť z mého pohledu ne moc chytlavou formou, jako by tu nebylo komu fandit, s kým se identifikovat, o koho se bát.

Upřímně. Chvílemi jsem bojoval s tím, jestli mám ve čtení pokračovat. Ne, že by se to četlo špatně, text (překlad?) je dobře vystavěný, ale chvílemi to bylo zdlouhavé, nudné. Při čtení mě drželo spíš to, že jsem chtěl poznat autorovy představy o budoucnosti vesmíru, zajímaly mě jeho představy o budoucích technologiích, ale i komunikaci, případně politickém uspořádání kosmu. To čtení tak bylo spíše pátráním po myšlenkových experimentech autora.

Četl jsem i předchozí dva díly (viz recenze u jednotlivých knih). Ty mi přišly zajímavější, akčnější, přestože jsem v recenzích četl, že ten třetí díl je teprve něco nepopsatelného. V předešlých dílech mi přišla zajímavěji uchopená i psychologická stránka lidstva, chování davu, způsob reagování na neznámé atp. Třetí díl mi přišel v tomto nedotažený, občas dost nepravděpodobný. Ta nepravděpodobnost mě rušila i v případě některých dějových zvratů, byť je to sci-fi, ale spíš to bylo nezřídka v rovině "teď zasáhne kouzelný dědeček".

Nechci knížku úplně shazovat, to si nezaslouží. Jsem rád, že jsem se jí prokousal (což je asi nejpřiléhavější výraz). To, co jsem v ní hledal, tj. spekulace o možnostech poznání vesmíru a úvahách o platnosti fyzikálních zákonů napříč vesmírem, to jsem našel. Z knihy si odnáším i to, že vesmír je větší, než se zdá, a že nás jako lidstvo čeká navzdory temnému lesu neskutečné dobrodružství, pokud dokážeme napřít úsilí správným směrem.

DefaultAutistic
27.04.2021 2 z 5

750 stran logických lapsů, o těch fyzikálních ani nemluvě.

Luigi1
14.04.2021 5 z 5

Tak to se povedlo.Velice pěkně psané,Tento díl se velmi vydařil.

Laaca
29.03.2021 5 z 5

Nejčtivější a nejzajímavější díl trilogie byl podle mě díl druhý. Třetí díl je literárně trošku, ale opravdu jen trošku, slabší, ale, pokud se na to podívám z trochu jiné perspektivy, tak bych ho označil za nejobdivuhodnější.
V jednom románu popsat několik zcela rozdílných budoucích epoch lidstva, které vyvrcholí věkem budování rozsáhlých měst ve sluneční soustavě a pak po kataklyzmatu ti galaktičtí osadníci, to je opravdu neskutečné. Všechno drží pohromadě a oceňuji, jak si autor dal práci s popisováním fyzikálních principů různých futuristicých technologií. Kdo ví, třeba by to tak opravdu mohlo fungovat - relativistické kosmické lodě fungující na principu "žehlení" prostoru, princip tvorby černých domén a zpomalování světla, hrátky s dimenzemi a podobně.
Myšlenku že trojrozměrný vesmír je vlastně torzo vícedimenzionálního vesmíru zdevastovaného galaktickými válkami, jsem viděl poprvé. Takže v popisu futuristické vědy a kosmologie za mě hluboká poklona.
Na tomto titánském pozadí jsou pak ale životní peripetie hlavní hrdinky Čcheng Sin vylíčené trochu neobratně. Její chování není moc uvěřitelné a nešikovně prokreslených postav je ve knize více. Některá místa jsou možná až moc rozvleklá, což by samo o sobě nevadilo, ale v kombinaci s tím, že postavy nejsou perfektní, už to na závadu je. Ale přesto - za ten obří záběr knihy, kterou muselo být nesmírně obtížné vymyslet a napsat, patří panu spisovateli velký obdiv a plný počet hvězd.

ject9a
23.03.2021 5 z 5

Trvalo mi to doslova roky, ale aspoň jsem se takto mohl ztotožnit s rozsáhlým dějem této ságy, který také přesahuje roky, staletí a nakonec i eony. Do posledního dílu se mi moc nechtělo, protože jsem považoval dvojku za pěkné uzavření potyčky mezi lidstvem a Trisolaris, ale ještě, že jsem se nechal přemluvit. Trojka celý příběh rozvádí do ještě širšího pohledu, který sice těžce směřuje k existenciálnímu nihilismu, ale pokud se tím nenecháte ovlivnit a uvrhnout do deprese, tak si to maximálně užijete.
Nezbývá mi než obdivovat obrovskou fantazii Liou Cch'-sina, především směrem k technologiím, což má solidně založené na současné praktické a teoretické fyzice: od sofonů (u kterých už začínají hrátky s dimenzemi), fúzních motorů, materiálů na bázi silné interakce, gravitačních antén, až po zbraně ničící celé hvězdné soustavy, černé domény, zpomalení rychlosti světla a dimenzionální zbraně. Neskutečné.
Jako menší mínus by se dala vyčíst určitá plochost postav, ale jelikož ty tři hlavní mají na konci své dramatické oblouky splněné, takže jsem spokojený.
Především tedy třetí díl slouží k uzavření a kompletaci celé ságy tím, že přidá celkový nadhled: s otevřenými ústy jsem sledoval, jak předchozí dva díly a konflikty v nich popsané byly v celovesmírném měřítku naprosto nicotné.