Vzpomínka na Zemi

Vzpomínka na Zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386165/bmid_vzpominka-na-zemi-zrg-386165.jpg 4 907 197

Vzpomínka na Zemi série

< 3. díl

Velkolepé finále nejoceňovanější sci-fi série současnosti. Závěrečný díl epické trilogie Vzpomínka na Zemi. Půl století po Bitvě soudného dne mezi lidmi a Trisolarany stále trvá napjaté přiměří, jehož zárukou je fundamentální princip temného lesa. Země díky trisolaranským technologiím zažívá dosud nevídanou éru prosperity. Lidská věda postupuje mílovými kroky kupředu a Trisolarané zase přejímají pozemskou kulturu. Zdá se, že obě civilizace budou záhy schopny rovnoprávně koexistovat v míru bez strašlivé hrozby vzájemného zničení. Lidstvo ve zlatém věku má však sklon k samolibosti. V nové éře se z hibernace probouzí Ccheng Sin, letecká inženýrka z jednadvacátého století. Přináší s sebou informace o dávno zapomenutém projektu z počátku trisolaranské krize a sama její existence může narušit křehkou rovnováhu mezi oběma světy. Dosáhne lidstvo ke hvězdám, nebo zahyne už v kolébce?... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: ekniha , Host

三体•III•死神永生 (Death's End) , 2010

puml
puml
13.05.2019 4 z 5

Začátek je dobrý, ale pak je to čím dál tím víc spekulativní a to co jsem v první a druhém díle především ocenil, byla psychologie postav, která v tomto díle ale chybí, nebo spíš je tam moc těch rádoby kronikářských zápisů. Čím blíž se pak blížíme ke konci tak jsou popisované jevy a situace stále bizarnější a tak nějak příliš mimo moje chápání. Ale oceňuji tu odvahu s jakou se autor vrhl do víru milionů a miliard let. Nicméně v takovém pojetí se už těžko hledá člověk nebo něco k čemu by čtenář (stále ještě člověk, i když...) nacházel nějaký hlubší vztah. Celkově je to hodně slušná trilogie, na které oceňuji především druhý díl Temný les.

Tamten
Tamten
12.05.2019 1 z 5

Třetí díl od dvoudílné knihy. Příběh už neměl kam rozumně pokračovat, tak autor začal vymýšlet další nastavení. A když jej vymyslel a napsal, usoudil, že ještě kus přidá a nastavil to dále. Takže putujeme dál a dál nastavovaným a zcela nezajímavým příběhem, který se každou chvíli vždy "vynuluje" a šoupne nás úplně jinam. Napětí je tak na nule a vše ostatní taky.

GyttaOggová
GyttaOggová
10.05.2019 5 z 5

Jedno z nejlepších a nejpropracovanějších sci-fi jaké jsem kdy četla. Nechybí ani trocha romantiky a poezie.

martin6849
martin6849
23.04.2019 4 z 5

Jestliže ve druhém díle idiocie jednotlivých postav (a lidstva jako celku) pučela, v tom třetím už vyloženě kvetla. Naštěstí (nebo bohužel) je to úplně jedno.

A za psycho závěr jednoznačně hvězda dolů, po téměř 1800 přečtených stranách to bylo pro mě velké zklamání. Až na ten konec se mi ale kniha (a trilogie celkově) líbila, nápadů (a nelogičností a bohužel té idiocie) byla spousta, byl to příjemně strávený čas.

FireOfFilth
FireOfFilth
22.04.2019 5 z 5

Poslední díl této velkolepé ságy byl opravdu epický. Kniha je opravdu rozsáhlá a také nám nabídla spoustu a spoustu nápadů. Časově se tu pohybuje opravdu v širokém měřítku.
Máme tu další hašteření s Trisolarani. Poslechneme si tu skvělé pohádky od Jüna Tchien-minga, které jsou tak skvěle postavené a samozřejmě skrývají svá tajemství. V hlubokém vesmíru kam v minulé knize zmizely Gravity a Blue Space se dozvíme o nových rozměrech universa.
Celkově příběh obsahuje takových zvratů, že člověk opravdu snad ani s jedním nepočítal. Čtenář tak jede příběhem a říká si kam to asi bude pokračovat, a ono prásk ho, a děje se úplně něco jiného co fakt nečekal. Toho tu je opravdu mraky.
Jedná se samozřejmě o HARD Sci-fi tzn. že tu máme spousty a spousty technických popisů, které mě osobně baví nejvíce.
No a samotný konec jde až za chápaní samotného člověka.

Krátký úryvek:
"To by bylo zbytečné. Bunkr je k ničemu." Cchao Pin sklopil zrak.
"Jak daleko je fotoid od Slunce?" chtěla vědět Sin.
"Žádný fotoid není."
"Tak co jste objevili?"
Cchao Pin se chraplavě rozesmál. "Stvrzenku."

Po dočtení této trilogie musím jednoznačně říct, že se pro mě jedná o jednu s nejpropracovanějších a nejlepších knih co jsem kdy četl.
Celkové hodnocení 95%

Hellboy
Hellboy
10.04.2019 5 z 5

To infinity and beyond!

Jacck
Jacck
09.04.2019 4 z 5

Nevím jak to hodnotit, váhám mezi třemi, čtyřma nebo pěti hvězdama, a tak udělám kompromis. Co musím vyzdvihnout je Liouův literární styl, dokáže psát poutavě, a dále jeho fantasii, na druhou stranu si myslím, že tady byl placen od stránky. Celá tato kniha je opravda epická, hlavní hrdinka skáče pomocí hibernací neustále do budoucnosti, což autorovi umožňuje představit možný budoucí vývoj lidstva, a děj končí až zánikem vesmíru. Na druhou stranu celá kniha je velmi depresivní a nihilistická. Zažijeme totální zničení trisolaranů, pak totální zničení lidstva, pak totální zničení sluneční soustavy a nakonec totální zničení celého kosmu. Celý ten koncept temného lesa je bizarní a depresivní. Popis cestování mezi dimenzemi je naprosto nevěrohodný. Ve skutečnosti by žádná hmota ve 4D existovat nemohla, protože např. silové zákony by tam působily uplně jinak. Všechny postavy i civilizace se v knize chovají nevěrohodně. Např. celé přesídlení lidstva do Austrálie nedává absolutně žádný smysl, stejně jako nedává smysl mít jen jednoho meditátora, nebo vyslat na hon loď s gravitačním vysílačem Gravity. Celé ty 3 pohádky, do kterých je zákodován návod k novému pohonu, jsou průhledné a trisolarané by je bez problémů rozšifrovali. Ten křivoprostorový pohon nejspíš vychází z Alcubierrova pohonu (warp drive). Takže celkové silný potenciál a bohatá fantasie, ale dolů to sráží spousta nelogičností a nevěrohodností a taky silný nihilismus. Poselstvím je nejspíš ukázat nicotnost a bezvýznamnost lidstva v porovnání s velikostí a trváním vesmíru.

Ventimiglia
Ventimiglia
07.04.2019 5 z 5

Co na to říct? PŘEKVAPENÍ!!! Úplně jiné než cokoli, co jsem dosud četla.
S vytřeštěnýma očima. Tohle prostě nepoberu. Aspoň pár citátů. "Nehledě na to, jak jsi rychlý nebo pomalý, ve vesmíru se vždy najde někdo rychlejší nebo pomalejší." (s. 584) "Ani ne, různí lidé vidí svět různě. Obyvatelé Světa III. věřili, že ve své bezpečné soustavě si budou žít jako v ráji - i když už nikdo nezjistí, jestli si to myslí pořád. Jakmile hrobku dokončili, veškerá komunikace zevnitř ustala. Každopádně hádám, že se vevnitř žije opravdu dobře. Pro spoustu lidí je bezpečí nutnou podmínkou ke štěstí." (689) To je tedy dost přesné. Jenže jak se zdá, veškeré bezpečí je dost iluzorní záležitost, podle všeho. Gejzíry nápadů. Kdykoli si člověk myslí, že má něco (možná) ve svých rukou, zjistí, že v nich nemá nic. Inu, námět k přemýšlení. Lepší sci-fi jsem nečetla.

Ziriath
Ziriath
02.04.2019 5 z 5

Tak tohle byla jízda. Rozjezd byl trochu pomalejší, ne však jako u předchozího dílu - zde k tomu hlavnímu dojde dříve než v polovině. Příběh popisuje 400 let života vědkyně, která je kromě několika svých významných rozhodnutí spíše pozorovatelem než akčním hrdinou, a mezi hibernacemi prožívá krátké epizody během trisolaranské krize a po ní, kdy se zjistí, že Trisolarané byli nepřítelem, proti kterému ještě šlo bojovat. A mezitím posádka lodi Blue Space na svém útěku objeví, že současný vesmír jsou jen smutné zbytky toho někdejšího. Autor hýří nápady a velkou fantazií, které projeví v mnoha scénických popisech, koneckonců to co se tam stane, si mimořádný a velkorysý popis zaslouží, i když je poněkud obtížné si charakter katastrofy představit. Nastává otázka: Co teď budu číst?

Samarkand
Samarkand
31.03.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale ze všech třech mě bavila asi nejméně. Byla psaná zajímavě, to rozhodně ano, ale prostě... přišlo mi, že oproti předchozím dílům tomu něco málo chybělo. Každopádně i tak stojí za přečtení. Dějové zvraty byly super a místy docela smutné (a taky reálně, viz. odsouzení člověka, co chrání zemi před invazí, za světovraždu... ať žije humanismus :D). Hodně se mi líbily pasáže s Gravity a Blue Space a mrzí mě, že jich nebylo více. Popravdě bych asi oželel hlavní hrdinku, která mi přišla v celku zbytečná a místo ní si přidal nášup právě pasáží se zmiňovanými loděmi. Celkově jde ale o velmi důstojné uzavření série a do budoucna doufám, že autor napíše další knihy.

ALLO_ALIgirl
ALLO_ALIgirl
16.03.2019 5 z 5

Temné i nádherné...

polmari
polmari
13.03.2019 2 z 5

Mám pocit, že tohle vznikne, když vydavatel na autora moc tlačí. Třetí díly třídílných sérií dost často zachraňují nijaký dojem z druhého (přechodového) dílu, ale to není tento případ...třetí kniha dle mého celou sérii pohřbila.

kolby
kolby
10.03.2019 5 z 5

Pred pár rokmi to bol Ted Chiang (dobre-dobre, ten je američan ;-), teraz Liou Cch'-sin... Východ je typický tým, že od Západu uchmatne to najlepšie, premixuje to, šmrncne do toho kusisko esenciálnej východnej dokonalosti, potom to ešte raz premixuje a následný efekt je absolútna dokonalosť.
Tak je to takmer vo všetkom: v ekonomike, v technike, v krasokorčuľovaní a teraz už viem, že aj v našej milovanej "sáj-fáj" (tipujem, že o 20 rokov bude najkvalitnejšou ligou "National Japan & Chinese Hockey League").
Dokonalé zavŕšenie monumentálnej trilógie.
Najlepší žánrový počin od čias praotca J.Vernea.

clever.potheat
clever.potheat
10.03.2019 5 z 5

Něco tak velkolepého jsem ještě nečetl.

opic 12
opic 12
09.03.2019 4 z 5

Venku na vzduchu se líp přemejšlí.Prší a myšlenky myriády naráží o sebe,podobně jako kapky deště o nepromokavou kapuci.Je mě to prd platný.Odpověd jen taková: Vesmír je budto nepoznatelný nebo bez záhad ?? Mimozemské civilizace neexistují,nebo jsou v celém prostoru.Jsme jen odrazem měsíce na vodní hladině...
Vzpomínka na Zemi vám sice odpovědi nedá.Zato vám přinese náruč fantasie a řádnou porci hard se vším všudy co k žánru patří.
Téměř nekonečná představivost se vtěsnala do třech knih.Je nutné čestně podotknout a o to více radostněji,že jde o scí-fko východní.Epická,rozmáchlá.Doslova velmi rozmáchlá.At už ve více rozměrech nebo gravitačních vlnách.Kosmologických prostor či snad elementárních částic na ty je tu taky zaděláno.Věčnost slepená z prázdnoty.Lidské chápání nedostačující a omezené.Rozhodně Liou má nastudováno a opět mu to drží celé vizionářsky pohromadě,jak se sluší a patří.Má tak našlápnuto ke kultovnosti ? S tím at si každý fanoušek odpoví sám,poněvadž jistě jsi četl Temný les.
Je to sice hard,ale kapánek někdy v těch odbornostech se ztrávilo mnoho času myšlenkových pochodů.Někdy mě přišlo,že se zapomíná na příběh.Ale to je jen malinká vítka na tak slušně tučnou porci informací pro šedou kůru mozkovou.
Na závěr tedy je slušné podotknou: Trilogie je to skvělá,jedna z nejlepších za poslední dobu.Osobně nedám dopustit na jedničku Problém tří těles,tam to celé nádherně začalo,ale to je jen subjektivní názor.
PS: Doufejme v další tituly od tohoto autora v brzké budoucnosti.Snad nezůstane jen u Vzpomínek na Zemi.Byla by to jistě škoda o ně přijít.

wildavk
wildavk
07.03.2019 5 z 5

Nádherná sci-fi série. Díl od dílu děj gradoval. Knihy mě donutili brouzdat po internetu a hledat všechny teorie. Dozvěděl jsem se spoustu nových věcí. Líbilo se mi spojení filozofie , fyziky a psychologie. Líbilo se mi jak změna fyzikálních zákonitostí může ovlivnit běh lidstva. Jak rozhodnutí jednotlivce změní celý vývoj civilizace. Ty knihy měli tolik různých vrstev ,neočekávaných zvratů a chování a vývoj hlavních postav. Pořád musím myslet na vykreslování různých představ budoucnosti. Nádhera.

JeffMusk
JeffMusk
06.03.2019 5 z 5

Fantastický závěr trilogie. (Jak by ne, když je to Sci-fi.)
Autor jde v příběhu důsledně až do konce...
Už se těším, až to budu číst znovu. :)

Veruci
Veruci
04.03.2019 5 z 5

Wow! Grandiózní zakončení celé série. Pokud první dva díly byly skvělé, tohle je ještě o stupeň výše. Opět je první část knihy taková zahřívací, děj plyne v jakémsi zvláštním poklidu, všichni jsou spokojení… Na rozdíl od názvu druhého dílu, kdy je nám význam Temného lesa odkryt až v závěru knihy, je zde zcela jasné, kam se bude děj ubírat. Nebo to bude jinak?
Jsme svědky dalších a dalších gejzírů autorovy představivosti, která jakoby neznala žádné hranice a nemožné bylo samozřejmostí. A Tchien-mingovi pohádky, ty jsou úžasné i samy o sobě.

tlllk
tlllk
04.03.2019 5 z 5

Táto trilógia je pre mňa jednou z najlepších sci-fi aké som čítal , nepredvídateľný dej, nové myšlienky, prepojená a uzavreté dejové línie. Aj keď mi tie dve občas pili krv svojou naivitou, kniha ako celok je majster-štich a svojím spôsobom prekonáva prvé dve.

Gedzita
Gedzita
23.02.2019 5 z 5

Budu hodnotit celou trilogii najednou a asi to bude dlouhý. Podobně jako mnozí přede mnou budu mít po Vzpomínce problém vzít do ruky cokoli “normálního”. Jsem uchvácená, ale zároveň i hluboce vnitřně otřesená a unavená. Jde o opravdu složité čtení, hlavně většina prvního i druhého dílu je našlapaná technikou, fyzikou a politikou a tady moje soustředění pokulhávalo a říkala jsem si, že to vážně nedám. Pak ale přišly momenty, které mě přibily do židle: že dvě naprosto odlišné civilizace jsou přesto v jádru tak podobně smýšlející, vědomé vyrovnání se se stovky let plánovanou mimozemskou invazí a princip Temného lesa, to už z mého pohledu nejsou běžné texty beletrie, ale takřka vědecké teze na pomezí filosofie, astrofiziky a reálného vhledu na možnou podobu vesmíru. Ve třetím díle už se autor nechává beze zbytku strhnout svou fantazií a chrlí neuvěřitelné množství nápadů, jak lidstvo zachránit a zdecimovat zároveň. Projekt Schodiště a Stvrzenka jsou jedny z nejděsivějších věcí, se kterými jsem se asi v literatuře doteď setkala. Musím ale přiznat, že posledních 50 stránek už bylo pro mě natolik nepochopitelných a nevstřebatelných a šílených, že jsem knihu vlastně nedočetla a nějak nevím, jestli to nějak celé reálně skončilo... Lituji jediné drobnosti, že jsme se vůbec nedozvěděli, jak to vlastně bylo s Tchien- mingem.
Tuhle trilogii by si měl povinně přečíst každý, kdo je toho schopen, protože kdo ví, jestli nás něco podobného v budoucnu opravdu nečeká.