Vzpomínka na Zemi

Vzpomínka na Zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386165/bmid_vzpominka-na-zemi-zrg-386165.jpg 4 925 200

Vzpomínka na Zemi série

< 3. díl

Velkolepé finále nejoceňovanější sci-fi série současnosti. Závěrečný díl epické trilogie Vzpomínka na Zemi. Půl století po Bitvě soudného dne mezi lidmi a Trisolarany stále trvá napjaté přiměří, jehož zárukou je fundamentální princip temného lesa. Země díky trisolaranským technologiím zažívá dosud nevídanou éru prosperity. Lidská věda postupuje mílovými kroky kupředu a Trisolarané zase přejímají pozemskou kulturu. Zdá se, že obě civilizace budou záhy schopny rovnoprávně koexistovat v míru bez strašlivé hrozby vzájemného zničení. Lidstvo ve zlatém věku má však sklon k samolibosti. V nové éře se z hibernace probouzí Ccheng Sin, letecká inženýrka z jednadvacátého století. Přináší s sebou informace o dávno zapomenutém projektu z počátku trisolaranské krize a sama její existence může narušit křehkou rovnováhu mezi oběma světy. Dosáhne lidstvo ke hvězdám, nebo zahyne už v kolébce?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Host

三体•III•死神永生 (Death's End) , 2010

Prince_of_book
10.12.2019 5 z 5

Liou Cch'-sin nám opět dokázal, jakým mistrem Sci-fi dokáže být.

Jeho monstrózní a mysteriozní trilogie nabyla takového rozměru, až nad tím člověku zůstává rozum stát. Po lehce slabším (pro mě) druhém díle, se nám dostává opravdu obří kniha o 750 stránkách, na kterých se dozvíme, kam až lidská představivost dokáže zajít. Dozvíme se něco o válkách ve vesmíru, dalších dimenzích a dokonce i o cestování časem

Pár lidí si u předchozích dílů stěžovalo, že jsou naprosto nereálné a věděcky nekorektní, ale vždyť o tom vlastně celý žánr Sci-fi je ne? :D Překvapilo mě, jak dobře jsem se do knihy začetl, jelikož jsem měl u předchozího dílu trochu problém se dostat do děje, ale v tomto případě jsem byl do děje "zažraný" snad ještě dřív, než sama kniha začala. :D

Odpadl mi rovněž i problém s zapamatováním čínských jmen, šlo to tak nějak samo a hlavní hrdinku jsem si oblíbil. Byl jsem rovněž potěšen přítomností hlavního hrdiny minulé knihy a to Luo Tiho. Docela mě překvapilo, že tak obří kniha neměla téměř žádná nudná či slepá místa za což vděčíme autorově umu udržet čtenáře v napětí.

Velmi povedená kniha a opravdu parádní závěr série, které pro mě byla zpočátku jen testem čínského literárního "myšlení".

Dávám 9,5/10, ovšem velice blížících se 10tce.

Jizi
26.11.2019 4 z 5

Většina malířů pracuje s průměrně velkými plátny, někomu stačí ale i malinkatý prostor, aby vytvořil dokonalé dílo, nad jehož propracovaností navzdory danému prostoru zůstává rozum stát. Pravým opakem miniaturistů jsou autoři velkoformátových děl. A to Liou Cchi'-Sina je skutečně epické. Napříč galaxiemi i věčností srší takovým množstvím nápadů, že jsem si až říkala, jestli by méně nebylo více, jestli ten či onen motiv neměl nechat stranou a jestli by si nezasloužil rozpracovat do "normálně" formátové podoby jinde a jinak. Udržet pohromadě vyprávění čítají takřka dva tisíce stran je totiž obrovský kumšt. A stejně jako se nám rozpadá v Liouově díle vesmír, drolí se mu místy i vyprávění - těch náhod už je prostě příliš, geniální nápady přicházejí jako blesk z čistého nebe a pasáže, kdy čtete a čtete a vlastně se nic neděje, aby pak autor luskl prsty a vy zůstali zírat, se nepříjemně protahují. Chápu smysl každé z nich a zároveň bez mučení přiznávám, že mě rozsah krapet ubíjel. Celá trilogie je nicméně fascinující čtení, autor rozhodně netrpí nejen přehnanou, ale nejspíš vůbec žádnou sentimentalitou, což příběhu jen napomáhá a Liouova imaginace je temným lesem, kam bych si sice bála vyrazit, ale který bych skutečně chtěla navštívit.
Potlesk za překlad, neopakovat se čím dál rozšířenější slovakismus "mít věk" (nemáme dvacet let, je nám dvacet let), tleskala bych ve stoje.
Audioverze je také velmi povedená. Zbyšek Horák čte opravdu moc příjemně, jen mu měl někdo říct, že "halo" není "hello" - Beyoncé přeci nevidí "tvoje nazdar". Takové utrpení jako [Hary] Potter v podání pana Lábuse to sice nebylo, ale neříkejte mi, že je takový problém mu to v režii připsat foneticky. Když někdo zvládne v pohodě opakovat "Heršingemosiken", určitě by zvládl i "hejlou".

quarplqa
17.11.2019 5 z 5

Naprosto GENIÁLNÍ KNIHA. Nebudu to popisovat, protože toto se popsat prostě nedá. DOPORUČUJI VŠEM. BEZPOCHYBY NEJLEPŠÍ KNIHA KTEROU JSEM KDY ČETL!!!

Laféeverte
13.11.2019 4 z 5

Oproti předchozím dílům je tahle kniha mnohem rozmáchlejší. Hlavní hrdinka se pomocí hybernace, cestování rychlostí světla apod. přesouvá o stovky (nakonec až miliony let) časem. Z každého historického období je tak zachycen střípek věnovaný hlavně popisu života lidí v dané éře a jejich hlavnímu směřování ve vztahu k okolnímu vesmíru. Vždycky jde o přežití a vždycky jde o lásku k životu jako takovému. Nicméně ta samozřejmost, s níž jsou ničeny celé civilizace a nakonec i vesmír samotný, mě trochu děsila. Naopak výklad pohádky o izolovaném království a zamalovávání do obrazu byl moc hezky vymyšlen. V tom je pro mě autorova síla - dokáže přijít s tolika zajímavými aspekty z různých oborů lidské činnosti a zapracovat je do příběhu. Přece jen se mi ale více líbily díly předchozí, a to proto, že byly sevřenější a v rámci popisované éry se šlo více do hloubky.

LucieT.
09.11.2019 5 z 5

Skvělé zakončení originální série. Temnější než předchozí dva díly, vesmír jako chladné, kruté místo, bojiště lhostejné k lidskosti a k životu vůbec. Příběh rozsahem ještě ambicióznější a mnohem více znepokojivý.
Celkově opravdu výjimečná trilogie, která doslova přetéká nápady a zajímavými koncepty a kde těmi skutečnými postavami nejsou ani tak hlavní hrdinové, jako spíš autorovy myšlenky.

Schary
27.10.2019 5 z 5

Parádní jízda, parádní pokračování a ta promyšlenost!!!! Musím smeknout, autor si s celou serií musel dát strašně práce, promyslet jednak děj knih, aby to nevyšumělo do ztracena a navíc ty technické podrobnosti!!!!Fakt úžasná fantazie. A ke všemu jsou knihy ještě čtivé, tento díl nevyjímaje....Zařazuji mezi mé nejoblíbenější sci-fi a všem doporučuji....

Šimpy
24.10.2019 5 z 5

Jedna z najlepších kníh čo som zatiaľ prečítal. Predstavivosť autora nepozná hraníc a dáva nahliadnuť do kroniky ľudských dejín takmer až do konca samotného vesmíru. Spokojnosť, všetky tri knihy som chrochtal blahom a som veľmi smutný ,že cesta časopriestotom už skončila.

gladya
16.10.2019 5 z 5

Poslednímu dílu dávám 5 hvězdiček. Dojem z celé trilogie můžu shrnout jednoduše. Konečně opravdu pořádná sci-fi, která důstojně navazuje na klasiky zlatého věku. A přitom je moderní. Takových jsem moc nečetla.

Je tam toho hodně, originalita, filozofické a etické otázky. Docela zajímavě autor pracuje s různými časovými rovinami. "Vědeckou" věrohodnost si soudit netroufám, fantazii oceňuji.

I takhle skvělá knížka má mouchy. Zdálo se mi, že je všeho celkově až moc. Postav bylo taky dost, což by nevadilo, ale jednání některých postav jsem nějak nerozuměla. A tak docela ani Trisolaranům (ale u mimozemšťanů to beru)

Následuje MALÝ SPOILER

Jako asi naivní sluníčkář mám problém s principem temného lesa. Opravdu rozvinutá inteligence, která umí zničit hvězdné soustavy, by se přece s principy kosmické sociologie dolázala srovnat jinak. Proč preventivně likvidovat? Nebyla by spolupráce civilizací win-win strategií? Já vím, dějiny lidstva i současnost hovoří spíš pro ten temný les.

KubaHanzelin
05.10.2019 3 z 5

Pokračování, které nemělo vzniknout?
Autorova představivost a znalost věd je neskutečná, ale tahle sedmisetpadesátistránková bichle už nebyla nutná..
Kniha měla i svá světlá místa, ale vědecké a technické popisy se kolikrát táhly téměř na celé kapitoly a to mi přišlo opravdu zbytečné..Kdyby "Vzpomínka na Zemi" nevznikla a série byla ukončena "Temným lesem", byl bych naprosto spokojený.Nevím jestli na autora někdo tlačil, nebo se sám začal koupat v té hromadě slávy, které mu získaly první dva díly této trilogie, ale častokrát jsem se přistihl při počítání stránek do konce.
Velmi slabý průměr

Ookmalej
25.09.2019 5 z 5

BACHA SPOILERY! Takové finále jsem nečekala. Nejen, že jsme se nedozvěděli, jak Trisolarané vypadají, ale taky jsme se nedověděli, jak vypadají další národy ve vesmíru. Jen tma, strach, paranoia a nejistota "temného lesa". Z Luo Tiho jsem měla husí kůži. To muzeum na Plutu, ty vzkazy v kameni, dvojrozměrná realita, pocit absolutního rozčarování. Dynamické, dramatické a úplně nové. Rozdýchávala jsem konec dlouho. Dokonce jsem si to musela dočíst dvakrát. Jsem si jistá, že o tomto autorovi se budou učit mé děti.

Toffee
08.09.2019 5 z 5

Zůstala jen vzpomínka...
Bylo to neskutečně zajímavé sledovat, jak odpozorované a opakující se vzorce chování společnosti autor s neuvěřitelnou představivostí použil na budoucí vývoj lidstva i Země. Nebylo zrovna povzbudivé sledovat, kam to vede, protože slovy autora "vesmír není pohádka" a "slabost ani nevědomost nejsou překážkou existence, ale arogance ano". Fascinovalo mě to o to víc, když jsem si uvědomila, že mnohé z toho, co popisuje pro budoucnost, se dá velmi snadno přenést na dnešní realitu, mezinárodní situaci, jednání politiků, aktivistů.... je to až děsivě trefné.
Bylo mi líto Sin - skákat v čase a sledovat, jak ostatní stárnou a umírají, jak je lidstvo stále stejně chybující, a mít pocit, že všechno svým "špatným" rozhodnutím zavinila, to je peklo, ne život. Přitom netoužila po ničem jiném, než aby pozemská civilizace přestála útok temného lesa a dále vzkvétala. Mrzelo mě, že vzbuzuje dojem viníka, když přece žádný jednotlivec nemůže sám změnit dějiny, pokud mu společnost nejde naproti, pokud po jeho rozhodnutí sama nevolá - abych si znovu vypůjčila z knihy: "Lidé vedli živé debaty o tom, kdo za celou pohromu nese konečnou zodpovědnost, téměř nikdo však neřekl nahlas, že volba byla výsledkem stádního chování všech zúčastněných."
I když v úplném závěru příběh narazil na mé limity představivosti v souvislosti s fyzikou a vesmírem vůbec, byla celá série fantastickým příběhem lidstva a lidství. Odnáším si z ní ještě jednu myšlenku:
"Každý dějinný okamžik skrývá nekonečno promarněných příležitostí."

salamandrina
19.08.2019 5 z 5

Tak tohle byla neskutečná bomba! Jak panebože může někdo něco takovýho vymyslet a pak hodit na papír v takovýhle kráse? Ve zkratce je to o tom, co se stane, když se Země dozví o útoku mimozemšťanů, který má proběhnout za 450let. Ale to je hooooodně ve zkratce. Už jen proto, že to má dohromady asi 1800 stran. Je to o tom, jak se chováme, jak přemýšlíme, je to o temným lese, ve kterým jak malý haranti máváme “haló všimněte si nás” a přitom nevíme, co tam venku je. Je to krásná, poetická kniha, napínavá, dojemná, kdy se před vámi ukazují nové a nové světy, a zažíváte scény, kdy se vám zastavuje dech a nevěříte tomu, co se právě stalo. Zároveň smutná a děsivá, ale tak známe už trošku lidstvo, jak se chová v krizi, co. Hltala jsem ty slova a příběhy a připadala jsem si zas jak dítě, co obrací stránku s očima navrch hlavy a nejradši jsem si chtěla zalízt někam do bunkru a přečíst to na jeden zátah. Pak jsem to dočetla a padl na mě smutek, že už je to u konce. A jen pevně doufám, že někde na světě teď nějaká kráva vědkyně nemačká tlačitko v odpověď tam někomu v temným lese nad námi ❤️???? ... a taky doufám, že to nikdy nikdo nezfilmuje (možná Nolanovi bych to odpustila), protože ty obrazy si chci uchovat v hlavě svoje.

Okoslav
05.08.2019 4 z 5

„Konečným údělem veškerého inteligentního života je naplnit potenciál svých nejsmělejších představ.“

Epické zakončení trilogie, kterému toho ovšem k dokonalosti leccos chybí. A někde naopak přebývá (jako třeba nesnesitelná hlavní hrdinka, echm, echm). A ano, mohli bychom se tu bavit o tom, že ve chvíli, kdy se Liou Cch'-sin pouští do společenskovědních úvah, je to spíš k pláči (koneckonců jeho představa o sociologii, jak ji představil v Temné lesu, je dost naivní), ale budeme hodní a odpustíme mu to, protože jako celek je trilogie Vzpomínka na Zemi kontemplativní jízda, a ne, to není oxymorón! :-)

B4LU
02.08.2019 3 z 5

Tak... konečně dočteno.
Ke cti knize slouží, že na rozdíl od Lesa se nyní všechny příběhové linie (vyjma úplně první kapitoly) týkají hlavního děje, a to je nesporně fajn. Vývoj lidské společnosti během všech těch epoch je zajímavý. Časový rozsah knihy se ambiciozně roztahuje až na konec vesmíru, a některé z nápadů (dimenzionální války) jsou nesporně zajímavé.
Protiváhou je, že ten děj jednak odsýpá neuvěřitelně pomalu, a druhak je místy opravdu hloupý. Částečně na tom má zásluhu hlavní hrdinka Sin, která je... pokud ne vyloženě hloupá, tak hloupě naivní (strážkyně meče), částečně lacině vypadající náhody (Blue space a kapky). Princip Temného lesa mě stále nepřesvědčil o své platnosti (resp. mě kniha definitivně přesvědčila, že nemůže fungovat), a to proto, že spolupráce mezi civilizacemi zde funguje - a tedy vůbec není nezbytné, aby se navzájem zničily.
Celkově tedy máme pomalý, nepříliš výrazný svět, zato se záblesky dobrých nápadů. Můj výsledný dojem je nakonec překvapivě prázdný, a tak hodnotím průměrem.

Z celé série bych doporučil jedině Tělesa. Les mohl být taky dobrý, kdyby nebyl tak roztahaný, a tohle... inu, mohla to být důstojná tečka, nebýt všeho toho uvedeného výše. Takhle jsem jen rád, že to mám už za sebou.

Ahoso Vidaho
02.08.2019 5 z 5

Scifi s tak velkým přesahem jsem ještě nečetl. Naprosto skvělé završení trilogie o které budu ještě dlouho přemýšlet.

Moldavita
31.07.2019 4 z 5

Celá trilogie dosahuje naprosto unikátních rozměrů. Stejně jako u předchozích dvou dílů trvá zhruba dvě stě stran, než se do příběhu čtenář pořádně dostane, ale Vzpomínka se mi nakonec četla podstatně lépe, přestože je z trilogie nejdelší. Zvraty v příběhu jsou děsivé i geniální, ale zhruba v poslední čtvrtině se příběh vydá poněkud abstraktním směrem, což mu částečně ubírá na atmosféře. Přesto jde o znamenitý závěr trilogie a ještě dlouho o něm budu přemýšlet.

shmaic
16.07.2019 5 z 5

Toto jednoznacne patri mezi nejlepsi sagy, ktere jsem kdy cetl. Mravenceni me neustale posouvalo z uzkosti do deprese a do nadeje a pak znovu a znovu.

jean_ralphio
03.07.2019 5 z 5

and he did it again! zas si jentak mimochodem vytvoril hlavni postavu a tu minulou odhodil, proste man gotta have a code (ok tentokrat ne tak do ztracena, ale stejne..)

kdyz jsem to cetl, tak jsem si myslel, ze mam problem se zaverem, ale ted s odstupem vlastne ani nemam. je to rychle a necekane, mozna nelogicke, ale to je mi srdecne uplne jedno. neni to nelogicke v tom smyslu, ze by to nastvalo, proste to jen je a to je nutno akceptovat. btw to je duvod, proc to povazuju za nejzajimavejsi serii, co jsem cetl, je to spis klasika s presahem nez scifi. rozhodne spolu s https://youtu.be/FYJ1dbyDcrI nejlegendarnejsi dilo o vesmiru.
ps. imo je to spis serie pro ty co knihy ctou, nez analyzuji a divaji se u nich dopredu :)

DuncanIdaho
02.07.2019 5 z 5

Opět mohu jen říct, že vědecká fantazie autora je neuvěřitelná. Opět zde popisje nejen vědecký a technický pokrok, ale i psychiku lidí odpovídající ohrožení lidstva. Myslím, že zde je psychologie stejně výrazná jako fantazie. Vědecká reálnost postupem zcela přechází na neskutečnou fantazii. Ke skvělé knize mám jen jednu výtku: Začátek této knihy nijak nesouvisí se zbytkem knihy ani s dějem předchozích dvou dílů trilogie.

Ales.BD
01.07.2019 2 z 5

Trilogii postihla tepelná smrt. Nafoukla se, její energie se rozmělnila a vyčerpala. Až zůstala téměř nekonečná absurdní chaotická prázdnota.