Problém tří těles

Problém tří těles https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379931/bmid_problem-tri-teles-fOW-379931.jpg 4 1708 403

Vzpomínka na Zemi série

Přeloženo z anglického vydání The three-body problem (2014). První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

PETERYY
PETERYY
02.10.2021 5 z 5

Podle mě, naprosto skvostné dílo. Spisovatel je génius na úrovni Issacka Asimova. Vzpomněl jsem si na dílo právě tohoto mistra - Ani sami bohové. Zařadil se mezi elitu tohoto žánru.

hurwajz
hurwajz
19.09.2021 4 z 5

Zajímavé, polovině věcí jsem moc nerozuměl, ale četlo se to fajn.

Sitth
Sitth
15.09.2021 4 z 5

Dlouho jsem tuto knihu sháněl (protože přeci nebudu kupovat druhé vydání v brožované podobě, když někde v republice je ještě 1. v pevné, že ) a neustále tak četl, že se jedná o fenomén, Dunu nového věku, apod. Takže jsem pak ke knize přistupoval zbytečně natěšený a s představou akce a mystiky a nových světů a blábláblá.
Po prvních stránkách jsem pochopil, že má očekávání nedostanu, ale stejně jsem se těšil, když knihu znovu otevřu. Autor píše poklidným stylem, příznačným prosté beletrii, ale čtenáře perfektně provádí dějem.Samozřejmě si člověk musí zvyknout, že tam není pan Novák a paní Nováková, ale pan Wang, Ta Š a déle mu trvá než se zorientuje, ale jde to.
Pak mi k úplnému zážitku trochu chybělo vzdělání na MatFyzu, nebo nějaké vysoké škole astronomické, protože bylo pár pasáží, které mi i při důkladném čtení, pak znovupřečtení, pak WTF znovu přečtení, prostě nedávaly smysl, ale ne z důvodu autorova pochybení, ale díky mé nevzdělanosti.
Trochu jsem se lekl prvku digitální hry, přišlo mi to ze začátku jako vykrádačka Endera, ale vše se vysvětlilo a nelze než konstatovat, že první díl pro mě není fenomenální, ale velmi milé nečekané překvapení a doufám, že další díly nepůjdou kvalitou dolů.
Pro mě jedna z knih mého čtenářského roku a dávám 90% takže tady 5/6 hvězd.

WugWugs
WugWugs
08.09.2021 3 z 5

Pri čítaní neraz vzniká oveľa väčší - nazvem ho PROBLÉM JEDNÉHO TELESA-rozumej čitateľa- a to, že sa autorovi z nejakého dôvodu stráca príbeh. Liu Cixinovi sa to po veľmi sľubnom úvode stalo niekde v druhej tretine pri opakovaných zdĺhavých výletoch do virtuálnej reality. Jeho myšlienkové experimenty sú síce pekné a je za nimi kus práce, kto však pozná ich teoretické pozadie (tj. zväčša ide o dejiny vedy a filozofiu vedy a vedeckého objavu) nutne naráža na pocit, že autor namiesto budovania silného príbehu pôsobí ako zneuznaný bloger, ktorý ulietava na rozmanitých myšlienkových experimentoch recyklovaných z dejín vedy. A to som fanúšik žánru. Vôbec by som to nespomínal, ak by jeho text miestami nebol len čistým teoretickým pojednaním a príbeh a jeho postavy len jeho plochými funkciami. Keď po stovkách strán fyzikálnych úvah príde na zoznámenie sa s oveľa vyspelejšou civilizáciou, dostaneme len primitívnu formu antropomorfizmu. HA HA.

Pozitívne je, že dodatočne viac doceňujem Reynoldsove diela. Ako bývalý praktizujúci vedec nemá sklon ani potrebu plniť stránky svojimi "hlbokými" úvahami, namiesto toho píše hard sci-fi príbehy, v ktorých zúročuje svoje vedomosti, a nie naopak, ako Liu Cixin, ktorý len mimochodom posúva príbeh, ktorý ho len vyrušuje od úvah, a každá z postáv je len premenná rovnice. Pokračovania sú hádam lepšie. 2.5

kvidoPQ
kvidoPQ
05.09.2021 2 z 5

Dobrá povídka v posledních kapitolách nastavená nepodařeným románem ve všech předchozích.

Kaik
Kaik
18.08.2021 3 z 5

Hmm, tak nějak nevím. Námět Tří těles je asi dobrý, ale hezky se mi to nečetlo. Celé to bylo takové ploché, bezemoční, téměř jako vědecké hlášení. Myšlenka inteligentních protonů, stejně jako mnoho dalších témat, mi přišla už za hranou (= komplet vycucaná z prstu). Budu dnes příkladně čínsky přísný a hodnotím třemi pohasínajícími slunci. Do dalších dílů se pravděpodobně nepustím.

absolutmachal
absolutmachal
23.07.2021 4 z 5

Mind fucked. Kniha o mimozemšťanech napsaná mimozemšťanem.

Autor je Číňan. Obecně je to známo, ale je to podstatné. Knížka je pro Evropana nezvyklého na čínské reálie, jména a uvažování, opravdu trochu jako od mimozemšťana. Je to místy nesrozumitelné, podivné až ujeté, člověk s tím textem místy trochu bojuje.

Liou Cch’-sin (to jsem zkopíroval z Wikipedie) ovšem překypuje imaginací. Neustále jsem nasazoval spadlou bradu – co všechno on musí vědět o vědě a technologiích…! Jak umně se pohybuje na hraně a přidává smyšlené vědecké objevy, které slouží jehož příběhu. Se slovy „to snad není možné“ čtenář googlí a naráží přitom na samé „the novel could be enjoyed by physicists“.

BlackBlade
BlackBlade
19.07.2021 1 z 5

Nedočteno, odloženo...
V prvních 10. kapitolách se NIC zajímavého nestalo, co by mě vtáhlo do děje. Pomalé rozjezdy toleruji jen u horrorů od S. Kinga, protože... proste King. Ale tady ne.

Dandy1
Dandy1
14.07.2021 2 z 5

Prokousala jsem se tím, ale žádné wau se nekoná. Možná kdyby byla kniha poloviční, byla bych nadšená myšlenkou autora o střetu civilizací. Kdyby místo nudných popisů fyziky přidal na rozvinutí vztahů mezi postavami, užila bych si to víc.

Aprilek
Aprilek
07.07.2021 5 z 5

Super scifi

Taťka Hraboš
Taťka Hraboš
30.06.2021 4 z 5

Váhal jsem nad hodnocením. V některých ohledech výborné – námět, zápletka, spousta zajímavých nápadů (především ten s počítačovou hrou); obecněji by se dalo říct, že se autorovi povedla kniha hlavně po vědecké a technické stránce (i když nevylučuji, že být v tomto ohledu lépe vzdělán, viděl bych to možná jinak). Co mě ovšem zklamalo, byly postavy – psychologicky ploché, motivace jednání některých – hlavně členů PTO - nevěrohodná, příliš zjednodušená. V tomhle směru se kniha s klasiky žánru, jako je Asimov, Clarke, Lem či Bradbury, nedá srovnávat. Ale uvidíme, jak se to bude vyvíjet dále.

pkovarik
pkovarik
06.06.2021 4 z 5

Co se stane, když k Zemi namíří flotila cizáků z jiné planety? Co to udělá s lidmi? A co když se objeví lidé, kteří vyhlíží cizí armádu, protože konečně vyhladí z povrchu zemského zkažené lidské plémě..?

Otázek, kterými se Liou Cch'-sin ve svém románu zabývá, je mnohem více. Je to sci-fi, je to psychologická sonda, je to tak trochu i ekologický manifest, místy i akční thriller. Pro milovníky sci-fi je to nejspíš lahůdka, už pro množství fyzikálních teorií, ale i zajímavé vykreslení trisolaranské civilizace.

Přiznám se, že jsem se v knize chvílemi ztrácel, právě kvůli pasážím z fyziky, ale třeba i v dlouhých sekcích popisujících dění ve virtuální realitě. Jinak byla kniha velmi čtivá.

Na druhou stranu mě hodně bavila ta psychologická rovina, ale třeba i průběžné odkazy na čínskou - komunistickou historii.

Shrnutí, pro milovníky sci-fi určitě bomba, pro ostatní... nevím :-).

Artim
Artim
16.05.2021 5 z 5

Za vrchol sfi-fi (přiznám se, moc jsem jich nepřečetl) považuji Den Trifidů - taková propracovaná sonda do duše člověka a společnosti po apokalypse. Tady je to jinak, spousty ideologie, technologie posouvané v příběhu postavami vpřed. A apokalypsa teprve začne.
Přitom to bylo velmi čtivé, poutavé a místy i vtipné, to když si Aristoteles zakřesal zapalovačem Zippo:-)
Za mě snaha autora zkombinovat popis čínské kultury v kostce, vědy a mimozemšťanů, kteří jsou úplně stejní jako my, docela vyšla.

DericCaster
DericCaster
14.05.2021 5 z 5

Já mám tuto knížku doma už nějaký čas. Jednou jsem se do ní pustil, přečetl pár stránek a vůbec mne nebavila a odložil ji... Uběhly dva roky a já si řekl, že jako fanda sci-fi bych ji asi měl dát ještě šanci a zkusil to znovu... Přečetl jsem ji jedním dechem a okamžitě se začal shánět po dalším dílu... Prostě to asi chtělo tu správnou náladu. Knížka je zpočátku trochu těžší na zorientování se, ale když tomu dá člověk šanci, tak chytne a nepustí...

elcapitano
elcapitano
09.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Tak napůl. Asi proto, že je to takové epické.. tedy smícháno příliš ingrediencí v jednom guláši. Kulturní revoluce - super, mimozemšťani a jejich civilizace - taky super, výklady jak funguje počítač či rozbalování subatomárních částic taky fajn, ale dohromady je to takový prazvláštní disproporční slepenec. Jestli budu v trilogii pokračovat, to opravdu nevím. Ale jsem rád, že jsem se tím prokousal i přes to, že je to tak divné. Možná proto, že to je čínské, nevím.

Christo
Christo
29.04.2021 2 z 5

Nápad je to nuže dobrý, ale realizace už horší...chybí tomu literární duše a to asi proto, že autor je fyzikem a k umění to má tak daleko, že to bohužel nejde spočítat (ani světelnými roky) :-)

Luigi1
Luigi1
13.04.2021 5 z 5

Tohoto spisovatele jsem do teď vůbec neznal,milé překvaní.

Sefira770
Sefira770
08.04.2021 4 z 5

Tato kniha má zajímavé myšlenky a děj, nicméně na další díly se nechystám.

teacup
teacup
06.04.2021 3 z 5

(SPOILER) Takový sci-fi Follett :D Četlo se to dobře, a když mi došlo, že není potřeba snažit se pochopit jakože "vědecké" pasáže, tak i rychle. S protagonisty jsem měla trochu problém, teda spíš s autorovým vztahem k jednotlivým charakterům. Chvilku jsem vydržela listovat na začátek na seznam postav a ujasňovat si kdo je kdo, ale pak jsem to pustila z hlavy, když autor to evidentně také moc neřešil a postavy jako prostí posouvači děje mu slouží dobře. A vůbec, koho ve sci-fi zajímají postavy a nedejbože nějaké emoce nebo dokonce vztahy? Autor řeší globální otázky na úrovni lidstva, v nichž je důležitý kolektiv a jednotlivec nehraje roli - oh, wait!

!!!SPOILER!!!Rozřezaná loď je efekt, který se bude perfektně vyjímat ve filmu - ale jako proč? A jak získali povolení na cizím území a jak se jim to na cizím území podařilo utajit, a jaktože se do toho dávno nezamíchaly Spojené státy, a jaktože to nebylo ve zprávách a co všichni ti dělníci...a kdo to pak uklidil? Nemůžu se zbavit dojmu, že Evans už v nějakém příběhu figuroval, bohatý americký synek, který který sází stromy v Číně, je veliké klišé. A co se stane, až skončí odpočet? Samé otázky. KONEC SPOILERU.

Na konci už to teda bylo trochu únavné, ale každopádně dobrý tip, když člověk potřebuje vypnout. Za čas dám i druhý díl.

mamzila
mamzila
07.03.2021 4 z 5

Po přečtení jmen postav, jsem si řekla - "Jsem v háji, v tomhle se nemůžu nikdy zorientovat." a hele ono to šlo. Další problém pro mě představovalo velké množství historie a fyziky - a hle, opět překvapení. Vše bylo podáno tak, že jsem se neztrácela v ději, ani v postavách a knihu hodnotím jako velmi nezvyklé a velmi zajímavé sci-fi. Je pravda, že je kniha dost obsáhlá (nemluvě o tom, že jde teprve o první díl) ale zvládne to i méně vědecky nadaný čtenář (viz Já).