Problém tří těles

Problém tří těles https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379931/bmid_problem-tri-teles-fOW-379931.jpg 4 1708 403

Vzpomínka na Zemi série

Přeloženo z anglického vydání The three-body problem (2014). První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

Sitting-Bull
Sitting-Bull
20.03.2022 5 z 5

Tak tohle opravdu stálo za to. Krásná a neotřelá sci-fi, kde MZ-áci "nenaburácí" hned na začátku někam silou, ale... všechno je trochu jinak (abych nespoilerovala). Nádherná práce se současnými znalostmi z fyziky, teorie superstrun, nanomateriály, vícedimenzionální (časo)prostory, urychlovače, umělé vytvoření singularity, počítač zvící protonu... Prostě nádhera.
BTW - nepovažuji se za fyzikálně supervzdělaného člověka, má odbornost leží úplně jinde, ale tohle byla tedy skutečně nádherná jízda a tu fyziku jsem si tam velmi užívala.

poulet
poulet
15.03.2022

Dočetla jsem do strany 300 a odložila to. Jak čtu v komentářích, asi to byla ta nejhorší chvíle, protože pak se začne něco dít, ale já těm fyzikálním věcem prostě nerozuměla a i když chápu, že to pro příběh nebylo zásadní, bylo tam toho tolik, že už jsem toho měla dost. Sci-fi čtu jako odpočinkovou literaturu pro zábavu (vzala jsem si ji na dovolenou! :-) )a tohle mě fakt nebavilo.

Mabie
Mabie
23.02.2022 2 z 5

Problém tří těles je komplikovaný příběh, který řeší otázku “zničení lidstva na základě jeho chování” a je situovaný do alternativní Číny, do virtuální reality nebo na jinou planetu. Hluboké myšlenky, těžký text a téma z pohledu jiné mentality i historie. Jak už tu kdosi v komentářích zmínil, jsou to právě čínské reálie, s čím je nutné se vypořádat.
Autor má neotřelé nápady, ale měla jsem občas problém nejen pochopit, ale i jen si představit “co a jak”. Nejsem technicky zaměřená a velkou část příběhu jsem si připadala jako na semináři teoretické fyziky, přesto chápu, že to bylo důležité kvůli dalšímu pokračování. Osobně bych uvítala celou “technicko/vědecko/společensko/filosofickou” část výrazně stručnější, ale to by už asi byla jiná kniha ;-)
V příběhu nebylo příliš mnoho postav, ale i tak mne trochu trápila jejich čínská jména a hlavně jejich charaktery téměř bez emocí.
Ačkoliv mám sci-fi ráda, nebyla jsem v tomto případě cílová skupina a hodně mě překvapuje, kolik technicky vzdělaných čtenářů u nás máme. Já jsem evidentně daleko jednodušší a lidská sebestřednost versus “všedruhový komunismus” byl souboj, který mi přinášel docela intenzivní pocity marnosti. Pro mne tedy tato klasika skončila už prvním dílem.

arcs
arcs
21.02.2022 4 z 5

Četl jsem na doporučení Baracka Obamy a fakt unikátní. Víc říkat by bylo na spoilery. Takže jen - chybělo mi tam něco opravdu člověčího. Možná ta kulturní vzdálenost, ale měl jsem pořád pocit chladu, odcizení, bezemočnosti... Kterou možná autor projikoval do vesmíru? Tudíž i přes jasnou výjimečnost z toho mám nepříjemný pocit a do dalšího dílu - Temného lesa jsem se musel hodně nutit.

GregoryRisen
GregoryRisen
20.02.2022 5 z 5

Příběh mě chytl a už nepustil. Až se žáci budou učitelů matematiky a fyziky ptát, k čemu jim tato látka v životě bude, tak odpověď by měla znít, abyste si mohli přečíst trilogii Vzpomínka na Zemi, stojí to za to. :-D

JohnRPayne
JohnRPayne
09.02.2022 3 z 5

První díl této, mnohými opěvované, série. Nejlepší sci-fi poslední doby? Pro mne tento vstup do světa virtuální reality, historie a blízké budoucnosti nebyl tak okouzlujícím. Paradoxně mne v sci-fi nejvíce (a velice) bavila část historická, pak "objev" na radaru a následné vyústění knihy. Virtuální realita, která se motala stále dokola kolem vzniků-zániků byla neskutečně nudná. Vědecké poznatky mi přišly velice naivní a nanotechnologie na konci vyloženě humorné. Sofon naopak dosti zajímavý, ale spíše mysticko-fyzikální než položený na vědeckém základu. Samotný problém tří těles pak pro mne největším trhákem, avšak zatím jaksi nedůležitým.
Po čtení Temného lesa musím dodat, že první díl byl nutným "zlem", které ovšem mohlo mít klidně o 100 stran méně.

evilunicorn
evilunicorn
28.01.2022 5 z 5

Vůbec nechápu,že tahle sci-fi lahůdka mohla tak dlouho utíkat mé pozornosti.
Velmi čtivé,zasažené do neotřelé historické doby, se spoustou uvěřitelných postav.Navíc vědecké problémy příběhu jsou tak perfektně napsány, že je pochopí každý.Jsem nadšen!

Remium
Remium
20.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Vzhledem k tomu, že hned v první kapitole někdo zemřel, jsem byl ze začátku skeptický, ale nakonec musím říct, že je to super! Kompozice je velmi dobře udělaná, téma se mi moc líbí. Pokud nečtete sci-fi pravidelně, tak se kniha v některých částech může zdát až MOC sci-FI, ale podle mého autor perfektně pochopil, jak se sci-fi dělá. Nemohu se dočkat na další díl.

Valdora
Valdora
18.01.2022 4 z 5

Zpočátku to pro mě bylo těžce stravitelné, ale vyplatilo se vytrvat. Nakonec se mi rozuzlení celkem líbilo a v podstatě to skončilo tak, že jsem zvědavá na pokračování, takže asi nakonec přečtu celou trilogii.

Hellrampage
Hellrampage
11.01.2022 5 z 5

Príbeh Problému tří těles začína pozvolna, v minulosti a prvá polovica knihy môže odradiť čitateľov, ktorí hľadajú veľkolepé sci-fi. No tu platí, že najlepšie veci sú na konci a záver je nadupaný - hlavne Trisolaris a ich Sofon (proton), to bolo geniálne napísané. Autor sa hrá s dimenziami a ich vnímaním, je tu skvelo vykreslená mimozemská rasa, ktorá žije v systéme troch sĺnk, ktoré okolo seba chaoticky obiehajú a záver je skvele rozbehnutý, takže sa teším na ďalší diel. Niektorí čitatelia sa môžu strácať v čínskych menách ale mne to nerobilo žiadny problém, pretože v každej časovej rovine je postáv len zopár a na začiatku máte prehľadný list, ktorým si to môžete kontrolovať. Kniha má rýchly spád, veľmi dobre sa číta a ako sa blížite ku koncu, stále viac sa chcete dozvedieť, ako to skončí. Som rád, že sa tento čínsky autor dostal aj ku nám. Odporúčam.

iridius9373
iridius9373
09.01.2022 3 z 5

Všechnu tu chválu jsem se snažil brát s rezervou a tak zklamán nejsem. První dvě třetiny byly rozvláčné, v té poslední se aspoň něco trochu dělo, takže "dobrý" bude asi to pravé hodnocení. Dám šanci dalším dílům, třeba se to rozjede dřív, když do děje už jsme uvedeni....

Hall3006
Hall3006
09.01.2022 5 z 5

Ano, toto je dílo hodné ocenění. Tak kvalitně propracované a nápadité dílo, které se může rovnat trilogii "Vzpomínce na Zemi" jsem četl loni a je to trilogie "Silo". Každé dílo má odlišný námět, ale myšlenka "zničení lidstva na základě jeho chování" se vine oběma díly jako červená varovná nit. Během pár stránek si zvyknete na čínská jména a pak již budete hltat každou stránku. Inteligentně propojené dějové linky "Kulturní revoluce" a současnosti jenž vyústí v mimozemský kontakt, zatím jen rádiový, navodí svět, jenž budete chtít poznávat i v dalších knihách. Doporučuji.

Vanena
Vanena
03.01.2022 5 z 5

Patrně nejlepší sci-fi po roce 2000. Potěší fanouška old school tvrdé vědecké školy i milovníka napínavého děje. Nejvřelejší doporučení.

TheGreatDusty
TheGreatDusty
30.12.2021 5 z 5

Neotřelé, do detailů zpracované nápady a samotná autorova představivost z této knihy dělají nezapomenutelné sci-fi dílo, 9/10.

Několikrát se sice autor utrhl ze řetězu, když se do detailů snažil popsat nebo vysvětlit fyzikální/vědeckou podstatu odehrávajících se událostí či dle něj podstatných vědeckých teorií, u kterých jsem často měl problém si dané věci představit nebo je snad i pochopit, protože nejsem nijak vědecky založený jedinec, ale pokaždé jsem tyto části zvládl přelouskat a pokračovat dále. I přes tento fakt jsem schopný udělit vysokou známku, tohle nemá jinde obdoby a podobné detaily dokážu ocenit.

enymey
enymey
14.12.2021 2 z 5

Eeee. Nope! Jsem velmi zklamaná. Od největšího sci-fi bestselleru poslední doby jsem čekala mnohem víc. Do strany 300 se nic nedělo (fakt :-/). Původně jsem chtěla dát dvě hvězdy, ale posledních 100 stran to trochu zachránilo a konečně to začínalo být napínavé. Nazvala bych to učebnicí teoretické fyziky zabalené do prózy. Pokud se vyžíváte v teoriích a filozofických pojednáních, tak budete jedni z těch, co jsou nadšení. Kdo čekal příběh a napětí, tak to možná ani nedočte.

White Haven
White Haven
22.11.2021 odpad!

Čtete čtete, najednou si uvědomíte, ze jste v půlce a pořád se nic neděje... A co je horšího, kniha ani nikam moc nesměruje, nebuduje napětí. Navíc naprosto nezáživne napsané/přeložené. Dočetl jsem do té půlky a odkládám, totální ztráta času

Hanys_
Hanys_
10.11.2021 5 z 5

Strašně mě to bavilo a vím jak jsem byl zklamaný, že v knihovně nemají druhý díl.

Šárka_D
Šárka_D
02.11.2021 3 z 5

Já jsem z toho zas až tak nadšená nebyla - ale mohlo to být i tím, že některé myšlenky z oblasti fyziky pro mne byly natolik abstraktní, že jsem si je prostě představit nedokázala. Nicméně jsem zvědavá, jak se bude příběh a svět vyvíjet dál.

MíšaS.
MíšaS.
30.10.2021 odpad!

Ne, ne a ne. Naivní, laciné, děravé a mimořádně špatně a nezáživně napsané/přeložené (?).

alef
alef
08.10.2021 4 z 5

„Stabilita byla jen iluzí.“

Premisa, která stojí na počátku, úplně všeho o čem budete číst, od chování každého jednotlivce, přes chování celé světové společnosti až po nekonečný vesmír a jeho taje a zákonitosti.
Pokud ji přijmete, svět se vám rázem začne před očima nezadržitelně měnit.
Uvidíte lidskou rasu ve své pravé podstatě, jako velmi naivní, bojující ve „válce“, kterou prohrává ještě dřív, než ji vůbec začala, protože jejím největším protivníkem jsou hlavně a především … slabiny samotné lidské civilizace!

Už od prvních stránek na vás tak budou útočit pocity marnosti. Než totiž lidskému světu něco dojde, většinou už není co řešit, stále krok pozadu. Vytvořit pak, nebo i jen představit si, v nestabilním možná přímo chaotickém prostředí, kterým je naše planeta Země a její celosvětový pořádek, fungující systém (čehokoli), je více méně nemožné.
Patová situace! Od které už není daleko k takovým filozofickým otázkám, jako, zda jsou stabilita a řád jen dočasnými jevy v chaotickém proudu vesmíru? … a ty vám nedají spát.
Když vás začnou napadat podobné otázky, když nabydete dojmu, že svět se nezadržitelně mění, získat zpět pocit jistoty není jen tak …

„I kdyby nad námi držel ruku Bůh, nepomohlo by to. Lidé zašli už tak daleko, že jejich modlitby dávno nikdo neposlouchá.“

„Přestaňte!“ křikl. „Nemáte nic lepšího na práci? Kde je váš smysl pro zodpovědnost? Nemá-li civilizace budoucnost, k čemu je vám cár světské slávy, o který tu bojujete?“

Čeká na vás velkoryse pojatý a komplikovaný příběh, který reflektuje obecné otázky přežití civilizace, a jde při tom dost hluboko, pohybujíce se (použiju-li vědecký termín, kterými se příběh jen hemží) nejen na makro, ale i mikro úrovni tohoto společensko-vědecko-filozofického fenoménu. Jinak řečeno, prostě nahlíží na problém ze širšího i užšího úhlu pohledu, reflektuje tak otázky přežití … v oblasti konkurenčního boje na úrovni jednotlivce, jednotlivých států i celé civilizace, ukazuje tak na soupeření jednotlivců, národů, společenství, prostě všech proti všem, aby ho pak pojal tak, jak si zaslouží, jako problém celého lidstva.
A protože jsme v Číně, která ve své alternativní historii (dost odrážející tu skutečnou) jede v duchu hesla:
Být prvním, kdo se stará o problémy světa, a posledním, kdo se vzdává jeho zábav!
(ostatně, tenhle způsob uvažování podvědomě vnímáte na každé stránce), pojala tato země tento „boj“ v duchu své revoluční tradice, tedy, svérázně a po svém (to je docela dobré si uvědomit, ještě než se do Problému tří těles pustíte), jsou to totiž právě čínské reálie, s čím se, kromě samotného sf příběhu, budete muset vypořádat.

„Takto víme, že život pramení z obav a smrt z pohodlí a zábav.“
(sbírka rozhovorů učence Mencia s králi své doby, přibližně 4 st. př. n.l.)
Mimochodem, i tohle je Čína … a její společný základní rys myšlení, jako nikdy nemizející kontext!

Pokud se z mikro úrovně jednotlivých postav, národů a světových společenství posunete až na makro úroveň kosmologických záležitostí, začnete se pohybovat v exaktních prostorách vědy, především matematiky a fyziky (určité znalosti těchto oborů vám budou jen ku prospěchu, ale pro opravdu vědecky vzdělané čtenáře možná spíš budou některé premisy obtížněji uvěřitelné). Nahlédnete totiž jejím zorným úhlem především na chování chaotických systémů, abyste prozkoumali citlivost takových systémů na jejich počáteční uspořádání, nebo taky zjistíte něco o nepředvídatelnosti určité periodicity v takových systémech, prostě (více literárně řečeno) dýchnou na vás vzdálenosti tisíců, milionů astronomických jednotek, gravitačních vazeb, nezměrnost oběžných drah, celá ta do nekonečna se vlnící nezměrná hloubka vesmíru.
Nakonec se ale stejně vrátíte! Ještě dál (hlouběji) než jste začali, na mikro úroveň všeho! Na úplný počátek všeho! K Myšlence? K Bohu?

Problém tří těles je příběhem mnohovrstevným, hledajícím stabilitu a řád.
V tom malém měřítku, v chaotickém prostoru naší planety … v chaosu emocí, vztahů, konvencí, tabu a všech těch společenských struktur lidské rasy;
v tom větším měřítku, pak v chaosu vesmírného nekonečna, které možná že bylo, ale taky možná že ne, vytvořeno za nějakým účelem?

Zasaďte tohle všechno do neméně komplikovaného kontextu moderních čínských dějin, východních filozofických systémů a celosvětových náboženských konceptů … výsledkem bude tato 600-ti set stránková knížka, která mi svým rozsahem myšlenek, úvah a námětů na přemýšlení brala dech, ovšem, svou literární úrovní už tolik ne, řekla bych, že právě na příběhu samotném se chaos myšlenek a nápadů projevil nejvíc, skoro bych řekla, že i pro autora samotného byl příběh jako takový, podružnou záležitostí, takže něco mezi 3-4*, přesto se můžete těšit na výbornou sf, hezké až poetické popisy jiných světů, nebo „mrknutí vesmíru“ :-).