Problém tří těles

Problém tří těles https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346208/bmid_problem-tri-teles-07o-346208.jpg 4 1781 413

Vzpomínka na Zemi série

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: ekniha , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

gaidzin
02.02.2024 5 z 5

Nic podobného jsem ještě nečetl. Není snadné vystihnout knihu v několika větách. A nespoilerovat.
Autor rozehrává příběh na reáliích současného světa a popisuje přes životy několika postav zajímavý scénář budoucího vývoje našeho světa. Je to pouze první díl, takže partie se pouze rozehrává, ale i tak je to prošpikováno mnoha nápady, které by stačily na několik jiných knih. A to mě na knize (a i dalších dílech) bavilo úplně nejvíc. Originalita.
Prostě, jak jsem psal na začátku, něco podobného jste ještě nečetli. Alespoň já ne. Takže pokud vás nebaví číst stále dokola recyklované příběhy a myšlenky, sáhněte po této knize.

Baiba
01.02.2024 2 z 5

Trochu zklamání. Román je čtivý, což o to, hlavně začátek mě hodně vtáhnul (především propojení s obdobím Velké kulturní revoluce), autor pracuje se
spoustou zajímavých motivů, má jistě obrovskou fantazii (občas přesahující moje představovací schopnosti :)), ale celkově jsem z knihy měla hodně rozporuplný pocit. Některé motivy nejsou dotažené, jiné rozmělněné a bohužel některé dějové zvraty mi vůbec nedávaly smysl. Ani postavy mě nezaujaly... A srovnání s Dunou, no nevím... Každopádně si druhý díl chci přečíst.

Strayed
26.01.2024 4 z 5

Ze začátku jsem se trochu bála, že moje základní povědomí o fyzice nebude k pochopení příběhu stačit, ale nakonec jsem byla naprosto v pohodě. Knihu jsem měla za dva dny přečtenou. Velice zajímavý námět a určitě si někdy přečtu i druhý díl.

zelda7
26.01.2024 4 z 5

Autora jsem vůbec neznala o to více mne překvapil. Z počátku se kniha nezdá skoro ani jako sci-fi žánr spíše něco na styl alternativní historie, poté postupně přechází více do úrovně sci-fi. Kdo se bojí, že se jedná o hard sci-fi, myslím si, že těch technických oblastí tam není zas až tolik. Jedná se opravdu o kvalitní počin, hned jsem navázala druhým dílem. Člověk při čtení v nějakých oblastech neví o co se jedná a na konci vše zapadne dohromady, hodně se mi líbili části z hraní virtuální hry Tři tělesa, přesto, že tyto části byly ty nejméně čitelné v rámci celého příběhu. Jsem ráda, že se postupně v knize vyprofilovalo více hlavních postav, jelikož pro mne bylo složitější zorientovat se v čínských jménech.

Deia
25.01.2024 4 z 5

O tejto knihe som toho veľa počula a tak som si povedala, že nastal čas si ju konečne prečítať. Od knihy som mala isté očakávania a myslela som si, že približne viem, o čom bude, ale dosť som sa sekla. Celé to prebiehalo úplne ináč, ako som si myslela. Najviac ma prekvapilo, že dej sa v podstate každú chvíľu menil. Najprv sa odohrával počas revolúcie, kde naozaj bolo veľa hrozných čínskych mien, ale ich majitelia dosť rýchlo zmizli zo scény, takže potom to už bolo v pohode. Potom sme zrazu o 30 rokov neskôr, kde Wang sa dostáva k akejsi hre, ktorá sa hrá pomocou virtuálneho obleku (ináč naozaj to existuje). Hra ma spočiatku veľmi nebavila, aj keď ma bavili historické postavy, ktoré sa v nej objavovali, ale nakoniec ma celkom chytila a práve vtedy bol koniec línie s hraním a zas sa riešilo niečo celkom iné. Často krát som si hovorila, že tomu celému vôbec nerozumiem, ale na konci je to všetko ako-tak vysvetlené, aj keď ja mnohým veciam nechápem aj tak :D. A to vysvetlenie mi prišlo veľmi rozťahané, viac by sa mi páčilo, keby to bolo dávkované postupne v iných častiach deja. Čo mi ešte vadilo bolo Wangove správanie sa k svojej rodine, aj keď to tam bolo len veľmi okrajovo, ale celkom často som, na rozdiel od neho, myslela na jeho manželku. Ale ináč ma príbeh veľmi bavil, bola som zvedavá, ako sa to celé vyvinie a prepojí a aj keď som mnoho vecí vôbec nečakala, tak nakoniec som spokojná a teším sa na ďalšie časti.

Wiruss
11.01.2024 3 z 5

První díl je asi nejhorší ze série... Co ji spojuje je zajímavé téma a nápady. Co je problém je mnoho naprosto nedůležitých částí vyprávění, nesympatické postavy, u kterých budete mít problém si zapamatovat kdo je kdo. Celkově by této knize prospělo zkrácení tak o 100 stran.

Eisy
08.01.2024 3 z 5

Kniha vtáhne do děje, ale pak se celé vše rozdělí do více rovin až do finále, které směřuje k tomu, aby si člověk koupil další díl. Musel jsem se několikrát přemáhat, abych to dočetl!

PavelA820
05.01.2024 5 z 5

Úžasná kniha. Přečetl jsem celou trilogii a mezi sci-fi určitě patří k naprosté špičce.

Palorizek85
15.12.2023 5 z 5

Po dlouhé době vyjímečné scify. Po všech těch moderních nesmyslech je to jako kdyby něco nového napsal Clark nebo Asimov a je to skvělé.

Runinka
04.12.2023 2 z 5

Četla se mi obtížně, vždy se to nějak rozjelo a pak nuda.

cziss
23.11.2023 5 z 5

Opravdu neobvyklé a neotřelé sci-fi, které před čtenářem postupně odhaluje jednotlivé vrstvy. Kromě děje a akce tu je hodně vědeckých myšlenek, které mě osobně donutily si k daným tématům něco zjistit. Dále se tu objeví pár zajímavých filozofických myšlenek a v neposlední řadě i prostředí Číny působí také celkem exoticky. Cca první dvě třetiny se bez dalších informací (vřele doporučuji) nedá moc uhodnout co je meritem knihy a jak spolu souvisí jednotlivé prvky (vědecká konference, Hra, Červený vrch...). Tohle tajemno se mi vážně líbilo. Nakonec se však čtenář všechno dozví i s poměrně důkladným vysvětlením. Konec je samozřejmě otevřený a nachystaný pro další díl, nicméně jako první epizoda příběhu je kniha uzavřena výborně.

Romcha
18.11.2023 5 z 5

Tohle byla neskutečně famózní jízda. Sci-fi, které patří do série, které si už teď troufám tvrdit jednou stane kultem (a o kultovní počin tady sktuečně jde), stejně jako např. Asimovova Nadace.

Ostatně kdo četl pozorně ví, že odkazů na spoustu kvalitních sci-fi počinů ať už v knižní či filmové podobě je tu nepočítaně. U všech takových kvalitních snímků nebo knih si můžeme všimnout, že autoři vzdávají tímto způsobem holt generaci předchozích tvůrců díky nimž měli šanci vyrůst.

Propojení východního smýšlení a tím myslím to, že toto sci-fi se opírá o vskutku všechny reálné myslitele naší historie, přelomvých objevů ať na poli chemie, filozofie, fyziky nebo astrologie. Bez této knihy by mi připadalo i snad nemožné všechny takové množiny propojit v jeden krásný velký fungující a ještě velice smysluplný celek.

Ano, rozhodně to kniha není pro každého a minimálně jako základ musí mít obrovský všeobecný přehled od Čínských dějin až po důležitá jména různých myslitelů a objevitelů celé historie Země, pokud někdo pak v recenzích poukazuje na nesmyslnost některých prvků v knize, jde spíš o jeho vlastně nepochpení nebo neznalost či mezery v této oblasti, které by jinak mělo patřit k všobecnému rozhledu znalostí.

Měli byste se potom alespoň také trochu orientovat v problému tří těles, uskálí virtuálních realit, Fermiho paradoxu nebo obecně v zákonu robotiku, jejichž základy položil právě I. Asimov. (Pokud se to v těchto problémech alespoň troch neorientujete pak tuto sci-fi trilogii budete mít tendenci hanit a bude docházet samozřejmě k nepochopení - v takovém případě doporučuji sáhnout po velmi nějakém jednoduchém USA sci-fi západního stylu), jinak pokud se v daném problematice alespoň trochu orientujete, pak je potřeba ještě

ke všem těmto znalostem je to pak výborná představivost autora, jak tyto myšlenky dále rozvinout nebo s nimi pracovat.

Jinými slovy, pokud se vám líbí představa a propojení světů jako Růže pro Algernon, světa Roberta a Alana Blochových (vlak do pekla), Věcná válka a věčný mír od Joe Haldemana, Asimovo universum Nadace nebo Ready player one/two, pak je pro vás celá trilogie Vzpomínka na Zemi zcela jasnou volbou - tady vše dostáváte jako na talíři a velice perfketně rozpracované.

VonDracek
04.11.2023 4 z 5

Převládá ve mě jakési rozpolcení.
Kniha mě celkem poutavě vtáhla hned od začátku, děj založený na historických událostech v Číně docela mrazil a to neznámé tajemno, které se v tom rýsovalo a pomalu odkrývalo bylo bezvadné. Poté se však něco zlomilo a navzdory neuvěřitelnému odhalení nikdo neměl problém tu informaci přijmout. Pro mě se najednou ztratily věrohodné důvody a vysvětlení následujících činů postav i "záporáků".
Kniha je pro mě ale velice zajímavou kombinací fyziky, opravdu slušné přehlídky sci-fi vynálezů a jistých filozofických myšlenek, dokonce jsem měla pro většinu pochopení a nad některými tématy se budu zamýšlet delší dobu. Nezažila jsem však takový ten wow pocit plný napětí a uspokojení z děje.
Každopádně další díl určitě časem přijde na řadu, popravdě nemám moc představu, čím to bude pokračovat a lepší hodnocení mě celkem láká...

hnusák
24.10.2023 5 z 5

Tak to byla pecka ! Takhle rozvinout něco tak fantaskního na pozadí kulturní revoluce pošahance Mao Ce-tunga, to chce mít obrovské znalosti a nepřestavitelnou představivost. Já sám jsem se ale ztrácel v čínských jménech, nemohl jsem si je vtlouci do hlavy a nakonec i výraziva z kvantové fyziky, tam jsem vyloženě plaval. Ale obsah byl fakticky famózní

SilentWolf
13.10.2023 5 z 5

Jsem spíše podprůměrně aktivní čtenář, některé roky až žalostně neaktivní, nicméně si rád knihy kupuji a čtu o nich. Často se nechám zlákat na tvrzení, že je daná kniha skvělá, přes své stovky stran se čte sama a čtenář nechtěl, ať skončí. A mě se to prostě neděje ani u těch vyhlášených titulů. Nicméně teď se to konečně stalo a já jsem nadšen.

Stránky (a minuty) mizely neznámo kam a já konečně pocítil to, o čem jiní čtenáři tak často píší. Jenže vlastně ani nevím proč. Možná šlo v první řadě o tajemství, které jsem chtěl odhalit. Jenže odhalení stejně nebylo nijak geniální, naopak mě trochu zklamalo vysvětlení sebevražd vědců. Ale kniha vykopla něco, co mi navždy změnilo život - teorii z druhého dílu. A je pravda, že kdykoliv budu na sérii přemýšlet, byl to Problém Tří Těles, který si mě získal. Tam jsem žasnul nad nápady spisovatele (počítač z lidí). Na chladností některých scén. Vše dovedeno k dokonalosti v dalších dílech, ale zde to prostě bylo poprvé..

Objevil jsem popravdě svůj oblíbený žánr. Kéž by měl spisovatel dítě s Lovecraftem.

H67
07.10.2023 2 z 5

(SPOILER) Celkově docela zklamání. Děj na začátku vtáhne, je správně tajemný, cosi zlověstného je jen naznačováno...ale jakmile se do toho začnou motat mimozemšťani, jde to do kopru.

Máme tu civilizaci, která je schopná obalovat zvětšenými protony x-té dimenze planety a vesmírnými loděmi do nich vyrývat umělou inteligenci, ale z nějakého důvodu nemají lepší řešení svých problémů, než obsadit Zemi, která je 400 let daleko? A desítky předních světových vědců a myslitelů jsou ok s myšlenkou, že si lidstvo zaslouží vymřít, protože...protože asi kácíme stromy nebo tak něco.

Autor je schopný na třech stranách textu vysvětlovat příčiny pulzování slunce, ale důležitější otázky ohledně motivace postav nebo logických trhlin v plánu emzáků raději vynechá.

Ale ve výsledku to není až tak hrozné, je to čtivé (jakmile si člověk udělá pořádek v čínských jménech) a zajímá mě, jak se na invazi lidstvo připraví, takže dám šanci i druhému dílu. Jen doufám, že tentokrát už to bude bez počítačové hry, protože její smysl mi taky docela unikal.

TomHagen
07.09.2023 2 z 5

Problém tří těles má problém hlavně ten, že ve snaze najít něco nového, převratného a z tajemného a exotického dálného východu, se tohle dílo strašně přehypeovalo. Není to nezajímavé, ale je to nezáživné.

nero 13
06.09.2023 4 z 5

Problém tří těles se při čtení ukázal že je velkým problémem i pro mně, protože už na základce mně fyzika moc nebavila a tato jinak úžasná kniha je jí doslova prošpikovaná takže mně vlastně nejvíce bavily ty části které se odehrávaly za Velké kulturní revoluce, která pro normální Číňany určitě moc zábavná nebyla.
Viděl jsem že se už toho chopily nějací filmaři, tak rád zkusím filmovou verzi, i když preferuji většinou knihu, tak v tomto případě už podle ukázek by hraná verze mohla být pro mne lepší.

artepeli
02.09.2023 2 z 5

Tohle mě teda moc nechytlo. Nějak mi přišlo, jako by to bylo vícero knih slepených do jedné, přestože tam ta linka mezi nimi byla. Ale celé to bylo takové rozvláčné, zdlouhavé. Ale nedá se tomu upřít, že to bylo něco nového.

zuzi.d
14.08.2023

Nečekala jsem, že to zhltnu tak rychle. A ještě včera večer bych neřekla, že mě autor donutil k nějakým úvahám. Ale teď mi tráva venku přijde zelenějši, obloha modřejší a nejsem si jistá, jestli bych lidstvo nezradila, pokud bych věděla, že ten kdo místo něj přijde si toho všeho bude vážit víc než my. Zítra vstoupím do temného lesa