Vzkriesené nádeje

Vzkriesené nádeje https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330291/bmid_vzkriesene-nadeje-PiE-330291.jpg 5 6 3

Vzkriesené nádeje série

Kedysi aktívna Pavla sa pre zdravotné ťažkosti ocitla v spoločenskej izolácii. Aby si vyplnila čas a zmiernila svoju osamelosť, pozoruje z balkóna susedov. Z výrazov ich tvárí, útržkov rozhovorov a iných postrehov si vytvára predstavu o ich živote. So Slávkou a Vierou ju okrem spoločnej adresy nespája vôbec nič. Rovnako ako ona žijú v anonymite malej mestskej bytovky a za zamknutými dverami úzkostlivo skrývajú svoje trápenia a zlyhania, uväznené v bludných kruhoch trpkých spomienok. Túžia po obyčajnom ľudskom šťastí, no to sa ich príbytkom vytrvalo vyhýba. Keď sa už zdá, že pochovali aj nádej, ktorá vraj zomiera posledná, nastane nečakaný zvrat. Pavla sa zvláštnou zhodou okolností stane priamym svedkom rozuzlenia ľudských drám a odhalenia starých krívd a aj jej život nečakane naberie nový smer...... celý text

patricia8137
28.01.2024 5 z 5

Kniha VZKRIESENÉ NÁDEJE je mojim prvým stretnutím s autorkinou tvorbou.
Kapitoly sú písané nielen z pohľadu 59 ročnej Pavly, ale čitateľ v nej nájde niekoľko dramatických a emotívnych príbehov o životom skúšaných ženách, ktoré žijú v malej mestskej bytovke a navzájom o sebe nevedia takmer nič. A pritom sú ich osudy také podobné. Zvláštnou zhodou okolností k sebe nájdu cestu práve v čase, keď sa ich životy začnú otriasať v základoch. Ľudia l, ktorí im v minulosti ublížili, opäť zasiahnu do ich osudov, no rodiace sa priateľstvo im pomáha prekonať krízy a vyrovnať sa s nečakanými zmenami.
Pavla nebola chceným dieťaťom počatým z lásky, ale len nehodou, ktorá sa pritrafila. Matka jej to dávala už od detstva pocítiť. Uprednostňovala syna a Pavlu prehliadala. Nakoniec ich chorú matku synáčik odvrhol a Pavla sa o ňu musela postarať, dokonca sa kvôli nej vzdala vlastného života a šťastia.
Broňa - Pavlina neter, právnička, po sklamaní v láske zanevrela na mužov, na každom mužovi vidí iba jeho nedostatky.
Susedky Viera a Slávka - o nich nebudem veľmi prezrádzať, len to, že sú to ženy, ktoré skrývajú svoje trápenia a zlyhania, túžiace po obyčajnom ľudskom šťastí.
Vďaka autorkinmu štýlu písania som sa hneď ponorila do príbehu a vedela sa stotožniť nielen s postavou Pavly, ale aj s ostatnými - aj tými nie veľmi príjemnými. Nie vždy sa mi to pri čítaní podarí, preto to dokážem veľmi oceniť. Páčilo sa mi, ako autorka vykreslila charaktery postáv a medziľudské vzťahy, ich zmýšľanie a prežívanie emócií. Autorka nám ponúka nielen ich súčasné životné príbehy, ale aj ich pohľad do minulosti, aby sme mohli pochopiť ich správanie.
Aj keď bol príbeh plný smútku a bolesti, autorka ho vyvážila rovnakou dávkou lásky, priateľstva a nádeje. Celý príbeh je popretkávaný radami a hlbokými myšlienkami, nad ktorými sa určite pozastavíte.
Autorka sa pokúša čitateľov presvedčiť, že na každú bolesť existuje liek a lekárom môže byť aj človek, od ktorého by sa to najmenej čakalo. Stačí sa len rozhliadnuť okolo seba a vedieť prijať alebo sám podať pomocnú ruku.
Z knihy som nadšená, ulahodila mi, prekonala moje očakávania. Odporúčam ju všetkými desiatimi, hlavne tým čitateľom, ktorí hľadajú kvalitný a silný príbeh zo života.
NIKDY NIE JE NESKORO ZAČAŤ ŽIŤ INAK!

Jurajovamaka
28.02.2021 5 z 5

Výborná knižka, zaujímavé spojenie osudov ľudí. Krásne a jednoduché spracovanie. Skoro aj slzička vypadla. Milujem keď ma vie kniha dojať a tejto sa to podarilo :) Odporúčam ❤
Ďalšie moje recenzie na knihy istagram: majusikboxxy ♡

dencuska
09.06.2017 5 z 5

Keď som sa do čítania tejto knihy púšťala, spočiatku som si myslela, že celý príbeh bude o sledovaní trpkého životného príbehu Pavly, ako hlavnej hrdinky. Autorka ma veľmi milo prekvapila tým, že nám umožnila nahliadnuť do duší viacerých postáv. A to dosť detailne. Knižka v sebe ukrýva priateľstvo, zradu, napätie, ale aj rozvrátené rodinné vzťahy. Odporúčam ju čitateľom, ktorí majú radi príbehy zo života. Niekoľkokrát som sa pristihla, že sa k niektorým myšlienkam v knihe opätovne vraciam, a to sa mi teda príliš často nestáva. Výborne napísaná kniha, určite odporúčam.

naděje slovenská literatura společenské romány

Dada S. Brezovská
slovenská, 1973