Vzhůru - Pozoruhodná cesta k vrcholu Mount Everestu

Vzhůru - Pozoruhodná cesta k vrcholu Mount Everestu https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82135/bmid_vzhuru-pozoruhodna-cesta-k-vrcholu--7S7-82135.jpg 5 144 40

Napětí. Dobrodružství. Nebezpečí. Adrenalin. Autentický příběh nejmladšího Brita, který kdy vystoupal na vrchol Mount Everestu. Bear (Medvěd) Grylls ve svém dokumentárním románu velmi napínavě popisuje zážitky, které získal během výstupu na nejvyšší horu světa. Nadšený milovník dobrodružství, který si již jako malý vysloužil od sestry přezdívku, jež dokonale vystihuje jeho zarputilou povahu, zachycuje dlouhé období pobytu v základním táboře pod Mount Everestem a aklimatizační cesty do dalších výškových táborů. Střízlivě věcným stylem přibližuje atmosféru vysokohorského prostředí, rázovité postavy svých přátel a dalších horolezců stejně jako překážky, se kterými se musel potýkat - kromě pádu a nemoci se dokázal vyrovnat s dlouhým čekáním na dobré počasí ve velké nadmořské výšce druhého výškového tábora. Ani v pasážích zachycujících zdolání nejvyššího bodu světa neopouští svůj střízlivý, skromně působící styl, který nepostrádá nenucenou eleganci. Se stejnou lehkostí vykresluje úchvatné přírodní scenerie i fyzické a psychické utrpení, které musel překonávat jako nejmladší Brit v dějinách dobývání Mount Everestu. Vzhůru je dobrodružný příběh zachycující Gryllsovu odvahu a veselou povahu, smysl pro přátelství a víru v konečný úspěch.... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Jota

Facing Up: A Remarkable Journey to the Summit of Mount Everest , 2000

orchidea
26.10.2022

Kniha je úžasná. Jen je třeba smeknout před tím, co člověk dokáže zdolat.

jituliste
25.10.2022 4 z 5

První polovina knihy mi přiša méně čtivá, pak už jsem se ale nemohla odtrhnout. Autentický popis té neskutečné dřiny, strachu a nervů, poslední kapitola bylo takové příjemné shrnutí. Bylo to moje první knižní setkání s Medvědem a za mě dobré :-)

JanKonsalik
06.06.2022 4 z 5

Ač je Bear do značné míry hlavně komerční tvář, tak v době, kdy vyšla tahle knížka v roce 2000, ještě to nebylo tak zlé a tahle publikace je tak oproti mnoha jeho novějším kouskům ještě autentická. Kniha je čtivá a patří k tomu lepšímu z horolezeckého prostředí, co bylo napsáno...

tlapa
21.05.2021 5 z 5

Paráááááda!
Přečetl jsem mnoho, mnoho knih o extrémním horolezectví, ale tohle je doopravdy PECKA!

majklus
17.03.2021 4 z 5

Bear je prostě takovej mazák, že mu to i v těch TV seriálech věřím a dokonce jsem si kdesi na eshopu pořídil jeho křesadlo a pořád ho nosím v batohu. Nikdy nevíte... :-D

Za mě je kniha psaná o mnoho čtivěji než drtivá většina "horolozcovek" a je tu mnoho faktických informací, má to spád... 90%

PavlaTr
27.02.2021 5 z 5

Nádherný a napínavý příběh !!! Moje první kniha o horolezcích : čekala jsem ,že to bude nuda ,prostě polezou nahoru ,ale jsem mile překvapená !!! Škoda ,že člověk dopředu ví z přebalu knihy ,jak to dopadne . Jinak moc pěkná kniha .

Xena1970
23.02.2021 5 z 5

jedním slovem paráda

Lenka339
11.12.2020 4 z 5

Bear je neuvěřitelně skromný a pokorný člověk. Obdivuji ho za to, co dokázal překonat (úraz páteře). Jeho popis cesty na vrchol je velmi čtivý.

Simstr
08.10.2020 5 z 5

Další pohled na útrapnou cestu na vrchol nejvyšší hory světa. Beara obdivuji, nezlomí ho prakticky nic. Přitom je milý, pokorný a skromný. Kniha krásně vypráví jeho příběh se šťastným koncem. Kniha Everest byla o malinko lepší, asi kvůli celé té tragédii, co se tam odehrála. Ale nemůžu nic víc něž doporučit.

bamba
16.09.2020 5 z 5

Myslím, že som najviac ocenila pravdivosť a pocit, že Everest nie je o dobytí. Nie som horolezec, ale naozaj sa to veľmi dobre číta niekde v kresle a bez hrubých rukavíc. Ocenila som vysvetľovanie pohybu medzi jednotlivými výškovými tábormi a popisom ich vybavenia.

ash3672
23.02.2020 5 z 5

Bear je chlapík na svém místě. Přečteno vše co napsal. Od románů po vyprávění svého dětství až po výběr S.A.S a výstupu na Everest. Nenajdu knihy kromě sérií s Harry Holem, které mne držely takříkajíc pořád u čtení.

nameadel
04.12.2019 4 z 5

Před několika lety jsem četla Peklo blízko nebe od Jona Krakauera a teď jsem sáhla k tematicky velmi blízkému Vzhůru od Gryllse. Pamatuji si, jak mě Krakauerova výpověď strhla a přinesla mi velmi emotivní zážitek, což se vlastně povedlo i Gryllsovi, ač tedy o něco pozitivněji a bez závěrečné deprese. Narozdíl od českého překladu Pekla (který je opravdu neskutečné peklo) je Vzhůru přeloženo moc hezky a dobře se čte. "Medvěd" (divný, divný, divný) na mě vždy působil extrémně sympaticky a skromně, možná trochu trpí trochu přehnanou přísností ke svojí osobě a zároveň umí neskutečně ocenit schopnosti ostatních. V tomto duchu "obdivuji všechny ostatní horolezce" a "jak se proboha odvažuju jít touhle cestou s vámi" se nese vlastně celá kniha. Myslím, že čtenářovi musí být víc než jasné, že právě Bear Grylls je jednou z nejsilnějších osobností, která v roce 1998 na Everest lezla (jak se ten komentář najednou stává ódou na Gryllse). Jediné, co mi na knize, a obecně na povaze autora, moc nesedělo je to, jak moc věřící je, a jak často se obrací k Bohu, na můj vkus dost slepě, což je pro mě u osoby tohoto typu vážně nepochopitelné. S tím svým "jsem v rukou Božích" nechápu, že už není dávno po smrti, se vším co dělá. Sice na mě tohle "pánbíčkářství" nepůsobilo úplně dobře a dost mě to vytrhávalo z vyprávěného příběhu, ale všechno to zmizelo v závěrečné kapitole knihy, která podle mě perfektně podtrhuje přesně ten rys Beara Gryllse, který se mi tak líbí (skromnost, sebereflexe, jasně seřazené životní priority). Vylezl jsem na Everest, ale život jde dál - a to je to podstatné. "Nemysli si, že když jsi vylezl na Everest, tak doma nemusíš pomáhat. Ať už jsi u prasat." :)

Bolomsson
01.07.2019 5 z 5

To, že je Berry Grylls neskutečně houževnatý dobrodruh a cílevědomý chlapík, to jsem věděl již z jeho populárního seriálu "Boj o přežití", ale že sepsal i takto chytlavou a napínavou knihu o jeho výstupu na Mount Everest, to bych od něj asi nečekal.
Patřím mezi tu sortu lidí, kteří zimu doslova nesnáší. Do podobného dobrodružství bych se nepustil ani se zárukou toho, že mi parťáka bude dělat samotný R. Messner a šerpa Tenzing Norgay!!!:-) Ale k horolezcům a horám obecně, chovám obrovský respekt!
Z tepla domova se to četlo opravdu dobře:-), a i když jde u tohoto typu knih na první pohled vždy o určitou formu stereotypního výšlapu na vrchol, tak se vždy přesvědčím o tom, že v tom mrazivém a nehostinném pekle hor nuda rozhodně nehrozí. "Medvěd" by mohl vyprávět...ve své knize to ostatně sám poutavě vypráví, jak dokáže být "Matka hor" nehostinná, nepříjemná a je vždy jen na ní, zda vás na svůj vrchol na chvíli pustí, či vám vystaví stopku a vám tím způsobí obrovské zklamání.

misa8153
14.06.2019 4 z 5

Velmi zajímavý příběh mladého nadšeneho dobrodruha. Za mě by kniha mohla mít o pár stránek méně, ale obzvlášť v druhé polovině byla velmi čtivá a moc jsem si Bearovo dobrodružství užila.

Jerry H
23.02.2019 5 z 5

Ze začátku trochu nezáživné ale pak dokonale vyhrazené. Je to krásné, jak si člověk může splnit svůj sen i to že se musí spojit více vlivů dohromady, aby ten cíl dosáhl. Kniha krásně jednoduše napsaná, s pokorou a bez arogance. Překlad by mohl být lepší, ale dík za něj, než to louskat v originále.

"Pokud se nepokusíte překročit hranice, které jste si sami stanovili, nikdy nic nedokážete"

Naias
05.11.2018 5 z 5

Nikdy som nevzhliadala k horolezcom. Po prečítaní tejto knihy sa to nezmenilo, ale už aspoň približne chápem – nakoľko sa to dá pochopiť z kresla – čo pri výstupe prežívajú. Bear popisuje podrobne až naturalisticky a často i s humorom svoju motiváciu, prípravu, pobyt v základnom i výškových táboroch, samotný výstup, prekážky, chyby, ich príčiny, psychický i fyzický stav, vzájomné vzťahy... Dá sa z toho urobiť veľmi dobrý obraz. Z knihy prakticky tečie hrdosť na vytrvalosť horolezcov a obdiv k ich odvahe. Nechýba ani rešpekt k sile hôr: „Já jsem Everest nedobyl – Everest mi pouze dovolil, abych na něj vylezl a pár minut pobyl na vrcholu.“

P. S. Po tom, čo som si prečítala Královskou cestou za romantikou, u mňa Bear vďaka svojmu zodpovednému prístupu a nulovej arogancii značne stúpol v cene.

Thromulus
13.09.2018 4 z 5

Prvně mě kniha příliš nenadchla, ale čím jsem se dostával dál, tím mi přišla zajímavější. Ve výsledku se mi velice líbila. Docela zírám jak zvládá psát o té "stejné" věci dokola a přitom jinak a stále zajímavě.
Občas jsem měl problém se špatným překladem, ale dalo se to přežít. Bearovu první knihu jsem četl v angličtině a i v této již české verzi je vidět, že se jeho styl psaní zachoval, je takový jednoduchý a přitom čtivý.

orchidea
04.02.2018

Pěkná kniha, je s podivem, kam až sahají hranice lidských možností.
Je jen málo vyvolených, kteří stanou až na samém vrcholu světa.

Artic
24.06.2017 5 z 5

Beara mam rad a netusil jsem, cim prosel a co dokazal takhle mlady. Knihu doporucuji, styl vypraveni mi k nemu sedi, ale nekomu nemusi vyhovovat.

Silmarien
06.04.2017 4 z 5

Trošku iná horolezecká kniha. Nie je totiž o horolezcovi. Je o chlapcovi a neskôr vojakovi, ktorý mal sen - vyliezť na Everest. Nič viac nič menej. Preto je tá kniha iná. Bear Grylls dúfal, že mu Everest dovolí vyliezť hore a vrátiť sa domov živý a zdravý.
Tým sa pre neho jeho horolezecká "kariéra" skončila.

Neriešil čisté alpské postupy, neriešil kyslík nekyslík či si dávať alebo nedávať lieky na pomoc proti výškovej chorobe.
Napriek tomu nebol obyčajným komerčným "klientom" ktorý zaplatí 60-tisíc dolárov, aby sa dostal hore. Poctivo trénoval, svoje musel ukázať na menšej expedícii na o dvetisíc metrov nižší vrch. Nepodcenil aklimatizáciu, s kamarátom prišiel do základného tábora o 2 týždne skôr ako zvyšok expedície a v samotnom teréne, hoci sa nevyhol chybám, sa osvedčil a "zaslúžil" si cestu nahor, ktorú zvládol. Tam i späť.
Jeho líčenie celej expedície sa nesie v trochu chlapčenskom duchu, dopodrobna rozoberá to, čomu sa iní horolezci venujú skôr pragmaticky alebo to v knihách prakticky neopisujú - vylučovanie, obliekanie, fungovanie v stane, pachy, vzhľad po týždňoch v tábore a pod.

Môže byť :-)

horolezectví Mount Everest (osmitisícovka)

Bear Grylls (p)
irská, 1974