Vzhůru k obloze

Vzhůru k obloze https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420464/bmid_vzhuru-k-obloze-PdP-420464.jpg 5 244 61

Planety, na kterých může žít člověk, jsou obdařeny atmosférou. Ale Detritus má ještě něco navíc. Suťový pás, který pokrývá nebe od obzoru k obzoru. Jen občas se v jednom místě rozestoupí a jsou vidět hvězdy. A někdo je i slyší… Dospívající dívka Spensa vyrůstá ve všeobecném opovržení, její otec se v historické bitvě proti invazním Krellům údajně zachoval jako zbabělec a její sny, že by ho následovala v kariéře pilotky hvězdné stíhačky, jsou značně nereálné. Přesto se však nehodlá vzdát. Snaží se dívat dál a výš než ostatní. Snaží se pochopit, co se kdysi stalo jejímu otci. Proč lidstvo muselo hledat azyl na téhle odlehlé planetě. A kdo jsou Krellové, kteří se snaží zlikvidovat jejich civilizaci. Její cesta ji postupně vede k závěru, že vysoko nad suťovým pásem se nacházejí odpovědi na její otázky. Musí se však naučit naslouchat řeči hvězd.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: ekniha , Talpress

Skyward , 2018

zazvorka
03.02.2024 5 z 5

Nečekaně skvělé! Čtivé, zajímavá zápletka, napínavé i dojímavé. Třešničkou na dortu je, že už vyšly další tři díly a v knihovně je mají. Paráda, vřele doporučuji!

AdyOless
18.01.2024 5 z 5

Děj o silné dívce Spense, která si jde za svým snem i přes všechny překážky. Sanderson má děj propracovaný, námět příběhu je zajímavý. Miluju M-Bota a jeho posedlost houbama. Konec knihy jsem hltala, tak jsem se bála jak se z toho Spensa dostane.
Určitě musím sáhnout po dalším díle.

Kate3003
08.01.2024 3 z 5

Autor má poměrně příjemný styl psaní takže i přes velký počet stran se docela dobře četla. Bohužel, ale zároveň je v knize dost poměrně nudnějších částí takže ne vždy čtení úplně utíkalo.
Námět příběhu byl rozhodně zajímavý a našlo se v něm i pár nečekaných zvratů, ale dost času se točil v kruhu událostí bez nějakých větších odboček. Hlavní hrdinka Spensa se snaží přijít na to co se stalo s jejím otcem a je ochotná udělat pro to v podstatě cokoliv. Její zápal je obdivuhodný, ale občas je na ránu. Spensa v průběhu knihy prochází určitým vývojem což je fajn. Ostatní postavy jsou také poměrně sympatické, ale je jich tam poměrně dost.
Celý příběh byl tak trochu jako na houpačce. Chvilku je děj plný akce a zajímavých událostí, ale v zápětí zase skočí k rutinímu koloběhu nezajímavých událostí. Oceňuji doplnění o různé nákresy a obrázky související s knihou.
Do dalších dílů se asi pustím, ale nějak si zatím nejsem jistá jaký mám z knihy pocit a zda se mi vlastně líbila nebo ne.

Alvari
03.10.2023 5 z 5

Sanderson i kdyby snad psal o vytírání podlahy hadrem, tak to bude poutavé. Všechno v knize sice není naprostým obrazem dokonalosti, ale dohromady to ve finále stejně všechno funguje. Líbilo se mi zasazení, což se ostatně děje ve většině případů, kde nějakým způsobem figuruje vesmír. Postavy nebyly něco převratně nového nebo originálního, ale jako celek pracovaly hezky. Hlavním měřítkem ale byl fakt, že mě knížka opravdu bavila.

ElessaRiverbow
18.09.2023 5 z 5

Wow, už dlouho jsem nečetla žádnou tak moc čtivou a dobře vymyšlenou knihu. Už po prvních stránkách mě to vtáhlo do děje a nepustilo až do konce. Autor to všechno úžasně vymyslel, pořád se děla nějaká akce. Ty popisy lodí a všemožné technické věcičky byly trošku složitější na pochopení, ale postupem času jsem si na to zvykla. Spensu jsem si okamžitě zamilovala. Zbožňovala jsem, jak se se vším vždy poprala a nic si nenechala líbit. Ostatní postavy byly také skvělé, hlavně M-Bot a jeho posedlost houbami, u které jsem se pokaždé rozesmála. Rozhodně se vrhnu i na pokračování a nejspíše pak sáhnu i po dalších autorových knihách, protože píše vážně skvěle.

parvitas
26.08.2023 4 z 5

Spenca je prťavá, nasrdená outsiderka, ktorá vyrastá s tým, že jej otec bol zradca. Hnevá ju oboje, odsudzovanie i vylúčenie, rovnako aj jej výška. Zato chce len jediné, stať sa pilotkou a bojovať proti mimozemšťanom. Dej je síce veľmi predvídateľný, lebo počet kadetov sa prerieďuje pomerne rýchlo, no šanca stať sa hrdinkou tu stále je. Fráza ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku stopercentne nefunguje, lebo nasadenie do akcie je rýchle, smrtiace a drastické (bez výnimiek aj ku kadetom), no je výhodné mať takého učiteľa, ktorý vás žmýka a pripravuje aj na nemožné.
Takže oproti nezáživným vzťahovo-motivačným kravinám, čo sa mi cez dovolenku dostali do čítačky (mojou vinou, som si toho vedomá), toto bola naozaj dobrá kúpa eknihy, bavila som sa. Vtipné momenty a zároveň dynamický príbeh, pomaly sa odhaľujúce prostredie, uveriteľné postavy, dokonca aj s vývojom. Záhada okolo otca, takisto aj fungovanie planéty, emzáci, pardon Krellovia. Kto by sa nezmenil, keď ti spolužiaci umierajú Brutálne prekvapenie v závere. Nesťažujem sa a rada si prečítam pokračovanie.
Mojou najobľúbenejšou osobnosťou aj tak ostáva M-bot so svojou posadnutosťou hubami. A v tesnom závese je aj Smrťoslimačica, hlavne jej zvláštna schopnosť nečakane sa objavovať a mať posledné slovo.

NicaCola
13.04.2023 5 z 5

Já opět Brandonovi tleskám a tleskám a tleskám... četla jsem od něho Cestu králů. Četla jsem Ohniboje, Spoustu a co je nejdůležitější...četla jsem Mistborna a myslela jsem si, že mě už nemůže ničím překvapit. No, šíleně jsem se spletla!

Tohle bylo něco úžasného. Knihu jsem nechtěla dát vůbec z ruky, chtěla jsem létat a být součástí Nebeské letky! Všechny postavy jsou skvělé popsané a vykreslené, i když mně se osobně nejvíce líbil M-bot (jeho zaujetí houbami prostě nevymyslíš! To dokáže jenom Brandon!)

Těším se na další díl! Strašně moc! Asi si ho vezmu do ruky hned, není na co čekat. Vzhůru k obloze!

Teredo
14.02.2023 5 z 5

Zajímavá kniha, i když Spensa je taková typická postava - outsider z vyčleněné rodiny, s údělem hanby, který si musí nést kvůli skutku svého otce - a nakonec se ukáže, že všechno bylo jinak a ona je vlastně ta jediná, kdo dokáže všechny zachránit. A ta cesta k cíli mi možná přišla trochu rozvláčná. Přesto se kniha čte dobře, Spensa se ve výsledku ukáže jako sympatická hrdinka a věřím, že rozuzlení v dalším pokračování bude zajímavé. Body navíc má naprosto boží obálka.

Frizer
18.12.2022 3 z 5

Kdyby mi bylo 12 let, byl bych nadšen. Na můj vkus až příliš podobný Enderovi, což je úplně jiná liga. Je to opravdu pro děti, dokonce ani pro teenagery bych to nedoporučil.

Spensa také není zrovna sympatická postava, tak co zbývá?! nic moc...

Konec byl vcelku ok, někdy budu chtít vědět, jak bude příběh pokračovat....jednou..

Ahmose
26.09.2022 4 z 5

Sci-fi patrí k žánrom, ktoré čítam iba okrajovo. Keď som ale zistil, že vychádza nový Brandon Sanderson vedel som, že si ho musím prečítať. Kniha je nabitá množstvom naháňačiek a intergalaktických súbojov s mimozemšťanmi, vďaka čomu má dej dobrú dynamiku a veľmi rýchli spád. Príbeh sám o sebe nie je veľmi originálny. Hlavná postava – outsider sa dostane na prestížnu školu medzi elitu, ktorá ju odmieta. Bojuje s predsudkami a snaží sa úspešne prejsť výcvikom. Inak povedané, stará dobrá klasika. Veľmi sa mi páčilo vykreslenie fungovania spoločnosti na planéte Detritus. Pripomínalo mi to praktiky
komunistického režimu, kedy niekto v rodine niečo údajne pokazil a zvrchovaná vláda mu za to zničila život aj život celej rodiny. Nikoho nezaujímalo či to vôbec bola pravda a detaily sa samozrejme ututlali. Nakoľko nie som veľmi technický typ, nedokázal som si knihu užiť úplne na sto percent. To je ale môj problém. Opisy technológií a stavby lodí proste nie sú pre mňa. Ak hľadáte akčné sci-fi, ktoré sa bude rýchlo čítať, toto je určite skvelá voľba. Ja osobne dúfam, že nám vydavateľstvo prinesie aj slovenský preklad niektorej z autorových fantasy sérii.

jarynek
25.08.2022 4 z 5

Základní kostra příběhu není moc originální - mladý tak trochu odstrkovaný jedinec se dostane do školy/výcviku, aby se z něj postupně stal ten nejlepší/nejudatnější hrdina, který všechny zachrání. K tomu mu ještě pomáhá nějaká výjimečná schopnost nebo okolnost, takových knih už asi každý četl povícero. Ačkoliv bych toto neřadil mezi nejlepší Sandersonovy knihy, tak přesto i z tohoto úvodního dílu je vidět jeho výborná vypravěčská schopnost a práce s postavami (kterých tady ani zatím není až tak moc), která i z takovéhoto neoriginálního základu dokázala udělat hodně čtivé dobrodružství. Začátek hodně bavil a rychle vtáhnul do děje, prostředek lehce ztratil na tempu a hlavní hrdinka tratila trochu na sympatiích, ale konec to vynahradil a naladil na druhý díl.

Kacka999
06.06.2022 5 z 5

Tato kniha je za mě opravdu skvělá. Miluju příběh i styl psaní.

Elizza
01.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Miluju ten pocit, když se během četby mění pocit "to je ale volovina nelogická" v " Jo takhle to je!" Prostě když se vyhlazují logické lapsy. Za to prominu i oblíbené klišé, že je hlavní hrdinka pomalu trpaslík.
Nalijme si čistého vína, Spensa je v začátcích v podstatě chodící nádrž pasivní agrese, koncentrovaného vzteku a nutkavé potřeby kompenzovat svou malou výšku i pověst výše zmíněným. Trochu mi připomínala Katniss. Trochu. V průběhu knihy se z ní, vlivem prostředí a toho, že nemá za kolegy úplné pitomce, mění v úplně jinou osobu. Co si budeme vykládat, kontakt s realitou (rozumějte, s paní s kosou) prostě člověka změní. Lidsky řečeno: Spensa je Super.
Byť nejsem technický typ, užila jsem si knihu na sto procent, co na tom, že si pořád nedokážu správně vizualizovat, jak asi vypadá světelné kopí.
Jediné, co mi vadilo, bylo rozmístění ilustrací, respektive technických nákresů, které se v knize zpětně neskutečně blbě vyhledávají. A první a poslední zase shazuje ražba obálky. Jednou taky překladateli ujel enter, zmizela tečka a začal překládat to, co dřív nepřekládal. Ale jinak dobrý.
Miluju hvězdné stíhačky, nehorázně žeru Spensu, Jorgena, Krychli a ten zbytek co buď přežil nebo ne, nutně potřebuju Hrůzoslimáka Ničitele a strašně ráda bych poznala člověka, co si dobrovolně začne říkat Pláštěnka, Zvýrazňovač, nebo Nos.
Jenom ten arzenál nadávek by to - možná - chtělo kapku rozšířit :)

AlexandraBane
22.03.2022 3 z 5

Mám ráda sci-fi, tohle bylo trochu jak na houpačce.. Hrozně dlouho mi trvalo než jsem se začetla, pak jsem se začetla a pak zase přišel moment, kdy mě to příliš nebavilo. Ale konec jsem si užila.

Alíček83
14.10.2021 3 z 5

Není to úplně můj žánr. Ale bylo to zajímavé. Nejsem moc na tu techniku, takže všechny ty popisy stíhaček šli trochu mimo mě. Začátek byl zdlouhavý. Ale ráda si přečtu druhý díl. Napínavé to bylo, boje mě bavili, vždycky jsem počítala, kolik bude asi ztrát z řad kamarádů. Na závěr nás čekalo rozuzlení, ale s příslibem dalšího pokračování.

AnDyB
13.10.2021 4 z 5

Dávám 4* protože Sanderson umí psát i o něco lépe ale jinak je to zase pecka. Měla jsem jednu chvilku, kdy se mi příběh malinkato táhl ale to mohlo byt i mnou. Velmi mě překvapil závěr, zápletka zde byla po celou dobu a na konci jsme se dočkali odpovědi. Vřele doporučuji. Hned se chystám na další díl.

Teclaireddy
14.09.2021 3 z 5

Na Sandersona podprůměr a zklamání, je to takové skoro béčkové sci-fi pro mladé čtenáře. Čekala jsem nějaký trochu hlubší rozměr v autorově stylu, ale třeba se dočkám v druhém dílu. Spensa mě taky rozčilovala, ani ne tolik tím, jak byla půlku knihy otravná, ale hlavně spíš proto, že to byla taková klasická, ničím moc originální hrdinka tohoto žánru. Ale bavilo mě to a závěrečné finále stálo za to, taková oddechovka.
Jen mě mrzí, že Sanderson píše takové průměrné knížky a nevěnuje svou energii spíše úspěšnějším sériím, třeba Archivu bouřné záře.

Teriiii
08.09.2021 5 z 5

Moje první setkání s Brandonem Sandersonem a určitě nebude poslední. Tohle bylo opravdu skvělý! Nejdřív jsem bála, že mi sci-fi nesedne, protože mám za sebou několik nezdarů v tomhle žánru, ale bála jsem se zbytečně. Sanderson píše úžasně čtivě a umí vtáhnout do děje. A to prostě chcete! Moc doporučuji a já už se těším na další díl.

TaLu
07.09.2021 5 z 5

Příběh dívky, která žije v podzemí, ale její sny se dotýkají hvězd.

knihavmemzivote
01.04.2021 5 z 5

Tahle kniha mi doopravdy sedla. Navzdory tomu, že je to fiktivní svět, připadáte si jako by vám někdo vyprávěl o planetě Zemi. Je to velmi uvěřitelné, lidstvo, systém, společenství i hlavní hrdinka.
Spensa, která během celé knihy procházela vývojem, její trable vám přišli jako vaše vlastní a když se jí něco povedlo byla jsem velminadšená a soucítila s ní. Měla úžasný smysl pro humor a nebyla to taková ta hrdinka, která je nejmocnější ze všech.
Když byl nějáký rozhovor s jinou postavou bylo to vtipné, reálné a vůbec vás to nenudilo.
Autor se nebojí postavám házet klacky pod nohy, takže to bylo velmi originální na rozdíl od ostatních hrdinů, u kterých jste věděli, že přece nemohou umřít.
Jak už z mých dojmů z knihy asi vyplynulo, je to úžasná sci-fi pro milovníky dobře vystavěných světů, neotřelých hrdinů a pro ty, kterým už lezou krkem všechny postavy, které jsou nejmocnějšími osobami!
Je to čtivé, ůžasné, místy dojemné. To si prostě musíte přečíst!