Vzhůru k obloze

Vzhůru k obloze https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414498/bmid_vzhuru-k-obloze-VDu-414498.jpg 5 244 61

Planety, na kterých může žít člověk, jsou obdařeny atmosférou. Ale Detritus má ještě něco navíc. Suťový pás, který pokrývá nebe od obzoru k obzoru. Jen občas se v jednom místě rozestoupí a jsou vidět hvězdy. A někdo je i slyší... Dospívající dívka Spensa vyrůstá ve všeobecném opovržení, její otec se v historické bitvě proti invazním Krellům údajně zachoval jako zbabělec a její sny, že by ho následovala v kariéře pilotky hvězdné stíhačky, jsou značně nereálné. Přesto se však nehodlá vzdát. Snaží se dívat dál a výš než ostatní. Snaží se pochopit, co se kdysi stalo jejímu otci. Proč lidstvo muselo hledat azyl na téhle odlehlé planetě. A kdo jsou Krellové, kteří se snaží zlikvidovat jejich civilizaci. Její cesta ji postupně vede k závěru, že vysoko nad suťovým pásem se nacházejí odpovědi na její otázky. Musí se však naučit naslouchat řeči hvězd.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Talpress

Skyward , 2018

Starlet
30.06.2020 5 z 5

Z této knihy sem měla ze začátku trochu strach, sci fi jsem skoro nikdy nečetla, když nebudu počítat Diabolika. Ovšem, hned první kapitolka a autor mě vtáhl do svého příběhu. Nádherně vypracovaný svět, se svou historií, která neměla chybu. Lidé žijící v jeskyních a čím hlouběji jste byli, tím máte lepší postavení. V celé knize sledujeme hlavní hrdinku Spensu nebo-li taky Vývrtku (její volací znak) a taky v pár kapitolkách pohled Admirálky, kterou z počátku naprosto nesnášíte a postup knihy se to vůbec nemění.

Nechci tady toho moc vyzradit, abych vás neobrala o momenty překvapení a radosti z vyvíjení příběhu. Můžu jen říct, že autor mě do každého boje naprosto v táhl a celkově, popis bitev byl dokonalý. Nechybí tu humor, vztek, ponižování a různých další emocí. A jsem strašně ráda, že autor se nebojí kohokoliv zabít.

K této knize nemám žádné připomínky, líbilo se mi vše od A až po Z a když jsem sledovala jak Spensa odhaluje tajemství ukrývající se v OSV, tajil se mi dech.

Z konze jsem byla naprosto odvařená a nadšená

Ps: M-bote a celá jeho inteligence a prupovídky, bylo naprosto geniální a skoro pokaždé když něco řekl, jsem se musela smát.

Deia
03.05.2020 5 z 5

Kniha sa mi veľmi páčila. Páčila sa mi hlavná postava, Spensa, ktorá to v živote kvôli svojmu otcovi vôbec nemala jednoduché, a aj tak si šla stále za svojím cieľom. Tiež sa mi páčilo, že ľudia žijúci na planéte Detritus, sú ľudia, ktorí kedysi žili na našej Zemi a ktorí si rozprávajú také príbehy, ako aj my (napr. o Tarzanovi). Páčili sa mi aj vedľajšie postavy, ktoré boli veľmi zaujímavé, hlavne istá loď. V podstate sa mi páčilo asi naozaj všetko (aj obálka knihy).
Od knihy som sa väčšinou nemohla odtrhnúť aj keď niekde v polovici mi to začalo prichádzať trošku monotónne, samý výcvik a tak, ale aj to sa potom zmenilo. Koniec mohol byť trošku dlhší, príliš veľa odpovedí na príliš málo stranách. Ale kniha je to aj tak skvelá a už sa teším na druhú časť :).

kurama45
28.04.2020 5 z 5

Najlepší. Spisovateľ. Na. Svete.
V knihe bolo všetko, čo som mohla chcieť. Hrdinka, ktorá postupne dozrievala, stála si za svojím, ale nebála sa priznať si chybu. A v priebehu knihy zisťuje, kto je skutočný zbabelec. Zistila, že nezáleží na tom, čo si o vás myslia ostatní. Že máte žiť tak, aby ste sa nehanbili pozrieť sa do zrkadla. Že sa nemáte nikdy vzdať.

„Čo má robiť vojak, ak vojsko nestojí o jeho meč?“

Belisima
31.03.2020 4 z 5

Od zacatku byla knizka zajimava, dokonce fascinujici. Ovsem asi v polovine knihy jsem se zasekla a cetla ji hrozne dlouho. Proste jsem se uz nedokazala naladit na pribeh. Ale zaslouzi si 4*.

Sarah11
26.03.2020 3 z 5

Po tom, co všichni autora i knihu vychválili až do oblak, čekala jsem opravdu hodně (Proč mám pocit, že v poslední době tímhle začínám každý komentář, co napíšu?). A bohužel, opět jsem byla zklamaná.
Hlavní hrdinka a její ustavičné kňourání a přesvědčování ostatních, že je ve všem nejlepší, mě doháněly k šílenství, a ostatní postavy na tom nebyly lépe. Respektive neštvaly mě tak jako Spensa, ale, možná ještě hůř, mi byly úplně jedno. Pokaždé, když nějaká z postav zemřela - a že je tam smrtí dost, jsem zůstávala ledově klidná. Jedině u Krychle mi přišlo, že má alespoň nějaký charakter.
Děj se točil stále dokolečka, zásadní zvraty přišly až úplně v závěru, který mi tedy taky mimochodem připadal dost vycucaný z prstu, bylo to takové neslané nemastné. Taky se mi moc nezdála délka výcviku. Jasně, kdyby se autor měl zabývat několika lety tréninku, asi by to nebyla kniha o 400 stranách, ale šlo to udělat třeba tak jako ve Star Wars - Ztracené hvězdy, kde jsou kapitoly psané z odstupem několika let. Rozhodně by to působilo lépe a uvěřitelněji.
Doufám, že druhý díl bude lepší.

berka4151
07.03.2020 4 z 5

Mbota jsem si zamilovala, už jen kvůli němu doufám i v pokračování.

Nikaa1
03.03.2020 5 z 5

Je to už nějaká doba, co jsem četla tak dobrou knihu, jako byla tato.

Sanderson píše skvěle - což mě překvapilo! Děj je čtivý, plynulý a promyšlený. Ze všeho nejvíc se mi však líbila hlavní postava - se kterými mám v poslední době problém - a musím říct, že mi přirostla k srdci. Chování u ní bylo naprosto pochopitelné a reálné - což v knihách, které v poslední době vycházejí, často nebývá.

Musím také zmínit to, jak se Sanderson nezaměřoval jen a jen na Spensu, ale i na ostatní. Nemazlil se s námi. Nikdo není dokonalý a také se na to zaměřil. Každá postava, která ze začátku byla arogantní, nafoukaná a nepříjemná.. prostě a jednoduše - Sanderson nám ukázal, že každý je nějaký a z důvodů, které nás jen tak nenapadnou.

Co se týče obálky.. TAK TA JE NÁDHERNÁ A NEMŮŽU SE PŘESTAT NA NI DÍVAT! Charlie Bowater sleduji na sociálních sítích a tahle obálka.. prostě zaujme a zalíbí se.

No a nakonec.. doufám, že vyjde i další díl. Protože TEN KONEC! Doufám, že nakladatelství se nechytne jakéhosi nepříjemného trendu u jiných nakladatelství a vydá jen jeden díl - což se ukazuje v poslední době jako časté.

Za mě pecka a kdyby šlo, tak hodnotím více než pěti hvězdičkami! :-)

Dragita
09.02.2020 4 z 5

Tady jsem hodně přemýšlela nad hodnocením. Spensa mě většinu knihy štvala (hláškami, jak je nejstatečnější, všem ukáže, takové nabubřelé všeználkovství) a i přesto jsem s ní soucítila a věděla jsem, proč se tak chová, co ji motivuje a kolik už toho musela zažít (jako dcera zbabělce).
Mbot si mě získal!
Také mě docela udivilo, že celou knihu autor omílá dokola, jak o Krellech nikdo nic neví, Spensa jen létá, bojuje, létá, piloti jsou sestřelováni dokola a nikdo se neodváží něco vyšetřit, zjistit,... a na posledních cca 50 stranách zlom, najedou sešup děje vpřed.... a vysvětlení celého "proč Krellové a co jsou zač" je až v epilogu.
Jsem moc ráda, že je to na pokračování, protože Vzhůru k obloze byla jen jakási příprava...k cestě za svobodou.
Pořád obdivuji um a představivost Sandersona a doufám, že příště už to bude známá jízda, než je výplněk "než to začne" :)

SpiritErised
24.01.2020 5 z 5

Ačkoliv scifi běžně nečtu, tohle bylo něco, co jsem si náramně užila. Všechny postavy jsem si naprosto zamilovala a užívala si, jak se z nich stal pořádný tým. M-Bot byl suprový. Nemůžu se dočkat toho, až si přečtu druhý díl.

LilianaFalcon
29.12.2019 4 z 5

Jsem opět nadšená. Sanderson píše zkrátka skvěle. Tohle bylo nejlepší sci-fi (i když spíš pro mladší čtenáře, tak 15-30?) za hodně dlouhou dobu, co se mi dostalo do ruky.
I když přiznávám, že jsem chvílemi musela přeskakovat, protože některé pasáže a spousty odstavců, mi tam přišly přebytečné.
Bylo to napínavé a opravdu hodně jsem přemýšlela, jaká pravda a odhalení na hlavní hrdinku čekají.
A ten konec? Tak ten byl opravdu skvěle vymyšlený, jsem vážně zvědavá na další díl.

Alex.Barunka
22.12.2019 2 z 5

Absolutně jsem nečekala, že by mě Sanderson mohl v něčem takovém zklamat. No here I am. Asi největší problém pro mě byla hlavní hrdinka, která by v otravnosti, ublíženosti a ufňukanosti klidně mohla získat medaile. Námět naprosto fádní, šablonovitý a nezajímavý. Žádná z vedlejších postav mě do tohoto taky nedokázala vtáhnout. Žádný vývoj, překvapení, pouze jednotvárné sázení faktů.

A neskutečně mě to mrzí, protože Sanderson je láska.

iwosh
08.12.2019 5 z 5

Ano, to jsou příběhy, které se mi líbí a doufám, že budou přeložena i další pokračování. Existuje spousta jiných sérií, které přeložené pokračování nemají, hlavně že se o to nakladatelé perou a pak pokračování nevydají a to mě hodně s...štve. :)

biki
01.12.2019 3 z 5

Až když jsem knihu začala číst, došlo mi, že patří mezi YA, do kteréžto věkové skupiny už dávno a dávno nepatřím. Určitě to ale nebylo špatné - svět Detritu se svým sociálním systémem, boje s mimozemšťany (a v závěru knihy i vysvětlení důvodů bojů), a konec konců i pilotní výcvik - to vše bylo slušně vymyšlené, ale nijak zvlášť propracované a působilo to na mě trochu naivně. Také mi vadil onen "deus ex machina" v podobě Spensina nálezu, jenom díky kterému mohlo později dojít k zásadnímu posunu situace. Proto tedy jen průměrné hodnocení.

Kacennnka
02.11.2019 5 z 5

Moje první a rozhodně ne poslední setkání s autorem. Kromě toho, že spojil mnoho mně blízkých témat (sci-fi, vojensky orientovaná společnost, drzá hrdinka s vlastním názorem, mimozemšťané, umělá inteligence), příběh se mu podařilo neuvěřitelně zajímavě, smysluplně a originálně vystavět. Pomalejší místa jsem nadšeně vítala, akce byla propracovaná, smysluplná a napínavá. Vypravěčský styl i překlad na jedničku, i když mě trochu rozčilovalo všudypřítomné "zatroleně". A pomyslnou cenu za nejlepší postavu dostává vesmírná loď.

Shaxx
01.11.2019 5 z 5

Okamžitě potřebuju přeložený druhý díl, nebo začnu hyperventilovat. Moje v pořadí druhá kniha od Sandersona a je z toho láska. Ještě, že toho napsal tolik. Potřebuju nutně všechny jeho knihy.

Neuvěřitelně čtivé a napínavé. Chytala jsem krásnou nostalgii. Neskutečně moc mi tahle kniha připomíná hru Space Rangers ♥ Kde vesmírní piloti brání vesmír proti záhadným, podivně organickým lodím neznámé rasy Klissanů... Ta podoba! ♥ Hned jsem si musela jít pustit soundtrack ke hře a utápět se v nostalgii :D

Napsala bych ke knize něco víc, ale nerada bych přibližovala podrobnosti děje. Prostě je to skvělý. Přečtete si to. Fakt. MILUJU TO.

Volací znak: Kotě

BloodyO
22.10.2019 5 z 5

U některých knih mi trvá než se začtu, u Sandersona nikdy. Je obdivuhodné jak dokáže celý příběh vybalancovat tak, že neobsahuje žádná hluchá místa. Bavil jsem se od první stránky až po poslední větu. A to že tu opět stvořil úžasný nový svět je u něj snad už samozřejmostí. Doufám že se dočkáme pokračování!

Blahona
24.09.2019 5 z 5

Naprosto boží! Kniha se četla sama. V YA žánru stojí vysoko nad ostatními. Těším se, že budu mít příležitost si knihu nechat podepsat přímo od autora na říjnové autogramiádě. Jupíííí!

Aivinka
23.09.2019 5 z 5

Úžasná kniha! Naprosto mi vyrazila dech! Nemohla jsem se odtrhnout. Vřele doporučuji

Highlander
17.08.2019 5 z 5

Brandon mi opět sebral dech. A není to tím, že mám astma, ale že pokaždé dokáže vymyslet něco originálního, co dokonce i funguje. Četl jsem spousty pokusů o originální fantasy/sci-fi, kdy to tak kulhalo, až to bolelo i mě. Ale Sanderson to vždy nějak dokáže zprovoznit, ať už si vymyslí sebešílenější věc.
Tato série se jistě nevyrovná Archivu Bouřné záře, ani Mistbornům (pozn. obojí jsou Sandersonovy série), ale za mě je to pořád hodně vysoko na žebříku čitelnosti. Rozjezd pomalejší, ale já osobně jsem se nikdy nenudil a ke konci jsem byl napjatý jako struna - a rozhodně jsem zvědavý, co nám přinesou další díly.

Archie
15.08.2019 3 z 5

Sanderson a krásna obálka, vysoká hodnocení na internetu i v Pevnosti. Přesto, už na straně 100 jsem se nudil i ve vlaku. Ačkoliv mi byla hlavní hrdinka sympatická, vyprávění svižné, nemohl jsem se zbavit dojmu, že jde o značně jednodušší verzi Endera pro mladé. Vesmírného mumbo jumbo bylo moc a navíc mi veškerá akce přišla jalová a nepropracována, postavy mdlé a motivace číst postupně ubývalo. Na samotné drzé hrdince, zasazení i stylu vyprávění něco je, ale ta vesmírná taškařice kolem se mi do vkusu příliš netrefila.