Vzhůru k obloze

Vzhůru k obloze https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414498/bmid_vzhuru-k-obloze-VDu-414498.jpg 5 244 61

Planety, na kterých může žít člověk, jsou obdařeny atmosférou. Ale Detritus má ještě něco navíc. Suťový pás, který pokrývá nebe od obzoru k obzoru. Jen občas se v jednom místě rozestoupí a jsou vidět hvězdy. A někdo je i slyší... Dospívající dívka Spensa vyrůstá ve všeobecném opovržení, její otec se v historické bitvě proti invazním Krellům údajně zachoval jako zbabělec a její sny, že by ho následovala v kariéře pilotky hvězdné stíhačky, jsou značně nereálné. Přesto se však nehodlá vzdát. Snaží se dívat dál a výš než ostatní. Snaží se pochopit, co se kdysi stalo jejímu otci. Proč lidstvo muselo hledat azyl na téhle odlehlé planetě. A kdo jsou Krellové, kteří se snaží zlikvidovat jejich civilizaci. Její cesta ji postupně vede k závěru, že vysoko nad suťovým pásem se nacházejí odpovědi na její otázky. Musí se však naučit naslouchat řeči hvězd.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Talpress

Skyward , 2018

jordys
30.03.2021 5 z 5

Bál jsem se, že to bude další knížka o dětech a výhradně pro puběrťáky, navíc mě sci-fi zase tolik nebere, pokud to není Star Wars.
Asi ne úplně překvapivě jsem se mýlil, protože to byla moje první kniha (jediná volná v knihovně) od Sandersona a já nevěděl, co čekat. Navíc M-Bot je přesně něco mezi C-3PO a R2D2, taky má trochu od mašinky Blaina z Temné věže, asi jen můj pocit.
Takže, další díly, prosím!

Nisus
25.03.2021 5 z 5

Úžasné sci-fi od autora fantasy Brandona Sandersona. Má všetko, čo môžete od Sandersonového románu očakávať. Skvelé postavy, pútavý príbeh, a záver strháva vzrušujúcou lavínou. Aby som bola spravodlivá, finále nie je také neočakávané, ale je skutočne uspokojivé. Posledná scéna otvára ako vždy úplne nový príbeh.
M-bot sa stal mojou najobľúbenejšou AI postavou ever, je absolútne geniálny a dodával príbehu jedinečnú šťavnatosť a humor.
Autor píše jednoducho, nenájdete tu žiadne siahlodlhé popisy, skôr sa zameriava na postavy, ktoré sú dokonalé. Dôraz je na ich vývoj, vzťahy, činnosť a zámery, ktoré sledujú.
Obávam sa, že som neodvolateľne prepadla tomuto autorovi, v najbližších týždňoch pravdepodobne nechytím do rúk inú knihu a nechám sa unášať príbehmi z jeho pera.

kate9326
25.03.2021 5 z 5

Super fantasy, tedy první díl, na konci bylo jasné, že bude pokračování...Postavy mi připadaly někdy trochu odbyté, technika mi nevadila- naopak, k tomuhle žánru prostě patří...Hlavní hrdinka poněkud drsnější, ale celkově sympatická -ale jako veganka bych si nemohla menu z potkanů ani představit...Některé otázky zůstávají nezodpovězené, ale jak už bylo zmíněno, jde o první díl...+++krásná obálka

zinon
17.03.2021 5 z 5

Tak tuto knížku jsem si opravdu užila. Vtip, akce, zajímavé charaktery i prostředí, ve kterém se příběh odehrává...ke všemu je kniha čtivá...tak nezbývá než doporučit všem!

Schary
17.03.2021 4 z 5

Pěkné napínavé čtení, kniha si drží celou dobu stejnou úroveň. Závěr poskytne odpovědi na otázky, které provází celou knihou. Hlavní hrdinka je trochu vzteklá, ale v podstatě sympaťačka. Jako negativum vidím, že každou noc lítám ve stihačce :)

Karolína2425
28.02.2021 3 z 5

Kniha mě trošku zklamala, čekala jsem možná něco víc, ale i přesto to bylo fajnové vesmírné dobrodružství.
Líbilo se mi, jak Spensa přemýšlí a mění se její priority. Její úvahy a hodnoty v které postupně přestává věřit, mě moc bavily. Je vidět nějaký ten posun postavy. Spensa mě jako postava nadchla tím, že není tou dokonalou hrdinkou.
Ale moc mi nevyhovovala ich forma. Moc nemusím, že všechny postavy a informace o světě vidí čtenář jen očima jedné postavy se všemi předsudky a názory, které postava má, jak vidíme všechny postavy a situace jen z jednoho úhlu. Autor to prokládal takovými vsuvkami neboli pohledy jiných postav, ale radši bych byla za er formu. Chápu, že na tom autor budoval napětí a kdybychom se na děj koukali i očima jiných postav, tak by konec nebyl překvapivým. Nu což, to je jen má preference.
Taky mě trochu zklamalo, že na mě kniha působila úplně bezemočně. Nevím, ale ten pocit kdy se vcítím do životů postav, tady nebyl. Kniha ve mně vlastně nevzbudila jedinou emoci. Ostatní postavy za mě trpěly tou ich formou a přišly mi docela ploché.
Asi mým největším problémem s knihou a vlastně i celým žánrem sci-fi je, že si ty situace, bojové scény a techniku jednoduše neumím představit, což mi chybí. Dává mi to pak z knihy úplně jiný pocit. Ale to je zas jen můj problém, knize to na ničem neubírá.

Sice z knihy nejsem extrémně nadšená, ale i tak to bylo fajnové čtení, odpočinula jsem si u toho a užila si, že čtu stránku za stránkou neuvěřitelnou rychlostí.
Za mě neurazí, nenadchne.

jennefer
20.02.2021 5 z 5

Člověk by místy měl ke čtení poslouchat i hudbu - a mně se náhodou povedlo, že mi vyšla skladba Valkyrie od Battle Tapes na úplně první letecký souboj Nebeské letky... Uh! Rázem to dostalo úplně jiné grády!
Navíc jsem se moc nevyspala, nešlo přestat číst... A rozhodně velmi oceňuji výskyt Schredingerovy kočky ;-)

A kniha? Co dodat, snad jen: Děkuji, Mistr Sanderson, děkuji moc za další diamant do sbírky. Přeji Vám, ať Vás múza nikdy neopustí a máte dlouhý, předlouhý život.

jopp
13.02.2021 4 z 5

Zábava :-)

ydnac
12.02.2021 4 z 5

Tuto knihu jsem si pořídila hned po přečtení Mistbornu a jsem opět nadšená :-)
Nový svět, nová hrdinka, která mi na začátku připadala do jisté míry drzá a arogantní, ale postupem času ukázala, že je také obětavá a nenechá přátele ve štychu :-)
Mluvící M-Bot je skvělý a doufám, že Spense ještě hodně pomůže (krom sbírání hub) i s dalšími výlety do vesmíru a v dalším rozkrývání záhad vesmíru a Krellů.
Líbilo se mi, že hlavní hrdinka ač měla těžké podmínky v pilotní škole, nefňukala a postavila se ke všemu čelem, nevzdala výcvik i když pořád měla strach, aby nebyla jako její otec.
Bezva kniha, lehčí čtení než Mistborni, ale také napínavé a těším se na další díl :-)

cetriolo
21.01.2021 5 z 5

Tak tohle sedlo jako hrnec na jistou zadní část těla. :) Parádně se to četlo. M-bota s jeho zaujatostí houbami si prostě zamilujete. :)

Via_
19.01.2021 5 z 5

Perfektní a úchvatná kniha, v závěru se od ní fakt nedalo odtrhnout.
Vzdušné souboje, prostředí školy, nehostinná planeta, kolonie pod povrchem, temné jeskyně - vše parádně popsané, člověk má pocit, jako kdyby tam přímo byl. K tomu skvělá hlavní hrdinka, která se člověku dostane pod kůži nejen díky ich-formě, v níž je kniha napsaná. Oblíbíte si ji stejně rychle jako sympatické vedlejší postavy, které rozhodně nejsou ploché, ale každá má svou osobnost, obavy a minulost. A závěr knihy s vysvětlením - pecka (píšu radši takhle stručně, ať něco nevyspoiluju ;-) ).
Sanderson prostě umí! Za mě jednoznačně doporučuju k přečtení.

Luigi1
14.01.2021 5 z 5

Jsem moc rád,že se mi podařilo sehnat knihy tohoto vynikajícího spisovatele,Z mého hlediska milovníkům scifi vřele doporučuji.

geimz
31.12.2020 4 z 5

Sanderson disponuje brilantným štýlom písania svojich príbehov, vďaka ktorému sa jeho knihy čítajú samé. Po dlhšej dobe (a po zaspomínaní si na kvalitu Mistborna) som sa preto s očakávaniami vrátil k jeho novšej sérii, a s kľudom na duši môžem povedať, že ma nesklamal. Nie je však ani zďaleka všetko dotiahnuté k dokonalosti - vedľajšie postavy sú až na pár výnimiek pomerne nevýrazné, dej je rozťahaný a kniha sa určite dala aspoň o sto strán skrátiť, ale vybudovaný svet a lore je opäť plnotučný a odpovede na otázky, ktoré síce prídu až na posledných stranách, sú uspokojujúce a ako už u autora býva zvykom, aj prekvapivé a meniace perspektívu. Od druhej knihy očakávam väčšiu svižnosť a zníženú frekvenciu výcvikových pasáží, a naopak väčšie rozrobenie sveta do detailov a dejový posun. Zatiaľ však spokojnosť.

Marsoa
19.11.2020 5 z 5

Takvou knihu už ne! Musím spát, jít a chodit do práce a kdy to mám dělat, když mi to kniha nedovolí? :) S autorem Brandonem Sandersonem jsem se zatím setkal pouze u knih Kolo času, kde pokračoval v odkazu Roberta Jordana. Proto jsem nevěděl co od něj očakávat v jeho samostatné knize a k tomu ještě Sci-fi. A je to pecka, už se těšín na druhý díl :)

Aykiru
09.11.2020 4 z 5

Brandon Sanderson je pro mě Vypravěč s velkým V, a to ať se jedná o jednodušší série jako je právě Vzhůru k obloze nebo o ty lehce delší například Archiv Bouřné záře. Prostě to umí. A i když Vzhůru k obloze není kdovíjak složitá, přesto vás zahřeje u srdce. Jinak řečeno je to příjemná jednohubka na dny, kdy jste nemáte náladu na nic moc těžkého, ale stejně se chcete kvalitně bavit.

Marta1996
31.10.2020 5 z 5

Jsem nadšená! Tohle byla prostě jízda

Sixtinka144
08.10.2020 4 z 5

Panejo..Tahle kniha byla jízda. Autor dokázal krásně vykreslit úžasný, nový svět, který opravdu stál za to. Stránky knihy se mi ztrácely před očima. Hlavní postava to už od útlého věku nemá lehké, a spousta lidí jí ještě k tomu naschvál škodí. Ale ona se nedá a jde za svým snem. Postavy jsou tady super, i když si na ně moc nezvykejte, protože hned jak někoho budete mí rádi, autor ho jen tak zabije :D Hvězdu strhávám za hodně, hodně opakování scének, které tam podle mého vůbec nemusely být, kniha mohla být klidně o polovinu kratší. Jinak ale příběh hodnotím kladně, a za přečtení rozhodně stojí.

Mojepočteníčko
22.09.2020 3 z 5

Sci - fi není žánr, ve kterém bych se cítila jako doma, ale na tuto knihu jsem slyšela nemálo pozitivních ohlasů. Proto jsem se ji rozhodla vyzkoušet v rámci knižní štafety.
Spensa je dcerou zrádce. A vlastně i skvělého pilota, kterého si do jisté doby mnoho lidí vážilo. I přes nepříjemnosti, které kvůli němu dnes a denně snáší, se rozhodne jít stejným směrem. Chce být skvělou pilotkou. Takhle cesta je ale hodně trnitá a Spensa nikdy nedostane nic zadarmo. Přesto je odhodlaná jít dál a vybojovat si nejen své vysněné povolání, ale také získat zpět místo ve společnosti.
První třetina knihy byla super. Nevadil mi ani charakter hlavní hrdinky - a to je co říct! Jenže pak jsem začala mít pocit, že se děj zastavil mezi školou/učebnou - boji - cestou zpět do jeskyně. Spensa mi byla kapitolu od kapitoly protivnější a měnila se v typ hrdinky, které nemám moc ráda: všechno vím, všechno znám, všechno zvládnu. Začala se opakovat slova - výraz "zatroleně" doufám hodně dlouho neuslyším.
Oceňuji čtivost, která cílovou skupinu čtenářů jistě přitáhne a zároveň poselství, že ne vždy získáme všechno, co si přejeme, ačkoli se pro danou věc snažíme vynaložit veškeré úsilí.
Doporučuji spíše mladším čtenářům.

farys_books
14.07.2020 5 z 5

I po druhém přečtení si myslím, že tahle kniha je prostě pecka. Sice jsem si tentokrát všimla pár chyb a měla občas problém s hlavní hrdinkou, ale stejně převažují pozitiva. Jedna z nejlepších YA sci-fi, kterou jsem kdy četla.
A navíc tu máte mluvící vesmírnou loď s úchylkou na houby, kterou prostě budete milovat!

Pawel973
13.07.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem, ikdyz kdyz se na to tak dívám zpětně bylo to občas lehce zmatené a autor nebyl schopný mě tolik vtáhnout do děje jak bývá zvykem u dalsich jeho knih. Postavy taky nebyly řádně propracované. Noo prostě jsem zvyklí na lepší výkon. Přesto se mi kniha velmi líbila a rozhodně si přečtu druhý díl