Vzhůru k obloze

Planety, na kterých může žít člověk, jsou obdařeny atmosférou. Ale Detritus má ještě něco navíc. Suťový pás, který pokrývá nebe od obzoru k obzoru. Jen občas se v jednom místě rozestoupí a jsou vidět hvězdy. A někdo je i slyší... Dospívající dívka Spensa vyrůstá ve všeobecném opovržení, její otec se v historické bitvě proti invazním Krellům údajně zachoval jako zbabělec a její sny, že by ho následovala v kariéře pilotky hvězdné stíhačky, jsou značně nereálné. Přesto se však nehodlá vzdát. Snaží se dívat dál a výš než ostatní. Snaží se pochopit, co se kdysi stalo jejímu otci. Proč lidstvo muselo hledat azyl na téhle odlehlé planetě. A kdo jsou Krellové, kteří se snaží zlikvidovat jejich civilizaci. Její cesta ji postupně vede k závěru, že vysoko nad suťovým pásem se nacházejí odpovědi na její otázky. Musí se však naučit naslouchat řeči hvězd....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414498/vzhuru-k-obloze-VDu-414498.jpg 4.6128

Vzhůru k obloze 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Talpress

Skyward, 2018

Kniha Vzhůru k obloze

Karolína2425

Kniha mě trošku zklamala, čekala jsem možná něco víc, ale i tak to bylo fajnové vesmírné dobrodružství.
Líbilo se mi, jak Spensa přemýšlí a mění se její priority. Její úvahy a hodnoty v které postupně přestává věřit, mě moc bavily. Je vidět nějaký ten posun postavy.
Ale moc mi nevyhovovala ich forma. Moc nemusím, že všechny postavy a informace o světě vidí čtenář jen očima jedné postavy se všemi předsudky a názory, které postava má a tak vidíme všechny postavy a situace jen z jednoho úhlu. Jako jo, autor to prokládal takovými vsuvkami neboli pohledy jiných postav, ale radši bych byla za er formu. Ale chápu, že na tom autor budoval napětí a kdybysme se na děj koukali i očima jiných postav, tak by konec asi nebyl koncem. Nu což, to je jen má preference.
Taky mě trochu zklamalo, že na mě kniha působila úplně bezemočně. Nevím, ale ten pocit kdy se vcítím do životů postav, tady nebyl. Kniha ve mně vlastně nevzbudila jedinou emoci. Ostatní postavy za mě trpěly tou ich formou a přišly mi úplně ploché.
Asi mým největším problémem s knihou a vlastně i celým žánrem sci-fi je, že si ty situace, bojové scény a techniku jednoduše neumím představit, což mi chybí. Dává mi to pak z knihy úplně jiný pocit. Ale to je zas jen můj problém, knize to na ničem neubírá.

Sice z knihy nejsem nadšená, ale i tak to bylo fajnové čtení, odpočinula jsem si u toho a užila si jak čtu stránku za stránkou neuvěřitelnou rychlostí.
Za mě neurazí, nenadchne.

jennefer

Člověk by místy měl ke čtení poslouchat i hudbu - a mně se náhodou povedlo, že mi vyšla skladba Valkyrie od Battle Tapes na úplně první letecký souboj Nebeské letky... Uh! Rázem to dostalo úplně jiné grády!
Navíc jsem se moc nevyspala, nešlo přestat číst... A rozhodně velmi oceňuji výskyt Schredingerovy kočky ;-)

A kniha? Co dodat, snad jen: Děkuji, Mistr Sanderson, děkuji moc za další diamant do sbírky. Přeji Vám, ať Vás múza nikdy neopustí a máte dlouhý, předlouhý život.

jopp

Zábava :-)

ydnac

Tuto knihu jsem si pořídila hned po přečtení Mistbornu a jsem opět nadšená :-)
Nový svět, nová hrdinka, která mi na začátku připadala do jisté míry drzá a arogantní, ale postupem času ukázala, že je také obětavá a nenechá přátele ve štychu :-)
Mluvící M-Bot je skvělý a doufám, že Spense ještě hodně pomůže (krom sbírání hub) i s dalšími výlety do vesmíru a v dalším rozkrývání záhad vesmíru a Krellů.
Líbilo se mi, že hlavní hrdinka ač měla těžké podmínky v pilotní škole, nefňukala a postavila se ke všemu čelem, nevzdala výcvik i když pořád měla strach, aby nebyla jako její otec.
Bezva kniha, lehčí čtení než Mistborni, ale také napínavé a těším se na další díl :-)

cetriolo

Tak tohle sedlo jako hrnec na jistou zadní část těla. :) Parádně se to četlo. M-bota s jeho zaujatostí houbami si prostě zamilujete. :)

Via_

Perfektní a úchvatná kniha, v závěru se od ní fakt nedalo odtrhnout.
Vzdušné souboje, prostředí školy, nehostinná planeta, kolonie pod povrchem, temné jeskyně - vše parádně popsané, člověk má pocit, jako kdyby tam přímo byl. K tomu skvělá hlavní hrdinka, která se člověku dostane pod kůži nejen díky ich-formě, v níž je kniha napsaná. Oblíbíte si ji stejně rychle jako sympatické vedlejší postavy, které rozhodně nejsou ploché, ale každá má svou osobnost, obavy a minulost. A závěr knihy s vysvětlením - pecka (píšu radši takhle stručně, ať něco nevyspoiluju ;-) ).
Sanderson prostě umí! Za mě jednoznačně doporučuju k přečtení.

Luigi1

Jsem moc rád,že se mi podařilo sehnat knihy tohoto vynikajícího spisovatele,Z mého hlediska milovníkům scifi vřele doporučuji.

geimz
31.12.2020

Sanderson disponuje brilantným štýlom písania svojich príbehov, vďaka ktorému sa jeho knihy čítajú samé. Po dlhšej dobe (a po zaspomínaní si na kvalitu Mistborna) som sa preto s očakávaniami vrátil k jeho novšej sérii, a s kľudom na duši môžem povedať, že ma nesklamal. Nie je však ani zďaleka všetko dotiahnuté k dokonalosti - vedľajšie postavy sú až na pár výnimiek pomerne nevýrazné, dej je rozťahaný a kniha sa určite dala aspoň o sto strán skrátiť, ale vybudovaný svet a lore je opäť plnotučný a odpovede na otázky, ktoré síce prídu až na posledných stranách, sú uspokojujúce a ako už u autora býva zvykom, aj prekvapivé a meniace perspektívu. Od druhej knihy očakávam väčšiu svižnosť a zníženú frekvenciu výcvikových pasáží, a naopak väčšie rozrobenie sveta do detailov a dejový posun. Zatiaľ však spokojnosť.