Vzdělanost jako živý dialog s minulostí

Vše, co musíte vědět, chcete-li rozumět přítomnosti Naše vědění prochází v současnosti hlubokou proměnou a všeobecně je v západní kultuře již delší dobu pociťována krize vzdělávacího systému, případně úpadek klasického vzdělání. Práce Dietricha Schwanitze se pokouší reagovat na tuto situaci a nově stanovit, co je základem naší vzdělanosti. V první části, nazvané Vědění, skicuje autor obrysy klasické vzdělanosti. Dějiny Evropy představuje jako velký příběh od antiky přes utváření evropských států ve středověku až po modernizaci, revoluce a velké katastrofy 20. století. Provází nás rovněž literaturou, uměním, hudbou, filozofií, ideologiemi, teoriemi a vědeckými obrazy světa. Ve druhé části, nazvané Znalost, se zabývá komunikací, "infrastrukturou vzdělanosti", například řečí, světem knih a novin. Ditrich Schwanitz zde pojednává o pravidlech, podle kterých se komunikuje mezi vzdělanci, a zejména o způsobech, jak vědění používat. Kniha tedy není prvořadě koncipována jako vzdělanostní suma, ale je nesena úsilím vzdělanost definovat, vymezit, a zároveň v konkurenci s technicistními a technickými "informacemi" obhájit její potřebu v nové době. Autor se snaží vymezit její jádro, kořeny a různým způsobem naznačit, jak se vzdělání dobrat a kudy se ubírat, aby se z návodu na vzdělanost stalo vzdělání skutečné. Schwanitzova encyklopedická práce vyšla od doby svého vzniku v roce 1999 už ve třiceti vydáních a byla přeložena do řady cizích jazyků....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/238898/vzdelanost-jako-zivy-dialog-s-minul-238898.jpg 4.715
Literatura naučná, Historie, Vzdělání
Vydáno:, Prostor

Bildung. Alles, was man wissen muss (1999)

Kniha Vzdělanost jako živý dialog s minulostí

GrasselováL
31.08.2018

“Problémem je tu velké historické trauma nacismu: toto období působí jako hroutící se hvězda, proměňující se v černou díru, jejíž hmota pohlcuje veškeré světlo. Jakoby už neexistovalo nic jiného. Veškerá historie krouží kolem těchto událostí, čímž se zastírá, že existují i jiné dějiny: dějiny Evropy, jejíž tradice zachránila civilizaci a porazila tyranii - a to je silný příběh, který však není ve škole vyprávěn.”

Lector
08.05.2016

Svého času se napříč Evropou přeléval tam a zpět názor, že se v souvislosti s přílivem imigrantů bojíme o své kulturní kořeny vycházející z křesťanství a přitom tyto kořeny ani neznáme. Dobře, řekl jsem si, když to tvrdí významné politické autority, něco na tom bude a jdu napravit svoje zanedbání…
A otevřel jsem si „Vzdělanost jako živý dialog s minulostí“ s cílem vše dohnat.
Jedna kniha znalce, natož pak vzdělance, z nikoho neudělá, ale Schwanitzova snaha nevyšla tak úplně nazmar. Toto kompendium humanitních, či chcete-li společensko-vědních znalostí, je zajímavým počtením a skutečně dává rámcový přehled o tom, co vytvářelo náš středoevropský kulturní prostor. Tedy, abych byl přesný, jde především o německý kulturní prostor, ale protože nás německý živel ovlivňuje posledních tisíc let immerwährend, můžeme bez ostychu konstatovat, že „Vzdělanost“ je z velké části i o nás.
Autor zvolil poměrně čtivý styl a mnohá smrtelně vážná témata popisuje se zřetelným odstupem a místy až lehce kousavou sebereflexí německého národa. To je sympatické.
Dílo lze přečíst jednorázově, ale pak je dobré dát si jej někam, kde na něho snadno dosáhneme a čas od času si provedeme korekci našich nově a tak neblaze osvojovaných multikulturních hodnot.
Doporučuji. Škoda, že na tu knihu ještě nikdo neupozornil německou kancléřku. A přitom je v Německu určitě všude k dostání. ;-)
Více postřehů naleznete v mé recenzi: http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/medicina-proti-multikulturalismu-5902

jarmik
08.06.2015

Cílem knihy je poskytnout stručný přehled znalostí z humanitních oborů, které autor očekává od vzdělaného člověka. To je skvělý nápad; jeden člověk zpracuje komplexní práci lépe než kolektiv, zvlášť, když mu záleží na nadčasových paralelách. Motivací autora bylo klasické znechucení nad ignorancí mladé generace a neschopností školního systému s tím něco dělat. To je strašná nuda a jen omílání klišé, kterého je plná debata o školství, nejen v Německu.

Článek na blogu: http://jarmik-pise.blogspot.cz/2015/06/vzdelanost-jako-zivy-dialog-s-minulosti.html

společenské vědy dějiny lidstva vzdělanost kulturní historie věda dějiny Evropy

Dietrich Schwanitz

Dietrich Schwanitz