Vzdělaná

Vzdělaná https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433563/bmid_vzdelana-WxV-433563.jpg 4 1011 266

Tara Westoverová poprvé vkročila do školní třídy, když jí bylo sedmnáct. K lékaři poprvé zašla ještě o několik let později. Vyrůstala na samotě v idažských horách, v mormonské rodině survivalistů a náboženských fanatiků – psychicky nemocný otec se připravoval na konec světa, hromadil zásoby a nedůvěřoval státním institucím a vládě, matka se živila jako bylinkářka, léčitelka a asistentka při domácích porodech. Tara pracovala s otcem na šrotišti, kde jí dnes a denně hrozil úraz, pomáhala matce vyrábět tinktury, jeden starší bratr ji týral. Postupně dospěla k rozhodnutí, že jedinou možností je vzbouřit se a odejít z domova. Sama se připravila na přijímací zkoušky a byla přijata na Univerzitu Brighama Younga. Poté studovala na Harvardu a v Cambridgi, kde získala doktorát. Cesta ke vzdělání ovšem znamenala rozkol s rodiči a těmi sourozenci, kteří zůstali žít v Idahu. Tara zjistila, že vzdělání má osvobozující moc, ale zároveň poznala, jak vysokou cenu je za ně nucena zaplatit. Strhující memoár o procesu uvědomování si sebe sama, odhodlání, osobním rozvoji a rodinné loajalitě se okamžitě stal bestsellerem, patřil k nejoblíbenějším knihám Baracka Obamy za rok 2018 a časopis TIME Taru Westoverovou zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností pro rok 2019.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Mladá fronta

Educated , 2018

lucakuca
14.02.2021 5 z 5

Drsný. Obdivuhodný. Hnus. Úžasný. Síla. Krása v ošklivosti. Ještě se to všechno ve mně pere... Pravdivý příběh - nemohla jsem číst na jeden zátah, musela jsem si dávat pauzu a vstřebávat...
"Minulost by se měla zakopat dvacet metrů pod zem a nechat shnít, ať už byla, jaká byla."
Úplně sedí tohle moudro od H. Forda: "Ať už věříte, že něco dokážete, nebo naopak věříte, že to nedokážete, v obou případech máte pravdu."

leuven
11.02.2021 5 z 5

Silný příběh, uvěřitelný! Střípeček k vyjasnění situace v dnešních USA.

tereza1198
10.02.2021 4 z 5

Tařin táta je bipolární mormon a survivalista. Máma se léčí pomocí čaker, brácha je manipulativní sadista a ostatní sourozenci mají dost práce sami se sebou. Chudoba a fanatismus. To je celý Tařin život. Pak se pomocí vzdělání pokouší najít sama sebe a zbavit se vlivu rodiny. To se jí podle mě úplně nedaří. Přišlo mi divné, že se holka bez základky dostala na vysokou. Prišlo mi zvláštní, že nikdo z rodiny neumřel na sérii děsivých zranění. Celé to bylo tak neuvěřitelné, že to musí být pravda.

Stani95
04.02.2021 3 z 5

Četlo se to hezky, oceňuji zajímavé nevšední téma. Ale trošku typický "american dream", který je na můj vkus moc přeslazený. Slečna, která nikdy nechodila na ZŠ ani SŠ, nemá dostatek finančních prostředků, zázrakem vystuduje Cambridge, Harvard a dokonce i doktorát. Protože se do toho prostě po americku obula :-). Věřím v uskutečňování svých snů, "everything is possible" ale buď má americký školní systém nějaké skulinky nebo v tom sehrálo roli ještě něco jiného, ale tohle mi prostě nesedělo.

Ventimiglia
04.02.2021 5 z 5

Úplně mě zaskočilo, jak je ten příběh aktuální. Dnes, když se konspirační teorie čím dál více propojují se spiritualitou, čtu knihu o rodině, ve které paranoidní otec nevěří státu a v té nejlepší víře likviduje svou rodinu. V jiných komentářích čtu výtky, že není uvěřitelné, že se vypravěčka vymaňovala z vlivu své rodiny tak dlouho. A já říkám: je to zázrak, že to vůbec dokázala, bylo to mučivé a bolestivé, protože své nejbližší často milujeme a nenávidíme zároveň a opustit důvěrně známe pro něco, co je cizí a neznámé, musí být neskutečně těžké. Mám teď pocit, že můžu porozumět tomu, co se může dít v hlavách lidí, kteří šli dobývat Kapitol... Tařin táta nebo bratr by mezi nimi klidně mohl být také.

O to víc si uvědomuju sílu vzdělání a že je úkolem společnosti pomoci dětem, pro které vzdělání není samozřejmostí.

NoraHudecová
01.02.2021 5 z 5

Autorka sa narodila do rodiny Westoverovcov, ktorá sa hlásila k Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní (jej členovia sú známi skôr pod označením ,,Mormoni,,). Rodičia (najmä otec) verili, že príde koniec sveta, a tak na tento deň pripravovali celú svoju rodinu. Chystali zásoby jedla, zbraní či paliva.
Tarina matka bola bylinkárka, postupom času sa stala aj pôrodnou babicou a otec pracoval na svojom šrotovisku. Odmietali štátne inštitúcie a to vrátane nemocníc. Napriek častým nehodám a život ohrozujúcim zraneniam fanaticky trvali na svojej viere a odmietali lieky a lekársku liečbu a to aj keď išlo o životy ich vlastných detí.
Možno, keby sa Tara narodila o niekoľko rokov skôr, chodila by aspoň nejaký čas do štátnej školy ako jej starší súrodenci. Otec však časom dospel k názoru, že tam deťom ,,vymývajú mozgy,,. Svoje deti zo školy zobral a rozhodol, že sa budú učiť doma. Popri všetkej práci, ktorú deti vykonávali bolo priestoru na výučbu málo, a ak aj nejaká prebehla, bola v súlade s bibliou a Knihou Mormónovou. Mladšie deti dokonca nemali rodné listy a nevedeli ani presný dátum narodenia, pre federálnu vládu v podstate neexistovali.
Tara chcela žiť inak, chcela sa vzdelávať. Zároveň až slepo milovala svoju rodinu, a to aj napriek bratovi tyranovi a pomätenému otcovi. Nepoznala nič iné ako patriarchát. V určitú chvíľu sa stala jej túžba po vzdelaní silnejšia ako lojalita k rodine. Zabojovala o niečo, čo mnohí berieme ako samozrejmosť.
Prečítajte si o tom, ako sa jej podarilo vymaniť spod nadvlády rodiny a úspešne študovať na Univerzite v Cambridge.
Možno sa to niektorým nebude čítať tak jednoducho ako detektívka či román, ale pustite sa do toho. Myslite na to, že to nie je vymyslený príbeh, ale Tarina skutočná životná cesta.

Lucie89
01.02.2021 5 z 5

Tahle kniha mě hodně překvapila. Měla jsem od ní velká očekávání a musím říct, že prvních 100 stránek mě vůbec nebavilo a málem jsem ji již odložila. Teď jsem ráda, že jsem to neudělala, neb čím více hlavní postava rostla, tím více mě příběh nejen bavil, avšak stále i překvapoval. Kniha je opravdu motivující a člověk má chuť se po přečtení učit, číst a dál vzdělávat.

lernami
29.01.2021 5 z 5

Inspirativní příběh o Taře a o hledání její vlastní identity. Je skvělé, jak se z poměrně determinovaného osudu dokázala vypracovat. Kniha je zajímavá i z psychologické stránky. Příběh dokazuje, že nic není černobílé, což se vztahuje i na povahy hlavních postav.

maja2712
25.01.2021 5 z 5

Dva rozdílné světy - to je Tařin život. Dětství silně ovlivněné ortodoxní mormonskou rodinou. Tara je téměř bez možnosti poznat jiný svět. V období puberty v sobě Tara objevila touhu po vzdělání. Platonovská jeskyně. Úspěch ve vzdělání však zaplatila ztrátou některých členů rodiny. Přeji jí, aby se tyto dva světy pochopily a sjednotily. Vždyť všichni jsme jedno...

JanuldaN
13.01.2021 5 z 5

Já memoáry nečtu, toto byl nejspíše můj první (jestli si to správně uvědomuji). Musím ale říct, že mě kniha zaujala. Skvěle se četla, byla dobře napsaná. Příběh, který nám Tara Westoverová překládá, je neuvěřitelný. Až má člověk pocit, jestli je přece jen skutečný. Na některých místech totiž její vyprávění působí až moc přehnaně - co se týče neustálých zranění, rodinných financí, jejího studia, které po počátečních problémech bez obtíží zvládá... Každopádně kniha je to inspirativní, otevírá mnoho otázek a myslím si, že by si ji mělo přečíst co nejvíce lidí. Proto DOPORUČUJI. Po dočtení jsem si na internetu musela vyhledat několik rozhovorů s autorkou, natolik mne její život zaujal.

Luvy
05.01.2021 1 z 5

Tolik povyku okolo knizky, ktera za to ani moc nestala. Dej nema spad, postavy uz jsem nekdy nekde potkala, zkratka nic, co by me nadchlo. Zaroven ale nechci hanit neco, co se jinym libi, vylozene odpad to rozhodne neni.

Allys
05.01.2021 5 z 5

Životný príbeh Tary je v podstate zo súčasnosti a bohužiaľ viac detí pravdepodobne žije niekde podobne. Kniha je cestou jednej dievčiny, ktorá vyrastá v dosť netypických podmienkach rodiny survivalistov a náboženských fanatikov. Niektoré situácie sú priam neuveriteľné, ale nechcem spoilerovať. Čo ma však prekvapilo mimo rodinnej dejovej línie, že ako jednoducho sa dá v USA vyštudovať. Tara nemala maturitu a nikdy predtým nebola na žiadnej škole, ale na vysokú sa dostala, hoci až tam zistila, ako sa vlastne vyplňuje akýkoľvek test. Na začiatku štúdia jej predmety vyberal stredoškolák a za ťažké štúdium bol považovaný semester so štyrmi predmetmi. Mimo toho ale obdivujem hlavnú hrdinku, ako sa dokázala vysporiadať so svojím životom a stáť si sama za sebou. Psychické vplyvy zo strany rodiny a ich tradícií sú veľmi silné a následky si zrejme ponesie do konca života, no je naozaj pôsobivé, ako to všetko v rámci možností dokázala spracovať. Kniha poukazuje na dôležitosť vzdelania, ktoré môže dopomôcť k rozšíreniu vnímania okolitého sveta a k vydaniu sa vlastnou životnou cestou.

marlenma
30.12.2020 5 z 5

Silná kniha. Doporučuji.

vandalindakova
29.12.2020 5 z 5

Tak tohle byl velmi silný příběh. Neřekla bych, že kvůli tomu, že by události byly až tak brutální, ale kvůli tomu, že víte, že se tohle reálně stalo, a že je to sakra vůbec možné.
Tahle kniha moc hezky ukazuje, co s vámi dokáže udělat náboženský fanatismus a bipolární porucha. A je to dobře, že to existuje. Je dobře, že nám někdo ukáže, že přehršel náboženství opravdu není zdravý. Že paranoia může být nebezpečná. A že se s tím také dá bojovat.
Tary mi občas bylo líto, někdy se naopak i ona chovala zvláštně (ale kdo by se jí divil?), a jindy fakt ukazovala, jak je silná.
Nechápu, jak někdo může mít žaludek na to, odmítat zdravotnictví v takových situacích, jako je, když vám třeba hoří syn. To člověk čte s vytřeštěnýma očima a otevřenou pusou. Nebýt zdravotník, tak by mi z některých situací bylo opravdu špatně od žaludku. Tady můžu maximálně říct, ještě že jsem zvyklá. Také tu můžeme zblízka vidět domácí týrání v podobě staršího bratra a všimnout si, co to na člověku může zanechat. A to nejen to fyzické, ale hlavně to psychické.
tohle je opravdu komplexní kniha, u které si kolikrát řeknete, že vlastně máte štěstí, že jste tohle všechno nikdy nemuseli zažít.

Aghatte
25.12.2020 4 z 5

Krev skutečně není voda, a pokud v tom někdo vyrůstá a nic jiného nezná, těžko se ptát, proč tam zůstávala a proč si to nechala líbit.
Skutečně svou rodinu milovala, i přes to všechno.
A musíme si uvědomit, že to psala až z odstupem a paměť ji častokrát zrazovala.
Ve spoustě rodin se dějí věci, které se omlouvají, dělá se, že nejsou, nebyly, a nikdo nechce přímo obviňovat své nejbližší, hledá pro jejich počínání omluvy a pochopení.

Trochu mě překvapilo americké školství a celý ten sociální systém, jak někdo může jít na vysokou a nikdo po něm nechce žádná předchozí potvrzení a vysvědčení. Zní to jako pohádka, pokud uděláš test, může jít kdokoliv kamkoliv, žádné průměry z předchozích ročníků a body za mimoškolní aktivity... A ty rodné listy a občanky, na život žádný papír nepotřebujete, ale k řízení auta ano...

A ani se mi moc nepodařilo nakouknout pod pokličku tradiční mormonské kultury, bylo tam spousta protikladů a výkyvů. Na něco byli ortodoxní až moc, a v něčem zase překvapivě tolerantní. Fascinovaly mě ty úrazy a je s podivem, že se ty děti dožily dospělosti. Tatínek totální magor, ale zase tam všude byla cítit ta rodinná pouta, láska a pospolitost.

Přiznám se, že ke konci už mě kniha přestávala "bavit", i když je to v tomto případě hloupé slovo. Nešlo o zábavu. Ztrácela jsme pozornost a jen listovala.

veriszv
22.12.2020 5 z 5

Během čtení jsem si několikrát říkala, že tohle už je moc, že už je to přehnaně přehnaný... A pak jsem si musela opět uvědomit, že tohle se ale stalo, protože je to autobiografie...
Obdivuji sílu jakou musela Tara mít, aby se z tohoto prostředí dostala tam, kde je dnes.
Víc už asi říkat nemusím, prostě si ji přečtěte.

ibs
21.12.2020 2 z 5

No take tazke citanie o tazkom zivote v tazko psychicky poznacenej rodine v Idaho. Nic poeticke, ako pise recenzia v uvode tejto stranky, som tam nenasla. Taka americka mormonska zivotna drama s domacim nasilim a psychickym terorom - ale to dnes leti...

jaroiva
13.12.2020 3 z 5

Nebyla jsem z knihy nadšená. Můžu obdivovat autorku, ale narozdíl od jiných knih, psaných v ich-formě, jsem se nedokázala do její situace vžít. Nebylo to ale tak špatné, jak se mi zdálo snad tak do poloviny knížky. První půlku jsem četla strašně dlouho. Zpočátku mi to něčím trochu připomnělo Vejce a já, které jsem nikdy nedočetla.
O skutečné Americe se nedozvíme v akčních filmech, ale - jak mi říkal jeden učitel angličtiny - ze Simpsonů. A tohle mi to potvrzuje. Není všechno takové, jak to na dálku vypadá.

Abroš
12.12.2020 5 z 5

Kniha o přerodu jedné mladé a velmi schopné americké dívky,která si šla za svým a nezůstala v omezenosti,jako někteří(spíše vetšina) jejich nejbližších příbuzných.Smékám před její odvahou,podniknout takovou těžkou cestu.Dobře čtivé,poučné.

Peťkaaa
30.11.2020 5 z 5

Autobiografie, která Vás šokuje. Takhle jednoduše se totiž dá celá kniha popsat. Ale jednoduché to určitě není. Vzdělaná je totiž strhujícím příběhem o hledání a sebepoznání.

Tara, která od malička žila s rodinou v horách amerického Idaha, na necelých 350 stranách popisuje své dětství a dospívání v mormonské rodině řízené otcem náboženským fanatikem. Otcem skálopevně přesvědčeným, že se blíží konec světa a státní instituce je chtějí ovládat a vymýt jim mozek. A od téhle jeho představy se odvíjí život celé rodiny. Tara a její sourozenci jsou nuceni pracovat na šrotišti, žít bez lékařské pomoci – jakýkoliv úraz či nemoc léčí pomocí bylinek a olejíčků – bez pojištění a školy, většina dětí také bez rodného listu. Základní hygienické návyky jako je třeba mytí rukou, když opouštíte toaletu, byste jen těžko hledali. Nic takového v téhle rodině neexistuje.

Příběh mě hodně zasáhl. Prvních pár desítek stran jsem nevěřícně kroutila hlavou a říkala si, že otec je docela blázen. S přibývajícími kapitolami však bylo jasné, že je to šílený paranoik, nebezpečný nejen sám sobě, ale také svému okolí. Celou dobu ve mě bublaly pocity bezmocnosti a nespravedlnosti. Na jedné straně šílený otec, na druhé krutý bratr, kterého všichni nechali dělat, co se mu zlíbí. I přes všechno utrpení, které soužití s touto rodinou Taře přináší, se po vzoru jednoho ze svých bratrů snaží následovat svou touhu po vzdělání, jež jí bylo rodinou odepřeno.

Poprvé tak vkročí do školy ve svých 17 letech, kde se střetává se „skutečným světem.“ Ve škole zjišťuje, že její vzdělání – do té doby pouze formou samostudia – má obrovské mezery. V jedné z vyučovacích hodin narazí například na slovo holokaust, o němž do té doby neslyšela. A to je pouze jedna z mnoha a mnoha situací, na které v knize narazíte.

Celý příběh sledujeme, jak se Tara snaží vymanit z vlivu své rodiny, ale protože až do svých 17 let nic jiného nepoznala, je rozpolcená mezi tím, zda je správné, aby svůj život žila jinak a po svém nebo zda tím svou rodinu zrazuje. Přeci jenom, krev není voda, i když máte šíleného otce, matku bez schopnosti říct a obhájit si svůj vlastní názor, a bratra tyrana.

Kdybych měla jmenovat nejlepší knihu, kterou jsem letos četla, byla by to právě Vzdělaná. Pocity, které ve mě při čtení vyvolala, ve mě budou doznívat ještě dlouhou dobu. Vše umocňuje fakt, že takhle někdo skutečně mohl žít a bohužel i v dnešní době se najdou lidé, kteří takto žijí.