Vyzvědačky století

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Na případech nejslavnějších světových špiónek a vyzvědaček V. P. Borovička přesvědčivě dokumentuje, že tyto ženy sehrály často rozhodující roli v mnoha bitvách na neviditelných a hluboce utajených frontách zpravodajské činnosti. Dramatické osudy těchto žen, které byly nejen krásné, ale také odvážné a inteligentní, rozhodně stojí za to, aby neupadly v zapomnění. Autor stejně jako ve svých předchozích dílech snáší množství zajímavého a neotřelého materiálu a osvědčuje svůj smysl pro vykreslení atmosféry doby....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97399/vyzvedacky-stoleti-97399.jpg 3.520
Žánr
Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Vyzvědačky století

Přidat komentář
Janadvorackova
20. května

Název trochu nesedí. Většina vyzvědaček žila a "pracovala" za světových válek. Vlastně podstatná část knihy se soustředí právě na tahle období, takže možná "Vyzvědačky půlstoletí :)," ale to je jen moje poznámka. Ke konci je zmíněna jedna, až dvě ze sedmdesátých let. A na začátku knihy zabrousí čtenář i do historie. První špionkou byla asi Dalila, jejíž mise uspěla, když "přeprala Samsona :)."
V sedmnáctém století žíla Louise de Keroual, milenka Ludvíka XIV, jíž panovník poslal šmejdit na londýnský dvůr Karla II. Svou misi zabezpečila dítětem a intrikami :), šikulka.
V osmnáctém století žila další, pro změnu britská dáma... a tak bych mohla pokračovat třeba apřes příběhy žen, které vyzvídaly za války Jihu proti Severu, až k událostem válek dvacátého století.

Některé z žen zažily opravdu dobrodružné časy. Skoro všechny byly z dnešního pohledu nepochopitelně odvážné, jiné žensky rafinované. A pár jich úplně běžně celé dny plakalo, když došlo do tuhého. Spoustu z nich odsoudili k smrti.

Opěvovaná Mata Hari, nepříliš hezká matka dvou dětí, byla ovšem strašná tragédka :). Neuměla držet pusu.
Mary z černého útesu - či tak nějak - pro změnu německá smolařka :), která se do Skotska dopravila s dvojicí "kolegů," a dopadeni byli vážně kvůli pitomosti :). To nepochopíte.
Francouzká "Kočka" pro změnu patřila do obrovské skupiny odbojářů, po níž nacističtí horlivci hodně dlouho pátrali. To také... nepochopíte.

Z pozdějších rozborů činností těchto žen bylo prokázáno, že mnohé opravdu ovlivnily nejen vývoj válek, protože třeba zvrátily průběh některé z bitev, ale dalo by se říct, že i historii, jak ji známe.
Za mě určitě kniha, která stojí za pozornost.

čef
27. února

Trochu přehnaný název – příběhy jsou pouze z první poloviny minulého století, na ty další si musíme ještě tak asi 30 let počkat až je odtajní, jestli někdy vůbec. Takto musíme být spokojeni se zápletkami známých vyzvědaček jako Mata Hari apod. Většina je jich tragických, jen málo těchto krasavic přežilo ve zdraví válečná léta a skoro všechny si svou činnost alespoň pěkně odseděly. Vyprávění jsou hodně spletitá, až mne to místy iritovalo, pak jsem si však uvědomil, že to ke špionáži prostě patří. Kdo ví, jak to všechno vlastně bylo a tak knihu doporučuji jenom těm, kteří si chtějí hodně pozorně přečíst něco možná trochu pravděpodobného o minulosti této odporně chrabré činnosti.


zoubele77
03.10.2018

N/O .. pardon ..........

Dalda
13.04.2016

Další z rutinérsky napsaných knih známého autora čtenářům představuje známé i méně známe špionážní kauzy, kde hlavní roli hrály ženy. Je překvapující, jak často odvážné ženy rozhodovaly o úspěchu ve válečných konfliktech dějin. Kniha rozhodně nezklame žádného z autorových fanoušků.

Doporučujeme

Hovory s T. G. Masarykem
Hovory s T. G. Masarykem
Abych přežila
Abych přežila
Do temnoty
Do temnoty
Americký sniper
Americký sniper