Význam ve výtvarném umění

Význam ve výtvarném umění https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43045/vyznam-ve-vytvarnem-umeni-a2M-43045.jpg 4 16 3

Kniha vynikajícího německo-amerického historika umění Erwina Panofského obsahuje kromě autorova úvodu a epilogu sedm statí. V instruktivní Ikonografii a ikonologii (1939) nás Panofsky seznamuje s hlavními zásadami své převratné uměleckohistorické metody, tzv. ikonologie, která skrze výzkum ikonografických námětů uměleckých děl odhaluje jejich „vnitřní význam neboli obsah“, tj. zkoumá způsob, „jakým byly za různících se historických podmínek prostřednictvím specifických témat a pojmů vyjadřovány podstatné tendence lidského myšlení“. S ikonologickou metodou tu Panofsky dále pracuje ve studiích o ideovém tvůrci gotického slohu opatu Sugerovi (1946), o Tizianově Alegorii Moudrosti (1926, 1930) a o Poussinově obrazu Et in Arcadia ego (1936). V dalších pracích, které autor zařadil do tohoto svazku, se věnuje dějinám teorií lidských proporcí (1921), vztahu italské renesance ke gotickému slohu (1930: problematika stati, doplněné exkursem o manýrismu v architektuře, se dotýká i českého tzv. gotizujícího baroka) a Dürerovu poměru ke klasickému starověku (1921 až 1922). Významem Erwina Panofského ve vývoji moderního dějepisu umění a souvislosmi jeho podnětných metod s uměnovědou u nás se zabývá doslov Josefa Krásy. Kniha je doprovázena 104 černobílými fotografiemi.... celý text

Literatura naučná Umění
Vydáno: , Odeon

Meaning in the Visual Arts , 1955

vítek111
29.02.2024 5 z 5

Dílo Erwina Panofského mě velice zaujalo. Vážím si niancí, do kterých dokáže zabřednout. Na knize oceňuji rozptyl témat, od umění až přes jakési lexikální rozbory. Kniha není příliš odborná i jako lajk jsem se v ní dokázal vyznat. Celkově nemám ke knize jediné výtky.

Sandik
18.04.2015 5 z 5

Kniha obsahuje naprosto základní a velmi podnětné uměnovědné studie. Vedle Gombrichova Umění a iluze asi nejdůležitější v češtině vydaná uměnovědná práce druhé poloviny 20. století.

efka.saf
27.01.2014 4 z 5

Některé stati se četly velmi dobře a utkvěly mi v paměti, jiné ne, každopádně za mou nejoblíbenější vědeckou metodu v rámci dějin umění (a mnou také nejpoužívanější) - ikonografii, které je zde do puntíku popsána, si Erwin hvězdičky určitě zaslouží.