Vyvolený

Vyvolený https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1014/bmid_vyvoleny-Wzf-1014.jpg 4 27 4

Jako předloha sloužilo Mannovi středověké dílo Hartmanna von Aue ze 12. století. Mann podobně jako jeho středověký předchůdce (ještě silněji) klade hlavní důraz díla na humanistické myšlenky a zdůrazňuje, že ať je prohřešek člověka proti běžné morálce jakýkoli a sebe těžší, v účinné lásce k bližnímu a ve službě druhým dochází k očištění a vykoupení. Dílo vyniká překrásným jazykem a básnickým zpracováním tématu, myšlenkově je jakýmsi odkazem velikého humanisty tomuto často egoistickému světu. Poslední autorovo dokončené dílo.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Der Erwählte , 1951

Kabuky
01.09.2022 5 z 5

Přečetl jsem jedním dechem. Vynikající překlad.

Atuin
08.06.2018 5 z 5

Už mám tu knihu přečtenou asi desetkrát. Už si to totiž nepamatuji, kolikrát. Je to jedna z mých oblíbených knih už neuvěřitelně dlouho ( asi tak jako Tolkienovo knihy) a pořád mě to dostane, uchvátí a některé momenty úplně protrpím. Extrémně čtivé, extrémně chytlavé, extrémně chytře napsané a poutavé,výrazné a dramatické. Zjistíte že současní autoři ( v některých žánrech) jen neuměle ( mnohdy) přežvýkávají témata a vzory již tolikrát napsané ( často lépe - ne téměř vždy daleko lépe). Už to prostě dnes tak neumíme anebo jen opravdu vyjímečně.

Janek
15.05.2016 5 z 5

Thomas Mann (v překladu Jitky Fučíkové) nádherným, květnatým, a přesto úsporným jazykem aktualizuje oidipovský mýtus. Je to příběh tísnivý i dojemný, naštěstí je tu ale také nevyzpytatelný vypravěč, který s nadhledem komentuje dramatické dění, aniž by cokoli ubíral na jeho síle. Už to není hrůzu nahánějící a ochromující fatalismus, důležitá a nejdůležitější je víra v hříšného člověka, který bude činit pokání. Fantastické čtení.

chamyl
14.11.2014 4 z 5

Čtivě popsaný příběh jednoho hříchu. Výraz "čtivě" navíc v Mannově podání (a zdařilém českém překladu) dostává zcela nový rozměr díky brilantně používaném jazyku i práci s ním. Kniha se musí velmi dobře číst a to i čtenářům, kteří nejsou zrovna nábožensky založení. Zbytečně uměle na mne působila část o Řehořově pokání, proto ubírám jednu *. Jinak ovšem musím toto dílo doporučit.