Vyvolení

Vyvolení https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15683/bmid_vyvoleni-ZpC-15683.jpg 5 177 32

Vyvolení (Chaim Potok) série

Legendární román jednoho z největších amerických židovských spisovatelů. Autor ve své první velké próze ukazuje život židovské komunity v New Yorku ve čtyřicátých letech minulého století prostřednictvím patnáctiletého Dannyho, který se názorově rozejde se svým otcem, neochvějným stoupencem ortodoxní židovské náboženské tradice. Do jejich konfliktu vstupuje druhá světová válka a po ní boje o založení nového státu Izrael.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Chosen , 1967

Měňavka
06.11.2018 5 z 5

Rozhodně velice zajímavé a k zamyšlení nad hodnotami v životě, když člověka výrazně ovlivňují tradice a výchova.

Ajrad1981
14.04.2018 5 z 5

Čekala jsem knihu o židech a židovství, i když ne v téhle formě. Ale rozhodně nejsem zklamaná. Kniha obsahuje spoustu informací, které jsem dosud netušila (bohužel jich nejspíš většinu brzo zapomenu, toho nového tam bylo pro mě moc).
Příběh dvou židovských chlapců z různých židovských skupin je plný přátelství a zejména v případě Dannyho i snahy splnit si svůj sen ohledně budoucího povolání, chasidům navzdory. Jeho otce jsem si oblíbit nedokázala, až na konci knihy jsem se před ním musela sklonit. Jaká dilemata jím musela zmítat!

kristleko
16.12.2017 5 z 5

Barvitý román, který skrze příběh dvou židovských chlapců a jejich otců nabízí autentický a zároveň hluboce lidský vhled do pestrého světa pravověrného judaismu v New Yorku čtyřicátých let minulého století. Působí až neuvěřitelně, do jaké hloubky jsou dva patnáctiletí chlapci zahloubaní do Tóry a Talmudu a jak intelektuálně založené ortodoxní komunity jsou. Když na konci války pomalu vychází najevo, že nacistickému běsnění padlo za oběť šest milionů židů, působí to jako rozbuška mezi dvě náboženské odnože – moderní ortodoxní judaismus a chasidismus. Jakoby nestačily rozdíly ve věrouce a metodách výkladu svatých textů, nyní se přidává spor o legitimitu židovského státu v Palestině. (Tento boj mimochodem v Izraeli zuří dodnes.) Román je v tomto ohledu poučný až iniciační, ale v prvé řadě je to strhující a dojemný příběh o dospívání, poznávání, přátelství, vzpouře a odpuštění – nebo spíše smíření? (9/10)

Jana283
16.08.2017 5 z 5

Motto: "Opravdové štěstí nespočívá v množství přátel, ale v kvalitě a volbě." Ben Jonson

novecento
09.04.2017 5 z 5

Na osudovém příběhu dvou chlapců se dozvídáme o podrobnostech života rozdílných židovských komunit v New Yorku. Danny je synem cadika, ortodoxního duchovního vůdce chasidů. Je rodově předurčen stát se rabínem a vést svoji komunitu. Naopak Reuven pochází z tradičního umírněného prostředí židů žijících v newyorském Brooklynu. Jeho otec je talmudický učenec a učitelem na ješivě, snaží se prakticky přejít k realizaci a vzniku samostatného státu Izraele.
Očima vypravěče Rauvena jsme svědky Dannyho vzpoury proti uzavřenému náboženskému i myšlenkovému světu, který odmítá vše cizí. Chaim Potok tento příběh uvádí na pozadí období závěru 2 světové války. Výstižně popisuje válečnou atmosféru a její vnímání lidmi žijícími v New Yorku, včetně velkého smutku po nečekaném úmrtí presidenta Roosevelta. Je to mnohovrstevný příběh, kdy vedle příběhu dvou chlapců poznáme i osudy lidí, které oba míjí ne své cestě k dospělosti. Po dotčení poslední stránky jsem se vrátil k úvodnímu mottu knihy, které dobře vystihuje životní filosofii člověka a hlavních představitelů tohoto příběhu.
"Když je pstruh, který se vynořil pro mušku, chycen na háček a zjistí, že nemůže volně plout, pustí se do zápasu, zmítá sebou, šplouchá a někdy i uteče. Často je však taková situace nad jeho síly. Podobně i lidská bytost zápasí se svým okolím a s háčky, jež jsou na ní nalíčeny. Někdy své nesnáze zdolá, jindy na ně nestačí. Tento zápas je vše, co svět vidí a zcela přirozeně nechápe. Volně plovoucí ryba jen stěží pochopí situaci ryby na háčku".
Karl A. Menninger.
"Opravdové štěstí nespočívá v množství přátel, ale v kvalitě a volbě". Ben Jonson.
Kniha je jednoduše a lidsky podaná čtenáři, doporučuji číst Chaima Potoka..

aninkah
17.12.2015 5 z 5

Od této knihy jsem moc nečekala, anotace mě příliš nezaujala. Ale ....jsem moc ráda, že jsem knihu nakonec otevřela. Obsahuje opravdu krásný a zajímavý příběh o přátelství dvou chlapců- Reuvena a Dannyho. A také o jejich otcích- jeden je chasid, druhý se věnuje vědeckému výkladu Talmudu. Ač jsou všichni Židé, názorové odlišnosti je rozdělují. Kniha se mi četla velmi lehce, příběh byl plný zajímavých faktů z oblasti judaismu, historie, ale zároveň i takový milý a křehký.. Určitě se ke knize ráda vrátím. Od Ch. Potoka jsem přečetla většinu knih, ale Vyvolení jsou pro mě osobně asi nej..

Looka2
27.04.2015 5 z 5

100% zajímavý vhled do židovské mentality jak sionistů tak jejich odpůrců chasidů. O tomto rozštěpení uvnitř židovských komunit jsem neměl tušení. Spor je popsán shakespearovsky na dvou rodech jejichž mladší potomci se spřátelí.

HonzaBl
27.06.2013

Zajímavý náhled do života různých židovských komunit, které se navzájem nemusí, ale přesto mezi nimi může být určitý respekt... A u mladší generace bez vžitých předsudků i přátelství...

cessy
13.05.2013 4 z 5

Ako naznačuje už samotný názov, dej románu sa nesie v znamení viacnásobnej voľby. Do života pätnásťročného Reuvena Maltera a rovnako starého Dannyho Saundersa vstupujeme v okamihu, keď si „vyvolia“ jeden druhého za kamarátov. Toto rozhodnutie nikdy neoľutujú, napriek tomu, že ich priateľstvo musí prejsť mnohými prekážkami. Nie je ľahké vyrastať v New Yorku v 40tych rokoch 20teho storočia ako židovské dieťa a už vôbec nie ak ste vy a váš priateľ príslušníkmi rôznych židovských komunít. Opäť ako v iných Potokových knihách, aj román Vyvolení obsahuje plno faktov a podrobností o judaizme, opisuje život a dodržiavanie tradícií, rozpory medzi prísnou židovskou a voľnejšou americkou výchovou, ale tiež rozpory vo vnútri samého judaizmu, tentoraz na pozadí udalostí druhej svetovej vojny. Veľmi reálne je tu vykreslený pohľad, reakcie, zmýšľanie jednotlivých amerických židovských komunít na to, čo sa deje v Európe - na samotnú vojnu, holocaust, je tu spomenutá smrť prezidenta Franklina Delano Roosevelta, rozvíjajúce sa sionistické hnutie, budovanie a vznik štátu Izrael a následné konflikty v ňom. To všetko poznamená aj priateľstvo medzi Reuvenom a Dannym a ich ďalšie životné voľby, za ktoré budú musieť bojovať a niesť následky. Cítiť však, že je to jedna z Potokových prvotín. V porovnaní s neskoršími dielami, prevažná časť deja je tu postavená na dialógoch. Neskôr uberá z dialógov a pridáva na „ pocitovej stránke“, čo sa v jeho prípade mne osobne páči viac. Staršie diela sú viac vybrúsené, vidieť v nich posun autora vpred.

Vojslava
07.03.2013 5 z 5

Zajímavě zpracované téma hledání identity skrze někoho jiného - i když je to Potokova prvotina, předjímá hodně svých budoucích témat, i z toho hlediska je to zajímavé číst. Ale opět je to fascinující a trochu dojímavé čtení - v kolika momentech se tady čtenář najde sám... doporučuji rozhodně alespoň k letmému nahlédnutí.

elli09
19.02.2012 4 z 5

Tento prvý diel sa mi moc páčil aj keď je to ťažšia literatúra a dosť sa zaoberá judaizmom, čo je pre mňa ako nežidovského laika trochu náročnejšie. Inak dobrá knižka.

kadgam
22.01.2012

Knihu som prečítala už viackrát. Príbeh dvoch otcov a dvoch synov a ich vysporadúvanie sa s vplyvom náboženstva.