Vytoužené dítě

Vytoužené dítě obálka knihy
Mé hodnocení:

Německo, 1939. Dvě děti sledují, jak jejich rodiče pomalu zabředávají do záhadných soukolí moci. Siggi žije v prostředí blažené nevědomosti měšťáckého Berlína. Její otec, cenzor, zásadně nepoužívá slova jako „slib“, „láska“ nebo „milost“). Erich je dítě žijící poklidným venkovským životem, ale trápí ho podivné otázky, na které nezná odpověď. Tisíckrát deklamovaná naděje Němců na skvělou budoucnost se začíná hroutit a děti nalézají dočasné útočiště v opuštěném divadle uprostřed Berlína – nebo lépe řečeno, toho, co z něj zbylo. Ze všech oken visí bílá prostěradla a po celém městě se mluví o kapitulaci. Dny, které Siggi a Erich strávili spolu, zformovaly celý jejich další život. Tajemný vypravěč střeží jejich přání a touhy. Vidí to, co vidí, cítí, co cítí, a přesto se z trosek národního snu začíná pomalu ozývat nový hlas....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/329838/vytouzene-dite-CZi-329838.png 3.560
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Omega

The Wish Child, 2017

Kniha Vytoužené dítě

bábuška

Krásná obálka napověděla děj knihy. Rozbité město, rozbité rodiny, mezi sutinami hledání hledání čehokoliv co bylo možné sníst a mezi tím dvě ztracené děti. A hodně obyvate stále věří Fühlerovi a jeho slibované zázračné zbrani a silné armádě bránící Berlín. Přichází silné rozčarování příchodem Rudé armády, tragický osud je dvanáctiletého děvčátka, brutálním způsobem znásilněného deseti ruskámi opilci .Potrestání by měli být jiní a ne bezbrané oběti. Po podepsání kapitulace prohlásí každý, že nebyl v žádné fašistické straně, nesouhlasil se stávající politikou, a tak zůstávají navenek všichni čistí, ale zaseté učení v nich zůstává dál. Bohužel i v dětech. Je to krutá kniha, ale myslím, že pravdivá.

LenkaGonn

Něco takového jsem ještě nečetla. Očekávání jsem od toho neměla vysoká a i možná proto jsem byla nakonec tak příjemně překvapená. Kniha je napsána poetických jazykem, který nemusí každému sednout, ale mě se přesně tento styl moc líbil. Autorka zvolila dvě rodiny, které nás touto knihou provedli. Jednu žijící v Berlíně a druhou žijící v nějaké vesničce u Lipska. Je to smyšlený příběh, který staví na příbězích přeživších. Podle mě je důležitý pohled na to, že i Němci to neměli jednoduché a jaký vedli život. Hlavní myšlenkou je dítě K. Myslím si, že to rozhodně stojí za přečtení, ale nečekejte od toho literaturu faktu nebo válečnou literaturu. Je to román a je dobrý.

Danago

Knížka určitě nebude pro každého, ale mě hodně zasáhla.

vikyna9
12.10.2020

Po přečtení více jak jedné třetiny jsem knihu vzdala. Snažila jsem se číst dál a dočíst, nerada odkládám knihy a vždycky jsem dočetla. No, vždy je něco poprvé. Tak u mě je to tady.

Baja333
25.08.2020

Náročné čtení....Napsáno nezvykle - zmateně. Spoustu kapitol trvalo, než jsem pochopila oč jde.

SimčaS.
10.08.2020

Zajímavé. Pro mne neobvyklé téma, nemusím moc knihy z II. sv. války, ale tohle JO!
Neobvyklý, i když pro mne ne nepříjemný, styl psaní a dost překvapivý doslov...

Marekh
12.06.2020

Tato kniha má poměrně nízké hodnocení v Databázi knih. Dalo by se souhlasit s tím, že kniha je rozvláčnější, některým čtenářům může připadat nudná, místy je náročnější na četbu. Děj knihy se odehrává především během 2. světové války z pohledu dvou německých rodin. Vidíme, jak na válku pohlíželi Němci, jaká propaganda se hustila do dětí, cítíme atmosféru bombardování Berlína. Zajímavé byly také dialogy s paní Millerovou a Müllerovou. Hlavními postavami jsou dívka Siggi a chlapec Erich, kteří vyrůstají v rozdílných rodinných poměrech. V románu se také nachází tajemný vypravěč, který komentuje dění kolem sebe. Když se kniha blížila k závěru, tempo vyprávění se zrychlilo a kniha byla více čtivější oproti předcházejícím částem. Závěr byl překvapivý..

Autorčin styl vyprávění a celkové pojetí příběhu se mi líbilo, i když by se daly vytknout některé věci, a proto dokážu pochopit čtenáře, kteří dali knize nižší hodnocení. Z druhého hlediska je kniha napsána jiným způsobem, než jsme asi zvyklý u těchto příběhů, ale to mi na tom připadalo zajímavé. Autorka v závěru knihy uvádí zdroje, ze kterých čerpala. Autorka přiznává, že některá fakta jsou překroucená, ale udělala to záměrně.

Jsem rád, že jsem si knihu koupil a myslím si, že kniha stojí za přečtení, pokud čtenářům nevadí, že tok vyprávění je pomalejší a místy to pro některé čtenáře může působit nezáživně. Přesto tato kniha byla pro mě zajímavá, a kdyby tomu tak nebylo, patrně bych nevydržel číst 5 hodin v jednom kuse. Knihu jsem přečetl za 2 dny. Knihu hodnotím na 100 %. Kniha má pěkný přebal.

danielavachova
23.10.2019

Téma bylo zajímavé,ale jinak těžké čtení,občas nudné,zdlouhavé,chtěla jsem to vzdát,pak jsem si řekla,že to dočtu. Musela jsem se do četby nutit a to se mi stalo pouze párkrát.