Vytěsněná Evropa? Kontexty a perspektivy evropské východní otázky

Vytěsněná Evropa? Kontexty a perspektivy evropské východní otázky https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458153/bmid_vytesnena-evropa-kontexty-a-perspek-917-458153.jpeg 4 8 2

Cílem knihy je pomoci čtenářům pochopit, co se děje v té části našeho kontinentu, která sice geograficky leží v Evropě, ale po rozpadu sovětsko-ruského impéria geopoliticky uvázla kdesi mezi Západem a Východem. Tři desetiletí po pádu komunismu a konci sovětsko-ruské hegemonie je onen region, zahrnující některé postsovětské republiky a část bývalé Jugoslávie, jakousi "vytěsněnou Evropou". Evropské, či dokonce prozápadní aspirace těchto zemí jsou zřetelné, ovšem Evropská unie, USA a NATO na ně reagují s opatrností, zejména kvůli rostoucí asertivitě východních velmocí. Nad pomyslnou mapou "vytěsněné Evropy" hledal autorský tým odpovědi na řadu aktuálních otázek. Kam míří Ukrajina, Bělorusko a Moldavsko? Jaká je budoucnost Arménie, Gruzie a Ázerbájdžánu? Jaký vývoj můžeme očekávat v zemích západního Balkánu, tj. v Albánii, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, Kosovu, Severní Makedonii a Srbsku? Jakou úlohu zde mohou hrát Rusko, Čína, Turecko či Írán? Proč i země visegrádské čtyřky váhají nad svým eurounijním a západním ukotvením? A je řešením evropské "východní otázky" posílení geopolitické jednoty Západu?... celý text

Kotrlat
07.11.2023 5 z 5

Jen těžko najít lepší relativně aktuální knihu o dění v nestabilní části Evropy, které bude v následujících letech a desetiletích výzvou i pro Českou republiku. Fundovaný a podrobný rozbor situace v jednotlivých zemích na pomezí EU, Ruska, Turecka, který přesahuje úroveň běžných knih o geopolitice, popisujících danou oblast.
Snad jen škoda, že i za tři roky od vydání se na Ukrajině či Náhorním Karabachu situace tak dramaticky změnila, že je kniha v některých ohledech bohužel již zastaralá.

VítekP.
15.09.2021 5 z 5

Tyto věcné a hutné knihy, jako je tato, mám velmi rád. I když mi její přečtení kvůli neustálému dohledávání informací trvalo dost dlouho, rozhodně dávám palec nahoru.

Balkán východní Evropa postsovětský prostor Zakavkazsko

Autoři knihy