Usedlíci

Usedlíci https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17389/usedlici-17389.jpg 5 29 8

Vystěhovalci série

3. část rodinné ságy Rodina se usazuje v Minnesotě, kde staví dům a začíná obdělávat půdu.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Nybbygarna , 1956

Moudd
07.04.2023 5 z 5

Neuvěřitelně čtivé, člověk jako by byl přímo s nimi.

hankapimi
26.01.2023 5 z 5

Nový obyvatelé Minnesoty byli sedláci bez půdy, kteří přišli do země bez sedláků. Sešli se tu lidé, kteří opustili Německo kvůli povstání utlačených, opustili Irsko kvůli nemoci brambor a hladomoru, opustili Švédsko kvůli náboženskému pronásledování a útlaku vrchnosti. V nové domovině jim začíná tvrdá a namáhavá práce, vyklučit les, obdělat a osít půdu a postavit domy, stodoly, seníky, chlívky a kurníky. Ale byli svobodní ! Během pár roků měli sousedy z rodné země, stavěli kostel a školu, blízko se otevřel nový obchod, odebírali noviny. Pokrok se nedal zastavit a tak žasli nad telegrafem, mlátičkou, sekačkou, šicím strojem i novým sporákem, doslechli se o plynovém světle, elektřině i vodovodním potrubím pod zemí. Z tvrdé a nikdy nekončící práce se Oskarovi a Kristině začíná dařit. Dozvídají se o otroctví, zvolení Abrahama Lincolna za prezidenta Unie, válce Severu proti Jihu. Pan autor čtenáře prostě přiková ke svému vyprávění, je to excelentní mistr slova a patří mu můj obdiv a hluboká poklona ! Všechny díly Vystěhovalců jsem si náležitě užila. A také se chystám shlédnout film, který podle této předlohy byl natočen. A vím zcela určitě, že se k Vystěhovalcům ještě několikrát vrátím, vřele všem doporučuji ke čtení.

Pavlaj
13.12.2022 5 z 5

Třetí díl je rozdělený do tří částí.
První kniha: Jak se z přistěhovalců stávají usedlíci. Někteří si užívají náboženské svobody, jiní si předsudky a nesnášenlivost přivezli sebou.
Druhá kniha: Robertovo ucho vypráví o cestě dvou přátel za zlatem. Je (spolu s líčením plavby přes Atlantik v prvním díle) nejdramatičtější částí série. Zatímco v Minnesotě žijí usedlíci těžkou dřinou, která ale pomalu přináší výsledky, v jiných částech země se odehrávají zoufalé a nesmyslné tragédie, způsobené krutostí přírody a chamtivostí člověka.
Třetí kniha je hlavně o Kristině – o jejím údělu, víře, smutku po domově, smiřování s osudem.
A celé dohromady je to zase stejně vynikající jako oba předchozí díly.

Pavlína79
29.08.2021 3 z 5

zajímavé pokračujícím příběhem, ale děj už neměl takový spád a byl více poetický, než předchozí díly, přesto se nedá kniha odložit

danka13
15.09.2020 5 z 5

Nic jiného než samá dřina a občas i kousek radosti, ale nikdy už neměli hlad jako ve Švédsku, takže pozitivní zpráva.

Han-nah
19.06.2020 5 z 5

Rodina a ostatní stavějí dům, začínají obdělávat půdu. lovit zvěř. Kniha se dobře čte, jako bych byla s nimi a viděla tu nádhernou přírodu / Já bych se k něčemu takovému ani v dnešní době neodhodlala/ - obdivuji.

MOu598
11.08.2017 5 z 5

Četla jsem v červnu 2010. Podle mých poznámek:
Hospodaření na půdě, radost, starosti.
Krásně napsané.
Citát:
"Ten, kdo nemůže dál, nemůže ani nazpátek."

Hannelle
18.12.2016 5 z 5

Vyprávění o švédských vystěhovalcích pokračuje dál, po strastiplné cestě po moři a šťastném vylodění v NY se rodina vydává hledat půdu, na které by se mohla usadit. Zažívají další nelehké a dlouhém putování po souši, konečně ale přichází do míst, kde se rozhodnou usadit. Postaví si nový dům a začnou obdělávat půdu. Skvělé čtení, příběh Vás žene od prvního dílu dál a dál, napíná Vaši zvědavost a burcuje fantazii (Amerika musela být v té době krásná a divoká).

Vilhelm Moberg
švédská, 1898 - 1973