Výrobce osudů

Výrobce osudů https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2966/vyrobce-osudu-2966.jpg 3 4 1

Stát se špičkovým tvůrcem osudů je obtížné. Neztratit přitom kontrolu nad vlastním osudem je nemožné.

Romány , Literatura česká , Sci-fi

Vydáno: , Triton

trudoš
20.05.2018 2 z 5

Shrňme si základní fakta o zápletce - máme tu životem znuděného hrdinu, multimediální soutěž založenou na improvizaci a dostatečně potřeštěného strůjce, který chce světu něco dokázat. Suma sumárum solidní základ pro tuzemskou verzi Truman Show.
Bohužel prvních sto stran mě nahlodalo, že možná není na co se těšit. Po zdlouhavém představování začne samotné „vytváření osudů“, které bohužel nepředvede nic, co by nedělala současná televizní produkce. Richard Bajer od začátku padá do pastí, kterým se zapřísahal vyhýbat a je zcela konvenčně vláčen událostmi, o nichž víme, že jsou naplánované, protože o tom celá soutěž je. A to, co zpočátku mělo proměňovat hrdinův charakter, se záhy mění ve stereotypní šarádu, v níž jen málokterá postava má zřejmý smysl.
Výrobce osudů je tak pro mě důkazem, že námět na povídku není to samé jako námět na román. Autorův vtípek vůči čtenáři, kdy se hezky prováže děj s realitou, by na malém prostoru vyzněl jistě úderněji, nebýt zahlcen množstvím nezáživného balastu.

Milan Petrák
česká, 1968