Výřezy z těla

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Co udělá tělo, když jím prošlehne ničivý milostný cit? A co udělá, když jím proběhne elektrický výboj při mučení? Zkroutí se do oblouku, který se klene mezi první a jednou z posledních sbírek Bernarda Noëla (1930). Od Výřezů z těla po Sonety smrti vystavuje tělo i slovo krajním situacím, ohledává, zbavuje podstaty. Mezi elektrickými póly jiskří básnická řeč, zařezává se do kůže a její světlo je někdy bolestivě oslepující. Kdo udrží oči otevřené, zvykne si na tu násilnou záři a dočte až do konce, pozná, že Noëlova poezie je především navýsost lidská....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347349/vyrezy-z-tela-dA2-347349.jpg 4.84
Žánr
Literatura světová, Poezie
Vydáno, Fra (Agite/Fra)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Výřezy z těla

puml
20.11.2017

Především závěrečné Sonety smrti se vymykají popisu. Vyhrocenost, ale přitom popsaná tak, že nutí číst, i když se jedná o mezní situace. Ale kde jsou meze slov? Nöel je svým gestem odmítnutí všeho měšťáckého a ornamentálního souputník Sadeův. V básnickém gestu pak podobný buřič. Snaha se v slově dobrat těch nejlidštějších a zároveň i těch nejtemnějších vrstev bytí. - Doporučuji si nejprve přečíst doslov překladatele Petra Zavadila.

Díky autorovi i překladateli. Dík i odvaze nakladatelství Fra přinášet v reprezentativních výborech a překladech současnou světovou poezii.

Doporučujeme

Sonety
Sonety
Kvílení
Kvílení
Mléko a med
Mléko a med
Božská komedie
Božská komedie

Štítky

francouzská literatura výbor z díla

Autor a jeho další knihy

Bernard Noël
francouzská, 1930

Kniha Výřezy z těla je v

Přečtených3x
Doporučených1x
Knihotéce2x
Chystám se číst4x
Chci si koupit1x