Vypůjčená minulost

Vypůjčená minulost https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398266/bmid_vypujcena-minulost-Vvj-398266.jpg 3 36 13

„Na klín si položila batoh a vytáhla knihu v tmavě hnědých deskách s nápisem „1985“ – matčin deník z toho roku, který vzala asi před měsícem z jejího trezoru na šperky. Byl mezi dalšími papíry hluboko na dně. Zapálila si cigaretu, uvelebila se na lavičce a začala číst.“ Moudrý se učí z chyb druhých. Ale jak se to vlastně dělá? Když sedmnáctiletá Tereza najde deník své matky, dostane příležitost se o to pokusit. Dokáže ji využít?... celý text

CarollDashie
17.09.2023 2 z 5

Kniha byla velkým zklamáním. Podle anotace jsem čekala, že se hlavní hrdinka bude více hrabat v matčině minulosti. Děj se mi zdál plytký, chování hlavní hrdinky nelogické a pohled na bohaté lidi nerealistický. Kniha má velký plus akorát svoji hezkou obálkou a čtivostí.

IreneP
14.06.2022 2 z 5

Velmi průměrné, z anotace jsem čekala zajímavější děj jak v současnosti, tak v té minulosti. Taková kritika společnosti, co jen klouzá po povrchu. Docela zklamání.

Kniholenka9
17.02.2021 2 z 5

Nebyl to žádný zázrak, ale úplný propadák také ne. Rodinné vztahy, narážky na současnou i minulou politickou situaci, láska a přátelství, toť takové stručné shrnutí této knihy.

Fazulina
28.07.2020 odpad!

Hrozná kravina.... Nemůžu než souhlasit s komentářem uživatelky DominaCZ... Je to blbost.

tittanie
19.07.2020

Od knihy jsem čekala více, ale vůbec nemůžu říct, že to čtení bylo špatné. Nakonec ve mě zůstal pocit zmaru nad společností.

eva3992
09.08.2019 3 z 5

Knížka o chybách a poučení. Co všechno může být zábavné a vzrušující, ale kdo ponese následky svých činů. Knížka o STB a komunismu. Jak se na ně dívá mladá dívka v současnosti a jak v roce 1985? Knížka o vztahu matky s dcerou. Není dokonalý? Dá se ještě zlepšit? Knížka o zamyšlení a "kontrole" svého vlastního já.

DominaCZ
07.08.2019 odpad!

Jsem hrubě nespokojena.
Anotace lže.

Tu knihu jsem četla během čekání u lékaře v nemocnici a díky tomu, jaká ta kniha je, jsem měla výsledky nakonec horší než jindy, až tak se mi nelíbila !!!

To "tajemství" a minulost nejsou šokující... v padesátých letech by to možná šokovalo a lidé by to chápali, dnes je to leda tak na názor "nakopejte znuděnou puberťačku do zadele a hned ji přejde chuť stavět se proti režimu nějakýma útěkama".
Vážně by se kráska zahazovala už od studií s póvlem, kterýmu hrozí stíhání?
Vážně by jí potom pomáhala penězi a vším svým luxusem i přesto, že ta "kámoška" jí na to se*e ??
Já nevím prostě.

Korupce mě nebrala, ta je příliš běžná a denní.

Co jsem ale nejvíc nepobrala, je ta její dcera. Asi bych to neměla psát, ale já to napíšu.
Je to 17ti letá zbohatlá unuděná puberťačka, která jen přemýšlí, jak to kde "skandálně" dělat, aby ji ostatní viděli.
SPOILER
Fotobudka, kde to foto potom ponechám ? Vykrást byt cizí babičce-sousedce, abych to tam mohla dělat, a pak jí ještě ukrást citovou fotku? Jsme někde v Bravíčku, kde učíme děti, jak být ku*vičkama nebo co?? Co to má co dělat v knize o matčině minulosti? To jsem nepochopila prostě.
KONEC

Nelíbily se mi ani rádoby vznešené dialogy jakožto znak boháčů.
Na začátku se SPOILER
hádají o koupi vína - oni se prostě nemůžou zeptat, zda je koupený, oni se hádají jak kreténi 9 stran, kdo co PŘEDJÍMÁ. Twl prostě.
A ve chvíli, kdy kradou fotku tý babičce, ta mladá říká svýmu klukovi, že ta krádež nevadí, protože ji "osvobodila od instantní náhražky skutečných požitků. Fotky jsou paraziti emocionality - požírají senzory autentického vnímání, vytěsňují skutečné prožitky a nahrazují je citovými amarouny ! "
KONEC
Takhle sedmnáctiletý děcko prostě nemluví !!!!!!!

Takže víte co? Ne, nedám tomu jednu hvězdu. Ani dvě zmínky o kapřících v rodinným rybníčku to nezachrání. Ta knížka je díky "ději" okolo těch puberťáků jakýmsi deníčkem a to mě zrovna nebere.
Takže hodnotím vlastním pocitem, ne jakousi etickou nutností nebýt zlá na knížečku.
Čtivost tam je, ale ten děj to zazdil.

(edit: nepobrala jsem ani to, jak
SPOILER
balila matka s "kámoškou" krabice pro panenky - jak ony věděly, že ta a ta panna pojede do Finska k panu K.S., aby mu tam mohly zanechat rouhavý vzkaz o režimu? Však ty krabice jdou do továrny k panenkám a až oni je zasílají na dobírku, a ne ručně puberťačky, ne? Pokud máte někdo info, dejte vědět.)
KONEC.

Smartwitty
15.07.2019 5 z 5

Z podtitulu by se mohlo zdát, že jde o dívčí román. Těžištěm ale není vztah matky a dospívající dcery, jakkoliv má v příběhu své důležité místo. Kniha vypráví o křivdách minulých i současných a o ochotě přiznat si vlastní chyby a neopakovat je. Závěr je velmi napínavý, nedovolí vám knihu odložit ani na moment.

miuk
08.05.2019 3 z 5

Popis života jedné rodiny. Smutné, čtivé, vypovídající o nás všech. Ne, jen dobou to asi není.

Knižní střípky
06.05.2019 3 z 5

Sedmnáctiletá studentka Tereza je dívka z dobře situované rodiny. Prochází si obdobím vzdoru, kdy neguje vše, co vzejde od rodičů, hlavně od její matky. Má přítele Petra, se kterým se pouští do akce na hraně zákona. Jednoho dne najde deník své matky z doby, kdy také chodila na střední školu. Pomůže jí jeho přečtení ke zlepšení rodinných vztahů a k návratu ze zcestí, na které se dostala? I přestože mi byly snad všechny hlavní postavy příběhu hodně nesympatické, kniha se četla velmi dobře, autorka umí pěkně pracovat s jazykem.

Talys
14.04.2019 3 z 5

S většinou postav knihy bych se přátelit nechtěla. Dobře vykreslený styl života vyšších vrstev, kde svědomí občas bývá neslušným slovem, zbytečnou přítěží. Jazykově květnaté, ovšem z úst sedmnáctileté hlavní hrdinky poněkud nevěrohodné.

Amneris
09.03.2019 5 z 5

Knihu jsem přečetla za dva dny, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Příběh je zajímavý a motiv deníku mu dodává na tajemnu. Chování hlavní hrdinky mi přišlo dost sobecké, ale nakonec si uvědomila, co je správné. Rozhodně doporučuji si knihu přečíst :)

rencovav
22.02.2019 3 z 5

Ale jo, bylo to hezké. Dobře se to četlo a mělo to poslání. Nádherný, květnatý jazyk. Hrozné postavy, které mě neustále štvaly, ale nakonec se aspoň někdo z nich zachoval správně. Byť vím, že v reálu by se nejspíš tak nezachoval. Je to vlastně docela smutné, o čem tahle knížka pojednává, co o nás samotných říká.

pro ženy rodinné vztahy pro dívky dívčí romány

2019  54%Vypůjčená minulost
2021  75%TAM