Výprodej kosmických snů

Výprodej kosmických snů https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67540/bmid_vyprodej-kosmickych-snu-IBI-67540.jpg 4 18 2

Antologie SF povídek sovětských autorů. V. Ščerbakov: Čtenář - D.Bilenkin: Marsovský příboj - J.Tupicyn: Hranice rizika - A.Jakubovskij: Strážce kosmu - M.Puchov: Štvanice - V.Nazarov: Přestupek - A.Dmitruk - Dobré jitro, chiméry - P.Proskurin: Dětský úsměv - V.Kolupajev: Láska k Zemi

Hobo
07.01.2021 3 z 5

Tato edice byla většinou osvěžující, leč narazil jsem na lepší antologie. Pravda, neční z toho žádná ideologie, ale občas mám dnes pocit, že jsme v té době vidívali v ruské literatuře ideologii, i když tam nebyla. Jak to bývá, jsou povídky seřazeny celkem vzestupně, a tak se mi nejvíc vlastně líbila ta úplně poslední - Láska k Zemi, ale ani Přestupek není špatný. Víceméně výběr mírně zastaral, ale není to vcelku špatné čtení.

ludek.n
18.02.2019 4 z 5

Sbírka sci-fi povídek ruských autorů, kterou sestavil J. Medvěděv, je podle mě to nejlepší, co kdy z Moskvy přišlo dobrého. Skutečně se až nechce věřit, že komsomolci dokázali dát něco takového dohromady. Všechny povídky drží vysoký standard a v podstatě tu není slabý nebo nezajímavý kousek. Témata, která se zde objevují, jsou až krystalicky čistá, sahající nejčastěji do oblasti space oper. Postavy jednají a přemýšlejí bez onoho ohavného oparu marxismu-leninismu, a tak není nejmenší problém prožívat jejich dobrodružství na Marsu, Zemi i v hlubokém kosmu společně s nimi. Na piedestal bych postavil fantastický Nazarovův Přestupek, hodně se mi líbila i Kolupajevova Láska k Zemi nebo Dmitrukovo Dobré ráno, chiméry. Výprodej kosmických snů je bez debat povedená kolekce a navíc se mi přesně trefila do nálady.