Vyprávění pod vrbou

Kouzelně napsané příběhy o lesních zvířátkách (dobrosrdečný Krtek, chytrý Ondatřík, zlobivý Žabák, důstojný Pan Jezevec a spousta dalších), které zažívají nejedno dobrodružství. Kniha je doplněna krásnými ilustracemi Reneho Clokea, které probouzí fantazii nejen v myslích dětských čtenářů.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29520/vypraveni-pod-vrbou-29520.jpg 4.585

The Wind in the Willows (1908)

Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, Fortuna Libri (ČR)

JointlieKat94
02.11.2018

Já se omlouvám, ale nečetla jsem jí jako malá.. ale. Knihu jsem koupila a přečetla kvůli výzvě.. za prvé, příběhy byli milé. A za druhé se rozpíšu... :) zprve nešťastný, ale vcelku přátelský krtek, který utek, aby zažil dobrodružství, a po své cestě poznal krysulku, chytrou a vždy při chuti k jídlu. Seznámí se i s žabákem, kterého osobně zrovna v lásce nemám, ale jako zvíře miluji, je sobecký a egoistický, a neustále létá v nějakém průšvihu, který ho nakonec dožene až na dno, a na konec, můj oblíbený jezevec. Vždy nápomocný a moudrý. Ale něco se mi na tom všem přeci jen malinko nezdálo.. ale to byli jen detaily. Že mají zvířata lidské charaktery, budiž. Jen ta lidská "postava" asi. A jejich bydlení.. třeba jak veliké je jezevcovo podzemí s chodbami, když je velký jako člověk? Jak zvířata v lidské podobě ovládají zbraně? Samozřejmě chápu, že je to kniha pro děti.. ale mě ta představa užírala. :) bylo to ale moc hezké. :)

jadran
12.10.2018

Jako malej kluk , když jsem byl nemocný a zůstával jsem sám doma, tak jsem si na střídačku četl s velkou chutí O chytré kmotře lišce a tato Žabákova dobrodružství. Fascinovala mně zvířátka, chovající se a žijící jako lidé, jen s určitými znaky, které jim zůstávaly. Později jsem pochopil smysl tohoto imaginárního světa a v tomto případě mi dodnes zůstalo dělení většiny lidí, které jsme poznal, na krtky, krysy, žabáky a moudré jezevce (kterých je ale strašně, strašně málo, i když spousta lidí se za jezevce zcela neoprávněně pokládá - přitom nemají ani na krysu...). No, a bohužel těch fretek je až moc a nějak neubývají. Jedna věc jsou ty příhody, které vás v dětském věku zcela vtáhnou do děje, pádícího jako splašený kůň, ta druhá věc je, co ve vás z té úžasné knihy zůstane. A to je možná ještě důležitější. Není chyba být poněkud fádním (nechce se mi napsat omezeným) Krtkem, kterému stačí svět trochu pootevřít a vzít ho "ven" a vydá ze sebe to nejlepší, co v něm je. Ještě trochu lepší je být Krysou, která se vyzná, má svoje znalosti i zásady (kladné), ale uvědomuje si svoje meze a úplně nejlepší je být moudrým a přirozenou autoritu (a tím i předpoklady k vedení ostatních) majícím Jezevcem. A potrhlí Žabáci? Ti jsou tady přece proto, aby nás na jednu stranu bavili, ale aby nám taky ukázali, jak se musíme dát dohromady a jakou sílu jsme povinni a hlavně schopni vyvinout, abychom jim jako dobří přátelé pomohli....knihu mám samozřejmě doma, v ruce ji mívám, jenom při přeuspořádávání knihovny, četl jsem jí naposled před desítkami let, ale přesto ve mně zůstalo právě to, co jsem na předchozích řádcích napsal. A myslím, že to rozhodně není málo.

whale77
25.07.2018

Jako dítě jsem povinno-četbového Žabáka nesnášela. Teď v dospělosti jsem tomu dala druhou šanci (protože jsem shlédla film od monthy-pythonovců) a po večerech jsem holkám předčítala. Z příběhu si toho taky moc neodnesly, ale já jsem si blahem slintala nad krásnou češtinou, zvukomalebností textu a nad způsobem, jakým autor dokázal vyvolat tu správnou atmosféru. Takže jako alegorický příběh pro dospělejšího (nebo mladšího vyspělejšího) čtenáře je to super, ale jako knížku pro děti, natožpak jako povinnou četbu – fakt jen asi pro ten krásný jazyk, ale pro užívání si příběhu ne, šlo to pomalu, popisů tam bylo (na náš vkus) příliš mnoho.

lentolog
12.01.2018

Podľa siedmej kapitoly knihy, Gajdoš za ranného brieždenia (The Piper at the Gates of Dawn), pomenoval Syd Barrett debutový album hudobnej skupiny Pink Floyd z roku 1967 – základné dielo psychedelického rocku. Nahrávali ho v štúdiách na Abbey Road v tom istom čase ako The Beatles Seržanta Peppera. Skladba The Gnome na Gajdošovi je inšpirovaná ďalšou literárnou klasikou, Pánom prsteňov J. R. R. Tolkiena. Žabiak a spol. by si dobre rozumeli aj s Fantastickým pánom Lišiakom Roalda Dahla (1970) či so Stuartom Littlom E. B. Whita (1945).

Hamec
15.08.2017

Asi bych doporučil pro děti nad šest let, kvůli dost šroubovaným větám. Příběh přiměřeně dobrodružný, ale někoho by mohlo iritovat nevyřčené prominutí zbytku trestu.

čtenářka4
26.12.2016

Jedna z mých nejoblíbenějších knih v dětství, mám s ní spojeno spoustu krásných vzpomínek, které při přičichnutí ke knize ožívají.

Platýz
01.09.2016

Jedna z mých nejoblíbenějších knih (nejen) z dětství. Když vidím její obal, vždycky si vzpomenu na Ondatříka, který byl mým hrdinou, na všechna dobrodružství... Na to, jak jsem milovala vůni té knihy a pokaždé, když jsem ji otevírala, jsem si musela přivonět. Ale raději už to nedělám, aby časem nevyvanula a ta vůně tam zůstala co nejdýl. Nádherná knížka, příběhy i vzpomínky.

vandalka
06.08.2016

Tahle kniha je naprosto geniální. A krásná. Když jsem četla jeden zdlouhavější lyrický popis a říkala si, jestli to už děti nenudí, šestiletý syn ke mně obrátil rozzářené oči a radostně řekl: "Maminko, já to úplně vidím!". No vidíte to :)

JaninaT.
24.02.2016

Skvělá odpočínková knížka. Má v sobě vtip i smysluplný příběh. Myslím že potěší nejen děti ale i dospěle. Pro mě je to prostě srdcovka.

Elman
16.01.2016

Jako dítě jsem to miloval. Poetické a vtipné čtení, které dokáže vtáhnout do děje jako málokterá kniha. A právě tahle je v rámci dětské literatury jedna z nejlepších. Naivní Krtek, přátelská Krysa, moudrý Jezevec a nezodpovědný dandy pan Žabák, hrdinská zvířátka se skvěle napsanými charaktery. Oslava přátelství a poezie poklidných chvil strávených na řece, v lese a na louce. Pokud jste již dospěli a zdá se vám, že čtení o zvířátkách není to pravé ořechové, zkuste sáhnout po Vančurově Rozmarném létě, nebo se podívejte na Menzelův stejnojmenný film.

woodward
19.08.2015

Angličani a dětské knížky, to prostě patří k sobě, a Žabákova dobrodružství patří k nejzářnějším důkazům.

Audri
04.03.2015

Kniha nádherná! A film je krásná bláznovina!

Kloky
20.09.2014

Jedna z nejoblíbenějších dětských knih.

st.me
12.02.2012

Žabákova dobrodružství jsem četla před pár lety v originále a teď jsem si to zopakovala v češtině. Jsou to krásné příběhy, kde hlavními hrdiny jsou zvířátka z lesa, to ovšem nebrání tomu, aby měla vlastnosti jako lidé, ty dobré i ty horší.
V každém příběhu se tak čtenář pobaví, ale i najde poučení.
Mě jejich čtení zpříjemňovalo chvilky před spaním a dovedu si představit, že nejinak tomu je i u trcohu starších dětí.

ŽabákDokvákal
25.11.2011

Žabákova dobrodružství jsem dostal darem a jsem za to moc rád!
Je to čtivě napsaná pohádka, u které jsem se skvěle bavil a nejednou se od srdce zasmál.
Velmi se mi líbily detailní popisy postav, prostředí, ročních období a způsob, jakým se jednotlivé postavy vyjadřují.

Žabáka jsem si oblíbil hned, přišel mi roztomilý s tou jeho nabubřelostí a šviháctvím. I přesto, že se ke konci opravdu choval jako hlupák...
Celkový dojem z příběhu ještě umocňují nádherné ilustrace.

Alix

Důstojný Jezevec, energická Krysa a mírný Krtek, se snaží zachránit nejen chvástavého a lehkomyslného Žabáka, ale i jeho majetek, o který může svou hloupostí přijít. Lišky a Fretky na to jen čekají!