Velký Boj

Velký Boj https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17184/velky-boj-17184.jpg 4 316 21

Vyprávění o Nomech série

Toto je vyprávění o Velkém Boji... O tom, jak nomové, bytůstky ne větší než čtyři couly, bojují s člověkem o kamenolom. Jak znovu hledají Cestu Domů a utíkají na Jekubovi s dlouhým krkem, obrovskou zubatou tlamou a velikými boubelatými pneumatikami...

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Magnet Press (ČR)

Diggers , 1990

Hadati
28.07.2022 4 z 5

Nomové se po útěku z obchodního domu usídlili ve starém nepoužívaném lomu. Po pár měsících usilovné práce zde vybudují novou komunitu. Svět ale patří lidem a i na jejich nové útočiště si začnou dělat po čase nárok.

Masklin se tak vydává na výpravu, jejímž cílem má být získání jejich kosmické lodě. Druhý díl se však nezabývá jeho dobrodružstvím, ale osudy nomské osady, která se snaží své místo ubránit proti lidem.

Hlavními postavami druhého dílu tak je Grimma a Dorkas, kteří zůstali doma, aby se o ostatní nomy postarali. Ne každý nom táhne za provaz stejným směrem, takže se musí vypořádat nejen s lidmi, ale i s některými nomy.

Příběh druhého dílu o nomech je velmi podobný tomu prvnímu. Nomové si vybudují vlastní komunitu na novém místě, ale opět je začne ohrožovat člověk svou aktivitou, takže jim hrozí, že přijdou o své nové bydlení. Musí pak vymyslet, jak se bezpečně dostat se všemi pryč, a k tomu jim opět poslouží lidský dopravní prostředek. Každému, kdo si prohlédne obálku druhého dílu, pak je jasné, o jaké vozidlo se bude jednat.

mia.com
25.07.2022 4 z 5

Typicka vyplnovaci dvojka, ale neco se tam delo, bylo hezky ukazane, jak proste spolecenost funguje a hura na finale. Jsem zvedava, co ten Muskulin zazil za dobrodruza.

jirijanovotny
07.06.2022 4 z 5

Druhý díl nomské trilogie byl znatelně slabší, i přes to jde o skvělé dílo, které si opět dělá legraci z náboženství a lidské hlouposti tím krásným, nevinným způsobem.

niki-chan
20.05.2021 4 z 5

Zábavné čtení, pozor na Jekuba :D

Hobo
14.03.2021 4 z 5

Bezva zábava.

katerina7986
02.03.2021 2 z 5

Knížka o Nomech mě opravdu nebavila. Dočetla jsem jí, ale s velkým přemáháním.
Jiné knížky od autora super, ale tohle ne

Dave_Jame
22.01.2021 3 z 5

Nomové podruhé.
Po dočtení celé série považuji druhý díl osobně za nejslabší. Není to tak ani charakterem postav a stylem psaní, spíše jak působí některé náměty. Trochu mi v něm schází více kontrastu mezi velkým a malým světem.

petr_
28.11.2020 5 z 5

Na Nomech je zábavné, jak chápou mnoho věcí jinak, a jsou tak typickou ukázkou babylonského zmatení jazyků. Proto se mi nejvíc líbila scéna, kdy Nomové malují příkazové a zákazové cedule, aby odradili vetřelce od zabrání lomu. Zatímco pro nás jsou cedule běžnou částí života, tak Nomové jim dávali velký význam, třebaže jejich obsah plně nechápali. Typickou ukázkou je cedule "Na silnici se pracuje", z předešlého dílu.

laepus
05.12.2019 4 z 5

Trošku kopírování prvního dílu - někde nómové jsou (místo Obchodu teď v lomu) a kvůli lidem musí místo opustit a na útěk si vezmou dopravní prostředek (předtím auto, teď bagr - což je zřejmé už z titulního obrázku). Narozdíl od prvního dílu je ale tento ještě na svém konci více otevřený a vyvolává spoustu otázek, co se vlastně stalo a jak to celé dopadne... Humor zůstává jemný pratchettovský, občas proložený hlubokou myšlenkou s filozofickým přesahem - takže spokojenost. Ne nadšení, ale spokojenost.

StriderCZ
28.10.2019

Kniha navazující na předchozí dobrodružství (Na cestu). Milý odklon od zaběhnutého univerza Zeměplochy. Laskavý britský humor samozřejmostí.

pipetka5566
08.11.2017 5 z 5

Po prvé co jsem měla tu čest setkat se s Nomi a rozhodně to nebylo naposled :-).

Sidonie
03.01.2017 5 z 5

Novější překlady NA SHLEDANOU, NA NEPŘÍTELE a NA CESTU jsou nesrovnatelně lepší než VELKÁ JÍZDA, VELKÝ BOJ, VELKÝ LET.

hildegardaA
17.08.2016 3 z 5

Bylo to vtipné, Pratchettovské, roztomilé, ale děj byl pomalý a s knihou Na shledanou by mohla být klidně spojená, je to zbytečně rozdělené do dvou knih.

repli2dev
17.04.2016 4 z 5

Příjemné oddechové a celkem krátké čtení o Nómech, zmenšených lidech se všemi jejich vlastnostmi.

Autor místy přidává lehkou společenskou a náboženskou satiru, takže ani smích při čtení rozhodně nechyběl.

walter5002
10.06.2015 5 z 5

První díl se mi líbil víc, ale i tak stále výborná dětská knížka, kterou jsem si rád přečetl i jako dospělý. Samotný nápad úplně originální není, příběhů o malých lidech se najde spousta, ale přesto je tam spousta skvělých detailů, které dělají Pratchettovy knížky něčím víc.

A jen tak na okraj - syn, momentálně ve čtvrté třídě, přečetl tuhle knížku za jediné den ve škole. Prý tu poznámku za čtení pod lavicí bere. ;)

alisie
13.02.2015 3 z 5

Smála jsem se u ní méně, než u prvního dílu Na cestu, ale i tak to bylo velmi příjemné čtení, co se vešlo do každé kabelky nebo batohu.

Pawlisman
04.09.2014 4 z 5

Pro fanoušky Pratchetta povinnost, jinak si klidně vemte něco jiného na čtení. Ale jako prázdninová pohoda do kapsy, proč ne.

Dandulka
24.07.2013 5 z 5

Skvělé pokračování, tak jsem zvědavá, jak to skončí! Doporučuji stejně, jako byly tyto knížky doporučeny mě!

Budulman
22.09.2012 4 z 5

Tyhle knížky o Nomech nejsou ale vůbec špatné, jen si člověk musí uvědomit, pro koho jsou určené.
Jedná se totiž o knížky pro menší děti a například Zeměplocha je naprosto a úplně jiná.
Pokud čtenáři ještě od Pratchetta nic nečetli, Vyprávění o Nomech není úplně to pravé, s čím u něj začít.
A navíc číst knížku jen proto, že není "tlustá" a podle toho si pak dělat úsudek, to už člověk nemusí číst vůbec :o)

Honey0105
27.03.2011 2 z 5

Jak jinak, než skvěle opěvovaný Pratchett. Už jsem si připadala jako barbar, že jsem od něj vůbec nic nepřečetla, proto jsem si musela něco najít. Po téhle knize jsem sáhla proto, že šlo o nejtenčí knihu od autora, která byla v knihovně.
Čtení jsem docela odkládala, pak jsem se do toho pustila a přečetla jsem to.
Nebylo to tak špatné, ale.. Tohle není můj styl. Od Pratchetta jsem zvládla rozečíst ještě mnoho dalších knih, ale snad žádnou jsem doposud nedočetla. Je v tom jakýsi vtip a.. Stejně si nemůžu pomoc.. Jak tohle může všechny tak fascinovat?! (nemyslím tohle dílo, ale i ty všechny ostatní).
Každý má svůj názor, toleruji to.. Ale.. Pratchett se rozhodně neřadí mezi autory, které bych musela číst. Na mě jsou jeho knihy až moc.. Nevím.. Jsou to splácaniny.. Já si nemůžu pomoc, ale nečte se mi to dobře.

Terry Pratchett
britská, 1948 - 2015