Vypravěčka

Vypravěčka https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/461963/bmid_vypravecka-PeK-461963.jpg 5 4222 1128

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Ikar (ČR)

Storyteller , 2013

Reader-Hel
Reader-Hel
02.09.2023 3 z 5

Pěkná kniha, příběh zajímavý a zápletka dobrá. Chybělo mi teda vysvětlení, proč tomu tak bylo.

Přesto, že kniha byla pěkná a chytla mě, dávám 3 hvězdy. Jedna za velice nudný začátek - opravdu nějakých 130 stran veliká nuda a druhý kvůli skákání dějových linek, ve kterých jsem se na začátku ztrácela.

Hlavní hrdinka Sage mi nevadila, ale úplné sympatie nic. Leo zpočátku nebyl sympatický, ale v polovině se to změnilo. Hlavní postava Josef mi kupodivu byl sympatický i přes jeho minulost. Babička v minulosti mi sympatická teda nebyla.. bohužel.

Všechny postavy jsou vykreslené, propracované. Minulá doba nebyla nejlepší, přesto jsem chvílemi měla pocit, že jde jen o natahování děje samým problémem.

Mrzelo mě, že se nedozvíme nic o babiččině zachránci, opak byl však pravdou. Proč? To jsem se ale nedozvěděli a to mi velice chybělo. Z casti zato beru hvězdičku.
Vedlejší příběh mi nevadil.

Toledo
Toledo
22.08.2023 5 z 5

I přes to, že mě ze začátku pletlo více úrovní, jsem se docela rychle zorientovala (také díky rozdílným fontům, což kvituji) a četla jsem jak divá. Všechy postavy mě zajímali, nebyli tam nudné pasáže a autorka opět dokázala, že dokáže psát bravurně.

WildEv
WildEv
13.07.2023 3 z 5

Doporučuju se prokousat první stovkou nudných stránek celkem o ničem, protože pak následuje velmi čtivý a emotivní příběh, který vás nepustí. Vsuvky o upírech, které sice v knize měly své místo mě však nikterak nezaujaly a vynechávala jsem je. Cením si toho, že autorka nevidí postavy jako černobílé a mnohdy lze opravdu vidět, že záleží na tom, kterou část člověka v sobě budeme živit, abychom byli takoví, jací jsme. Postava Sage mi nebyla nějak moc sympatická, ale za to si mě získaly postavy Minky a Leo Steinera.

katerina28349
katerina28349
29.06.2023 5 z 5

Vyprávěčka je moje první knížka od autorka J. Picoult.
Příběh je velmi silný, čtivý a emotivní. Stále nemohu pochopit jak se hrůzy jako byl holocaust mohli stát a jak to mohli civilizovaní lidé mohli dopustit...
Příběh vypráví o svědomí lidí, pocitu viny, o velikosti lidské duše a o jizvách at už jsou na těle nebo schované v duši těch co přežili a o vše přišli.
Knížka je hezká pokud se to o tématu holocaust dá říct a stojí za přečtení.

alkazemka
alkazemka
29.06.2023 5 z 5

Vím, že nemám předjímat! Ale ne vždy se mi to daří. Třeba zrovna s touhle knížkou. Měla jsem ji už dlouho nachystanou, až přijde její chvíle, ale nějak se mi do té červené knihovny nechtělo. No právě. Červené knihovny? Jenom proto, že jméno autorky evokuje příběh á la chudá + bohatý = lovestory navzdory? Že má tak děsně sladkobolný obal? Chyba lávky!
Silné, niterné čtení, jež rozhodně nezanechá klid v duši. Naopak. Burcuje. Nevím, jestli někdy pochopím, jak se něco takového, jako holocaust mohlo stát, jak jsme to mohli dopustit.....
Příběh o velikosti lidské vůle, o svědomí, síle, pocitech viny a hlavně o jizvách. I těch neviditelných.

"Buďte dobrým posluchačem, nikoho nesuďte a nezabraňujte smutku kohokoliv jiného."

Neboť.....

"Všichni, kdo bloudí, nejsou ztraceni."

aktijnov
aktijnov
01.06.2023 3 z 5

Místy jen těžko uvěřitelný příběh (např. jak se Minka po týdnech naprostého hladovění nacpe bez následků jídlem... aj.). Hlavní hrdinka Sage mi moc k srdci nepřirostla. Z holky, co je zakomplexovaná, rozháraná, řešící své problémy terapeutickou skupinou, je během mávnutí kouzelného proutku sebevědomá labuť....
Na druhou stranu - je knížka čtivá, chvílemi velmi poutavá...

Nikol1212
Nikol1212
22.05.2023 3 z 5

Této knížce jsem se delší dobu s úspěchem vyhýbala. Bála jsme se tématu holocaust, protože už jsem pár knížek přečetla a většinou to bylo na jedno brdo, nezajímavě popsané, kolikrát i hodně mírné, až "přátelské". Nakonec jsem ale stejně knížku dostala jako dárek :-D Paradoxně ale, se mi ta část, kdy vypráví Minka, líbila úplně nejvíc. To bylo super. Do té doby mě knížka nebavila a trochu jsem i litovala, že jsem ji začala číst. Jak svůj příběh dovyprávěla, bylo to už méně zajímavé, ale rozhodně lepší, než ten začátek. Upíři mě nebavili, trochu jsem přeskakovala. Kdyby to tam nebylo, nic by se nestalo. A ten konec ? No nevím... možná umazat pár stránek na začátku a naopak přidat trochu na konci a víc to vymazlit... Jodi čtu ráda, mám víc knížek, ale tahle mě neuchvátila. A to je její nejlépe hodnocená...

LenkaNovotna32
LenkaNovotna32
18.05.2023 4 z 5

Veľmi dobre pisana kniha, pribeh vas nepusti kym nieje koniec a aj potom nad tym uvažujete este niekoľko dni. Putave čítanie, odporucam každému a davam 5 hviezd lebo si to tato kniha zaslúži

kuky921
kuky921
18.05.2023 5 z 5

Velmi podařená kniha, kdy jsem se těšila na každý okamžik, kdy si jí budu moci vzít do ruky a číst. Všechny postavy a děje jsou uvěřitelné, což je velké plus. Těším se na další knížky od této autorky.

Martinalib
Martinalib
15.05.2023 5 z 5

Naprosto skvělé čtení.... přečteno za dva dny...
Ta hrůza, co musela Minka prožívat....
A Joseph .... Tak toho jsem opravdu nelitovala...

Astarothh
Astarothh
15.05.2023 4 z 5

Milostná a upíří linka mě nebavila. Ovšem u Minčina a Josefova vyprávění jsem nedýchala.

Nika.
Nika.
14.05.2023 5 z 5

Dechberoucí kniha, opravdu! Krásně, procítěně napsaný děj podle mě nenechá čtenáře v klidu. Hrůzy války, které už byly popsány nesčetněkrát jsou zde vykresleny tak uvěřitelně, že jsem si chvílemi připadala, že se dějou mi... Vypravěčka byla má první, nikoliv však poslední kniha od Jodi Picoultové.

mystery103
mystery103
13.05.2023 5 z 5

Je to nádherná kniha, pokud se to o tomto tématu dá říci a určitě stojí za přečtení.

janina66
janina66
10.05.2023 3 z 5

Vyprávění babičky Minky bylo velmi zajímavé a to nej z celé knihy. Je to vyprávění od jejího dětství, puberty a začátek války a útisk a vyhlazování židů. Bohužel je to velmi drsné téma a těžko se mi o tom čte, je to velmi depresivní.
Příběh Josefa byl také velmi poutavý.
I když jsem poslouchala audio, tak první polovina mě vůbec nebavila.
Musím ocenit úplný konec knihy s překvapivým rozuzlením.
Ale na Hanu tomu dost chybělo.

katpas76
katpas76
30.04.2023 4 z 5

Autorka v knize střídá postavy, které příběh vypráví i časy (přítomný a minulý) a navíc je ještě kniha protknutá smyšleným příběhem o upírovi. Na mě tam bylo těchto úrovní zbytečně mnoho, občas jsem se neorientovala, kdo právě vypráví a musela jsem se podívat na název kapitoly.
Prostřední část, kterou vypráví Minka, byla za mě nejlepší a kdyby byla jen tato, vůbec by mi to nevadilo. Svědectví o pobytu v Osvětimi bylo skutečně napsané skvěle.
Na zbytku příběhu (Sage s Leem, postava Adama i příběh Josefa) mi něco nesedělo nejspíš skutečnost, že to bylo hodně násilné a náhoda, že se v Americe v malém městě potkají židovka a důstojník SS z Osvětimi, byla prostě moc křečovitá a neuvěřitelná.
Jinak ale byla kniha velmi čtivá a téma zajímavé.

Kortez
Kortez
28.04.2023 5 z 5

Audiokniha. Mám rád příběhy z druhé světové. Tohle dílo mě zaujalo z více stran. Stařičký dobrotivý děda Josef Weber jako bývalý esesák v koncentračním táboře, téma asistované sebevraždy, odpuštění hříchů atd. Bylo to husté, bylo nad čím přemýšlet a rozhodně jsem se nenudil.

pige
pige
27.04.2023 4 z 5

V první části jsem si pořád říkala, proč má hlavní hrdinka jizvu v obličeji.
Druhá část, stěžejní, mě bohužel neoslovila (a že jsem chytlavých knížek s touto tematikou přečetla...). Nedokázala mě pohltit.
Třetí část mé ukolébala, že se dá věřit v happy end, ale pravda je jiná.

Na knížce se mi nejvíce líbilo to, co je skryté - vzájemné vztahy, sebeláska, jak se vyrovnat s osudem ad.

Ophelie
Ophelie
19.04.2023 5 z 5

Do knihy jsem se začetla od první stránky, příběhy Sage, její babičky (to vyprávění byla fakt síla!) i osud Josefa Webera mě naprosto pohltily a ten konec - to jsem opravdu nečekala. Rozhodně kniha, která stojí za přečtení.

denib
denib
17.04.2023 4 z 5

Jsem ráda, že jsem si to přečetla. Kniha neřeší jen to, co se dělo během 2. sv. války jako tolik jiných knih. Ale i to co se s ohledem na to děje v současnosti. Příběh má víc rovin, válečná tematika není jediná. Ze začátku jsem měla trochu problém se začíst a táhlo se mi to. Za to hvězdička dolů. Nejdřív mi totiž moc nesedlo střídání vypravěčů a hlavně příběhů, ani mě to tolik nezaujalo. Po cca třetině už jsem ale byla knihou pohlcená :-) A konec... něco bylo až moc předvídatelné, něco ne. Ale nevadilo mi to.

netopýrek1985
netopýrek1985
12.04.2023 5 z 5

Moc krásný a celkem smutný konec. Příběh se četl úplně sám, ale takový konec jsem teda nečekala