Vypravěčka

Vypravěčka https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218323/bmid_vypravecka-Yk9-218323.jpg 5 4234 1129

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Storyteller , 2013

jana0724
04.09.2022 4 z 5

Kniha byla velmi čtivá.Jen až neuvěřitelné, čím vším museli lidé projít v koncentračnich táborech. A konec hodně překvapil.DOPORUČUJI

Skřítek77
17.08.2022 3 z 5

Knih od J. Picault jsem četla již několik a líbily se mi, tuhle ale považuji za jednu ze slabších. Hlavní hrdinka Sage pracuje jako pekařka a v pekárně se seznámí a postupně spřátelí se starým mužem Josefem Weberem. Jde o člověka, který býval oblíbeným učitelem, a ve volném čase se věnoval mládeži a další práci pro místní komunitu. Josef Sage požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu a ulevila tak jeho svědomí, neboť před příchodem do Spojených států byl v Německu dozorcem v koncentračním táboře a udělal spoustu špatných věcí. Aby Josef Sage přesvědčil, vypráví jí svůj životní příběh od dětství až do konce 2. světové války. V knize se dále objevuje postava babičky Sage jménem Minka, která se narodila v Polsku, a nikdy o svých zážitcích z války nechce mluvit, nebo lovce nacistů Leo Steina. Celý příběh mi připadal hodně přitažený za vlasy a v knize se zbytečně nastiňuje celá řada vedlejších témat, která dle mého názoru odvádí pozornost od hlavního tématu knihy. Naopak se mi líbilo vyprávění babičky Minky, i když zde mám značné pochybnosti o historické přesnosti.

Metcheque
12.08.2022 4 z 5

Dokonale propracovaná psychologie strůjců holocaustu a jejich obětí. Autorka má skvělou schopnost budovat napětí postupně a měnit vypravěčské perspektivy. Hvězda dolů za úryvky z Minčina deníku. Bylo to tam rušivé, čtenáře to vytrhávalo z příběhu, místo toho bych osobně třeba připojil pohled další z postav, třeba majitelky pekařství či Sageiny sestry. Konec je všeobecně považován za překvapivý, ale pozorný čtenář si oné nesrovnalosti, která pak způsobí zvrat, jistě všimne už dříve. Každopádně se tam trochu ztrácí motivace té hlavní záporné postavy.

Noisette73
27.07.2022 4 z 5

Jo, líbilo se mi to, bylo to dobře napsané i dosti sugestivně,jen mi vadilo, že pasáž z pohledu Josefa, která mě zajímala nejvíc protože byla historicky nejpropracovanější tam byla jen jedna. A hvězdičku strhávám za to , jak tam autorka stále pletla upíry, to mi vadilo.

_Brunetka_
17.07.2022 5 z 5

Tak tohle bylo... BRILANTNÍ!
Tohle je moje třetí knížka od autorky, ale žádná před ní mě tak nedostala jako tahle! Vypravěčka byla tak čtivá, že by to převálcovalo většinu thrillerů, i o půl jedné ráno jsem měla problém s tím, odlepit se od ní. Všechny hlavní postavy jsem úplně žrala, ať už to byla Sage, Minka, Leo nebo Josef. Líbilo se mi, že bylo do knížky zakomponováno vyprávění z pohledu Josefa i Minky. Právě toto vyprávění z války mi přišlo velice věrohodně napsané, ale zároveň nebylo drastické a člověka v průběhu knihy neustále nutilo vrtět hlavou nad tím, co se tu na tom světě dělo. A děje se to stále. V průběhu čtení jsem se také neubránila několika přívalům slz, které nepřišly kvůli nějakým drsným scénám, ale kvůli zoufalství lidí, kteří už nedokázaly hrůzy války snášet a tak si na život sáhli sami. Taky se mi líbila objektivita knížky. Nebyli v ní totiž vykresleni jen špatní Němci a hodní Židé, ale i naopak, samozřejmě ne v tak velkém množství.
A příběh, který se prolínal celou knihou a byl vymyšlen babičkou Minkou, knize dal pomyslnou třešinku na dortu a i hloubku.
Konec knížky mě hodně dojal a překvapil.

Kopretina
02.07.2022 4 z 5

Velmi čtivá kniha nejen o válečných hrůzách. Opět si kladu otázku, zda popsané hrůzy mohly být reálné, je-li to vůbec možné. Konec mě nezaujal, nemám ráda, když si lidé hrají na soudce. Knihu budu ještě dlouho "trávit".

p.pavlina
27.06.2022 5 z 5

Kniha mě hned od prvních stránek pohltila a až do konce nepustila. Vždy mě mrazí při popisování dění v koncentračním táboře, ať už pravdivé či fiktivní. A konec? Ten mě teda opravdu překvapil.

Anavi8912
16.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Emočně silný příběh mladé divky z židovské rodiny, která při dopravní nehodě přijde o matku. Její babička přežila hrůzy koncentračních táborů a z člověka, který se stal jejím přítelem, se vyklube bývalý příslušník SS, s nímž se její babička setkala v Osvětimi. Velmi překvapivý konec, který jsem tedy nečekala.

Jančaz29
15.06.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila...ten konec mě dostal, ale čekala jsem, že se potkají....

Mituli78
13.06.2022 3 z 5

No, za mne dvě a půl hvězdičky....

hanap
10.06.2022 4 z 5

Jodi Picolt a její knihy mám moc ráda. Román Vypravěčka je poutavé dílo a přes množství stran jsem ho zhltla jako malinu. Příběhů z koncentračních táborů jsem přečetla už hodně a vždy mě upřímně děsí co si lidé mohou udělat, když mají tu zvrácenou moc.
Linka se Sage je taky zajímavá.

mataaskorice
09.06.2022 4 z 5

Pro tuto knížku škoda, že v mém čtenářském repertoáru přišla na řadu po Mengeleho děvčeti, protože toto je takový slabší odvar (nemám na mysli mírou drsňáren, ale faktem, že jakkoli vyšperkovaná fikce nedokáže dosáhnout kvality osobní výpovědi - nebo možná dokáže, ale není to případ Vypravěčky - množství různých faktických omylů a jistá idealizace mi občas cuchaly nervy). Knížka je ale v každém případě čtivá, s čtenářky přitažlivým tématem, přes objemnost zblajznutá jak jednohubka.

Zuzulinka
01.06.2022 3 z 5

Zajímavé téma, ale kniha mne zase až tak nedostala..

astroweb
31.05.2022 4 z 5

Velmi zajímavé historicko psychologické čtení. Námět není docela originální, nejpůsobivější jsou pasáže vyprávění přeživší pamětnice Osvětimi.

hannina
19.05.2022 4 z 5

Starý nacista, kápo z Osvětimi, který prožil poválečný život v Americe pod falešnou identitou jako spořádaný, oblíbený a milovaný člověk, touží na sklonku života po odpuštění a smrti. Spřátelí se s mladou dívkou, které odhalí svou pravou totožnost. Zaskočená Sage kontaktuje úřad pro odhalování válečných zločinů a přiměje svou babičku Minku, která přežila holocaust, k vyprávění jejího příběhu. A právě líčení válečných let, které Minka prožila jako mladá napřed v ghettu v Lodži a poté v Osvětimi, až se nakonec po pochodu smrti v Birkenau dočkala osvobození, usvědčuje Josefa Webera z nesmírné krutosti, brutality a páchání válečných zločinů....... Příběh nastoluje mnoho otázek - o odpuštění, o smyslu odhalování, stíhání a souzeni již příliš starých válečných zločinců, o žítí s vinou, o tom jak žít po prožitých hrůzách .....

Cher
11.05.2022 5 z 5

Opět skvělé! Autorka prostě umí. Konec překvapivý.

sweeney
19.04.2022 5 z 5

Možná jsem maličko od knihy na základě recenzí čekala víc, nicméně překvapivý konec celý můj dojem napravil a dávám plný počet :)

Cheynn
16.04.2022 3 z 5

(SPOILER) Zezačátku mě kniha moc nebavila, přeskakovala jsem nějaké části - pak jsem musela přeskakovat i pohádku, kterou psala Sagina babička, ta mě nebavila vůbec. Ale zbytek hodnotím velmi kladně, naprosto mě dostalo vyprávění babičky o jejím životě v KT, to samé vyprávění Josefa. Co mě zklamalo, že nakonec Sage Josefovi ke smrti pomohla, přestože věděla, co je to za zrůdu - už byl tak blízko zatčení.

sarah7586
06.04.2022 3 z 5

(SPOILER) Kniha vypráví příběh Sage, která pochází z rodiny s židovskými předky. Sage si prožila ošklivé trauma. Seznámí se se staříkem, který jídá rozporuplnou žádost. Tudíž asistovanou sebevraždu. Dozvídáme se o zločinech a životu v koncentračních táborech.
Kniha pojednává o morálním dilematu. Rozkrývá postupně celý příběh a jeho spojitosti. Je starý pán opravdu důstojník z druhé světové války? Spáchal tyto strašné zločiny? Bude spravedlnosti učiněno za dost?
Musím říct, že kniha měla zajímavou zápletku. Ovšem některé situace byly vcelku nelogicky poskládané a zvraty nepravděpodobné. Ze začátku mi vadilo vyprávění "druhého příběhu" - jedná se o vyprávění babičky Sage. Celkový dojem z knihy je příjemný a nelituji přečtení.

iva23
31.03.2022 2 z 5

Jsem ráda, že to mám za sebou, bylo tam toho hrozně moc, taková splácanina všeho, co by samostatně mohlo být dobré, ale takhle dohromady to nefungovalo.