Výpověď otce McGreevyho

Baladický vesnický román se zajímavou zápletkou od irského autora se odehrává převážně za druhé světové války v Irsku, v odlehlém koutě hrabství Kerry. Autor rozvíjí v zápiscích starého kněze dramatický příběh obyvatel malé venkovské farnosti, vesnice, těžce postižené svou odloučeností od okolního světa. Trápení venkovanů začne jedné kruté zimy, kdy v izolované zasněžené vesnici začaly náhle umírat na neznámou chorobu všechny místní ženy, zůstali jen děti a muži. Tím ale neštěstí vesnice teprve začíná, následující rok ohrožuje zbylé obyvatele z mnoha stran další nebezpečí a vrcholí tragédií, jejímž důsledkem je zkáza celé vesnice. V sugestivním příběhu líčí autor působivě atmosféru tehdejšího irského venkova a na pozadí hrozící zkázy dává čtenáři nahlédnout do závažných společenských problémů té doby, jako je rozklad tradičního způsobu vesnického života, jeho zvyklostí na jedné straně a na druhé sílící předsudky vůči obyvatelům měst a hlavně Angličanům....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97038/vypoved-otce-mcgreevyho-Hme-97038.jpg 4.46
Vydáno, Volvox Globator

The Deposition of Father McGreevy, 1999

Kniha Výpověď otce McGreevyho

Mayaku
23. listopadu

#sheeptoo. Nevím, jak to ty irské romány dělají, že velká část z nich je naprosto deprimující čtivo zanechávající po sobě nepříjemnou pachuť. Tahle kniha je nepříjemná, depresivní a zdlouhavá - na to, že má jen 224 stran, jsem se s ní hmoždila dost dlouho. Nicméně, abych tady jen neplila jed, velmi oceňuji poznámkový aparát na konci knihy, který pro mě byl mnohem zajímavější, než celý děj, a člověk se z něj může dozvědět mnoho zajímavostí z irských kulturních, historických i společenských reálií.

ladyfromskye
22.06.2015

Z knížky jsem nakonec byla hodně zklamaná, zdálo se mi, že její fabule není příliš soudržná a promyšlená. Možná jsem rovněž čekala něco trošku jiného. Každopádně po hodinách přemýšlení jsem se nakonec rozhodla hodnocení o hvězdičku zvýšit. Koneckonců, nějaké to poselství o Irsku přeci jen předala. Ale znovu ji číst nebudu.

Panenky z ráje
Panenky z ráje