Vypálené stíny

Hiroko Tanaka vyjde na verandu svého domu, zahalená v kimonu se třemi černými jeřáby na zádech. Myslí přitom na svého snoubence Konrada Weisse, Němce, který v Japonsku hledal ztracený svět a našel ji. A potom se v záblesku bílého světla z Konrada stejně jako z dalších obyvatel Nagasaki stane jen černý stín vypálený do kamene. Atomová bomba připraví Hiroko o všechno a jako nesmazatelná připomínka toho, co se stalo, jí zůstanou jen tři spáleniny ve tvaru ptáků na zádech. Ve snaze začít znovu se Hiroko vydá do Dillí, kde se její život spojí se životem Konradovy nevlastní sestry Elizabeth, jejího manžela Jamese Burtona a Jamesova asistenta, mladého muslima Sadžáda Ašráfa, který ji začne učit urdsky. Po odchodu Britů a rozpadu Indie zůstane Hiroko vykořeněná podruhé, ve světě, kde staré války vystřídaly nové konflikty. Ale stíny dějin - osobních i světových - dál dopadají na propojené světy Weissových-Burtonových a Tanakových-Ašráfových, pronásledují je z Pákistánu do New Yorku a z New Yorku do Afghánistánu. Pouta, která po desetiletí vázala obě rodiny k sobě, se napínají k prasknutí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/54390/vypalene-stiny-7ns-54390.jpg 4.421
Vydáno, Mladá fronta

Burnt Shadows, 2008

Kniha Vypálené stíny

Katno10
02.01.2016

Nadherny a poutavy pribeh, ktery jsem precetla jednim dechem.
Z Japonska pres Indii az do Afghanistanu, od druhe svetove valky az po soucasnost. Roman o lasce, ztrate a nepoucitelnosti lidstva

cessy
13.05.2013

Vypálené stíny boli pre mňa veľkým prekvapením, čo sa týka posunu v rámci deja. Po prvej zo štyroch kapitol, na ktoré je román členený, som očakávala niečo celkom iné. Mal to byť fiktívny životný príbeh Hiroko Tanaka, ktorá prežila zhodenie atómovej bomby na Nagasaki v roku 1945. V skutočnosti je táto kniha nie len jej príbehom, ale tiež príbehom niekoľkých ďalších postáv - príslušníkov viacerých rás, troch generácií, dvoch rodín, z ktorých každý sa narodil v inej krajine, má inú mentalitu, iné sny a predstavy o živote, ale všetky do jednej spája pocit, že sú vydedenci, pocit straty, túžby po mieste kde by sa cítili ako doma - odohrávajúci sa z pohľadu dejín v dôležitých momentoch, kedy sa mení tvár sveta, niečo zaniká a niečo nové častokrát hrozivé vzniká. Ako svetové udalosti, tak aj osobné prehry, sympatie, averzie, vzájomné vzťahy majú obrovský dopad na krehké vzťahy medzi oba rodinami. Zaujímavé by pre mňa bolo, keby Kamila Shamsie viac rozpracovala prvú kapitolu a vrámci nej obdobie zo života Hiroko tesne po výbuchu, ku ktorému sa samotná Hiroko vracia len prostredníctvom spomienok v ďalších kapitolách.

„Pořád myslím na Nagasaki. Jednou jsi mi rěkla, že mi Dillí musí připadat cizí a nepovědomé, ale nic na světe nemohlo působit cizeji než můj domov v ten den. V ten nevýslovný den. Doslova nevýslovný. V žádnem jazyce neznám slova...“ (...) „Já to pořád ješte nechápu. Proč to museli udělat? Proč druhá bomba? Dokoce i ta první přesahuje všechno, co bych kdy dokázala... Ale druhá? Provedete něco takového, vidíte, co jste provedli, a pak to provedete znovu. Jak je to...? Vědělas, že se původně chystali bombardovat Kokuru? Ale nad ní bylo tak zataženo, že se museli otočit a zamířit ke druhému cíli – k Nagasaki. A přitom nad ním bylo taky zataženo. Ty mraky si pamatuju, jako by to bylo dneska. Málem to vzdali. Užuž to skoro vzdali, a pak najednou uviděli v mracích mezeru. A bum.“ To „bum“ vyslovila tak tiše, že to bylo stěží zřetelnejší než výdech. „Vždycky jsem měla v plánu odjet z Nagasaki, víš? Nikdy jsem o něm neuvažovala sentimentálně. Ale dokud neuvidíš, jak se místo, které znáš celý život, změnilo v popel, neuvědomíš si, jak moc všichni toužíme po tom, co důvěrně známe.“

pisutka
09.03.2013

Na pozadí událostí II. světové války vzniká nevšední příběh lásky a setkání různých kultur. Životy hrdinů by se jinak nespojily, kdyby jejich rodiny nebyly díky válečným událostem zničeny.
V knize vystupují postavy mnoha národností, díky kterým dostaneme odlišný pohled na vyrovnání se s hrůzami války a překotnými poválečnými změnami ve světě, kdy nezůstal mnohdy na kameni kámen.
Mladá Japonka, Ind a „kolonialisté“ z Anglie na indické půdě, ti všichni vypráví svůj příběh až do současnosti, bohužel, II. světovou válkou nic nekončí, lidské plémě jest nepoučitelné.