Vypálená nenávist

Vypálená nenávist https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371750/bmid_vypalena-nenavist-zGn-371750.png 4 292 71

Šestnáctiletá Starr Carterová balancuje mezi dvěma světy: jedním z nich, je chudinská čtvrť, ve které bydlí, druhým luxusní střední škola, kterou navštěvuje. Už tak to nemá jednoduché, jednoho večera se ale stane svědkem tragické události. Střetu s policií, při němž je zastřelen její nejlepší kamarád Khalil. Když se ukáže, že Khalil byl neozbrojený, z celé události se stává mediální senzace. Jediný, kdo dokáže s jistotou odpovědět na otázku, co se ten večer přihodilo, je Starr. Její svědectví však může mít fatální následky nejen pro její okolí, ale i pro ni samotnou.... celý text

Literatura světová Thrillery Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Hate U Give , 2017

anet8843
29.08.2019 3 z 5

O téhle knize bylo hodně slyšet. Téma rasismu je stále aktuální trend v young adult literatuře, takže jsem po knize bez váhání sáhla.
Příběh je o rasismu. O černém rasismu, ale i bílém rasismu. Zajímavý vhled do problematiky, která je nám poměrně vzdálená, abych byla upřímná. Některé prvky jdou vztáhnout samozřejmě na rasismus vůči Romům, ale tady je to ještě posunuté. Život v ghettu známe jenom z filmů, nevěděla jsem, jak moc aktuální tento problém je. Líbilo se mi, že kniha zvažovala i opačnou myšlenku - policajt vyhodnotil velmi špatně situaci, protože měl strach. Takové chyby by se neměly stát, ale dějí se. Skvělý je také vhled do světa gangsterů a prodavačů drog. Na knize se mi hodně líbí, že nepodává všechno jednostranně, i když většina postav má tunelové vidění, tak se díky širokému spektru můžeme na věc podívat větší optikou.
Přesto je kniha pro mně spíše politickým prohlášením, příběh byl upozaděn, místy vyloženě vleklý. Ráda jsem si knihu přečetla, ale hodnotím ji na vahách kladů a záporů jako lepší průměr.

Iamdreamer
29.08.2019 4 z 5

Tema ktora sa v nasich krajinach velmi malo rozobera a pritom je tak dolezita. Knihu odporucam velmi dobry styl pisanie. Autorkina prvotina a hned svetovy bestseller uz aj vo filmovej podobe klobuk dolu. Idem skusit film ci sa aspon trochu bude podobat knihe.

AlčaH
26.07.2019 5 z 5

Kniha, která mě opravdu zaujala. Bylo to především kvůli tématu, kterému se věnovala, a také díky prostředí, do kterého byla zasazena a které pro nás v České republice není tak dobře známé. Kniha se věnuje důležitým a těžkým otázkám - rasismu, rasovým předsudkům, policejní brutalitě, ale také hledání sebe sama v dnešním světě... Hlavní hrdinka mi byla sympatická a oblíbila jsem si ji, stejně jako její rodinu a přátelé. Příběh byl napsán opravdu čtivě a srozumitelně a dle mého i díky tomu má potenciál zaujmout větší množství čtenářů.

Klíčové pro mě byly tyto dvě myšlenky:

"Thug Life = The Hate U Give Little Infants Fucks Everybody"

"A v tom je ten problém. Necháváme lidi říkat různé věci a oni je opakují tak často, až jim to přijde normální a my si na to taky tak nějak zvykneme. K čemu má tedy člověk hlas, když pak v těchto chvílích mlčí?" (str. 214)

lenkaabooks
06.07.2019 4 z 5

Šestnáctiletá Starr je u toho, když je zastřelen její kamarád. Neozbrojený černoch je zabit bílým policistou, který se cítil být ohrožen. Starr má zprvu strach, ale pak začne mluvit, protože hlas je její zbraní. Je to silné téma, psané lehčím stylem - hudba, filmy, značkové tenisky. Asi tak, aby to bylo bližší dospívajícím. Přesto si myslím že kniha má co říci všem.

MirijamFrankl
04.07.2019 5 z 5

Zpočátku jsem o knize dost pochybovala - napsaná slangem, občas i s vulgarismy, Jordansky snad na každé stránce - ale pak jsem jí úplně propadla. Tuhle knihu si prostě nejde nezamilovat. Krásně se čte a obsahuje spoustu detailů, které hrdiny sblíží s dospívajícím čtenářem (jako třeba právě ty boty). Podává nejednoduché, dost kontroverzní téma z netradičního úhlu pohledu - upřímně a srozumitelně, bez příkras, avšak s optimismem. Připojuji se k názorům, že tahle kniha je důležitá, že ukazuje, jak je rasismus, byť si to často neuvědomujeme, pořád přítomný v mysli lidí, a že tohle je potřeba změnit.

Emereth
16.06.2019 3 z 5

No, tak co říct... Téma je to určitě důležité a ta knížka nebyla tak špatná, ale ani ne tak dobrá, jak by mohla být. Nedokázala jsem se do příběhu ponořit, postavy mi nepřirostly k srdci a celé mi to přišlo dost zdlouhavé. Když se k tomu připočte to, že nemám ráda rap, absolutně mě neberou značkové tenisky a ten slang mi rozhodně nepřipadal autentický, spíš mi celou dobu lezl na nervy, nemůžu bohužel hodnotit lépe, než jako průměr. Jestli chcete, přečtěte si to, možná vám to dá víc, než mně, ale znám mnohem silnější knížky. I z žánru young adult.

monikadm
22.05.2019 4 z 5

Super kniha! Za mě bych jí doporučila jako povinnou četbu na školách. Těžké a důležité téma ale spisovatelka si s ním opravdu poradila. Jen musím ubrat a to kvůli českému překladu... Ten se opravdu moc nepovedl.

Francesca14
11.05.2019 5 z 5

Zatím asi nejlepší YA kniha, kterou jsem letos četla, a to mě tenhle žánr už v poslední době přestává bavit. Žádné milostné trojúhelníky a ufňukané hlavní postavy, ale realistická vypravěčka, kterou si ani přímo nezamilujete, ani ji nebudete celou dobu bytostně nesnášet, příběh, který příjemně ubíhá a originální téma. Konec napínavý a akční, ale ani v průběhu knihy jsem se nenudila, je napsaná upřímně a čtivě, občas jsem se i zasmála nebo byla fakt hodně naštvaná. Pohled do černošského ghetta a jejich "politiky" byl zajímavý, nikdy jsem nic takového nečetla a nebudu lhát, ani by mě nenapadlo, kolik nespravedlností se pořád kvůli rasismu děje - myslela jsem, že v Americe se to řeší už tak dlouho, že by to mělo být minulostí. A Starr rodina, jejich slovní přestřelky a soudržnost, byla naprosto úžasná. Kniha splnila očekávání.

Katte192
26.04.2019 2 z 5

Uff.. Já bych tak ráda řekla něco hezkého o této knize. Téma důležité, já chápu, že se to ve světě děje, já chápu že to pro autorku je důležité a pro čtenáře... Ale ne takhke. Achjo ne takhle. Dialogy byly tak zmatené... Mluvilo tam vždy tak sto lidí najednou. Nemělo to žádný spád, žádnou pointu. Na co v knize čekáme? Na rozsudek pro policistu? Na to zda Starr bude chodit nebo nebude chodit s bílým klukem? Vážně? No možná že u nás (v ČR nebo UK) se rasa už tak neřeší a tohle mi přišlo zasazené do světa - Evropy - kde to pro čtenáře ztrácí význam? V Americe asi mluvíme o něčem jiném, netuším. Možná ni to téma vůbec nesedlo a možná tato kniha dostala "na prdel" protože těsně před ní jsem četla JAKO ZABÍT PTÁČKA a to je prostě téma "stejné" ale opravdu z doby kdy to bylo aktuální a napsané tak jinak, tak opravdově, že tohle pro mě znělo suše, ploše a naprosto chaoticky. 400 stran? Bože vešlo by se to na 150... Strašně mě to mrzí ale tato kniha je pro mě obrovské zklamání. Hlavní linka se ano nedrží tématu, čtu a vůbec nemám důvod otočit na další stránku... A to je u knihy neskutečně špatně. Nezajímá mě každý detail o garden party a proč má Starr na nohách zrovna tyto tenisky. No nic. Já osobně jsem to dočetla jen a jen proto že je to prvotina autorky a proto, že (pro mě z nepochopitelného důvodu) má kniha vysoké hodnocení a je od YOLI. Doporučuji? Asi ne. Přečtěte si JAKO ZABÍT PTÁČKA.

Veronika.Lap
24.04.2019 3 z 5

Kniha se mi nečetla až tak dobře jak bych čekala. Občas mi popisy přišly skoro až dětinské, ale to spíš patří k tomu, že hlavní postavě je 16let. Zápletka není nijak složitá v tomto tématu je to v podstatě klasika. Ale jsou daleko lepší knihy např. Černobílý svět. Takže ano, kniha je pěkná, ale znovu bych nečetla.

verulik196
10.04.2019 5 z 5

Tahle kniha není vůbec špatná! Jestli si chcete přečíst knížku se závažnější tématikou, tak rozhodně tuhle. Nezklame vás!

mirka2558
25.03.2019 5 z 5

kniha sa mi velmi pacila. pekne napisane, vysvetlene ma cosi do seba!

LilianaFalcon
19.03.2019 3 z 5

Z Vypálené nenávisti mám hodně smíšené pocity. Na mě osobně takový dojem totiž neudělala, ale chápu, proč je okolo ní v rámci YA literatury takové haló.
Asi už na některé věci zkrátka začínám být stará. Za mě tahle knížka nepřišla s ničím novým. Začarovaný kruh: špatné vzdělání, žádná práce, málo peněz, zločin? To není žádná novinka. A neplatí to jen pro ghetta v USA. To, že jsou znepřátelné skupiny, že se někdo cítí být nadřazený druhému, že... To prostě najdete v každé druhé dystopii nebo klidně i fantasy.
Díky reálnému prostředí a zasazení do součanosti si ale knížka může najít cestu k mnohem širšímu okruhu čtenářů. A proto jí hodně fandím. Čím víc teenagerů tohle bude číst tím líp. Ono těhlech příkladů není nikdy dost a třeba přečtení Vypálené nenávisti na někoho udělá větší dojem než výklad učitele při hodině dějepisu.
Bohužel mi ale knížka přišla zdlouhavá. Na můj vkus hlavní hrdinka až moc řešila, jaké nosí kecky, a celkově mi byla chvílema dost nesympatická.

Akléda_
04.03.2019 5 z 5

Super! Kniha která pojednává o rasismu a takhle brilantně podané! Trochu jsem se toho bála, ale autorka to popsala fakt skvěle a já s hrdiny soucítila. Tahle kniha by měla být v povinné četbě!

Poetika_slov
24.02.2019 5 z 5

Kniha svým anglickým názvem odpovídá na stejnojmenný název písně od Tupaca THUG Life, jenž hovoří o nenávisti společnosti, která se časem obrátí pro nim. To je i námětem celé této knihy, která začíná neoprávněnou smrtí černošského mladíka Khalila, kterého byla dívka Starr svědkem. Autorka se v knize zabývá morální otázkou, zda má policista právo střílet na člověka, aniž by se tomu zodpovídal jen proto, že se domníval, že je to gangster. Hovoří nejen o rasistické nenávisti, ale i o tom, že tito "gangsteři" právě kvůli této předpojatosti většinou nemají možnost se z takového prostředí vymanit. Ač se jedná o young adult žánr, i přesto jde o naprosto skvělou knihu, která nám poskytuje zcela odlišný náhled na předpojatost společnosti.

SarkaZb
23.02.2019 5 z 5

Hodně důležitá knížka!! Velmi dobře zpracované ožehavé téma, krásná obálka knížky (jsem na ně fakt ujetá :D), moc pěkně se četla,.. Přidávám se k názoru, že by si ji měl přečíst každý. Člověk se zamyslí nad důležitými věcmi.
S hlavní hrdinkou jsem sympatizovala, rozčilovala se společně s ní a vadila mi ta velká nespravedlnost!
Navíc velká pochvala autorce za tohle zpracování, protože udělala vše pro to, aby upoutala mladé, a to je moc důležité!! Hezká obálka, velmi čtivá knížka se spoustou přímé řeči, ne moc dlouhá,....
Fakt "palec hore" za tuhle knihu (y)

kikikrat
02.02.2019 5 z 5

Tahle kniha mě dostala! Vzala jsem knihu jako oddech a nestačila se divit co vše se v ní děje. Sama zápletka byla zajímavá ale mě bavilo i číst o tom jaký je život černochů... nebo aspoň život Starr a její rodiny. Je to tak Žmouli mě dostala a je mi nesmírně líto že už se s ní nesetkám. Knihu jsem přečetla jedním dechem...

Ivuska.09
31.01.2019

Myslím, že přesně tohle je typ knihy, kterou by si mládež měla přečíst. Aktuální problémy se všemi následky. Rasismus je zbytečný, naprosto. Ačkoli příběh není dokonalý, to podstatné je v něm dobře vystiženo - takovéto knihy jsou potřeba.

Rajčátko_118
28.01.2019

Určitě bych se ke knize chtěla vyjádřit, vyvolala ve mě snad všechny pocity...strach, lítost, radost, napětí..všechno. Díky téhle knize jsem pochopila způsob života ostatních..hlavně po rasové stránce. V knize se vyskytovalo dost rasismu na to, aby ostatní pochopili, jak se ten daný člověk cítí. Kniha se mi moc líbila. Sice patří mezi dívčí romány, ale romantiky tam teda moc nebylo, autorka jí tam mohla dát více, ale vůbec to nevadilo. Tancuji street dance, kde se poslouchá Tupac, Drake apod... Je to v tom ''našem'' světě populární, takže jsem rozuměla z knihy naprosto všemu.. Za mě velmi dobrá kniha, jedna z nejlepších, co jsem kdy četla. Doufám, že autorka ještě něco napíše!

any37
25.01.2019 5 z 5

Kniha s důležitým vysláním a k tomu ještě od autorky, která stejné zacházení apod. zažila. Jedno z mým nejoblíbenějších YA děl.

rasismus pro dospívající mládež (young adult)

Angie Thomas
americká, 1988