Vypálená nenávist

Vypálená nenávist https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371750/bmid_vypalena-nenavist-zGn-371750.png 4 292 71

Šestnáctiletá Starr Carterová balancuje mezi dvěma světy: jedním z nich, je chudinská čtvrť, ve které bydlí, druhým luxusní střední škola, kterou navštěvuje. Už tak to nemá jednoduché, jednoho večera se ale stane svědkem tragické události. Střetu s policií, při němž je zastřelen její nejlepší kamarád Khalil. Když se ukáže, že Khalil byl neozbrojený, z celé události se stává mediální senzace. Jediný, kdo dokáže s jistotou odpovědět na otázku, co se ten večer přihodilo, je Starr. Její svědectví však může mít fatální následky nejen pro její okolí, ale i pro ni samotnou.... celý text

Literatura světová , Thrillery , Dívčí romány

Vydáno: , Yoli (ČR)

The Hate U Give , 2017

nela3812
10.04.2021 5 z 5

U této knihy doporučuji přečíst nejprve motiv autorky, který ji vedl k sepsání toho příběhu. Pomůže Vám to příběh lépe pochopit a lépe se do celé v situace vžít, když zjistíte že základy sahají do reálného světa.

Příběh je napsán čtivým způsobem a místy je to velmi smutné, pokud se zamyslíme nad tím, že se takové situace stále dějí a opakují. Jinak Vám příběh nastíní i život v černošské čtvrti nebo jaké je to být 1 černochem mezi stovkami bělochů.

Doporučuji si tuto knihu přečíst a nahlédnout tak na situaci z pohledu někoho jiného. Někoho, kdo to skutečně zažil a rozhodl se tuto problematické a velmi náročné téma nastínit i dalším. Velké plus autorce za to, jakým způsobem to napsala. Je to poučné, ale zároveň to není nudné, právě naopak.

Zároveň doporučuji trochu nadhledu při čtení, protože hlavní postava je pouze teenager. Je proto trochu místy trochu naivní nebo výbušn... Ale kdo v jejím věku nebyl? To k tomu prostě patří.

Malíček
29.03.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila zpracováním i stylem, jakým je napsána. Určitě se dotýká těžších témat, která nejsou běžně v knihách young adult žánru rozebírány, což je fajn. Hlavní hrdinka mi poměrně sedla.
Bohužel jsem jako první viděla film, který se mě dotkl o něco víc než kniha, ale i přesto knihu doporučuji.

myshichka
20.01.2021 4 z 5

(Prečítané v originále)
Na jednej strane je to trochu naivná rozprávka o teenagerke, ktorá nie je dokonalá, občas je náladová, správa sa otravne, ale nakoniec po traumatickom zážitku "nájde svoj hlas". Na druhej strane sa kniha zároveň venuje v súčasnosti aktuálnym a vážnym témam rasizmu a policajnej brutality. Samozrejme v patrične "nariedenej" verzii pre trávenie mladistvého publika. Myslím, že kniha bola zbytočne rozvláčna (na to, že nejde príliš do hĺbky) a dala by sa minimálne o tretinu skrátiť a samotný príbeh by tým nijak neutrpel. Angie Thomas nepíše zle, jej štýl ma celkom chytil. Postáv bolo síce mnoho, ale ich charaktery a vzájomné vzťahy boli vykreslené dosť živo.
Konečný verdikt... nie je to úplná strata času. Ale nemôžem si pomôcť, kniha ma vlastne ničím neprekvapila.

leník511
10.12.2020 4 z 5

(4,5*)
Za mě úžasná kniha, která řeší velmi důležité téma. Knihu jsem si moc užila, ale myslím, že autorka mohla toto téma ještě víc využít...
I tak ale moc doporučuji.

FejKýý
05.11.2020 4 z 5

Tato kniha mě dala zabrat, nemohla jsem se moc začíst. Druhá půlka knihy byla lepší ale že by o moc to ne? Vlastně když si přečtete anotaci, víte vše. Nic víc se tam neděje. Ocenila bych větší romantickou linku mezi Starr a Chrisem. Celkově ale myšlenka toho příběhu byla dobrá. Já si ale musela pak dát za úkol povinně přečíst 5 kapitol denně abych ji vůbec někdy dočetla a konečně asi po třech týdnech je to tam! :D A co mi ještě na knize vadilo byly docela dlouhé kapitoly, to zrovna nemusím. Já se teď jdu vrhnout na ten film. Dávám 3,5*.

Ajda300
22.09.2020 5 z 5

Ta knížka byla úžasná. Poprvé jsem ji četla během koronavirové krize, kdy v Americe probíhalo hnutí Black Lives Matter a ten příběh je velmi aktuální.
Bylo to hrozně čtivý a nemohla jsem se od toho odtrhnout. Děj už od začátku nesměřoval jen k hlavnímu vyústění, ale autorka sem přidávala spoustu vedlejších linek, což bylo skvělé.
Vážně úžasná kniha. Doporučuju

inachisio
25.08.2020 4 z 5

Velice silný a poutavý příběh, který nám pomůže pochopit, jak těžký může být život od nás odlišných lidí. Přečteno jedním dechem.

orinka3
22.08.2020 2 z 5

Kniha pro náctileté, kteří jsou Starr věkově nejblíž. Těm možná nebudou vadit pubertální starosti a tenisky na každé stránce. Jde o vysoce vážné téma, téma rasismu a policejního násilí. Nic není jen černobílé, knihu napsala afroameričanka, o to víc je možná dobré si ji když ne soustředěně přečíst, tak aspoň prolistovat. Mně se zdála příliš rozvláčná, takže jsem skutečně jenom proletěla. Nejsem asi ta správná věková kategorie ;)

Maara320
27.07.2020 5 z 5

Mě osobně se kniha moc líbila. Téma o kterém se moc nemluví. Angie Thomas tady popisuje svůj vlastní zážitek, život v ghettu, rasismus, policejní brutalitu, nepokoje.
Starr žije dva životy - jeden v ghettu a jeden ve škole. Skvělá kniha.

vevu.
16.06.2020 4 z 5

Téma rasismu, hledání sebe sama a svého místa, své identity, přátelství...
Nosné je hlavně téma rasismu a utlačování minorit. Jelikož je to YA román, čte se příběh téměř sám. Osobně bych ale snesla, kdyby kniha byla kratší, některé pasáže by se daly vynechat.
Pro věkovou kategori -náct je téma velice dobře zpracované.

Lily-fairy
03.03.2020 4 z 5

Konečně kniha o něčem, o čem se zas tolik nemluví.

janyska13
12.02.2020 3 z 5

Kniha je zajímavá, hodně se tu řeší gangy a život v ghettu. Hlavní hrdinka Starr byla svědkem vraždy svého nejlepšího kamaráda z dětství. Ona a policista, který ho zabil jsou jediní, kteří vědí jak to bylo a nespravedlnost okolo toho ji hodně štve. Bohužel na můj vkus bylo to řešení a čekání atd. strašně dlouhé, hrozně se to vleklo, klidně to mohlo být o 100 stran kratší a dozvěděla bych se to samé...

DracoMalfoy
22.01.2020 4 z 5

4,5* Skvělá kniha. Výborně zpracované téma a opravdu hluboká kniha, která ve vás rozhodně něco zanechá. Doporučuji ji každému, hlavně možná nám, těm co o této problematice vzdělaní nejsou.

PapayaD
14.01.2020 3 z 5

Měla jsem celkem vysoká očekávání, ta se ale úplně nenaplnila, bohužel. Líbí se mi téma, které knížka zpracovává, i postavy, které se chovají uvěřitelně, ale nijak zvlášť nepřirostou k srdci. Neuvěřitelně mě ale vytáčel styl psaní, který mi chvílemi připadal jako slohová práce žáka deváté třídy.

OsolenéKnihy
02.12.2019 4 z 5

Tahle kniha je bavila, užila jsem si ji, měla co nabídnout a téma, kterým se zabývá, určitě zpracovává skvěle. Občas mě otravovala častá slovní spojení, jež se opakovala na můj vkus příliš často, jinak nemám co vytknout. To, že kniha obsahovala i vztah, který si díky událostem procházel zkouškou, tomu dost přidalo na uvěřitelnosti. Starr byla fajn, její chování i reakce skutečné, i ostatní postavy měly své příběhy a motivy.

Osice
11.11.2019 5 z 5

Může obsahovat mírné SPOILERY???

Tak tady není, co řešit. Líbí se mi, jak je Starr rozpolcená, když je v Garden Heights chová se jako holka z ghetta, mluví, jak jí pusa narostla, je od rány a když je na Williamsonově střední, tak si hlídá, aby ostatním neukázala nic z té holky z ghetta. Musí být strašně vyčerpávající, nebýt sám sebou, tajit před spolužáky část své identity a zároveň po nich chtít, aby vás chápali...

Knížka řeší primárně rasismus a policejní brutalitu, ale je v ní toho mnohem víc. Rodinné vztahy, domácí násilí, drogy, gangy, pocit bezvýchodnosti situace, strach o blízké, ohromná solidarita, touha po lepší budoucnosti pro děti, odvaha přestat zavírat oči a pusu, dilema (rodina x komunita), umění odpouštět, atd. - to je to, co dělá z Vypálené nenávisti pro mne zajímavou knížku.

"Jo, to je celý Garden," přitaká máma. "Když lidi nemůžou pomoct jinak, aspoň uvařej." (s. 58)

"Nechovala se jako jeho máma a najednou má plnou pusu řečí o tom, jakej byl její chlapeček? Vždyť jsou to kecy!"
Máma praští do pultu a já nadskočím. "Zmlkni už!" zařve na mě. Otočí se ke mně a po tvářích jí tečou slzy. "To nebyl ňákej její kamarádíček. Byl to její syn, slyšíš mě? Její syn!" Hlas se jí zlomí. "Nosila toho kluka, porodila ho. Nemáš žádný právo ji soudit." (s. 84)

Text knihy mne "přiměl" dohledat si informace o Tupacovi a ukázalo se, že jeho tetování THUG LIFE není jedinou inspirací, kterou od něj autorka načerpala, nebo o Černých panterech.

"Někdy člověk udělá všecko správně a věci se stejně zvrtnou. Ale to není důvod přestat se snažit." (s. 135)

šneki
29.10.2019 3 z 5

Knížky donutí člověka zamyslet nad životy černochů v Americe, které jsou opravdu velmi rozdílné od těch našich. Jinak mi postavy k srdci nijak nepřirostly, konec byl celkem fajn.

Dáduše
29.10.2019 4 z 5

Hezky zpracované téma rasismu pro young adult.
Trochu se to táhlo, ale byly tam krásné momenty a postřehy otce hlavní hrdinky. Jsem ráda, že jsem do toho šla.

Turtleee
27.10.2019 3 z 5

Knížka se mi líbila, ale nebyla jsem z ní nadšená. Příběh byl sice napínavý, avšak také pomalý a do čtení jsme se musela nutit. Autorku jsem si zamilovala pro její příběh :)

Eleanor-ka
22.09.2019 4 z 5

Do této knihy jsem se pouštěla s nesmírným elánem a zvědavostí, co tato výjimka přinese. Ještě jsem snad nečetla nic od černošské autorky, o to víc jsem se do čtení pouštěla se sympatiemi. Téma rasismus je aktuální po celém světě, věc, která pravděpodobně nikdy zcela nevymizí a nad jehož otázkou by se měl každý zamyslet. Vím, jaké jsou problémy rasových menšin z první ruky, takže jsem se s hlavní postavou Starr dokonale zosobnila.
Kniha byla velice čtivá, psaná plynulým slangovým jazykem s příjemnou dávkou humoru, při němž jsem se často neubránila úsměvu. Ovšem.. čekala jsem od knihy vskutku trochu víc. Čekala jsem až do samého konce na něco, co nepřišlo. Žádný velký bum, zadostiučinění.. spíš jaksi otevřený konec s dávkou pokory. Sledovali jsme defacto charakter hlavní hrdinky Starr, která se denně stávala střetem obou světů, při čemž objevila sama sebe. Tragický příběh, inspirovaný autorčiným "zážitkem", který nám dost autenticky nastíní skutečný život černošských obyvatel ve Spojených státech. Ale vzhledem cílové skupině, se dá spíše označit za oddechové čtení. Ovšem, doporučuji.

rasismus pro dospívající mládež (young adult)

Angie Thomas
americká, 1988