Vynechaný spoj

Vynechaný spoj https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399335/bmid_vynechany-spoj-AVM-399335.jpg 4 2 1

Debut Viliama Nádaskaya je básnickým sitcomom. Má množstvo postáv, spomedzi ktorých je tou hlavnou Urban, a predvádza nám celú plejádu naratívnych mikrosituácií, urbánnych obrazov a bytových scén, z ktorých sa naraz stáva akási groteskná urbánna symfónia. Autorova poetika môže na prvý pohľad pôsobiť cynickým dojmom. Zároveň však spopod jeho básní presvitá hlboké znepokojenie nad stavom sveta, ktorý akoby nebolo možné reflektovať inak, než situačne a ironicky. Nádaskayova groteskná dystopia nemá východisko. Jediné, čo prináša dočasnú úľavu, je smiech, aj keby bol vopred nahratý.... celý text

MatejHrbolta
18.11.2022 4 z 5

Zbierka oscilujúca medzi starou a novou paradigmou sveta, vytvárajúc tak svojský a jedinečný chronotop.

Podobne je to i s celkovým hodnotením zbierky, kde na jednej strane ako čitatelia nachádzame trefné metafory, nápadité slovné hračky, no na strane druhej gýčovité obrazy, pri ktorých sa zamýšľam, či sme skutočne v poézii nedosiahli limit recyklácie rezeorvoára tém, metafor a iných umeleckých prostriedkov.

To je už ale na vkuse, resp. prahu satiry a cynizmu každého čitateľa. U mňa pocity oscilovali medzi prikyvovaním a klepaním si po čele.

Avšak s prihliadnutím, že išlo o autorov básnický debut (literárnokritickú činnosť Nádaskaya nerátajúc), ide v dnešných podmienkach o pomerne vydarenú zbierku.

Viliam Nádaskay
slovenská, 1994