Vynález zkázy

Vynález zkázy https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/934/vynalez-zkazy-934.jpg 4 367 48

V tomto vědeckofantastickém románu píše Verne o francouzském vynálezci Thomasi Rochu (Thomas Roch), který nabízel svůj vynález, jenž byl silnější, než všechny zbraně té doby, různým vládám světa. Vždy byl odmítnut, jelikož za něj požadoval obrovské sumy peněz. Po této zkušenosti částečně zešílel a přemístili jej do amerického sanatoria. Odtud byl i se svým ošetřovatelem unesen bohatým vůdcem pirátů, který je uvěznil ve svém sídle – na malém ostrůvku v Atlantiku. Ošetřovatel byl ve skutečnosti inženýr Simon Hart. Měl během Rochova pobytu v sanatoriu vyzvědět tajemství jeho zbraně. Jelikož byl pološílený, uvěřil Ker Karajovi, vůdci pirátů, že všechno bohatství na ostrově je jeho a že se musí bránit cizím lodím, jež mu jej chtějí i s vynálezem ukrást. Sestrojí svůj bleskomet, podle popisu se jeho náboje pohybují vlastní energií, tudíž se podobá dnešním raketám. Když připlují lodě na osvobození vynálezce a jeho ošetřovatele, tak ...... a to už si musíte přečíst sami. Verne ve svém díle popisuje ponorky a zbraně s ohromnou ničivou silou, srovnatelnou s prvními, nejmenšími jadernými střelami. Zde se setkáváme s spisovatelovou prozíravostí a předvídáním budoucích vynálezů.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Josef R. Vilímek

Face au drapeau , 1896

Alix
08.03.2024 4 z 5

Nebylo to vůbec špatné, ale to napětí, které jsem cítila u 2 000 mil pod mořem nebo Tajuplný ostrov, jsem tady necítila.

Artemis886
02.03.2024 5 z 5

Velmi zajímavé dílo, které vás zavede do světa ponorek, jeskyní a neuvěřitelné síly vynálezů. Další naprosto skvělá vernerovka.

vernem1850
13.12.2023 5 z 5

Další skvělá verneovka.

jan7113
11.08.2023 5 z 5

Tahle kniha představuje přesně to, co mám na verneovkách rád. Šílené vynálezy, elektrické ponorky, padouši obývající dutou horu na opuštěném ostrově... a šlechetný, obětavý Francouz zachraňující svět. Super čtení. A dokonalé ilustrace od Léona Benetta asi není třeba zvlášť zmiňovat.

jan.para
05.08.2023 3 z 5

Nestává se mi to často, ale film mi přišel lepší než kniha.

vmatusko
01.04.2023 5 z 5

Počúval som ako audioknihu.
Bola to taká hodinová oddychovka, o tom ako sa pomocou zbrane zas niekto chcel stať vládcom sveta. Našťastie sa mu to nepodarilo.

TynaBehuncikova
11.10.2022 3 z 5

Verneovky jsem milovala jako teenager, tak jsem se rozhodla zkusit to i v dospělosti. Tato kratší kniha na mě byla dost technická, ale Verne prostě umí psát, takže se mi i tak četla docela dobře.

Tatopulos
07.10.2022 5 z 5

Ilustrace Kamil Lhoták !

ludek.n
05.09.2022 3 z 5

Celý svět by byl ohrožen, kdyby se strašlivý vynález Thomase Rocha - výbušnina nesmírné ničivé síly - dostal do nesprávných rukou. Inženýr Simon Hart se tomu snaží za každou cenu zabránit, i když jeho možnosti jsou značně omezené. Verneovku, kterou v české kotlině (a troufám si tvrdit, že i ve zbývající části světa) proslavil černobílý trikový film Karla Zemana z roku 1958, není možné v rozsáhlé tvorbě francouzského spisovatele přehlédnout, přestože některé motivy už Verne použil u svých dřívějších románů a některé zase naopak využil později. Koneckonců zasazeny do jiných souvislostí se promění natolik, že dá práci si této skutečnosti vůbec všimnout. Vynález zkázy patří mezi technokratičtější Vernova díla, která na rozdíl od jeho cestopisných dobrodružství mají přece jen daleko výraznější příběhovou linku a často přinášejí i nějaké to poselství. Vždyť prozření Thomase Rocha v hodině dvanácté při pouhém spatření francouzské vlajky na stožáru bitevní lodi by mohlo být ve všech čítankách národního patriotismu a vlastenectví. Slabým článkem románu je ona neuvěřitelná naivita a stupidita zlosynů. Vždyť to, co předvádějí Ker Karraje a inženýr Serkö v závěru knihy je hra na dětském pískovišti s bábovičkami, nehodná tak protřelých a zkušených mužů.

Marekh
04.09.2022 4 z 5

Francouzský vynálezce THOMAS ROCH sestrojil smrtící zbraň - bleskomet, ale žádný stát není ochoten zaplatit vysokou cenu za prozrazení plánu k jeho výrobě, které vědec požaduje. Částečně zešílel, a proto je poslán do amerického sanatoria, kde je pod lékařským dohledem a nepřetržitě je sledován jeho ošetřovatelem. Jednoho dne je tento vědec unesen i s jeho ošetřovatelem.. Kdo stojí za jejich únosem? Kam je odvezli? Podaří se únoscům získat recept na výrobu ničivé zbraně? To už se dočtete v tomto románu.

Musím se přiznat, že je to moje první přečtená kniha od Julesa Verna. Nevím, proč jsem se v minulosti nepustil do žádné verneovky. Nebýt klasikomilů, asi bych se k tomuto autorovi nedostal a to by byla škoda.

Kniha VYNÁLEZ ZKÁZY se mi líbila. Líbil se mi styl vyprávění, prostředí, ve kterém se děj knihy odehrával..

Kniha má pěkné ilustrace.

Hakate
23.08.2022 5 z 5

Skvělá, vynikající kniha.
Nadčasová klasika.

Danago
11.08.2022 3 z 5

Autora jsem nikdy nečetla ani jsem neměla oblíbené filmy podle knih. Tato je poměrně útlá tak jsem jí zkusila. Doufala jsem , že mě osloví, ale asi špatný výběr knihy, nebo autor opravdu není pro mě.
Příběh je poměrně jednoduchý a pro dnešního čtenáře předvídatelný.
Ano oceňuji autorův vizionalismus to ,mu rozhodně nemůžu upřít.

Čmeláček
27.05.2022 5 z 5

Kniha je vynikající, dobře napsaná a čte se skvěle. Viděl jsem i film a ten se mi také líbil.

Clea3112
22.04.2022 5 z 5

AUDIOKNIHA : Nadčasová klasika pro velké i malé čtenáře.Audioverze velmi povedená, má dramatický spád, stupňující napětí podbarvené hudbou. Ačkoli jde o dílo téměř sto let staré, otázky kolem zbraní hromadného ničení, lidské etiky, zodpovědnosti jednotlivce a humanity jsou stále aktuální.

Kontryhelka
22.01.2022 5 z 5

Úžasné čtení a krásný film. Obojí má zvláštní kouzlo a silně na člověka zapůsobí. Je dobré mít přečtenou knihu a vidět i film. Obojí má hodně do sebe.

Luigi1
14.10.2021 3 z 5

Film od pana Zemana mě zaujal daleko víc ikdyž čtení verneovek samo o sobě je zajímavé.

jadran
07.04.2021 4 z 5

Vynález zkázy má už přece jenom neutrálnější vyznění, než protibritských 20 tisíc mil pod mořem nebo protiněmecké Ocelové město. Nicméně i tady bych brzdil ono nadšení pro Verneho vizionáře a prognostika převratných vynálezů. Kniha byla vydána v roce 1896 a to už dávno ponorky existovaly, mimochodem první moderní ponorkou byl Fultonův Nautilus. Rakety se používaly ve vojenství už od začátku 19. století (Congraveovými raketami odstřelovali Britové Napoleonovy vojáky mimo jiné u Waterloo). Proto si myslím, že tady je mnohem důležitější onen moment vědce, který si žije ve "svém" světě a nevnímá, k čemu by jeho převratný vynález taky mohl vést (nelze si nepřipomenout, kolik evropských vědců raději včas emigrovalo do USA, aby nebyli donuceni Hitlerovi "dodat" atomovou bombu) a hlavně - pro mě je tenhle román především podklad k famóznímu filmu Karla Zemana. Jednomu z nejlepších, které u nás byly natočeny.

kristijan
24.11.2020 3 z 5

Většinu času je to dost slabé. Kdyby se osekaly rozvleklé úvahy hlavního hrdiny nad tím, co čtenář beztak už celou dobu ví, zbylo by z knihy jen pár stránek. Konec je opět, jako vždycky u Verna, napínavý a chytí slušný spád. Celkově ale jedna z méně zajímavých verneovek, která možná láká menším rozsahem, nabízí ale taky o hodně míň zábavy.

Bája89
18.10.2020 3 z 5

Ideální víkendové dobrodružství během sychravého podzimu. Julesovi se podařilo vykreslit ničivou sílu Vynálezu skály naprosto dokonale. To, co za jeho života bylo pouhým výplodem autorské fantazie je dnes skutečností. Z utopie se stala realista.

Greenfingers
10.07.2020 4 z 5

Jules Verne svým dílem předznamenal vývoj žánru sci-fi. Jeho romány, včetně Vynálezu zkázy byly četbou mého dětství a dospívání, vždy na ně nostalgicky vzpomínám.