Vynález zkázy

V tomto vědeckofantastickém románu píše Verne o francouzském vynálezci Thomasi Rochu (Thomas Roch), který nabízel svůj vynález, jenž byl silnější, než všechny zbraně té doby, různým vládám světa. Vždy byl odmítnut, jelikož za něj požadoval obrovské sumy peněz. Po této zkušenosti částečně zešílel a přemístili jej do amerického sanatoria. Odtud byl i se svým ošetřovatelem unesen bohatým vůdcem pirátů, který je uvěznil ve svém sídle – na malém ostrůvku v Atlantiku. Ošetřovatel byl ve skutečnosti inženýr Simon Hart. Měl během Rochova pobytu v sanatoriu vyzvědět tajemství jeho zbraně. Jelikož byl pološílený, uvěřil Ker Karajovi, vůdci pirátů, že všechno bohatství na ostrově je jeho a že se musí bránit cizím lodím, jež mu jej chtějí i s vynálezem ukrást. Sestrojí svůj bleskomet, podle popisu se jeho náboje pohybují vlastní energií, tudíž se podobá dnešním raketám. Když připlují lodě na osvobození vynálezce a jeho ošetřovatele, tak ...... a to už si musíte přečíst sami. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92104/vynalez-zkazy-92104.JPG 4.1326
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Face au Drapeau

Kniha Vynález zkázy

Čmeláček

Kniha je vynikající, dobře napsaná a čte se skvěle. Viděl jsem i film a ten se mi také líbil.

Clea3112

AUDIOKNIHA : Nadčasová klasika pro velké i malé čtenáře.Audioverze velmi povedená, má dramatický spád, stupňující napětí podbarvené hudbou. Ačkoli jde o dílo téměř sto let staré, otázky kolem zbraní hromadného ničení, lidské etiky, zodpovědnosti jednotlivce a humanity jsou stále aktuální.

Kontryhelka

Úžasné čtení a krásný film. Obojí má zvláštní kouzlo a silně na člověka zapůsobí. Je dobré mít přečtenou knihu a vidět i film. Obojí má hodně do sebe.

Luigi1
14.10.2021

Film od pana Zemana mě zaujal daleko víc ikdyž čtení verneovek samo o sobě je zajímavé.

jadran
07.04.2021

Vynález zkázy má už přece jenom neutrálnější vyznění, než protibritských 20 tisíc mil pod mořem nebo protiněmecké Ocelové město. Nicméně i tady bych brzdil ono nadšení pro Verneho vizionáře a prognostika převratných vynálezů. Kniha byla vydána v roce 1896 a to už dávno ponorky existovaly, mimochodem první moderní ponorkou byl Fultonův Nautilus. Rakety se používaly ve vojenství už od začátku 19. století (Congraveovými raketami odstřelovali Britové Napoleonovy vojáky mimo jiné u Waterloo). Proto si myslím, že tady je mnohem důležitější onen moment vědce, který si žije ve "svém" světě a nevnímá, k čemu by jeho převratný vynález taky mohl vést (nelze si nepřipomenout, kolik evropských vědců raději včas emigrovalo do USA, aby nebyli donuceni Hitlerovi "dodat" atomovou bombu) a hlavně - pro mě je tenhle román především podklad k famóznímu filmu Karla Zemana. Jednomu z nejlepších, které u nás byly natočeny.

kristijan
24.11.2020

Většinu času je to dost slabé. Kdyby se osekaly rozvleklé úvahy hlavního hrdiny nad tím, co čtenář beztak už celou dobu ví, zbylo by z knihy jen pár stránek. Konec je opět, jako vždycky u Verna, napínavý a chytí slušný spád. Celkově ale jedna z méně zajímavých verneovek, která možná láká menším rozsahem, nabízí ale taky o hodně míň zábavy.

Bája89
18.10.2020

Ideální víkendové dobrodružství během sychravého podzimu. Julesovi se podařilo vykreslit ničivou sílu Vynálezu skály naprosto dokonale. To, co za jeho života bylo pouhým výplodem autorské fantazie je dnes skutečností. Z utopie se stala realista.

Greenfingers
10.07.2020

Jules Verne svým dílem předznamenal vývoj žánru sci-fi. Jeho romány, včetně Vynálezu zkázy byly četbou mého dětství a dospívání, vždy na ně nostalgicky vzpomínám.