Vymítání anděla

kniha od:

Vymítání anděla obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

Protože Zdeněk Grmolec (nar. 1947) ve svých nejstarších povídkách psal o vinobraních a zabijačkách, pasovali jej po vydání prvotiny (vyšla v Československém spisovateli na podzim hektického roku 1989) málem na folkloristu. Brzy se však ukázalo, že venkov je pro něj prostorem, ve kterém lze ukázat mnohem víc — mizení podstatného z člověka i z dějin. Později, v devadesátých letech, jako by se autor vydal ve stopách nejsžíravějšího moravského meziválečného expresionisty Hermanna Ungara. Jako by ve shodě s ním uvěřil, že je-li život strašnější, než většina z nás tuší, zbývá aspoň naděje zburcovat čtenáře ze spánku šokem. Anebo je tou největší moudrostí se z celé té životní vřavy stáhnout? Oči Grmolcových postav se pravidelně stočí do kleneb a kopulí barokních kostelů, autorem tolik milovaných. Pokud zklame tradice i současnost, říká autor, člověku stále zbývá možnost hledět vzhůru.Výbor z díla zralého prozaika, jehož povídky a novely prozatím zůstávaly nenápadně rozesety v antologiích a časopisech, bude pro čtenáře, zvláště ty, kteří si oblíbili českou beletrii, jistě příjemným překvapením. Pavel Kosatík ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28863/vymitani-andela-28863.jpg 4.45
Žánr
Literatura česká, Příběhy
Vydáno, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Vymítání anděla

Přidat komentář
Salonka
30.09.2016

Neznáme dielo,
neznámy autor,
ergo začala som čítať bez akýchkoľvek očakávaní – a naozaj sa konalo avizované nefalšované, skrz-naskrz príjemné prekvapenie – sánka dolu, palec hore a plný počet. :-) Zdeněk Grmolec prostě umí! U mňa zostal zapísaný ako znalec pominuteľného ľudského pokolenia; originálny, prirodzený a kultivovaný rozprávač, ktorý dokáže strhnúť. Priam luxusný a vzletný nádych svojim poviedkam dodáva lyrizáciou a využívaním personifikácií, aha: -- Venku mráz štípe lidem do tváří a svou mohutnou paží svírá staré třešně kolem cesty. -- (čo teda nemusí vyhovovať každému... ani ten mráz :-) ani lyrické prvky v prozaickom diele. mne sa to však páči, príbehy získavajú poetický rozmer ako bonus)

Námety sú na prvý pohľad banálne, ale špecifickosť jazyka nenechá nikoho na pochybách o tom, že malí ľudia sú v skutočnosti aktérmi veľkých vecí. Niekto môže popísať tisíce strán o láske, smrti, detskej psychike, komunizme, Bohu či ľudskej duši ... a ani sa nepriblíži kvalite, ktorú tento autor ukáže v niekoľkostranovej poviedke alebo novele. Nech vyberiem ľubovoľnú, uchvacuje ma obraznosť, štýl, jemnosť a tvrdosť, minulosť a prítomnosť, sny a realita, viera a sklamanie ... život samotný.

Mari
25.07.2011

...velmi příjemné překvapení.